Reklama

Sebedůvěra

Sebedůvěra závisí na úspěšných zkušenostech. Když poprvé začneme něco dělat, máme většinou malou sebedůvěru, protože jsme se ještě nenaučili ze zkušenosti, že můžeme mít úspěch. Úspěch doslova plodí úspěch. Dokonce i malý úspěch může být schůdkem k většímu úspěchu. Trenéři si dávají velký pozor, když proti sobě staví jednotlivé boxery, aby jim umožnili získat úspěšné zkušenosti. I my můžeme užívat stejné techniky tím, že budeme začínat postupně.

Další dobrou technikou je naučit se pamatovat si úspěchy z minulosti a zapomínat na neúspěchy. Stejným způsobem pracuje lidský mozek i elektronický počítač. Cvičení zlepšuje naši dovednost ve všech činnostech nikoli proto, že by "opakování" samo o sobě mělo nějakou cenu. Kdyby tomu tak bylo, naučili bychom se své chyby. Člověk, který se učí basketbal, se do koše častěji netrefí než trefí. Kdyby jeho dovednost závisela na opakování, stal by se expertem v netrefování. Nicméně cvičením se naučí trefovat se stále častěji. Je to proto, že počítač v jeho mozku si pamatuje úspěšné pokusy a zapomíná na pokusy neúspěšné.

Jak elektronický počítač, tak náš mechanismus úspěchu se učí tímto způsobem. Co však dělá většina z nás? Ničíme svou sebedůvěru tím, že si pamatujeme své neúspěchy a zapomínáme na své úspěchy. Nejenže si své neúspěchy pamatujeme, ale vštěpujeme si je do paměti emocionálně. Odsuzujeme se. Bičujeme se studem a lítostí a naše sebedůvěra mizí.

Nezáleží na tom, kolik jste měli v minulosti neúspěchů. Záleží na úspěšných pokusech, které byste si měli pamatovat a posilovat. Charles Kettering říkal, že každý, kdo chce být vědcem, musí být ochoten devětadevadesátkrát selhat, než dosáhne jednoho úspěchu. Navíc to nesmí poškodit jeho ego.

Předpis: Omylů a chyb užívejte jako prostředků k učení - a pak na ně zapomeňte. Pamatujte si a představujte si své úspěchy z minulosti. Každý měl někdy v něčem úspěch. Zejména když začínáte nějakou novou práci, snažte se v sobě vyvolat pocity, které jste měli, když jste byli v něčem úspěšní.

Reklama

Doktor Winfred Overholser říká, že připomínat si dobré zážitky je velmi zdravý způsob, jak si obnovit sebedůvěru; dodává, že mnoho lidí dovoluje několika neúspěchům, aby vymazaly všechny dobré vzpomínky. Budeme-li si systematicky vzpomínat na okamžiky, kdy jsme byli odvážní, zjistíme, že máme víc odvahy, než jsme se domnívali.

