Reklama

Co znamená přístup jednoty mysli a těla jako celku?

To znamená, že fyzický, citový, i duševní stav vzájemně souvisí a je vzájemně propojený a závislý. Fyzické tělo může být připravené, ale nevyřešené pocity mohou často zabránit úspěšnému léčení. Možná, že jste měli těžké dětství, byli jste nemilováni, zneužíváni. Nebo Vás týrá manžel, žijete s alkoholikem, propustili Vás z práce. Smysl života vám uniká. A pak se cítíte osamělí a opuštění, jste úzkostní, depresivní a samotáři. Vaše vztahy jsou mělké a neuspokojivé. Bojíte se projevit. Často chcete na svoje problémy zapomenout a zastrčíte je hluboko do podvědomí.

Všechny tyto a další jiné pocity a myšlenky spouští fyziologické odezvy v těle, které mohou ovlivnit biochemickou , hormonální a neurologickou rovnováhu systému. Vaše duše strádá a zablokované emoce se projeví někde v těle zablokováním toku energie. Je to energie, která není "vědecky" měřitelná. Pocity se totiž nedají měřit, kategorizovat, každý je vnímáme jinak a patří to k jedinečnosti každého induividua. Často to i sami říkáme : "Dnes nemám" energii". A tady jde o dlouhodobé zablokování energie.

 A tak můžete onemocnět, třeba máte těžký smutek, nebo trpíte bolestmi hlavy, bolestmi žaludku, špatně se Vám dýchá nebo trpíte na průjmy, potrácíte nebo nemůžete otěhotnět a trápí vás jiné a jiné příznaky. A tak je lékařem diagnostikována deprese, migréna, vředová choroba žaludku, astma, dráždivé střevo, neplodnost. A je nasazena léčba. To je přístup klasické medicíny.

 Ale co bylo příčinou těchto obtíží často lékař nezjišťuje. (Pokud pochopí účast psychiky na Vašich problémech, pošle Vás lékař k psychiatrovi, to je tak vše, na více ostatně nemá ani čas). Třeba při neplodnosti jedna Vaše část může být připravena mít dítě, zatímco podvědomě jste rozpolceni kvůli některým nevyřešeným vzpomínkám z Vaší minulosti. A tak biochemický účinek potlačených citů může splést Váš hormonální systém. Porozumění Vašim pocitům a myšlenkám může být chybějící klíč. Uvědoměním si těch aspektů z Vás pak můžete pomoci té váhavé části rodiče ve Vás. V tomto případě, přístup jednoty mysli a těla jako celku by mohl prospět třeba k Vaší plodnosti , otěhotnění nebo k zdravému donošení plodu. A to je holistický přístup k životu.

 Je třeba odstraňovat příčiny, které se podílejí na Vaší nemoci, abyste se vyléčili. Je třeba najít tu klíčovou emoci, co Vás ničí. Když se Vám podaří najít její zdroj v minulosti, v dětství či pozdějším životě, jste na začátku cesty k uzdravení. Pak se s ní musíte naučit pracovat, vyjádřit ji navenek a pak se jí zbavit. S ní pak mohou odejít i příznaky tělesné nemoci. Často chcete, avšak z nějakého důvodu nedokážete najít tu příčinu a provést tu změnu. Pak potřebujete holisticky přemýšlejícího lékaře.

 Jestliže pochopíte, že Vaše fyziologické procesy a Vaše nálady jsou propojeny, pak to může mít přímý vliv na Vaše hojicí procesy a celkový pocit, že se cítíte dobře. Musíte změnit svůj osobní a profesionální život tak, aby Vaše myšlenkové tělo bylo vyvážené s tělem fysickým a tak jako celek bylo pak optimalizováno zdraví.


 Pro ty kdo přijmou paradigma "mysl, tělo, duch" jako vzor, existuje mnoho způsobů, jak zahrnovat znalost "nestárnoucích moudrostních technik" do svého života. Je pochopitelné, že Vaše duchovní orientace nebo náboženská tradice, Vaše víra a principy musí být začleněny do Vašeho zdravotní plánu. Pro ty , kteří nejsou duchovně nebo metafysicky nakloněni, může být tento "celostní globální" pohled výzvou ke změně svého postoje. Vždyť každá osoba má své jedinečné potřeby. Někteří vyžadují více pozornosti k jejich fysické stránce a kladou důraz na klasické vyšetřování a vyžadují lékařské prohlídky, rozbory krve a moče, různá rentgenová a computerová vyšetření.

 Jiní pak potřebují více podpory v jejich citovém a duševní světě a navštěvují více psychology, psychoterapeuty, homeopaty, léčitele a zkoušejí různé jiné alternativní přístupy. Holistický náhled a rady jim pak mohou objasnit, které oblasti jejich vnitřní a vnější života potřebují pomoc a péči. Je důležité poznamenat, že bez ohledu na to, jak probíhají vaše fyziologické procesy, těmi nejpřirozenější přístupy trvale zvětšíte účinnost jakékoliv lékařské pomoci.

Článek použit se souhlasem autora MUDr. Miroslava Ilgnera 
Předešlý článek : Holistická medicína

Reklama
Reklama

Komentáře

Doktorka (Čt, 13. 2. 2003 - 19:02)
Doporučila bych vám léčbu klasickou homeopatií - viz. článek Báry Maškové - Léčba neplodnosti klasickou homeopatií
Homeopatie se zaměřuje právě na jednotu mysli a těla a bere v potaz různé psychické problémy.
Doubravka (Čt, 13. 2. 2003 - 15:02)
Nedaří se nám s miminkem.Zkoušíme a zkoušíme a nic...Mám podle kinezioložky uvést do náležitého stavu své vztahy s matkou,která mi v dětství ublížila.Moc to nejde,ale snažím se.Něco na tom je-jak není v pořádku duše-trpí i tělo.Poradte mi prosím,jak otěhotnět!Děkuji.
sl. J. (Út, 31. 5. 2005 - 12:05)
Myslím, že na souhře těla, duše a mysli určitě něco bude. Asi od 14 let trpím na migrény a jsem psychicky i somaticky velmi citlivý jedinec. Každý psych. problém (stres,..) se mi projeví migrénou, průjmem, atd..Nejsem si jistá, zda to může souviset s mím dětstvím, žádné negace si nevybavuji. Jen, že jsem na každý problém reagovala velmi "přehnaně" již od malička. S tím bojuji neustále. Další příznaky jako je úzkostlivost, pocit osamění nebo strach se projevit, patří k mému každodennímu problému. Nicméně, snažím se s tím neustále bojovat a snažím se to nevzdát!
Tonička (St, 12. 3. 2008 - 11:03)
Asi mám také deprese, výsledkem byl zvýšený tlak. Řekla jsem si, že se nebudu rozčilovat, své problémy si píšu na papír a je mi lépe. Pobyt v lese také uklidňuje.
Návštěvník (St, 9. 10. 2019 - 15:10)
dělali ze mě pokusnýho králíka. Po absolvování rentgenů vnitřních ženských orgánů se ukázalo, že mám prasklou děloho a překroucené vejcovody. jednalo se o vrozenou vývojovou vadu. Jsem pro jako první udělat podrobné lékařské vyšetření a pak nasadit léčbu.
Reklama