Reklama

Sny o zkouškách a jejich význam

Někteří z nás, ač je tomu již mnoho let, co odmaturovali, stále v noci sní o tom, jak skládají zkoušku dospělosti. Co znamenají tyto sny o zkouškách, zvláště když se stále opakují? Na tyto otázky odpovídá ve francouzském týdeníku L'Express psychoanalytik Serge Tisseron z univerzity Paris VII.

“Dvakrát nebo třikrát do roka se mi zdá, jak se připravuji na maturitu. Ve snu je situace taková, že neumím celou látku, protože nás profesor špatně připravil. Jsem neobyčejně stresovaný a znepokojený. Stres je tak silný, že mě to probudí, propadám panice a trvá několik sekund, než si uvědomím, že mi už není osmnáct a že mám maturitu už úspěšně za sebou,“ říká Alexander.

Je to už patnáct let, co Alexander ukončil studia, ale o maturitní zkoušce se mu zdá několikrát do roka. Podobně jsou na tom Emma, Julien a Mathilde, jimž se pravidelně zdá o tom, jak musejí dělat maturitu znovu a přitom na ni nejsou buď vůbec nebo jen částečně připraveni.

Tyto noční můry mají různé varianty. Julienovi se například zdá, že u maturity propadl, ačkoli ji ve skutečnosti má za sebou. Mathilde sice ve snu odmaturuje, ale vůbec neví, jak se jí to podařilo. Emma si zase ve snu uvědomuje, že už jí bylo pětatřicet let, má zaměstnání a dvě děti, ale že musí maturovat znovu a že není schopná citovat Kanta!

Psychoanalytik Serge Tisseron k tomu říká, že sny o maturitě nebo o jiné zkoušce jsou klasika. “Je to jeden z typických snů, které popsal už Sigmund Freud. V typickém snu je nějaká překážka, kterou je třeba překonat. Zde jde o zkoušku, u níž je nutno uspět. Takové sny mají různé variace: některým lidem se zdá o tom, že zkoušku musejí dělat znovu, nebo o tom, že ji zrovna dělají, jiným se zdá o výsledcích a o panice, které propadají, když nemohou najít své jméno na seznamu těch, kdo zkoušku udělali. Ať jsou tyto varianty jakékoli, všechny tyto sny mají jeden smysl a jeden účel: mají nás uklidnit,“ uvádí Tisseron.

Reklama

“Naše sny jsou vždy nějakým způsobem spojeny s tím, co děláme přes den. Většina lidí, jimž se zdá o maturitě, ji v reálném životě má dávno za sebou. Tento sen se jim zdá tehdy, když čelí velkému tlaku nebo když se od nich očekává příliš mnoho. Tyto sny vyrábí mozek ve spánku, aby jim připomněl, že už museli čelit zkoušce, která pro ně byla zdrojem stresu a u níž šlo o mnoho, a že ji úspěšně překonali,“ říká Tisseron.

Jinak řečeno, tím, že mozek produkuje sny o maturitě nebo jiné zkoušce, snaží se vysílat uklidňující signál spící osobě ve chvíli, kdy čelí jiným zkouškám nebo úkolům, které ji znepokojují.

Samozřejmě ve spánku jsou lidé stresovaní,“ přiznává psychoanalytik, “ale po probuzení přichází velká úleva, když si připomenou, že zkoušku už mají za sebou. Tento mechanismus jim pak pomáhá vyrovnávat se se zkouškami, které je čekají v reálném životě, a být klidnější,“ dodává. Vyvolávat sny, které jsou zdrojem stresu, aby nás stresu zbavil? Náš mozek je rozhodně plný překvapení.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Sny o zkoužkách (Út, 22. 9. 2015 - 07:09)
Oprava: zkouškách
PP (Út, 22. 9. 2015 - 09:09)
S takovým prasečím pravopisem je stejně neuděláš.
Reklama