Reklama

Hněv

Je reakcí na nespravedlnost, frustraci, pocit ohrožení. Znamená odmítnutí, protest. Ukazuje, kde jsou hranice toho, co je pro nás ještě přijatelné, a někdy také naše vlastní hranice! Hněvem můžeme bránit své hodnoty.

Hněv může být pozitivní emocí, která napomáhá příznivému rozvoji vztahu. Pokud máme objektivně pocit, že stojíme před skutečnou nespravedlností, frustrující skutečností nebo útokem na naši osobu, je hněv odůvodněným vyjádřením toho, co právě cítíme.

Je nutné hněv vyjádřit, ovšem je důležité dát ho najevo způsobem, který je přiměřený prožívané situaci, srozumitelný a přijatelný pro druhého člověka.

Analýza situace, kterou provádíme, je však deformovaná naší subjektivitou i tím, co jsme dosud v životě prožili. Může se stát, že naše reakce začnou být záhy nepřiměřené a náš hněv bude mít pro nás i pro druhého neúměrné a negativní následky. Těmi mohou být především:

- Vyhýbavost ? udržuji si odstup, úzkostlivě se vyhýbám osobě, která ve mně vyvolává emoci. Potlačený hněv se však může změnit ve skutečnou zášť. Dříve nebo později se stejně projeví, může dojít k prudké konfrontaci, anebo se přesune jinam a projeví se při jiné příležitosti.

Reklama

- Podřízení ? stavím druhého na první místo. Chci co nejvíc zklidnit situaci. Neberu však v úvahu své vlastní prožívání a své potřeby. To znamená, že se hněv vlastně obrací proti mně.

- Agresivita ? dávám najevo hněv bez zábran, v jeho plné síle, gesty i slovem. Mým cílem je vlastně udělat na druhé dojem, vystrašit je a vnutit jim svou představu. Všechny prostředky jsou ?dobré?: srážení druhých, osobní výpady, obviňování, zastrašování, provokace apod.

Ať už dochází k jakémukoliv z těchto projevů, potlačování nebo násilí či výbušnosti, nic se tím nevyřeší.

Když je taková situace za námi, přichází sebeobviňování (?choval jsem se špatně?, ?měla jsem raději?), dostavují se pocity bezmoci nebo neúspěchu (?nejsem schopný?, ?nikdy se mi nepodaří?). Nezáleží na tom, jestli došlo ke zhoršení konfliktu či slovním, nebo dokonce fyzickým výpadům. V každém případě se pak mohou objevit pocity viny (?možná jsem zašel příliš daleko?), zášť k druhému člověku (?stejně je to jeho chyba, neměl to dělat?). Takový bludný kruh se pak udržuje sám. Po novém výbuchu hněvu bude následovat fáze lítosti, pak zášť.

Nezapomínejme, že za projevy hněvu se nejčastěji skrývá vyjádření nějaké potřeby, očekávání či přání. Hněv, pokud se vyjadřuje přiměřeně a adekvátně k dané situaci i druhému člověku, může posunout situaci příznivým směrem, když se jeho projev neomezí na zvýšení hlasu, ale doprovází ho odůvodněné vyjádření, co dotyčná osoba očekává a požaduje.

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, hněv je projev, který má vyvolat u druhého nějakou emoci. Nejčastěji je to strach, který umožní dosáhnout cíle, aby se zabránilo střetnutí. Například rodič někdy ze strachu z odsouzení druhých raději ustoupí dítěti, jen aby se přestalo vztekat.

Zdroj: Jean - Yves Arrivé - Umění prožívat emoce, nakladatelství Portál

Reklama

Komentáře

Martina (St, 28. 10. 2009 - 23:10)
A co dal? Co kdyz uz to doslo do stavu vyhybavosti? Ja bych rada vyvolalal konfrontaci, vysvetlila si, co zustava nevyrceno a procistila vzduch. Ale druha strana nema zajem - a radeji se vyhyba. Co s tim?
Jack (Pá, 6. 11. 2009 - 23:11)
Vyhýbám se takovýmto konfliktům. Myslím že to nazýváte stav vyhýbavosti, i když bych se třeba pohádat chtěl, tak mě nenapadají slova jaká bych měl vyřknout nebo jak se vyjádřit. Dá se tomu nějak pomoci?
gumowka jabločna (Út, 21. 3. 2017 - 07:03)
Vyhýbám se takovýmto... dá se udělat že promluví samopal, ten se nemýlí a vyřkne vše.
D (St, 22. 3. 2017 - 07:03)
dá se udělat že promluví...Jak se zpívá v jedné trampské písničce, "pravdu má jenom bouchačka", že ano.
Marie (Pá, 31. 12. 2021 - 12:12)
Hněv musíte nejprave zpracovat v sobě. Ne jít hned za původcem hněvu. To je jako kdyby vám hořel dům a vy místo hašení jste nejprve běhali za tím , kdo vám dům zapálil. Mohlo by se stát, že vám mezitím dům shoří a podobně vám může nezpracovaný hněv ublížit v těle.
Domina (Pá, 31. 12. 2021 - 20:12)
Hněv je špatný rádce a mnohdy člověk ve hněvu řekne nebo udělá něco co ho pak velmi mrzí a nelze to vzít zpět. Proto by se lidé měli svůj hněv naučit ovládat a řešit své vypjaté situace třeba zoufalím smíchem který překvapivě přivede všechny zůčastněné nebo i toho samotného člověka k zamyšlení se nad tím že důvod toho hněvu je vlastně jen jedna velká legrace.
Natura (Čt, 5. 11. 2009 - 20:11)
A co dal? Co kdyz uz to doslo...Pak bych viděla jako řešení zachovat se podle pravidla:
"Na prvním místě jsem já."
Zařídit se tak, aby především mně to neublížilo, když už nemůžeme najít společnopu řeč. Nejsme zodpovědní za chování ostatních lidí. jen za sebe.
Reklama