Reklama

Mírné astma prý nevyžaduje léčbu steroidy

Lidé, kteří trpí mírnou formou astmatu a navzdory doporučení lékaře se neléčí steroidy, dělají dobře. K tomuto překvapivému závěru došli američtí vědci a o studii informovali v odborném časopisu New England Journal of Medicine.

Sledovali 225 lidí s mírnou formou astmatu. Rozdělili je na dvě skupiny, z nichž jedna dostávala steroidy a druhá neutrální látku placebo. Pacientům z obou skupin se vedlo naprosto stejně.

Autoři výzkumu zdůrazňují, že všichni účastníci výzkumu trpěli příznaky jen několik dní v týdnu a v noci se kvůli nim budili jen dvakrát za měsíc. Závěr se nedá aplikovat na pacienty s těžšími formami astmatu a v každém případě je vysazení léčby potřeba konzultovat s lékařem.

Ve spojených státech trpí astmatem na 20 milionů lidí. 16 milionů z nich má těžší formu a 5000 Američanů na tuto nemoc každý rok zemře. Národní úřad zdraví lékařům doporučuje, aby i lehčí formy nemoci léčili steroidy ve spreji, které likvidují akutní symptomy. Někteří pacienti lék ale nepoužívají a vyčkávají na zhoršení příznaků. Pak se chtějí léčit s pomocí inhalátorů. Mnoho z nich se bojí vedlejších účinků steroidů.

"Naše studie dokazuje, že zdravý úsudek vede tyto lidi alespoň z krátkodobého hlediska správně," řekl organizátor výzkumu Homer Boushey ze Sanfranciské státní univerzity. Jestliže výsledek studie potvrdí i další výzkum, pak pacienti ušetří na lécích až 150 dolarů za měsíc.

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama