Reklama

Zhoršená nosní průchodnost

Zdánlivě banální problém, jako je zhoršená nosní průchodnost, může mít vážné následky: podporuje vznik alergie nebo astmatu, přispívá k chvilkovým zástavám dechu ve spaní, zvyšuje riziko infarktu a u mužů snižuje potenci.

Novinářům to řekl primář ORL oddělení Nemocnice Na Homolce Jan Paska.

"Nos není jen estetický výčnělek, ale je to brána, kterou se do organismu dostávají vlivy vnějšího prostředí," uvedl. Podle Pasky má změny na nosní přepážce 90 procent lidí, z nich deseti procentům to činí zdravotní problémy.

Deformovaná nosní přepážka totiž způsobuje špatné proudění vzduchu nosem. Vzduch jde jen jedním průchodem, ten se přesušuje, naopak ve druhém se sekret stává živnou půdou pro bakterie, jež mohou být zdrojem zánětů. Člověk dýchá ústy a do plic se dostává nečištěný, neohřátý a nezvlhčený vzduch. To je počátek dráždivých kašlů, bronchitid a chrapotu z oschlých hlasivek.

Na podrážděné nosní sliznici se tvoří polypy a ty postupně nosní průchod ucpou. Spáč, který dýchá ústy, chrápe. Kromě toho, že jeho okolí se nevyspí, je ohrožen i on - chrápání prolínají chvilky, kdy nedýchá. K dýchání se probere tím, že se začne dusit. Tělo tedy nedostává pravidelně kyslík, a tak se zhorší prokrvení všech orgánů v těle.

Reklama

Paska upozornil, že stejně jako u jiných zdravotních problémů i zde platí, že když přijde pacient včas, tedy s co nejméně porušenou nosní sliznicí, je léčba snadnější. Ten, kdo má pocit zhoršené průchodnosti, nebo ho na deformitu nosní přepážky upozorní jeho lékař, by měl vyhledat pomoc specialisty na ORL.

"Anatomii nosu lze operativně upravit tak, aby odpovídala normálnímu stavu. Zákrok v celkové narkóze vyžaduje dvoudenní hospitalizaci a zdravotní pojišťovny ho hradí," dodal Paska.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

markus (So, 29. 9. 2007 - 20:09)
dobrý den chtěl bych se zeptat jestli to je na oparaci nosní přepážky když někdy mě jako by zahradí skoro celou nosní dirku ale stává se to jenom když se do nosu uhodím nebo když si ho přeležím a potom se to zase vrátí do původní polohy a je to v normálu někdy to ale trvá dýl
Návštěvník (So, 6. 10. 2007 - 19:10)
markusi můžeš tam mít polypy,měl bys s tím zajít k lékaři
Reklama