Reklama

Narušitelé ozdravného spánku a jak proti nim bojovat

Aktivita musí být vyvážena odpočinkem. Chybějící kvalitní odpočinek je jednou z nejběžnějších příčin náchylnosti k nemocem. Pořádný noční odpočinek je efektivní léčivou metodou, která zastaví mnoho začínajících nemocí.

Vezměme si běžné PŘEKÁŽKY ODPOČINKU. Mnoho lidí není schopno spát, protože jsou příliš rozrušeni, často drogami, které si vzali během dne. Jiní nemohou spát kvůli hluku nebo bolestem. Další nedokáží vypnout mysl. Na všechny tyto problémy existují jednoduché léky.

Mezi STIMULUJÍCÍ DROGY, které jsou překážkou spánku, patří káva, čaj, kola a další kofeinové nápoje, efedrin, hlavní složka mnoha bylinných diet a energetizujících produktů prodávaných volně v drogeriích, lékárnách a obchodech se zdravou výživou, a pseudoefedrin, látka snižující překrvení, obsažená ve volně prodávaných lécích proti nachlazení a běžně používaná v přípravcích potlačujících chuť k jídlu. I když tyto drogy užijete brzy dopoledne, mohou zasahovat do vzorců spánku v noci. Pokud si spánkem neodpočinete, pokuste se všechny jmenované látky ze života eliminovat.

Není dobré spoléhat se na SEDATIVA, snad jen v krátkých obdobích, kdy je třeba zvládat neobvyklý stres. Pokud vám zemře někdo z rodiny nebo jste právě přišli o práci, může být vhodné si po několik nocí brát sedativa, aby se vám lépe spalo. Ale užívat je každý večer není moudré. Všechna sedativa potlačují funkci centrálního nervového systému, všechna jsou návyková a všechna potlačují spánek s rychlým pohybem očí (REM), tj. fázi spánku, ve které se sní. Sny jsou nezbytné pro zdraví a pocit pohody v mysli. Pokud nesníte, nespíte kvalitně, přestože spíte dostatečně dlouhou dobu.

Nejbezpečnějším sedativem je kozlík lékařský, přírodní lék vyráběný z kořenů evropské rostliny Valeriana officinalis. V obchodech se zdravou výživou si můžete koupit tinkturu kozlíkového kořene. Vhodnou dávkou je jedna kávová lžička do trochy teplé vody před ulehnutím. Přesto se jedná o látku s tlumivým účinkem a neměl by se užívat dlouhodobě.

Reklama

V nedávné době se objevil nenávykový, netlumivý regulátor cyklů spánku: melatonin, hormon vylučovaný epifýzou, který reguluje biologické hodiny, zvlášť ve vztahu k cyklům dne a noci. Melatonin je k dostání v tabletách s obsahem jeden nebo tři miligramy a prodává se v obchodech se zdravou výživou - doporučená dávka je jeden až dva miligramy před ulehnutím. (Vyhněte se formám získávaným ze zvířat, které mohou obsahovat nebezpečné znečištění, používejte pouze syntetické formy.)

Cestovatelé říkají, že je melatonin první opravdu účinný lék proti pásmové nemoci, zvlášť pro cestující ze západu na východ, což je pro většinu lidí těžší. Melatonin se také zdá být bezpečným a účinným prostředkem pro správné nastavení vrtošivých biologických hodin. Pokud jste v sedm večer unaveni až do morku kostí a pak naprosto bdělí, když se v deset nebo jedenáct večer dostanete do postele, mohl by pomoci posunout tyto cykly únavy a bdělosti správným směrem, abyste si mohli v klidu užívat období osvěžujícího spánku.

Dalším osvědčeným přípravkem pomáhajícím zvyšovat kvalitu spánku a působit proti úzkosti a stresu jsou potravinové doplňky obsahující směs směsy bylinek  kozlíku lékařského, šišáku, mučenky a chmele (Klidný spánek od Nature Factors )

Jestliže nemůžete usnout nebo spát kvůli BOLESTEM ZAD zkuste novou matraci. K dostání je mnoho různých druhů včetně lehkých japonských matrací a matrací plněných vzduchem, kde si můžete upravit tuhost zmáčknutím knoflíku. Další rada je jednou nebo dvakrát navštívit lékaře osteopata, specializujícího se na manipulaci (nebo dobrého chiropraktika), aby vás napravil. Osteopatie vám může pomoci najít pohodlnější polohu na spaní. Můžete vyzkoušet i horkou koupel před ulehnutím nebo dávku chmele, bylinného relaxačního prostředku uvolňujícího svaly, který najdete v obchodech se zdravou výživou. Obvyklým množstvím jsou dvě kapsle před usnutím.

