Reklama

Pouto mezi partnery

Vztah mezi mužem a ženou vyžaduje, aby muž chtěl ženu jako ženu a aby žena chtěla muže jako muže. Jejich vztah se nikdy plně nevyvine, pokud chce jeden druhého z jiných důvodů: například proto, že jeden z nich je bohatý nebo chudý, katolík nebo protestant, žid nebo muslim, hinduista nebo buddhista; nebo proto, že jeden chce druhého dobýt, chránit nebo polepšit; nebo proto, že žena chce, aby muž byl otcem jejích dětí, a muž chce, aby žena byla matkou jeho dětí.

Partneři, kteří spolu žijí z takových důvodů, nikdy nedosáhnou soudržnosti, která je nutná k překonávání krizových situací.

Jestliže muž hledá v ženě matku nebo žena v muži otce, jejich vztah nemůže být vztahem dvou dospělých lidí. Lidé, kteří navazují partnerské vztahy v naději - ať už přiznané nebo nepřiznané - že dostanou něco, co nedostali od svých rodičů, hledají rodiče, nikoli partnery. Někdy se , stane, že muž, který hledá matku, najde ženu, která hledá syna, nebo že žena, která hledá otce, najde muže, který hledá dceru. Takoví lidé mohou být nějaký čas šťastní, ale až budou mít děti, nastanou problémy.

Láska trpí, když jeden z partnerů jedná s druhým jako rodič a snaží se ho poučovat nebo dokonce polepšovat. Každý dospělý člověk se už naučil, jak se má chovat, a všechny pokusy učit ho novému chování, poškozují lásku mezi partnery. Není divu, že partner, s nímž se zachází jako s dítětem, hledá útěchu mimo manželství. K většině bojů o moc dochází, když se jeden z partnerů pokouší jednat s druhým jako s dítětem, matkou nebo otcem.

Zdroj: Skrytá symetrie lásky - Bert Hellinger, nakladatelství Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

Otakar K. (Út, 25. 4. 2006 - 16:04)
Mohu jen souhlasit,plně to vystihuje názor s kterým se stotožňuji
Jana (Út, 8. 8. 2006 - 17:08)
Taky,se vás někdo snaží vychovávat ,misto aby vám jen tak koupil třeba hezkou barevnou svíčku?Bohužel znám jen ty případy kdy jeden partner má pocit , že ten druhý mu má dělat sluhu,tipuji tak 70%
Viky (St, 9. 1. 2008 - 09:01)
Po roce vztahu mě také přítel neustále poučuje, neustále mě kontroluje zdali jsem na nic nezapoměla, přitom kdybych se měla já posoudit tak jsem velice zodpovědný člověk. Toto mě moc uráží,jsou to pak důvody našich zbytečných hádek.
vera (St, 9. 1. 2008 - 16:01)
Ahojky já myslela že se tu diskutuje o poutu mezi partnery a né o kontrole aj. Známá měla rodiče a maminka zemřela a otec zemřel za ní za týden steskem po ní i když měl veškerou péči rodiny( měli kolem 80 let) Sousedi jak by si četli myšlenky ještě jeden to pořádně nevysloví a druhý už to dopoví za něj. My když jsme z manželem od sebe pár dnů tak si pořád píšem mejlujem a voláme ne že by jsme se kontrolovali , ale je nám smutno a jsme spolu 30 let.čus
Návštěvník (Pá, 25. 4. 2008 - 11:04)
Ahoj,ja chci napsat,že žiju s přítelem a nehádame se kvuli penězum.My se jenom dohadujem a máme pěkný děti.
Reklama