Reklama

Holistický přístup ve srovnání s moderním medicínským přístupem

Ve staré Číně byli lékaři posuzování podle toho, když jejich svěřený člověk neonemocněl a ne podle toho, jak léčili nemocné. Pod pojmem léčení máme vžitou představu (a tak to i v klasické medicíně funguje),že Vám lékař dá lék a Vy se uzdravíte.

Otázka: "Jaký je rozdíl mezi holistickým vyšetřováním a laboratorními nebo lékařskými testy?"
Odpověď: "Obě metody pracují s odlišnými parametry a získávají jiná data".

Tradiční testy se zaměřují na situaci, stav biologických funkcí, stav specifických orgánů nebo stav anatomického systému- vyšetřují fysikální a chemické parametry a aktuálně dokumentují VÝSLEDEK procesu (jako například zánětlivý, degenerativní nebo patologický proces). Holistické metody se zaměřují na PŘÍČINY, které způsobují nemoc a na ODSTRANĚNÍ těchto příčin. Není to fysikální, není to chemické, není to medicínské ( v tom dosud chápaném smyslu). Vztahuje se to k ENERGIÍM a jejich VZÁJEMNÉMU VLIVU. Ve většině případů z holistického pohledu osoba trpí energetickou nerovnováhou ještě před manifestací nemoci na fysické úrovni.

 Kdybychom použili pohádkového slovníku, pak sudičky předpověděly, aby

 • klasická medicína se zabývala léčením nemocí.
 • holistická medicína se zabývala předcházením nemocí.


  Podle říše vládnutí pak 
   
 • klasická medicína je království vyšetřování a odstraňování příznaků.
 • holistická medicína je království nacházení příčin a chápání souvislostí.


  Ukončení pohádky s dobrým koncem je
   
 • v klasické medicíně vyléčení nemoci.
 • v holistické medicíně uzdravování celého člověka.


   Otázka: "Jaká je nejlepší léčba pro opakovaný zánět kloubů?"

  Odpověď: "A jaká je nejlepší bota pro bezdomovce?" Obě otázky jsou totiž nezodpověditelné. Odpověď na otázku léčby nemůže být totiž schematická a paušální, ale musí být individuální. Nemůžeme odpovědět podle nějakého vzoru. Každý člověk je jiný a u každého bývá příčina jeho obtíží jiná a každému může pomoci něco jiného.

  Otázka: "Umíte léčit běžné nachlazení"? "Umíte srazit horečku"?
  Odpověď: "Nedovolil bych si a netroufal bych si jen tak všechno léčit." Nachlazení, rýma, horečka s pocením- to samo o sobě je forma léčení. Je to duchaplný mechanismus těla, které dělá "příležitostný úklid", když biologický "odpad" přeplní systém. Jestli nedovolíme toto občasné čištění, mohli bychom se zahltit (promiňte mi ten výraz) těmi nečistotami. Tak proč bychom měli léčit a léčit, když se to samo snaží, abychom byli zdraví? Pokud přeformulujete Vaši otázku na "Jak můžeme rychleji nebo snadněji projít nachlazením" nebo "Jak můžeme preventivně zabránit nachlazení?", pak bych mohl odpovědět snázeji.

  Ve staré Číně byli lékaři posuzování podle toho, když jejich svěřený člověk neonemocněl a ne podle toho, jak léčili nemocné. Pod pojmem léčení máme vžitou představu (a tak to i v klasické medicíně funguje),že Vám lékař dá lék a Vy se uzdravíte. A tak je taky přijímáno, že tento zásah zvenčí, bez Vašeho velkého přispění, Vám umožní obnovu zdraví. Ale to je chybný názor a může platit jen někdy a někde- třeba při nehodách, komplikovaných porodech, život zachraňujících zákrocích, resuscitacích, na úrazových ambulancích- množství příkladů si každý domyslí sám. Ale nelze vždy spoléhat na tyto zevní zákroky a pomoc zvenčí. Obecně lze říci, že ta opravdu nejmocnější léčivá síla je uvnitř našeho těla, není v baňce, není v tabletce ani v injekční stříkačce. Jediná osoba Vám může opravdu a nejvíce pomoci- tou osobou jste VY SAMI. Klasická medicína je vyzbrojena technologiemi, avšak někdy jako by se ztrácel člověk a jeho problém. I když lékařská a technologická pomoc často pomáhá, přesto jsou i situace, kdy nepomůže. Kdyby se spojila s holistickými přístupy, pozitivní výsledky by byly daleko častější.

  Autor: MUDr. Miroslava Ilgnera.

Reklama
Reklama

Komentáře

Foton (Po, 15. 9. 2008 - 23:09)
Hned jsem si vzpomněl, jak racionální a skeptičtí vědci holistické metody, homeopatii, apod. podezřívají jako "pavědu". Za sebe řeknu jen to, že kdyby ta holistická metoda a hlavně její spojení s klasickou skutečně fungovalo, bylo by to moc fajn.
Reklama