Reklama

Češi prožijí v nemoci v průměru šest až osm let

Češi prožijí v nemoci zhruba šest až osm let. Ženy se dožívají v průměru 79 let, z toho v průměru do 71 let věku jsou zdravé. Muži žijí v průměru 72 let, zdraví si užívají zhruba do 66 let. Vyplývá to z údajů, které na svých stránkách zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

    "Ženy hodnotí svůj zdravotní stav hůře a jsou častěji a déle v pracovní neschopnosti, více také navštěvují lékaře," komentovala čísla ředitelka ÚZIS Vlasta Mazánková.

    Ženy podle zjištění statistiků trpí více psychickými poruchami než muži, naopak větší podíl v sebevražednosti mají muži, kteří spáchají 80 procent všech sebevražd. Mezi muži je také výrazně vyšší počet úrazů. Ženy zase mají větší zastoupení mezi nemocnými cukrovkou, a to o 15 procent.

    Děti podle ÚZIS tvoří 15 procent populace, nejčastěji jsou v péči lékařů kvůli nemocem dýchací soustavy, poruchám vidění a kožním problémům, jež jsou způsobeny především alergiemi. Starší děti trpí také nemocemi pohybového aparátu, což byla dříve spíše obtíž dospělých. S vrozenou vadou se rodí čtyři procenta dětí, nejčastěji je to vada srdeční.

    Senioři podle ÚZIS tvoří 14 procent populace. Ve věkové skupině nad 65 let přitom je více než polovina všech onemocnění rakovinou, infarktem a mrtvicí. Starší lidé často trpí vysokým tlakem, cukrovkou, nemocemi dýchacího ústrojí a šedým či zeleným zákalem.

Reklama

    Podle zjištění ÚZIS je nejnižší úmrtnost v přepočtu na počet obyvatel v Praze, nejvyšší v Ústeckém kraji. Ve srovnání se zeměmi původní evropské patnáctky má ČR vyšší úmrtnost, s výjimkou rekordně nízké kojenecké úmrtnosti. V populaci přibývá cukrovky, alergických onemocnění, potíží pohybového aparátu a psychických onemocnění.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama