Reklama

První pomoc při anafylaktickém šoku

Anafylaktický šok je nesmírně nebezpečný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Jedná se o vystupňovanou alergickou reakci mimořádné intenzity. Anafylaktický šok mohou vyvolat potravinové alergie, lékové alergie, alergie na hmyzí bodnutí, na očkovací látky a mnohé další alergické reakce. Anafylaxe se projevuje generalizovanými svědivými kopřivkami, otoky, poruchami dýchání, bušením srdce, zvracením, poruchami vědomí a psychickými potížemi. Zabíjet může drastickým poklesem tlaku, otokem krku či smrtelným záchvatem astmatu.

Silný otok jazyka a hltanu může vést k dušení. Pokud je otok viditelný a postižený se nachází v bezvědomí nebo modrá, snažte se udržet průchodný vstup do průdušnice, tj. do trubice, která vede vzduch z krku do plic. Použijte rukojeť lžíce - takové, která má velmi oblé hrany. Zasuňte ji opatrně po horní ploše jazyka dozadu do krku. Jemně, ale pevně ji tlačte dolů, aby se dýchací cesty otevřely.

Při otoku krku a ztíženém dýchání je poloha vsedě všeobecně lepší než vleže. Člověka v bezvědomí je třeba uložit do stabilizované polohy (viz. jakákoliv příručka první pomoci), aby se snížila pravděpodobnost vdechnutí zvratků, což hrozí nejvíce při potravinové alergii.

Zdroj: Linda Gamlin - Alergie od A do Z, nakladatelství Výběr

Reklama
Reklama

Komentáře

Pája (Čt, 3. 2. 2005 - 14:02)
nás na zdravotnickém kursu poučovali,jak udělat dírku nožem do průdušnice v jamce na krku.Myslím,že se to označuje jako tracheostomie (omlouvám se za případné chyby).Mám ale pocit,že bych to nedokázala udělat ze strachu,že postiženému ublížím.
Michaela (So, 4. 8. 2007 - 16:08)
Pro Boha!!!??? Kdo dokáže napsat něco o cpaní lžic do krku laikem, natož poučovat laika jak udělá tracheotomii?! Lidi zamyslete se nad tím, co kdo píšete a hlásáte- kdyby jste mlčeli udělali by jste míň škody!!! Michaela
lucik (Út, 19. 2. 2008 - 18:02)
myslim že každý má pravo na svůj vlastní názor já zdravku studuju a z tohodle mám taky strach
Nobody (Út, 19. 2. 2008 - 22:02)
První pomoc je odstranit příčinu anafylaktického šoku, může jím být i dámský tampon.
(Pá, 13. 2. 2009 - 12:02)
Nevíte, zda se dá zjistit alergie na macrogolum, aby se předešlo případnému anafylatickému šoku?
Jana (Pá, 13. 2. 2009 - 14:02)
Musíte jít na alergologii a říct, jaké k tomu máte důvody a oni udělají testy. Ale jestli je to jen tak z výmyslu, tak se na vás vykašlou, zbytečně to dělat nebudou.
Reklama