Reklama

Láska mezi partnery

Láska mezi partnery od obou vyžaduje, aby se zřekli své první a nejdůvěrnější lásky, to jest lásky ke svým rodičům. Chlapec se může stát mužem a dát svou lásku ženě, teprve když se stane nezávislým na matce. Dívka se může stát ženou a dát svou lásku muži, teprve když se stane nezávislou na otci. Nutným předpokladem úspěšného partnerského vztahu je obětování a transformace našich vztahů k rodičům.

Chlapec prožívá své dětství především ve sféře matčina vlivu. Když v této sféře zůstane, matčin vliv zaplaví jeho duši a chlapec považuje ženské prvky za všemocné. Pod vlivem své matky se může stát dovedným svůdníkem a milencem, ale nestane se mužem, který si váží žen a je schopen žít v trvalém partnerském vztahu. Nestane se silným a oddaným otcem. Chce-li se stát mužem, schopným žít v rovnocenném partnerském vztahu, musí se vzdát své první a nejdůvěrnější lásky matky - a musí vstoupit do sféry otcova vlivu.

Tento obtížný přechod byl v minulosti společensky strukturalizovan a podporován obřady uvádění do dospělosti. Jakmile chlapec absolvoval tradiční obřady, získal si pevné místo ve světě otce a už nikdy nemohl žít jako dítě v matčině domě. V naší společnosti tyto obře zanikly, takže přechod z matčiny do otcovy sféry je často velmi obtížný.

I dívka přichází na svět ve sféře matčina vlivu, ale prožívá ženskost a přitažlivost k mužskému světu jinak než její bratr. Otec ji zbožňuje a ona se v bezpečí jeho lásky může cvičit v umění přitahovat muže. Zůstane-li však ve sféře otcova vlivu, stane se "tatínkovou holčičkou". Sice se může stát něčí milenkou, ale nikdy úplně nedospěje. Bude mít potíže stát se rovnocennou partnerkou a štědrou matkou. Chce-li dívka stát ženou, musí opustit prvního muže ve svém životě - otce a vrátit se ke své matce.

Zdroj: Skrytá symetrie lásky - Bert Hellinger, nakladatelství Pragma

Reklama

Reklama

Komentáře

Sara (Čt, 4. 10. 2001 - 13:10)
Co rozumie autor pod vyznamom "vzdat sa lasky" otca/matky? Ved rodicov mame(nemame) radi cely zivot, vzdat sa mozeme ked tak ich vplyvu na nas, nie lasky..
Martina (Čt, 31. 8. 2006 - 23:08)
Co když v matce vidíte přesně to, čím být nechcete? Co když všechno, co dělá, tak dělá jinak, než byste chtěla dělala vy? Nemůže to přeci být tak jednoznačné. To by se z každé dívky stala kopie její matky.
Jajka (St, 26. 8. 2020 - 17:08)
Může se stát pravý opak, ale také být přesně jak ona. Hádky, rozvod nadávky až ty nesprostější, pokud jsi od (sam), ta to máš blbé skončíš na antidepresivech. Píše sama pod (sam) , kvůli bývalému.
Reklama