Reklama

Domácí úklid může přivodit astma

Faktem je, že domácnost se jednou za čas prostě uklidit musí. Hospodyňky přitom zřejmě nezastaví ani skutečnost, že si domácím úklidem mohou zadělat na velké problémy s dýcháním. Podle španělských výzkumníků totiž domácí uklízení velmi zvyšuje možnost onemocnění astmatem. Tím je postiženo na sto milionů lidí po celém světě. Odborníci se při výzkumu zaměřili na vznik astmatu v různém prostředí.

"Zaručeně novým objevem je zjištění, že lidé jsou vystaveni riziku astmatu především při uklízení svých domů a bytů," uvedl Jan-Paul Zock z Barcelonského městského institutu lékařských výzkumů. Upřesnil, že lidé uklízející mimo domov, například v kancelářích, jsou k astmatu náchylnější mnohem méně. Riziko se opět zvyšuje pouze ve zdravotních zařízeních.

Podle Zocka, jehož výzkumu se zúčastnilo na čtyři a půl tisíce žen se základním vzděláním z okolí Barcelony, se u těch, které pracují jako uklízečky či domácí hospodyně na plný úvazek, vyskytuje respirační onemocní ve dvanácti procentech ze všech případů nemocí z povolání, zatímco v ostatních zaměstnáních je to jen pět procent. Počet lidí s astmatem se přitom každých deset let zvyšuje o polovinu.

"Je velice důležité, aby úklidové firmy své zaměstnance před negativními účinky jejich zaměstnání chránily všemi možnými prostředky. Stejně tak i hospodyňky by si měly uvědomit, že při vdechování chemikálií, mezi něž patří i čistící přípravky, si mohou poškodit zdraví," řekl John Harvey z Britské plicní společnosti.

"Jediným způsobem, jak lze zdravotním problémům předcházet, jsou nezávadné výrobky, které zdravotní rizika snižují," dodal Zock, který varuje především před párou z pracích prášků, bělidel a dalších přípravků, ale hlavně jejich kombinací.

Reklama

Zdroj: Plus

Reklama

Komentáře

franc (Čt, 16. 2. 2006 - 13:02)
V zásadě se nejvěšího zvěrstva na své domácnosti dopouštíme používáním různých brutálních chemických přípravků kterými likvidujeme všechny bakterie, i ty které potřebujeme ke zdárnému vývoji imunitního systému. Zastávám názor, že VŠEHO MOC ŠKODÍ, jak čistoty, tak špíny. Pokud např. máte čističku odpadních vod a do ní vypustíte likvidátor bakterií tak Vám zaručeně přestane fungovat. Stejný nešvar jsou různé vůně, na které je reklama v televizi, kde nám ukazují jak nám to bude doma krásně vonět, ruku na srdce my přece nechceme aby nám to doma vonělo ale "aby to nesmrdělo" a to už znamená pro obyvatele investice a práci. Lidé vyhledávají jednoduchá řešení a proto tyto věci kupují. Problémem jsou i vysavače, které bezpodmínečně potřebují častou výměnu sáčků a filtrů a zase těch vůní (opět nepotřebuji aby vysavač voněl, ale aby nesmrděl!!). Bohužel tento spotřební materiál vyměňujeme až když je sáček úplně plný. Pochopitelně takový-to vysavač nejen, že netáhne tudíž neuklízí ale hlavně se stává důležitým zdrojem alergenů, které vyfukuje přes soustavu filtrů ven. A pak je tu ten kolotoč - po úklidu utřeme prach a za hodinu je tam zpět, to je důsledek výroby respiračního prachu vysavačem. Ten těžký si sedne na nábytek a jiná zařízení a ten lehký zůstává ve vzduchu po dlouhou dobu, pokud ho časem nějak vyvětráme, tak zpravidla vezmeme vysavač znovu do ruky a kolotoč problémů pokračuje do nekonečna dále. Takovýto vysavač místo aby nám pomáhal tak je naopak zdrojem nebezpečných bakterií a alergenů. Takovým antistatickým přípravkem na nábytek či podlahy jen docílíme toho, že si ten lehčí prach jen tak nesedne ale poletuje volně vzduchem a každý kdo je v místnosti je tímto ohrožen.
Naštěstí jsou tu výrobky např. Pro-Aqua, které tyto nešvary nemají, mají zase jiné a to malinko větší údržbu po úklidu, kde se nečistoty snadno vylijí do odpadu a systém je třeba vypláchnout a osušit. Díky rotačnímu separátoru tento systém nepotřebuje žáný spotřební mteriál jako filtry apod. Pouze vodu a max. 1000W příkonu motoru. Vysoká účinnost, systém se nezanáší a má celo řadu užitných vlastností, jako je čištění vzduchu-jeho ionizace, zvhčení, vysává nečistoty ze všech ploch, pere koberce... Je doporučen pro alergiky a astmatiky, výroba SRN. Komu záleží na zdraví vlastní rodiny měl by se alespoň informovat. Více info na www.proaqua.zdravarodina.com
franc
Ondra (Ne, 10. 8. 2008 - 22:08)
Hmmm, jste asi zamestnancem nebo prinejmensim delerem proaqui ze??
Reklama