Reklama

Sladké sny

V hlubokém spánku nebo snovém stavu strávíme asi třetinu svého života a přitom většina z nás zůstává v nevědomosti o významu tohoto času. Spánek obdobně jako dýchání je vrozená životní funkce, kterou přijímáme jako takovou, aniž o ní dále uvažujeme. Někdy si chvíli pamatujeme živý sen nebo zvlášť osvěžující spánek, ale sotva věnujeme byť jedinou myšlenku tomu, co se vlastně děje během všech těch let spánku a snění.

O spánku a snech se často mluví, jako by šlo o jedno a totéž, ale ve skutečnosti se jedná o dvě zcela rozdílné věci. Během spánku fyzické tělo odpočívá a srovnává se s rytmy přírody. Východní nauky tvrdí, že v tu dobu sídlí vědomí v srdci, kam se soustředilo ze všech částí těla. Dýchání je řízeno polohou těla, jež se převrací z boku na bok, dokud se nedostaví spánek. Když sníme, vědomí stoupá vzhůru a podle esoterických učení vychází hrdlem a hlavovou čakrou ven. Snové stavy jsou provázeny rychlými pohyby očních bulbů a drobnými pohyby obličeje, úst, hrdla a končetin.

Lidé bývají nesdílní, co se týče snů, které si náhodou zapamatují, ale je pravdou, že drtivou většinu snů si bud' vůbec nepamatujeme, nebo je zapomeneme hned po probuzení. A přece každý sen přináší poselství, jež se přímo týká minulých nebo budoucích událostí. Ve snu se nevědomá mysl snaží stát vědomou. Tantrismus pohlíží i na náš bdělý stav jako na druh snu. Abychom se osvobodili, musíme procitnout z tohoto snového stavu a postavit se tváří v tvář realitě. A tak musíme také získat přesvědčivé uvědomění o svých snech. Toho lze dosáhnout tak, že se naučíme pamatovat si své sny po probuzení. Než půjdete spát, rozhodněte se pevně, že tentokrát si své sny zapamatujete. Ráno se snažte probouzet pomalu a vtiskněte si některý ze svých snů do procitajícího vědomí. Mnoho snů se nenávratně vytratí příliš náhlým probuzením.

Když se naučíte zapamatovat si své sny, sdělte je svému partnerovi a nic mu nezatajujte. Vyvine se mezi vámi jemné pouto porozumění, jež začne prolínat vaším snovým světem. Občas dokonce shledáte, že se vám zdál týž sen; jindy zase budou obdobné jen některé části vašich snů. Je to báječný zážitek snít týž sen s tím, koho milujete! Prohlubuje vzájemné pochopení a milostnému vztahu partnerů dodává nového významu. Snažte se vyprávět si sny hned po probuzení, dokud jsou dojmy ještě čerstvé.

Nesnažte se ani tak o analýzu svých nebo partnerových snů, ale spíše se těšte z jejich dramatického obsahu a při vyprávění je prožívejte znova. Své sny vyprávějte lehce, nenuceně, zachovávejte jejich metaforickou představivost a nesnažte se je vysvětlovat beze zbytku.
Zdroj: Mysteria sexu - Nyk Douglas, Penny Slingerová

Reklama

Reklama

Komentáře

Kri (Ne, 16. 3. 2003 - 15:03)
SPÁNEK REM

Pečlivé laboratorní studie dokázaly, že každý člověk z osmi hodin spánku asi jednu a půl hodinu sní. To lze dokázat napojením elektroencefalografu na spícího člověka. Jakmile se objeví určitý druh mozkových vln doprovázený rychlými očními pohyby a dalšími fyziologickými změnami, je člověk probuzen a obvykle může ohlásit sny. Tato snová část spánku, kterou doprovázejí uvedené reakce se nazývá spánek REM. V jiných druzích spánku sny hlášeny nejsou.
Máme také důkazy, že sny má každý, ale mnoho lidí si je nepamatuje. Bylo také dokázáno, že existuje psychická potřeba spánku REM. Experimentátoři zbavovali pokusné subjekty spánku tím, že je budili při nástupu fáze REM nebo používáním preparátů, o nichž je známo, že potlačují spánek REM. První pokusy ukázaly, že tyto osoby začaly pociťovat úzkost, podrážděnost a potíže se soustředěním. Pozdější pokusy neprokázaly, že by zamezení spánku REM nutně vyústilo ve vážné psychické poruchy.
Pokusy zjistily, že existuje jev
k (St, 12. 7. 2006 - 09:07)
Velmi často se mi stává, že když spím, tak např. telefonuji, mluvím s partnerem a přitom mám otevřené oči a druhý den, resp. ráno si absolutně nic nepamatuju. Jednou jsem se s ním dokonce chtěla prát:( Nevím, co s tím....
Lukas (St, 12. 7. 2006 - 20:07)
Kdyz jsem byl pred par lety panic, tak "sladke" sny byly o holkach. Zapomenout se nedaly, protoze jsem se ve spanku vzdycky udelal, coz mne pak zpusobovalo velky problemy s cistenim. Pak byl muj mozek tak natrenovanej, ze jsem si v tom snu jako uvedomoval, ze kdyz to necham dobehnout do konce, tak se udelam, a kdyz ne, tak prijdu o prijemny sen.
Ged_Psyched (Po, 20. 10. 2008 - 17:10)
Tato snová část spánku, kterou doprovázejí uvedené reakce se nazývá spánek REM. V jiných druzích spánku sny hlášeny nejsou. - To není zcela pravda, i v NREM fázi má člověk sny, jen jsou jiného charakteru.
Ged_Psyched (Po, 20. 10. 2008 - 17:10)
Tato snová část spánku, kterou doprovázejí uvedené reakce se nazývá spánek REM. V jiných druzích spánku sny hlášeny nejsou. - To není zcela pravda, i v NREM fázi má člověk sny, jen jsou jiného charakteru.
Mona (Čt, 29. 1. 2009 - 02:01)
Stava se nekomu, ze ve spanku kdyz sni, cte z knihy? Pri probuzeni si pamatuji jak jsem otacela stranky v knize a dokonce si pamatuji i par poslednich vet.
Reklama