Reklama

Slova jako rány: psychické násilí

Psychické násilí je nejhorší. Tvrdí to všechny jeho oběti - děti, dospělí, muži i ženy vždy zdůrazňují, že víc než fyzické rány bolí tvrdé slovo. Psychické násilí ponižuje nejvíc.

Bere na sebe podobu urážek, nadávek, ponižování, pronásledování, výslechů, žárlivého odsuzujícího vyzvídání. Právě tyto formy násilí nenechávají stopy na těle, a klinický pracovník je tudíž nevidí. Nikdo nic nepozná. Samy oběti přitom původ svých bolestí skrývají. Ženy chřadnou, ztrácí se jim barva z obličeje, oči mají zamžené. Některé upadají do apatie a stěžují si na extrémní únavu, problémy se spaním a zažívací potíže. Při výskytu těchto příznaků by měl lékař zpozornět. Máme dnes k dispozici dotazníkové metody, které umožňují psychické násilí odhalit, aniž by pacientkám ublížily.

Oběti v izolaci
Psychické násilí se může projevovat jako „aktivní“ násilí, jeho nástrojem jsou urážky - muž ženu nazývá „duševně nemocnou“. Jak každý ví, slovník násilníků bývá velmi bohatý a pestrý: „blázen“, „děvka“, „štětka“, „kurva“ atp. Tyto urážky mají ženu paralyzovat, zpečetit její potupu, zahanbit ji před ostatními i před ní samou. Největší škody však páchá „pasivní“ násilí - například když muž nejeví zájem, nemluví s ní nebo se „tváří kysele“. Právě tento odmítavý postoj je doprovázen naprostou izolací oběti, podobně jako když predátor izoluje svou kořist,než ji zabije. Tyto ženy postupně přicházejí o vazby na přátele, rodinu a zůstanou samy s parterem, pokud milostné pouto trvá, a nakonec úplně samy. Nejsou ničím.


„Dřív jsem chodila hodně do společnosti, měla jsem spoustu přátel. S ním to všechno skončilo. Brzy jsme trávili čas jen sami ve dvou. Ze začátku mi to nevadilo. Dělali jsme spolu spoustu věcí, ale přestala jsem existovat,“ říká Ema. Beatrice, která se stala obětí tohoto typu násilí, se vyjadřuje velmi podobně: „Měla jsem kolem sebe spoustu lidí, přátel. Ale postupně kolem mě vytvořil vakuum. Nikdo, koho jsem znala, se mu nezamlouval.“

Když jste takto odříznuti od světa, hrozí, že se stanete obětí hrubého násilí. Izolace vždy předchází naprosté nadvládě nad obětí. Proto by měly být ženy zvlášť obezřetné, když chce jejich partner trávit čas pouze s nimi, když odmítá všechny návštěvy, jakkoli jsou jeho argumenty přesvědčivé.

Reklama

V takovém chování není vždy snadné spatřovat násilí. Ema to vystihla přesně: „Neuvědomovala jsem si to. (...) Neslyšela jsem jeho nadávky.“ Také Beatrice říká: „Trvalo mi dlouho, než jsem přestala považovat slovo násilí za problematické. Vždycky mě v té souvislosti napadlo fyzické násilí. To, co jsem prožívala, byly opakované útoky, které mě měly ubíjet. Je těžké to vysvětlit, protože jsem často měla dojem, že jsou to jenom drobnosti.“ Tyhle „maličkosti“ a „prkotiny“ přitom ženy paralyzují, vyvolávají v nich umrtvující úzkost a strach a trvá dlouho, než zareagují.

Tato forma chování není výlučně mužskou záležitostí a netýká se pouze partnerského násilí; je určitým projevem samotné podstaty násilí, jehož smyslem je popřít druhého, který není součástí našeho já. Násilí na druhých páchají lidé, kteří nejsou schopni přijmout představu druhého člověka s odlišným pohledem na svět, postojem k životu a výhledem do budoucnosti. Násilník se bojí všeho, co mu není vlastní, a nakonec má strach z odlišnosti, která se rodí v něm samém.

