Reklama

Jak zacházet s prachem

Spoustě lidí, kteří trpí na alergie, pomůže, když se jim podaří snížit klasické alergeny, jako prach, plísně, rostliny a zvířecí produkty. A to platí zejména u dětí. Nejdůležitějším alergenem jsou roztoči, jež jsou velmi často původci alergií, stejně jako astmatu. Je to nebezpečné zejména proto, že malé děti tráví většinu času doma.

 • Utírejte prach a vysávejte nejméně jednou za týden.
 • Zaměřte se hlavně na pokojíček, kde děti tráví většinu času. Tam může být i největší množství roztočů.
 • Postavte nábytek a dětské hračky tak, aby se děti vyhnuly mís tu, kde se nejvíce shromažďuje prach.
 • Hračky a oblečení ukládejte do skříní a šuplíků, aby se na nich nehromadil prach.
 • Nezapomeňte, že na tapetách, obrázcích, rámečcích od hodin a bytových rostlinách se také hromadí prach.
 • Jestliže dítě obývá pokoj spolu s jinými sourozenci, je důležité věnovat pozornost všem postelím, protože roztoči se pohybují z jedné postele do druhé.
 • Není dobré mít v místnosti dvoupatrové postele. Pokud je máte, nechte dítě postižené ekzémem spát na horní posteli.
 • Vysávejte pravidelně také pod postelemi a nezapomeňte na matrace.
 • Dejte přednost posteli na nohách než posteli, která dosahuje na zem. Usnadní to vaše uklízení pod postelí.
 • Obyčejný vysavač může pouze rozviřovat prach po místnosti a zároveň nefiltruje malé částečky, jako jsou roztoči, ze vzduchu. Sežeňte si vysavač, který má speciální filtry, nebo dokonce takový vysavač, který koberec při čistění namáčí.
 • Povlečení se musí prát pravidelně (ideální je jednou za týden) při teplotě nejméně 55 stupňů C, aby se zničili roztoči.
 • Vyberte si záclony, které se perou stejným způsobem, anebo si pořiďte žaluzie.
 • Větrejte povlečení a matrace venku na čerstvém vzduchu, kdykoliv je to možné.
 • Můžete také dát polštář před nocí do mrazáku. Mráz zničí roztoče.
 • Vysvětlete dítěti, že si nemůže brát s sebou do postýlky plyšové hračky. Dokonce i hračky by se měly prát anebo vkládat na noc do mrazáku.
 • Používejte dřevěné nebo plastové židle raději než polstrované.
 • Pořiďte si linoleum nebo různé podlahové krytiny. Koberce jsou rájem pro roztoče. Pokud z nějakého důvodu musíte mít koberec, dejte přednost syntetickým vláknům před vlnou. Je velmi důležité, abyste je pravidelně čistili.
 • Nikdy nevyklepávejte prachovky, utěrky a hadry uvnitř místnosti.
 • Kdykoliv vám to počasí dovolí, snažte se mít okna otevřená. Během noci je dobré mít otevřené alespoň malé okno.

  Speciální rady

 • Můžete vyzkoušet speciální spreje, které ničí hmyz. I když se vám podaří roztoče zničit, jejich trus stále v místnosti zůstává. Proto je důležité také pořádně uklidit. Nezapomeňte na to, že ty to chemické látky mohou také podráždit ekzém vašeho dítěte.
 • Existují také speciální přikrývky postelí, které chrání před roztoči. Ty jsou ale velmi drahé. Pokud si nějakou přikrývku pořídíte, měli byste se přesvědčit, že je vzdušná. Jinak se dítě pod ní více potí, což opět zhoršuje ekzém.
 • Někteří výrobci produkují speciální ochranné materiály do povlečení, které zabraňují, aby se roztoči dostali do matrace.
 • Existují také polštáře pro alergiky. Jsou to polštáře, které jsou vyráběny z materiálů, které nevyvolávají alergie. Stejně jako normální polštáře se stávají královstvím roztočů, pokud se pravidelně neperou.

