Reklama

Včera v noci se mi zdálo II

Jestli jsou sny zprávami z našeho nevědomí, které nám mohou něco důležitého sdělit, jak jim můžeme porozumět?Tento článek nemůže být návodem, jak vyložit každý sen. K tomu je třeba číst literaturu - minule jsem uváděl Výklad snů od S. Freuda jako základní knihu v tomto umění. A hlavně to chce nějakou dobu sny vykládat a vykládat, nejlépe sám sobě. Přesto zde mohu naznačit, jak se dá se sny pracovat.

Nejprve je dobré sen podrobně zapsat. Už několik minut po probuzení často části snu zapomínáme a můžeme se tak připravit o cenný materiál.

Když máte čas, je dobré pokusit se vyložit sen ve stejný den, kdy se vám zdál - je to jednodušší. Sen si znovu přečtěte nebo připomeňte a pokuste se k jeho jednotlivým částem psát nápady, které vám v tu chvíli přijdou na mysl - volné asociace ke snu. Nemusí obsahovat vysvětlení snu, ale spíše první nápady, vzpomínky, fantazie - je to hra s myšlenkami. Někdy už během shromažďování volných nápadů ke snu přichází porozumění.

Teď si můžete zkusit tipnout, o jaký druh snu asi jde - některé druhy snů jsem popsal v předchozím článku. Získáme tak hrubou orientaci, čemu se budeme věnovat.

Hodně nás budou také zajímat postavy, které se v našem snu objevují - co říkají, potkáváme-li se s nimi my sami nebo jsme v roli pozorovatele? Někdy se stává, že nějaká postava ve snu zastupuje část nás samých, s ní pak můžeme ve snu mluvit, zažít různé situace a přitom jsme to stále my.

Reklama

Všímáme si snové symboliky - některé věci zastupují ve snu věci jiné. Tady sklízela psychoanalýza mnoho posměšků, protože často mluvila o sexuálních symbolech. Je ale dobré vědět, že v době, kdy Freud hledal významy symbolů ve snech, byla sexualita ve společnosti mnohem více tabu a proto byla také více než dnes zahalena symbolikou.

Teď už můžeme zkusit odhadnout, o čem ve skutečnosti vykládaný sen je. Můžeme přijít na více možných vysvětlení, to se může stát. Sen může mít více "rovin" a tudíž i více významů.

Jsme-li dost sečtělí, můžeme zkusit hledat paralely v podobných příbězích z literatury. Můžeme tak s překvapením zjistit, že někdo jiný už mnohem dříve náš nedosněný sen dovyprávěl a nám tak nyní pomáhá náš sen pochopit.

Jste-li lidé výtvarně tvořiví, můžete své sny namalovat nebo ztvárnit pomocí keramické hlíny. Výsledky bývají zajímavé. My si při tvorbě můžeme sen znovu prožít a opět ho lépe pochopit. Možná to bude znít nadneseně, ale myslím, že budeme-li se snažit porozumět alespoň občas svým snům, budeme lépe chápat sami sebe.

O snech a jejich výkladech by mohlo vzniknout článků stovka. Nepřišla řeč na sny typické (o cestování, o dětech, o narození, o smrti, o létání, o utíkání před někým atd.), na noční můry, které nás budí s potem na čele, nedošlo také na sny, které se opakují. Tady bych snad dodal, že některé sny se opakují, protože jsme si nepřečetli zprávu, kterou nám přinášejí. Tak se můžeme zbavit některých nepříjemných snů, když se jim budeme snažit trochu porozumět.

Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Ne, 18. 2. 2007 - 16:02)
mě taky
Reklama