Reklama

Nebezpečné látky v osvěžovačích vzduchu

Lidé používající doma různé osvěžovače vzduchu dýchají možná více nebezpečných nebo dokonce rakovinotvorných látek, než kdyby stáli na rušné dopravní tepně v Bruselu. Podle Evropské kanceláře sdružení pro ochranu spotřebitelů (Beuc) to ukázala studie, zveřejněná dnes v belgické metropoli. Nejhorší jsou podle ní většinou vonné svíčky a tyčinky.

Studie testovala 76 výrobků běžně prodávaných v obchodech. Z nich 54 obsahovalo karcinogenní látky jako je benzen či formaldehyd. Další výrobky uvolňovaly alergeny a dráždivé látky a nebo obsahují jinak škodlivé chemické sloučeniny, jako je třeba toluen.

Do testu nebyly zahrnuty oleje do aromalamp, používané v aromaterapii, které se například po kapkách dávají do vody, řekla ČTK šéfka projektu Carine Deschampsová ze společnosti Test- Achats.

Podle testu se ukázaly jako nejvíce nebezpečné produkty, které se pro uvolnění vůně spalují - vonné svíčky či tyčinky. Následují výrobky, které se dávají do elektrických zásuvek. Škodlivé jsou také různé spreje nebo vůně vyrobené na bázi gelu a emulzí.

Společnosti Beuc a Test-Achats upozornily, že pro produkty prodávané pro osvěžení domácností neexistují žádné normy a žádají, aby byly zavedeny limity pro obsah chemických sloučenin.

Reklama

Volají také po toxikologických testech předtím, než je osvěžovač uveden na trh, a žádají výrobce, aby na etikety nedávali zavádějící informace například o tom, že výrobky jsou "na přírodní bázi" nebo že "čistí vzduch".

Ty výrobky, které obsahují alergeny, by podle Beuc měly mít na obalu upozornění o nevhodnosti používání v přítomnosti těhotných, dětí a astmatiků.

Lucie Petrová - ČTK

Reklama

Komentáře

ANETA JEDLICKOVA (Ne, 16. 10. 2005 - 11:10)
CHCI NECO ZJISTIT O VDUCHU DEKUJI ANETA
MARTIN (Ne, 16. 10. 2005 - 11:10)
JO DAM K ZAKLADNIMPLYNUM PATRI DUSIK 78,08 KYSLIK 20,496 ARGON 0,934 A OKXID UHLICITY 0,033
Oxyman (Pá, 10. 3. 2006 - 09:03)
Dobry den, vice o vzduchu a kysliku na www.oxylife.cz a www.oxycentrum.cz
gabka (St, 24. 5. 2006 - 13:05)
NECHÁPU PROČ JE TO POVOLENÉ PRODÁVAT,FAKTICKY NA TOMTO SVĚTĚ MŮŽE KAŽDÝ VŠECHNO,HLAVNĚ ŽE SE TO PRODÁVÁ A ŽE TO ŠKODÍ?KOHO TO ZAJÍMÁ NE? HLAVNĚ ŽE TO SYPE.A TO NEJSOU JEN VONNÉ SPEJE A SVÍČKY.PROČ SE ZDRAVÍ ŠKODLIVÁ VĚC NEZAKÁŽE VYRÁBĚT PROČ?PROČ????,
cože?! (Ne, 8. 10. 2006 - 12:10)
Tenhle článek vypadá celkem rozumně. Je lepší čichat záchodový smrad než chemický smrad "vonného" přípravku, který je navíc jedovatý.
dáša (Čt, 8. 2. 2007 - 10:02)
Je mi z toho všeho na nic.Copak rozum nemůže už konečně vyhrát nad lidskou blbostí??!!kdy se probudí svědomí u lidí ,kteří jsou v této věci kompetentmí zamezit tomuto svinstvu????!!!!!!
Mansie (Po, 5. 6. 2017 - 10:06)
ano, presne tak, osvezovae vzducho dokazi paradoxne byt vice skodlive, nez treba pasivni koureni. je alarmujici, co vsechno do nich vyrobci copu, jenom aby zustal oder ve vzduchu co nejdele .. mame na blogu clanek o rizicich, ale take vhodnych PRIRODNICH alternativach --- mrknete na to, jaka je sance zmirnit zamoreni domacnosti nebo pracoviste -- http://www.detoxikujeme.cz/osvezovace-vzduchu/
Věra (Čt, 3. 12. 2020 - 17:12)
Opravdu je vůní ,vosků sprejů a proč to prodávají? Samá reklama osvěžovačů, čistících prostředků, to neprochází žádnou kontrolou?
Petr (Čt, 3. 12. 2020 - 19:12)
Mně se dělá zle hlavně z aromatických stromečků v autě. Když jsem si zakoupil nové staré auto, po předchozím majiteli smrdělo tak, že trvalo několik týdnů, než to vyvětralo ze všeho čalounění a plastových součástí.
Reklama