  Další pokyny
  Snažte se vyvarovat víření vzduchu v domácnosti nebo vytváření vlhkého vzduchu. Obojí znamená zvýšenou koncentraci prachu a dalších alergenů, jako je pyl, ve vzduchu.
  Dále:

 • Nepoužívejte větráky, používejte klimatizaci nebo filtry vzduchu.
 • Nepoužívejte zvlhčovače vzduchu.
 • Nenechávejte volně položené plesnivé jídlo.
 • Pokud se někde rozlije voda, pořádně ji vytřete.
 • Neměli byste bydlet v blízkosti řek, kanálů nebo pomáčených uzemí.

  Zdroj: Sheena Meredith - Ekzémy, nakladatelství Pragma

 • Reklama
  Reklama

  Komentáře

  jipe (St, 27. 11. 2002 - 13:11)
  Vážení alergici,
  domnnívám se, že než realizovat všechna uvedená doporučení, by bylo asi vhodnější se té alergie raději zbavit. Jak již asi víte, návštěva alergologa není to pravé řešení, protože alergií -vzdor ujišťování, že je vše pod kontrolou- neustále přibývá. Což zkusit vyřadit ze svého jídelníčku potraviny, které k alergii vedou a činí ji nevyléčitelnou. Obyčejně i ta nejméně pochopitelná alergie na "něco" má svůj základ na našem talíři. Hlavní příčinou alergie dětí je fakt, že jejich matky neumí vařit, pominu-li skutečnost, že se neumí v období těhotenství ani korektně stravovat. jp
  Helena (Pá, 13. 2. 2004 - 22:02)
  Asi si skutečně myslíte, že víte všechno, ale zkuste mi vysvětlit proč můj otec ve svých téměř 60.letech dostal po přestěhování do paneláku takovou alergii na prach, že se 2x málem udusil. Své stravovací zvyklosti neměnil, ani denní režim, a moje matka vařilsa pořád stejně. Když se otec přestěhoval k nám do rodinného domku, tak záchvaty přestaly (asi po 2měsících). Takže to asi nebylo jídlem, nemyslíte?
  gabka (St, 24. 5. 2006 - 13:05)
  Někde jsem četla,že v bytě bez koberců a záclon se žije astmatikům ještě hůř,protože koberce a záclony onen prach pohlcují,což je lepší,protože jinak bez oněch textilií se prach ještě více víří a to je horší.Mluvím z vlastní zkušenosti,jsem astmatička.Ai když jsem pravidelně uklízela vlhkým hadrem,stejně mi víc vzhovuje koberec.A navíc souhlasím s paní Helenou,potíže mi skoro úplně vymizeli když jsem se přestěhovala z paneláku do rodinného domu.
  kája (St, 4. 4. 2007 - 14:04)
  chtela bych vedet kde bych mohal zakoupit přikrývku proti roztočum
  Návštěvník (Čt, 5. 4. 2007 - 00:04)
  kájo, prodávají ji většinou ve studiích zdravého spánku. Ségra ji od tam má asi za 10 nebo 12 tisíc- teď nevím přesně.
  petra (Ne, 8. 7. 2007 - 21:07)
  dobrý den, mám takový problém.V madracích se mi objevili takový hnědý až černý broučci vypadá to skoro jako takový ty rybičky.poradte mi prosím jak se toho zbavit :-(
  Jenda (Ne, 8. 7. 2007 - 22:07)
  vytáhnout z postele, koupit si sprej proti hmyzu, nastříkat, dát do igelitu a nechat v něm 3 dny a pak 2 dny větrat a důkladně vysát vysavačem...nebo vyhodit a koupit si molitanový:)

