Reklama

Sladké vůně prý mohou napomáhat sladkým snům

Ten, kdo chce mít sladké sny, by si měl dát do ložnice květiny. Radí to němečtí vědci, kteří si to ověřili u skupiny dobrovolníků. Když se kolem dřímajících lidí rozvinula vůně růží, začali mít ve svých snech příjemné emoce. Naopak pach zkažených vajec na ně měl opačný účinek.

"Je možné, že přítomnost vůní může člověka naladit na příjemné sny," řekl profesor Boris Stuck a jeho tým z univerzity v Mannheimu.

Vědci čekali, až se spáči dostali do spánkové fáze REM, což je stádium, kdy se zdá nejvíce snů. Potom je na deset vteřin vystavili silně prosycenému vzduchu a poté je vzbudili. Dobrovolníci měli sdělit obsah svých snů a popsat, jak se cítili. Potvrdilo se, že emociální náboj snů se měnil v závislosti na stimulaci.

Předchozí výzkumy ukázaly, že ovlivnit sny a jejich emociální náboj může i jiný typ stimulace, jako například zvuky, tlaky nebo vibrace.

"Vztah mezi vnější stimulací a sny je něco, co si všichni do určité míry uvědomujeme," řekl Irshaad Ebrahim z londýnského spánkového centra. "Tato studie je krokem k osvětlení těchto otázek. Výsledky se budou moci použít k terapii."

Reklama

"Čich je jediný smysl, který nespí. Do limbického systému mozku přicházejí informace neustále, a to vyvolává emociální odpověď," řekl expert na vůně a chutě z univerzity v Cardiffu Tim Jacob. "Další smysly musejí projít "bránou" thalamu, a ta je v době spánku zavřena," vysvětlil. Thalamus je zadní část mozku, která zprostředkovává převod informací přicházejících z vnějšku do specifických oblastí mozkové kůry.

Němečtí vědci se chtějí v další studii zaměřit na lidi, kteří trpí nočními můrami, a zjistit, co by jim mohlo pomoci.

Zdroj. ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama