Reklama

Co se s vámi v noci děje?

Co se začne s vámi dít, když si konečně lehnete? Bude to trochu složitější, ale alespoň uvidíte, že spát - to není jen tak:

Po krátkém usínání se během několika minut skutečně ponoříte do stále více hlubšího spánku. Postupně překonáváte čtyři fáze, ze kterých je ta poslední vlastním hlubokým (tzv. non-REM) spánkem. První období non-REM spánku trvá asi 90 - 120 minut a potom se postupně z něho "vynoříte" jednotlivými fázemi zpátky do 1. fáze. V té chvíli se začíná tzv. spánek REM (hned slyším jejich písničku Imitation of life). Potrvá asi 20 minut a vzápětí se znovu začnete nořit do 4. fáze nejhlubšího spánku. To je frmol, co?!


Tato ponoření a vynoření se ještě několikrát zopakují, ale už se nedostanete hlouběji než do 3. nebo 2. fáze hlubokého spánku, přičemž se doba strávená v těchto "hloubkách" postupně zkracuje a čas strávený v REM spánku se prodlužuje. Krátce před probuzením začíná poslední fáze REM spánku, která trvá podle toho, kdy se probudíte. Z toho je zřejmé, že obyčejně se probouzíte ze spánku REM, ve kterém máte sny, a proto si sen po probuzení snadněji vybavíte. Kdo by si byl pomyslel, že je to ve skutečnosti tak komplikované ? Vždyť si pouze lehnete, probudíte se - a je to! 


Potřebujete ještě vědět, co je to REM a non-REM spánek. Základní rozdíl spočívá v rozdílné aktivitě centrálního nervového systému - mozku, kterou je možné zaznamenat pomocí elektroencefalogramu (EEG). Po usnutí se tedy rychle dostanete do hlubokého non-REM spánku. Non-REM spánek je v porovnání se spánkem REM spojený s většími pohyby končetin, chybí výrazné pohyby očí pod víčky. Sny také nejsou pro hluboký spánek charakteristické. Hlavní funkcí hlubokého spánku je zotavení. Na rozdíl od hlubokého non-REM spánku je REM spánek plytší (navzdory tomu ztěží vzbudíte člověka, který sní v REM spánku), svaly jsou uvolněny, končetiny se pohybují jen mírně, ale výrazně se pod zavřenými víčky pohybují oči a od tohoto jevu je odvozeno i pojmenování této fáze spánku na REM (rapid eye movement - rychlý pohyb očí).


Obě dvě hlavní fáze spánku jsou důležité a jejich dlouhodobý nedostatek vyvolává stavy podobné psychóze. Musíte se nejen zotavit v hlubokém spánku, ale potřebujete si i odsnít svoje sny. Během spánku klesá tepoví frekvence srdce, látková výměna, krevní tlak, zpomaluje se dýchání a navzdory tomu se váš organizmus zbavuje zplodin, obnovuje energetické zásoby a připravuje se na nové povinnosti a úkoly, které vás čekají. Pro tohle všechno je spánek nezbytný. A příjemný.


Zdroj: MUDr. Igor Bukovský - Návod na přežití pro muže

Reklama
Reklama

Komentáře

Návštěvník (Čt, 6. 9. 2007 - 19:09)
Semnou nic,já spím!
Karla (Čt, 6. 9. 2007 - 17:09)
Me by zajimalo, jak se muze telo zotavit behem spanku mamince s malym kojencem, ktera vstava 2 - 4x za noc po dobu treba i celeho roku. To je pak asi psychoza na miste, ze :-)??? Presto verim, ze to priroda nejak zaridila a da se to ve zdravi prezit!
Tereza (Čt, 6. 9. 2007 - 18:09)
Ta maminka musí dospávat přes den, s děťátkem , když spí, jinak nevím, jak by to mohla vydržet.Alespoň já jsem to tak dělala.
Lucka (Pá, 7. 9. 2007 - 11:09)
No, ja jsem teda taky dost hotova, vstavam v noci k miminku i 5x, uz to trva vice dnu a nebyt kavy, tak to snad nepreziju. A to mi za zadkem dovadi nas druhy skoro trilety chlapecek, ktery je samozrejme fit a chce si hrat, jit ven... Tak hodne sil vsem maminkam ve stejne situaci a na nejake faze nonREM ci REM muzeme uplne zapomenout, ja spim snad jen nejakym "mikrospankem".
Návštěvník (Pá, 7. 9. 2007 - 12:09)
Ty vogo, jak to čtu nejradši bych šel hned spát, navíc jak je takové počasí. No ještě že přes noc spím jako nemluvně, až bude malé tak z toho zešílím.
Lenka (Pá, 7. 9. 2007 - 12:09)
To se musí vydržet. Můj syn se v noci budil každé 2-3 hodiny asi rok a půl, tzn. po dobu co jsem ho kojila. Musím říct, že to pro mě bylo dost náročné a nejvíc hotová jsem byla úplně ty první týdny, protože mi pak ani usnout nešlo. A pak jsem šla po chodbě a usínala za chůze ... Najednou jsem se přistihla, jak místo kolíbky drndám sušák na prádlo. To je pro zasmání.
Richard (Pá, 7. 9. 2007 - 13:09)
A jak vaše maminky a babičky ? To byly také tak mínus? Nebo co matky s dvojčaty a trojčaty? Jděte do ..... Je to úplně normální, jenom se tolik nelitovat! Nebo děti nemějte a budete vyspané dorůžova. Ostuda až hrůza, něco takového vypustit z huby!
Eva (So, 8. 9. 2007 - 17:09)
Richarde, Ty jsi hovado..:) až budeš mít děti a budeš k nim celou moc vstávat, tak pak přihoď komentář!!! Tyhle ženy si neztěžují...to jsi asi nepochopil..
Jarka (Út, 11. 9. 2007 - 10:09)
Je videt, ze pan Richard vubec nevi, o cem je rec. Asi se chtel taky zapojit do diskuse, jen si asi neprecetl clanek, na ktery tu reagujeme. Richarde, najdi si nejake tema, kteremu alespon trochu rozumis, tady platis fakt za hlupaka! "Ostuda az hruza", tato puvodne tva slova se hodi rozhodne jen pro tvuj prispevek a tve smysleni!
Rada (Út, 11. 9. 2007 - 11:09)
Ty vole, jak to delaly ty babicky a ty matky tech trojcat, ne? Se jich zeptej, ne? Asi nemely internet, tak se vykecaly sousedkam! Si myslis, ze tehdy byly ty zensky nejaky roboti a dneska je to jiny, ne?
Richard (Út, 11. 9. 2007 - 12:09)
Mám to štěstí, že se mi narodili dvojčata. Jsou již dospělé, tudíž vím, o čem je řeč. Taková všudepřítomná, "všudechytrá" a nesnášenlivá babizna Eva mi může leda tak jazykem.... a pěkně dočista.
Honzina (St, 12. 9. 2007 - 10:09)
Tedy Richarde,tys jim to nandal.
alex (Čt, 19. 7. 2018 - 17:07)
Nedávno jsem četla skvělý článek, který souvisí také s fázemi spánku- http://www.curem.cz/magazin/odkud-se-berou-sny.html
Reklama