  Alergie na prach je divná. Moje babička sežere asi 20 léků , už 20 let, měla by být skoro imummí proti všemu, ale jak se nastěhovala do domu s pečovatelskou službou, tak má červený oči a je pořád zahleněná a taky je to prý z alergie na prach...ale tam se 2krát denně uklízí, na rozdíl od jejího bytu, kde jsme uklízeli tak jednou za měsíc, ona si neuklízela vůbec... tak to nechápu..
  Návštěvník (Po, 9. 7. 2007 - 08:07)
  Alergie na čistotu!
  Papo (Ne, 9. 9. 2007 - 17:09)
  To mi neco pripomina.Ma byvalka byla magor na poradek.Uklizela temer kazdy den,kazdou kapicku ve sprse,vse se muselo blyskat.
  Kdyz nestihla uklidit i kdyz v byte nikdo nebyl,tak psycho...Nedalo se s ni opravdu zit.A to ja nejsem zadny cunik...
  Je pravda,ze ve svem byte se citila dobre a zbavila se i alergie.Nemela koberce,zaclony,zadne textilie.
  Ale podle me si vytvori jen doma sterilni prostredi a co venku???O to horsi potom.
  daniela (St, 10. 10. 2007 - 08:10)
  mam alergii na prach,denne vysavam,prach utiram na mokro,pravidelne vetram,topeni mame krb.kamna.V noci se budim kychanim,mam vodovou rymu,svedi me usi,patro v ustech.Rano do prace vstavam,opuchla,s kruhami pod ocima a unavena.Mam leky xizal,pulmax.Nelepsi se to,poradte mi,jak mam prezivat
  Jirka (Čt, 10. 4. 2008 - 01:04)
  Danielo, zavolejte mně na tel.č. 724 371 748.
  myslím si, že Vám mohu nabídnout řešení Vašeho problému.
  S pozdravem,
  Jirka
  Pavel (Út, 22. 7. 2008 - 12:07)
  měl bych radu pro všechny kteří bojují s alergiemi,roztoči,ekzémy.Je to sice trošku dražší záležitost ale je na celý život a určitě se zbavíte těchto problémů.Pokud Vás zajímá informace zdarma stačí zavolat na 605254780 či poslat email marsias"seznam.cz kde se dozvíte více,za info se neplatí.Pavel
  Linda.now (St, 11. 1. 2012 - 11:01)
  Docela mě zarazilo, když jsem se doslechla o antialergické přikrývce za 10-12 tis. Já jsem tedy našla o mnoho levnější.
  http://www.prikryvky-deky.cz/prikryvky-deky/deky-exclusive
  Dolly (St, 11. 1. 2012 - 11:01)
  Podle mě - trochu čisté špíny neuškodí.
  Eva (So, 5. 10. 2013 - 22:10)
  Dávejte si pozor na reklamní texty o antialergických přikrývkách. Mluvím z vlastní zkušenosti, já i dcera jsme alergici. Jednoduše se do většiny běžných přikrývek na trhu dostane prach i s roztoči a usadí se uvnitř. Pokud nechcete neustále povlečení prát, osobně doporučuji povlečení z nanovlákna. Je to docela novinka, ale mě osobně se dost ulevilo. Díky nanometrickým vláknům se roztoči vůbec nedostanou dovnitř a ani se tedy uvnitř nemnoží. Uklízet byt musíte nadále, ale alespoň v té posteli si můžete nachvilku odpočinout :) Nechci nikoho někam tahat, ale sama jsem tento problém řešila a vím, jaké to je. Kdyby měl někdo zájem, tak můj mailík je [email protected]
  Lucie (Út, 28. 1. 2014 - 17:01)
  Dobrý den,

  prosím o vyplnění dotazníku k mé absolventské práci (komparace pojištění domácnosti), odpovědi jsou anonymní..

  www.mojeanketa.cz/pruzkum/221122174/

  zabere to minutku a moc mi to pomůže.. Děkuji :)
  Soňa (Út, 25. 7. 2017 - 18:07)
  Vážení alergici,
  ...opravdu ošklivý komentář, ovšem asi doma žádného alergika nemáte milá Jipe. Život se silným alergikem je opravdu omezující v mnohém, začíná to pečlivým pravidelným úklidem a zdaleka nekončí ani výběrem lůžkovin. Ty mi teda volíme od Picasa - http://www.picaso-m.cz/sety/, protože je to za mně kvalita a můžu se spolehnout, že nekoupím zbytečnost
  ... (Út, 25. 7. 2017 - 19:07)
  opravdu ošklivý komentář,...Už víme co nekupovat.
  ZuzaKLAD (Út, 28. 1. 2014 - 15:01)
  Docela mě zarazilo, když...Asi jdou ceny každoročně dolů, protože jsem našla ještě levnější :) http://www.matrace-best.cz/cs/eshop/doplnky-k-postelim/prikryvka-a-polstar/prikryvka-clinic.html. Už jsme pod tisícovkou :)
  Reklama