Zdroj: Maxwell Maltz - Psychokybernetika, nakladatelství Pragma

Reklama

Komentáře

Alča (Po, 11. 7. 2005 - 14:07)
Nazdar Martine, Váš článek se mi líbil. U mě seběvědomí bylo naopak. V pubertě jsem žádné neměla, o sebevědomí mohu hovořit až jsem dospěla, v posledních letech. Při dobrém partnerském zázemí, a odpovídající práci. Člověk se pořád vyvíjí a učí nové věci (pokud má zájem), tím roste sebevědomí a životní zkušenost a nadhled. Martine, jděte si za svým cílem, vím o čem mluvím...
Monika Morsteinová (St, 23. 3. 2005 - 07:03)
Děkuju za článek, podle mé zkušenosti je to přesně tak, jak píšete. Zažila jsem si oboje, nejprve jsem věnovala své myšlenky negativnímu a přitahovala jsem negativní emoce, strachy, obavy z budoucnosti a potažmo nemoce. Dnes jsem přijala myšlenku, že neúspěchy jsou tu pouze proto, abychom se z nich poučily. Opravdu to funguje, myslím, že i mé tělo a mysl přijalo mou rozhodnost a život se mi změnil do pozitivna. Díky Monika
Pája (St, 23. 3. 2005 - 22:03)
co to je?Neznám.
jenik (Út, 29. 3. 2005 - 14:03)
ahoj lidicky, ja jen aby jste sebeduveru neziskavali tou lehci cestou. musite si poradne rozmyslet co vam zvedne sebeduveru a to co vam take zvedne ale casem vam to ublizi jak bumerang. mluvim o te spatne strance kterou vetsinou kazdy otevre a precte. je to samozrejme agresivita ktere je tady v ceske republice vic nez dost.No aby jsme se dostali k veci, neni prijatelne to ze treba ma nekdo komunikacni problem a to dela ta drive zminena sebeduvera, a zpousta lidi si ji zvysuje agresivitou k ostatnim v jakem koliv podani. To se mi opravdu nelibi jsem sice byvaly thaisky boxer a do ted rad provozuji agresivni sporty a prave proto vim ze agresivita a zloba je metlou lidstva a daleko s ni nedojdete a vsouziti s blizkymi a i s cizimi lidmi tato cesta nefunguje a samozrejme zlo plodi zase jen zlo to znam z vlastni zkusenosti. doufam ze jsem vas mzma vyplodama moc nezatizil.
jenik (Út, 29. 3. 2005 - 14:03)
ahoj Pajo co neznas?
Pája (Út, 29. 3. 2005 - 20:03)
Jsem celoživotně zamindrákovaná,a musím přiznat,že se na tom dost podepsali moji rodiče,když si promítnu moje dětství.Ke všemu jsem "obdařena" ne zrovna obdivuhodnou vizáží, a nadměrnou tělesnou váhou.Ale to už mě tolik netrápí.Tady někdo píše,že s každým úspěchem sebedůvěra roste,a přináší další úspěch.Jak u koho.Moje životní zkušenost je,že chvilka radosti z čehokoliv se mi "vynahradí" pohořím něčeho špatného. Už jsem slyšela,vždyť takový je život,jednou dole, jednou nahoře,ale čeho je moc,toho je příliš!!!! Víš,jaké to je,žít neustále ve strachu,že něco zkazím,že něco neudělám správně,jaké budou následky? To je to:sebedůvěra,co to je?
Markus (Čt, 21. 4. 2005 - 15:04)
Když měříme sebevědomí testy s max. počtem 1000 bodů,

pak většina lidí má 50 až 100 bodů,
18 procent lidí má více než 100,
6 procent více než 200,
1 procento více než 300,
0,1 procenta více než 400.

Takže je vidět, že prostor pro zlepšení je obrovský.

Chcete vědět jaké sebevědomí máte Vy?
Udělejte si anonymní test.

Pošleme Vám zadání krátkého testu
a článek, který jasně a srozumitelně vysvětluje,
co to sebevědomí vlastně je,
co jej snižuje a co zvyšuje.

