Reklama

Přehnaná hygiena napomáhá alergiím

Než si přinese malého človíčka z porodnice, snaží se každá čerstvá maminka vypulírovat byt do vysokého lesku. Žádné smítko nesmí ohrozit život a zdraví jejího potomka. A pečlivě dbá o to, aby tomu tak zůstalo i poté, co je v batolecím i vyšším věku. Tato jinak chvályhodná snaha je ale rozporu se zjištěními amerických dětských lékařů, kteří dospěli k závěru, že přehnaná hygiena novorozencům a kojencům spíš škodí.

Vysoké množství speciálních bakteriálních substancí, které se běžně vyskytují v každé domácnosti, totiž chrání děti před mnohými alergiemi. Čím více je v okolním prostředí takzvaných endotoxinů, tím je menší pravděpodobnost, že se u nich rozvinou například dětské ekzémy.

Výsledky studie, kterou vypracovali pediatři z bostonské dětské nemocnice pod vedením Wandy Phipatanakulové a uveřejnili v odborném časopise Pediatrics, shrnují poznatky z průzkumu čtyř stovek dětí, u nichž je alespoň jeden z rodičů celoživotně postižen astmatem nebo jiným druhem chorobné přecitlivělosti.

Pediatři pochopitelně nedoporučují, aby v domovech zavládla špína a hospodyňka zcela rezignovala na úklid.

"Bude však zapotřebí ještě dalších zkoumání, než budeme moci dát konkrétní rady, jak spolehlivě vyřešit otázku účinné hygieny," uvedla Wanda Phipatanakulová.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

rud (Po, 2. 8. 2004 - 16:08)
Pája má pravdu. Ale tady je asi fakt každá mamina vydesinfikovaná propagací úchylné frigidky Dr. Suralové, která leze lidem na záchody a ukazuje je na kameru :-)))
Pája (St, 28. 7. 2004 - 12:07)
proč myslíš,že je to blábol?Protože na to přišli v Americe?Povím ti něco z vlastní zkušenosti.Naši známí opatrovali své děti tak,že jim div nedezinfikovali chodník,po kterém šly.Děti od malička neustále nemocné. Naše mamka se s námi tak nehýčkala,a nepoznali jsme nemoc,o alergii nemluvě.
Jan Novák (Ne, 6. 10. 2013 - 17:10)
Asi byste se chtěli vrátit do doby epidemií moru, cholery... Lidé by umírali po tisících denně, i víc, a nikdo by nestíhal uklidit tuny hnijících mrtvol v ulicích. To by se Vám jistě líbilo!
Reklama