Další překážkou zdravého spánku je HLUK. Jednoduchým řešením, lepším než špunty do uší, je koupit si generátor bílého hluku, elektronický přístroj vytvářející uklidňující zvuk. Bílý hluk obsahuje směs mnoha různých frekvencí zvukových vln, stejně jako bílé světlo obsahuje všechny frekvence viditelného světla. Vydává zvuk podobný vodě vytékající ze sprchové růžice a na většině přístrojů jsou ovladače, které vám umožní měnit základní zvuk od trvalého proudu vody po rytmické mořské vlny. Bílý hluk je uklidňující a maskuje pronikavé zvuky. Lepší technologie, která přijde brzy na trh, skutečně eliminuje hluk tím, že analyzuje pronikající zvukové vlny a vytváří vlny zrcadlové, které je ruší. Přenosné přístroje tohoto druhu jsou již k dostání ve formě sluchátek do letadel eliminujících hluk motoru.

Můžete mít pohodlnou postel i tichý pokoj, ale když máte rozrušenou mysl, obvykle nemůžete usnout a budíte se třeba celou noc. Naučit se dát stranou denní starosti není tak snadné jako vzít si prášek nebo zapnout zvukový přístroj, ale je to jedna z nejužitečnějších metod, kterou je možné si nacvičit. Existuje dost knih navozujících spánek a čtení odvádí od zbytečného přemílání myšlenek. Soustředit pozornost na dýchání je efektivní způsob, jak ji odvést od ZBYTEČNÝCH MYŠLENEK. Další možností je uvolnit si mysl soustředěním pozornosti na tělo - například napínáním a uvolňováním jednotlivých skupin svalů. Jednoduché cvičení, které vám může pomoci usnout, když se vám hlavou honí myšlenky: lehněte si na záda s rukama po stranách, zavřete oči a pětkrát se zhluboka pomalu nadechněte. Pak pevně zavřete oči a na několik sekund napněte svaly na čele. Na několik sekund se uvolněte. Pak napněte svaly na obličeji a uvolněte je stejným způsobem, pak svaly na bradě a krku a tak dál, dolů po pažích a přední části těla, až si rozhýbáte šlapky a prsty na nohou. Pak se vraťte zpět k hlavě a několik sekund ji zatlačte do postele a uvolněte a postupujte zpátky tělem, až se zase dostanete ke šlapkám, které tentokrát natáhnete. Nakonec se úplně uvolněte a pětkrát se pomalu zhluboka nadechněte. Celé cvičení nezabere víc než několik minut. Je to účinná relaxační technika, zvlášť užitečná, když hrozí, že vám duševní rozrušení nedovolí usnout.

Hlavním zdrojem psychického rozrušení jsou mimochodem často ZPRÁVY. Procento příběhů ve zprávách, po kterých se cítíte dobře, je velice malé. Procento příběhů, po kterých cítíte úzkost nebo pobouření, je velké a stále se zvětšuje, jak se sdělovací prostředky čím dál více soustřeďují na vraždy, mrzačení a utrpení. Snadno zapomínáme, že si můžeme vybrat, zda tyto informace do své psychiky a myšlenek vpustíme. Věřím, že je užitečné se od nich oprostit. "Půst od zpráv" pomáhá lépe odpočívat i spát.

zdroj: Zpracováno za použití knihy Dr. Weil - Spontánní vyléčení

Reklama

Komentáře

Robert (Ne, 25. 12. 2005 - 17:12)
Dobrý den. Velmi mne zaujala informace o generátorech bílého zvuku. Nemužete mi dát prosím tip, kde se dají sehnat? Dekuji.
Karel (Út, 24. 2. 2004 - 13:02)
článek docela dobře informuje o příčinách nespavosti, depresí a dalších neduhů dnešní doby.

pro ostatní čtenáře tohoto článku múžu doporučit články věnující se této problematice na adrese:

www.albert-sd.cz v sekci Mozek & CNS

kde je zmíněná problematika včetně řešení výborně popsána.