Zdroj: Liliane Daligand - Násilí v partnerských vztazích, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Míla (Po, 13. 6. 2016 - 14:06)
nejhorší je dokázat psychické násilí. Když tě někdo zvalchuje vyfotíš modřiny, krev, dokázat zlomenou končetinu apod. lze jednoduše. Ale co psychické dlouhodobé zraňování které má následky a není to jen tak něco z čeho se vyspíš? Jak to dokázat když je konkrétní viník?
Mílo (Po, 13. 6. 2016 - 14:06)
tohle se dokázat dá pokud se léčíš u odborníka psychiatra a on zná od tebe důvod a dáš viníka k soudu bude ten lékař hodnověrný svědek v tvůj prospěch. Jinak počítej s tím že ten kdo ti to způsobil nepřizná nic. Chce to mít alespoň nějaké důkazy. Terka
Milan (Po, 13. 6. 2016 - 14:06)
nejhorší je dokázat...A co tzv. "tichá domácnost", to není forma psychického násilí páchaná někdy ženami na mužích? Nemusí být vždycky a všude jenom "Itálie".
Milan (Po, 13. 6. 2016 - 14:06)
A co tzv. "tichá......Nemusí být vždy a všude jenom "Itálie".
Jedině (Po, 13. 6. 2016 - 15:06)
nejhorší je dokázat...si ho nahrát.
Jirka (Po, 13. 6. 2016 - 15:06)
Hm...ale zeny take dovedou sve chlapiky psychicky vysavat az je vysaji zcela...Viz vlakno "jak poznat hysterku".
Rozloucit se s takovym clovekem je to jedine a nejlepsi,co pak muzete pro sebe a zachovani sveho dusevniho zdravi udelat.
Odkaz: O "energetickych vampirech" jiz bylo napsano take mnoho.I zde na doktorce je temto lidem venovano vlakno...A svete div se,opet se tyka vice zen,nez muzu.
Chlapi jsou spise manipulatori,ale tento typ psychickeho ovlivnovani jinych osob ( at' uz' partnera,nebo napr.skupiny volicu) byva take domenou leckterych zen... :-)
Jirko, (Po, 13. 6. 2016 - 16:06)
ted se ale zastáváš mužů.Já jsem přesvědčená o tom,že oni vyprovokují,přejde je to,ale tu ženu hned tak ne.To on jí k tomu vyprovokuje.A já říkám,hlavou zed nepřerazíš.
A (Po, 13. 6. 2016 - 16:06)
může to být i naopak,samozřejmě.
Jirka (Po, 13. 6. 2016 - 17:06)
Ale ne,nezastavam.Tak to proste je.Svoji roli v tom mohou sehrat i pripadne zavislosti,stresy,jeho ci jeji.
Zeny proste nejak tihnou k depresim ci uzkostem,vse je pro ne dobrym duvodem k rozladeni.Chlapi jsou zase vice vybusni,vztekli az cholericti (pripadne uzavreni a odtaziti).Kdo ale proc a diky komu,to je uz asi ruzne,vztah od vztahu...
Máš pravdu, (Po, 13. 6. 2016 - 17:06)
ale vždycky ta žena má přičinu,pak se ten chlap nemůže divit.Pokud je on sám klidný,pak i ta partnerka není tolik vzteklá.Jeden druhého jako naočkuje.
...kazdopadne, (Po, 13. 6. 2016 - 17:06)
pokud je tam i ten faktor manipulace,tak tam bych to videl na oovlivvani psychiky toho druheho a pokud je to spojeno navic s nejakou "hrou na city",tak tato hra muze cilit az k tomu,co popisuje autor clanku.(Nekteri) mame sice empatii,ale ta trpelivost proste neni nekonecna...
Jirka (Po, 13. 6. 2016 - 17:06)
Ano,byva to tak,jak pises.
i klidný (Po, 13. 6. 2016 - 18:06)
ale vždycky ta žena má...může udělat a dělat prasárnu o to hůř nečekáš to a pak? Není to modřina ani zlomená noha. Nahraj si že tě psychicky dostal až na dno.
Jedovatej (Po, 13. 6. 2016 - 20:06)
A co tzv. "tichá...Tichá domácnost ale také může bejt rajskou hudbou pro chlápkovy týraný uši.
Milan (Po, 13. 6. 2016 - 20:06)
Tichá domácnost ale také...Ale i v tiché domácnosti se dá třiskat nádobím a pod.
Anna (So, 18. 6. 2016 - 14:06)
Ještě horší,hra o život.
? (Ne, 19. 6. 2016 - 00:06)
A rozvod je snad nějaký problém? Nebo jste masochisti?
hm (Ne, 19. 6. 2016 - 05:06)
A rozvod je snad nějaký...a už ti někdo vyhrožoval že ti to přjde tak snadný a byl(a) na to sam( a) ?
Pepa (Ne, 15. 7. 2018 - 09:07)
Je zajímavé jak některé ženy co jsem měl tu čest poznat nebo spíš zaslechnout jejich projev mluví jako by měli plechovou hubu co z nich lezlo.
Přeci jenom jako muži taháme za ten kratší konec.
Dovedu si představit jakého asi syna ona vychovala a jak plechovou hubu má on.
Jděte do prdele idioti!
Jan (Pá, 29. 5. 2020 - 15:05)
Ano, nevhodné slovo v nevhodný čas bolí hodně. Například večer v posteli se vás přítelkyně zeptá, zdali jsi sehnal na inzerát ženu do postele. Je to hrozný pocit.
Reklama