Reklama

Myslete holisticky!

Je třeba myslet na své tělo každý okamžik. Obecně- jaké je vaše zdraví? Dokážeme si poradit s chronickými zdravotními potížemi? Jestliže ano, jak zodpovědní jsme za to my sami a jak zodpovědná je klasická léčba? Je mnoho otázek, které zajímají holisticky uvažujícího.

Myslete na svůj fysický stav těla!

Jaký druh pravidelného stresu zažíváte? Jak ten stres vnímáte ? Co cítíte ve svém těle? (únavu svalů? bolesti žaludku? bolesti hlavy? duševní únavu?) Co potěší vaše tělo (koupel? cvičení? masáž ?spánek?) Jsou Vaše fyzicky příjemné aktivity potenciálně destruktivní nebo návykové z dlouhodobého hlediska? (drogy? přejídání se? zneužívání alkoholu ?) Uvědomujete si vaše smysly? (posloucháte hudbu? sledujete televizi? čtete knihy? cítíte vůni květin?)

Myslete na svůj svět postojů!- váš vnitřní duševní svět!

Skrýváte v sobě zášť? Kritizujete? Přijímáte závěry svého "vnitřního hlasu" bez otázek? Používáte vaši představivost, abyste se dokázali uvolnit? Co jste dělali pro sebe v minulém týdnu? Co jste četli? Kdy jste naposledy četli nebo viděli něco pro potěšení, pro osobní růst?

Reklama

Myslete na svůj citový svět!

Jak často se rozzlobíte pro triviality? Jste náladoví? Jaké jsou vaše největší strachy? Jak slavíte? Je vaše oslavování nějakým způsobem sebedestruktivní? (alkoholismus, obezita?) Co děláte když se vám chce plakat? Pláčete? Potlačíte to? Kdy jste naposledy křičeli? Kdo jsou vaši oblíbení komici? Kdy jste naposledy slyšeli dobrý vtip? Můžete říci legrační příběh o sobě?

Myslete na váš duchovní svět!

Často přemýšlíte? Jestliže je významná pro vás modlitba , modlíte se pravidelně? Cítíte se často vinni? Jak často jste zoufalí? Myslíte si, že jste dobrý nebo špatný člověk?

V každém člověku je mnoho oblastí, které spoluvytvářejí a vstupují do pojetí zdraví. Toto vše se pak podílí na celkovém dojmu "Jaký já mám dnes pocit a jak se cítím zdravotně?" A pak i často pochopíte, proč Vás dnes bolí hlava a najdete řešení- dnes si ještě vezmete prášek proti bolení hlavy, ale příště už možná najdete jiné řešení a třeba Vás hlava ani nezačne bolet :-).

Holistický životní styl nás vede k tomu, abychom si byli více vědomi sama sebe.Vede nás k tomu, abychom si více uvědomovali potřeby naší planety a abychom žili v míru. Musíme si uvědomit, že nemáme nějakou jinou alternativní planetu a tak musíme upřednostňovat a měnit náš životní styl tak, aby byl více zdravý a abychom jedli zdravé jídlo a dýchali čistý vzduch. Holistická medicína v širším slova smyslu nereprezentuje jenom klasickou (školní medicínu) a přírodní medicínu, ale ve spojení s východní medicínou respektuje a používá to nejlepší z obou a dále též využívá ájurvédu, výživové a bylinářské vzdělání, homeopatii, etikoterapii, logoterapii, psychologické vzdělání, hypnózu, grafologii, akupunkturu, akupresuru, reflexologii, kineziologie, chiropraxi, makrobiotiku, naturopatii, astrologii, numerologii, shiatsu, yogu, meditaci, holotropní dýchání, aromatorerapii, léčení Bachovými essencemi, léčení pomocí krystalů, metodu One Brain, čtení z aury, čtení z ruky, transcendentální meditaci, regresní analýzu, vzpomínání na minulé životy a i další praktiky "mystické" medicíny.

Holistická filosofie v léčení propaguje tzv. celostní uzdravování (zabývat se člověkem jako celkem, nejen léčit dílčí symptomy). A tak nedílnou částí takto uvažující holistické medicíny je i klasická konstituční zabývající se celým člověkem, nejenom jeho určitou částí.

Článek použit se souhlasem autora MUDr. Miroslava Ilgnera z jeho internetové stránky, kterou najdete zde

Reklama

Komentáře

sonik (Út, 30. 5. 2006 - 15:05)
je to tady moc hezke ale chtelo by to vice obrazku
xx (Út, 30. 5. 2006 - 17:05)
tak něco namaluj!
Sára (Čt, 20. 10. 2022 - 15:10)
Hledala jsem pojem "holistický mozek" a našla tento článek. Nevím, zda mám nyní představu, co to znamená, ale článek se mi moc líbil a souhlasím s ním. Děkuji
Vy jelita (So, 22. 10. 2022 - 19:10)
Holete myslisticky!
Reklama