Karel.
rozeta (Po, 5. 6. 2006 - 19:06)
Dobrý den chci se zeptat je mi 53let a mám přerušený spaní ,chodím dost brzo spát kolem 21hod.hned usnu s tím nemám problém ,ale za 3hod jsem vzhůru a trvá než zase usnu ,někdy taky až 2hod.co s tím ?? Slyšela jsem o prášku MELATOIN !!!!!!!!!!
Mirek (So, 10. 2. 2007 - 21:02)
prosim o konkretni kontakt ohledne generatoru bileho hluku.Dekuji
Návštěvník (So, 10. 2. 2007 - 23:02)
rozeta ,bude lepsi kdyz pujdes spat as kolem 23h i pozdeji .Je videt ze tve telo nevyzaduje spanek se slepicema ,bez urazky,tim myslim tak brzy.
Helena (Ne, 24. 6. 2007 - 08:06)
Po ulehnutí trpím na vnitřní třes a nemohu zahnat starosti a nepříjemné zprávy.Spím pouze 3-4 hodiny po tabletě Stilnox.Jsem z toho neštastná, nepomůže mi nikdo,nanejvýš mi předepíší silnější tablety.Doporučované potravinové doplnky,čaje z medunky nebo pivo,to vše nezabralo.
jmenuji se katka (Po, 25. 6. 2007 - 22:06)
MAM PROBLEM S USINANIM . KDYŽ USNU SPIM 2 HODINY PROBUBIM SE A TRVA MI TO TŘEBA I 3 HOD.NEŽUSNU ZNOVA .TO SI ALE MUSIM VZÍT PRAŠEK HYPNOGEN .DO JAKE MÍRY JE TENTO PRAŠEK NÁVIKOVI.CHODIM SPAT KOLEM JEDENACTE VEČER V LEKARNĚ MI MAGISTRA ŘIKALA ŽE V MEM VĚKU JE MI 65 LET JE TO NORMALNI.DĚKUJÍ ZA ODPOVĚD
Helena (Čt, 18. 10. 2007 - 11:10)
Souhlasím s Helenou nemám stasrosti, jdu v klidu spát. Lehnu si a dostanu vnitřní třes, bojuju s nímale zadvě hodiny si stejně musím vzít Stilnox. Zkoušela jsem radio, hudbu, čtení, chladno, krásnou lákavou postýlku, cše marně.
Blanka (Út, 15. 1. 2008 - 10:01)
Mám taktéž problémy se spaním kde mě lékaři předepsali léky které se budou po nedlohé době zvyšovat.Já jsem odpůrce tablet není to řešení.Kupila jsem si v prodejně kapsle kde je obsažen kozlík a chmel.Nevím jestli je to v čechách jmenuje se to Nachtruhe a je to od firmy Abtei.Mohu to doporučit než tablety na spaní a není to návykový.
hejhula (Út, 19. 2. 2008 - 07:02)
Hm, evidentně obšlehnutý článek. Doporučovat u nás neprodejný Melatonin a téměř nesehnatelný generátor bíleho šumu asi není to pravé..
Iveta (Út, 4. 3. 2008 - 07:03)
Melatonin je sehnatelný na Slovensku, ale mně stejně nepomohl. Užívám Hypnogen, ovšem ani ten v poslední době nezabírá, takže se mi nedaří usnout vůbec. Lékaři mi předepisují antidepresiva, která bych i brala ráda, kdyby mi po nich nebylo tak zle. Vedlejší účinky jsou podstatně horší než další neprospalá noc. Jen se bojím jak takhle dlouho vydržím ....
gadh (Po, 7. 4. 2008 - 21:04)
Jezis, to sou nejvetsi kecy, nejaky alternativni tablety z bylinek. Samozrejme, ze bylinky muzou kvalitni spanek jeste zlepsit, ale pokud chodite spat rozruseni anebo mate poruchu spanku, tezko vam pomuze caj nebo tableta slisovana z nejakyho korene. Pulka stilnoxu a vyspite se krasne, beru ho leta a nemam problem, pres den na problemy se spanim vubec nemyslim, proste vecer spolku pulku nebo tretinu a neresim. Opravdu nechapu, jak v tyhle dobe jeste nekdo muze verit v prasky na spani jako ve zlo, oteri uzivaji jen blazni. Je to prasek jako kazdej jinej a prasky se berou proto, aby pomahaly.
MIMA (Pá, 27. 6. 2008 - 12:06)
Nespavosť by mal liečiť iba taký doktor, ktorý ňou naozaj trpel, lebo ten čo trpí nespavosťou a prečíta si takýto článok, tak bude trpieť ešte väčšou nespavosťou od zlosti ako si to niekto jednoducho predstavuje
Jana (Čt, 9. 10. 2008 - 22:10)
Iveto,jak jste na tom se spaním?Psala jste 4.3.2008.Mám stejný problém a nic mi nepomáhá,také se mi nedaří usnout a antedep.mi též nedělají dobře.Beru byliny ,ale nevím,někdy usnu se stilnoxem,ale jen krátce.
www.narkolepsie.cz (Út, 11. 11. 2008 - 21:11)
První česká nízkorozpočtová organizace se zaměřením na propagaci a pomoc lidem trpící nemocí zvaná narkolepsie. Nalenete zde : Popis nemoci, léčba, život s narkolepsií , projekty, zahraniční odkazy...
Marty (Út, 11. 11. 2008 - 21:11)
Zdravím všechny, zkust ese mrknout na portál www.psychokybernetika.cz - - anbízí audiovizuální programy pro spánek, učení, energii a ještě něco... Prý to funguje i s psychowalkmanem, ale je to o poznání levnější... nevím ale za pokus o stojí :-)
vladuss (So, 11. 4. 2009 - 22:04)
ja mám problémy spíše s tím,že se brzy ráno sama od sebe budím,a mám bolesti žaludku,myslím že to je žaludeční neuroza a mám po ránu prostě hrozny stres a napětí ze všeho,že nemužu spát,asi před rokem jsem takové problémy neměla.....
nikol (Ne, 2. 1. 2011 - 13:01)
take spim 3 hod denne zrovna dnes jsem usla v 6 hod rano a spala do 9hod.jsem z toho nestastna.jeden cas jsem brala stilnox i 2 tablety usla jsem hned ale za 3 nebo4 hodiny vzhuru a jeste vic utahanejsi.zkousela jsem ruzna antidepresiva ktere by pomohly ale po vsech mi oteka oblicej to bych nesmela chodit do prace.ted 2 mesice mam gs dormian jsou bylinkove nepomaha vubec.premyslim ze si zkusim koupit vhs pristroj pan ktery mel tezkou nespavost a kvuli ni prisel i o praci tak mu to pomohlo.nemate s tim take nekdo zkusenost.
janka (Pá, 18. 2. 2011 - 12:02)
take spim 3 hod denne zrovna...Taky mam take problemy se spanim-poslednich 14 dnu si již nevim rady-vyzkoušela jsem bylinky,kapky,i leky-taky stilnox-po něm sem usla,ale nechci si na to zvykat tak to chci překonat,ale už jsem asi v koncich a budu muset navštivit lekaře-byla si už taky s tim někde.? Napiši mejla a když tak [email protected]
albert (Pá, 28. 6. 2013 - 12:06)
Dobrý den chci se zeptat je...tyto dva příspěvky dávají odpověď na problematiku spánku