email: warriorclub"centrum.cz
WarriorClub ČR
Fiserova (Pá, 8. 7. 2005 - 17:07)
Ahoj Pájo, když jsem si přečetla Tvůj příspěvek, vytanula mi na mysl kniha: Miluj svůj život od L. Hay.
Určitě si jí přečti. Máš pravdu v tom, že rodiče i jiní blízcí dokážou velmi pokazit a to i s tím nejlepším úmyslem. Článek má pravdu v tom, že máme zapomínat neúspěchy ( negativní zážitky, křivdy atd.) jinými slovy je pro nás důležité naučit se odpouštět.
Další mojí životní "fylozofií" je žít přítomností!
Nejlépe dokáží žít přítomností děti. Určitě si tu knížku přečti! Také stojí za to přečíst si Malého prince od A.S.Exuperiho. Přeji Ti více sluníčka než mraků.
zbytečná kolonka (Po, 2. 5. 2005 - 06:05)
Sebedůvěra ? tu nemám nikdo mě ji nedal nikdo nevzal prostě ji nemám potřebuji ji však získat abych mohl odejít s tohoto světa. A to je jediné informace o tom jak odejít bezbolestně jen usnout. To je jediná sebedůvěra kterou potřebuji. To ostatní jsou veldejší produkty. POkud někdo namítá že zkušenosti jsou věcí k získání sebedůvěry tak to je blbina na to vemte jed. Sebedůvěru můžete získat jen tehdy pokud k tomu máte aspoň min. sklon V mém případě to je zcela vyloučená věe a je úplně jedno jakým směrem chci sebedůvěru získat. Jeden krok k získání sebedůvěry mě hodí o deset kroků zpět do mindráku neschopnosti. Už raději se ani nepokouším něco získávat. Má k tomu snad někdo nějaký dotaz? rád zodpovím. Protože pokud někdo má sebedůvěru musí být zaručeně exhibioniosta a to já nejsem.
Fiserova (Pá, 8. 7. 2005 - 17:07)
Napiste mi, co si pod pojmem sebedůvěra představujete.
Pokud by, ten kdo má sebedůvěru byl exibicionista, tak by většina dětí byla exibicionisty! Děti se rodí s přirozenou sebedůvěrou, to jak se jejich sebedůvěra
vivine, ovlivňují rodiče, učitelé spolužáci a mnoho a mnoho jiných věcí!
to je fuk (Po, 2. 5. 2005 - 07:05)
jsem na posledni staci /kurva proc to neumi hacky a carky/ chci odejit s tohoto sveta i z jinych duvodu ale strasne by me zajimalo co by me tedy sebevedomi mohlo zvednout abych to tedy jako neudelal protoze me tohle privadi k silenstvi. Uz jenom precist si takovou pitomost je myslim odvaha ale me to pripada ze ten kdo to psal chtel dosahnout prave opaku abych stratil zbytek i sve dustojnosti. Napsat ze je pravdepodobnost k ziskani sebevedomi vysoka v tehle republice v teto dobe za techto podminek to je dost nehorazna lez.
Martin (St, 11. 5. 2005 - 23:05)
Čauky lidi, kdysi jsem mel sebeduvery a sebevedomi fakt dost, mozna az moc. Ale jak se clovek pomalu vyvíjí, zacne se na sebe trochu divat a zjisti, kde ma osobni problem, proste neco s cim neni spokojeny (postava, mysleni, vlasy apod.), zacne mu sebevedomi klesat. Pokud nad tim premysli jeste par let, uz ho ma o polovinu mensi. Pak se zacnou objevovat choutky po cigarete, alkoholu apod. Timto vlastne chceme, aby nase sebevedomi bylo nejak uspokojovano. Ale zivot jde dal a clovek se musi zamyslet "kde mám své sebevedomi" proč a kvuli cemu jsem ho ztratil? Pochopitelne to taky navazuje na rodinu, (ne)zkusenosti, proste neco, ceho jsme nedosahli. Ja jsem si dal za cil to zase vratit tak, jak to tenkrat bylo, clovek prece musi za neco a pro neco bojovat, jinak je out. I styl mysleni je treba prekopat (vetsi tolerance apod.) zatim jsem zacal a doufam, ze se mi to povede, protoze zivot je krasnej a ja si ho chci uzit a radovat se! A pokud ma clovek nejake komplexy, jeste to neznamena, ze je spatnej nebo hnusnej. Proste se musi snazit. Zaklad je verit si a pak uz to pujde samo... nezbyva mi nic jineho, nez tomu verit!
Lenka (So, 4. 6. 2011 - 23:06)
Dobrý den. Už nevím, co mám udělat, aby jsem si alespoň trochu zvýšila sebevědomí. Neustále slyším ze všech stran narážky na to, jak vypadám. A to ani nemluvím o tom, co na mě lidi řvou, když mě někdo přinutí svléknout se do plavek. Každá narážka posune moji sebedůvěru ještě níž. Nejsem totiž vůbec hezká a navíc mám kvůli ŠŽ vysokou nadváhu (jinak aktivně sportuji a střídmě jím). Stud už mě omezuje i v nejzákladnějších věcech, jako je např. nošení tříčtvrťáků (nebo nedejbože kraťasů), tílek, stydím se mezi lidmi cokoliv sníst (takže když jsme někde na rekreaci, jím někde v koutku, kde mě nikdo neuvidí) a stydím se i sportovat ve společnosti lidí, které blízce neznám. Když mě přátelé občas vytáhnou k rybníku, raději se peču na břehu v dlouhých ryflích, než abych se před přeplněnou pláží svlékla a šla se vykoupat....Každý den si říkám, že příště budu ostatní ignorovat a zaplavu si (to mám totiž hrozně ráda), ale když vidím, jak se na mě všichni dívají, tak si to okamžitě rozmyslím. Také jsem si slíbila, že tohle léto si klidně vezmu oblečení, ve kterém mi nebude vedro a trochu se, v mezích, poodhalím. Ale prostě to nejde. Už nevím co s tím. Takhle si přeci život vůbec neužiju! Nemáte někdo podobný problém?