http://www.albert-sd.cz/melatonin-signal-noci/
http://www.albert-sd.cz/melatonin-spaci-hormon/
Paja (Út, 16. 7. 2013 - 12:07)
článek docela dobře...Mám maminku tu už přes rok trápí vegetativní distonie a v noci špatně spí.Je na to dobrý metatoin bio?
Karel (St, 24. 2. 2016 - 17:02)
Před hlukem kladiva z vedlejší místností vám určitě nepomůžou tyto špunty do uší http://www.earplugs.cz/spunty-na-spani
Lída (Pá, 4. 3. 2016 - 10:03)
No mi ozdravný spánek narušuje přítelovo věčné chrápání… je to hrozné, ale naštěstí mi teta koupila přípravek Pssst!, že jí to zabírá na strejdu, tak jsem ho vyzkoušela a opravdu, je to zázrak, konečně můžu nerušeně spát :-)
Luky (St, 29. 5. 2019 - 10:05)
Na blog jsme pridali clanek, ktery rozebira rozdily a ucinky napoju na spani a tablet na spani. Obe moznost maji vyhody a nevyhody, proto jsme je sepsali do uzitecneho clanku, ktery tyto rozdily jmenuje a vam se tak lepe vybere //pokud uz bez pomocnicka neusnete/. Clanek zde -- https://www.slimming.cz/doplnky-na-spani/
Reklama