Martina (Čt, 9. 6. 2011 - 15:06)
Pro Lenku : Leni, nesmíš se zaměřovat jen na to jak vypadáš, ačkoliv ti to přijde k nevíře, existují lidé, kterým se větší proporce líbí. Já sama nejsem žádná vychrtlina a styděla jsem se jako Ty , akorát, že já to měla pěkně vypapkané a když se přidali trochu rodové dispozice, byla jsem pěknej váleček, navíc mi nešlo zhubnout, kdybych se rozkrájela... jojo efekt fakt vždycky. Když jsem se vrhla do práce, tak jsem nějak zapomněla řešit svojí postavu, protože opravdu nebyl čas, pracuju jako obchodní ředitelka hotelu , tím, že jsem váhu neřešila a neustále se na ní nesoustředila jsem začala hubnout a dneska už nevypadám tak "špatně jako kdysi" mě se to líbí, ale například manželovi už tolik ne, našel si mě právě proto, že se mu baculky líbili a teď někdy docela prská, že se mu už tolik nelíbím. Nemysli na to, že celý svět miluje jen hubené holky, máš určitě jiné hodnoty,které na Tobě blízcí mají rádi a pro které jsi hezká... a pojem toho, že nejsi hezká.... já se sama sobě taky zrovna nelíbím, ale nejsme všichni stejní, líbím se manželovi , občas na mě mrkne nějaký chlap třeba v obchodu, nebo se se mnou zakecá na ulici... nevěš hlavu a s optimismem se s tím poper :-) tak, abys neměla zdravotní problémy a ten zbytek neřeš...
Ivanal (Pá, 14. 6. 2013 - 19:06)
Sebedůvěra i mě ničila život.je jako živá voda. Oživí naše mrtvé vztahy, obnoví náš životní úspěch, probudí naši radost ze života. Věříme-li sobě, jsme schopni uvěřit, že život může být a je nádherný.
Nevěříme-li sobě, neuvěříme ničemu, co by mohlo zlepšit, zpříjemnit a prozářit náš život. Ani lásce, ani úspěchu, ani naději. Doporučuji: http://www.moje-sebeduvera.cz/?ref=9LLTk
Je základem celého našeho života. Určuje jaké životní podmínky si vytvoříme. Rozhoduje o tom
jakého si najdem partnera (jestli ho vůbec budem chtít hledat :-), jakou budem mít práci, jaké budeme mít úspěchy, jak budeme oblíbení v kolektivu, kolik vyděláme peněz, co budeme schopni se naučit, co budeme schopni realizovat, kolik budeme mít odvahy
Ivanal (Pá, 14. 6. 2013 - 19:06)
Sebedůvěra i mě ničila život.je jako živá voda. Oživí naše mrtvé vztahy, obnoví náš životní úspěch, probudí naši radost ze života. Věříme-li sobě, jsme schopni uvěřit, že život může být a je nádherný.
Nevěříme-li sobě, neuvěříme ničemu, co by mohlo zlepšit, zpříjemnit a prozářit náš život. Ani lásce, ani úspěchu, ani naději. Doporučuji: http://www.moje-sebeduvera.cz/?ref=9LLTk
Je základem celého našeho života. Určuje jaké životní podmínky si vytvoříme. Rozhoduje o tom
jakého si najdem partnera (jestli ho vůbec budem chtít hledat :-), jakou budem mít práci, jaké budeme mít úspěchy, jak budeme oblíbení v kolektivu, kolik vyděláme peněz, co budeme schopni se naučit, co budeme schopni realizovat, kolik budeme mít odvahy
jo (Pá, 14. 6. 2013 - 19:06)
sebedůvěra je hodně...Pochybnosti o sobě jsme většinou získali v dětství nebo dospívání, kdy nás nějaká autorita (i rodiče) zrazovala od nějakého konání, nebo přímo shazovala před ostatními nebo dávala stále někoho "lepšího" za příklad .. Nedostatek sebevědomí je v hlavě a když jsme schopni vystopovat tu příčinu (kdy se stalo, že jsme se začali stahovat do sebe a pochybovat), vzpomeneme si i na toho člověka a povětšinou si uvědomíme, že on sám trpěl nedostatkem sebevědomí a zvyšoval si ho na jiných lidech, kteří mu byli nějakým způsobem podřízeni. Tohle uvědomění hodně pomůže, protože si můžeme vložit do hlavy, že není důvod se bát (vždyť je nás sedm miliard a každý jsme jinak šikovný), jsme originální takoví, jací jsme a nemusíme o svých kvalitách nikoho přesvědčovat. Je jenom důležité dělat to, co máme rádi a ono už se všechno další projeví samo
Ivanal (Pá, 14. 6. 2013 - 23:06)
Pravda je, že málokdo udělá ten krok, akci do situací ze kterých má strach, když má právě i nízkou nebo žádnou sebedůvěru, sebe-vědomí.Právě vlastní pochybnosti a strachy a zažrané naučené vnímání sebe nám často brání něco udělat, tak je dobré si nechat pomoct a vykročit na svou cestu k nalezení sebe za pomoci podpory. Mě se to týká a já do toho programu jdu.
Jiří (St, 26. 6. 2013 - 01:06)
Zdravím všechny a přeji nádherný den jestli má někdo problém se sebedůvěrou možná mu pomůže tenhle projekt www.moje-sebeduvera.cz/?ref=UZ0Ob
Reklama