Reklama

Jak jste manipulováni?

Zkusme se podívat pravdě do očí, všichni se občas snažíme někým manipulovat, i když to obvykle nečiníme záměrně. Někdy se dokonce snažíme prostřednictvím viny a strachu vmanipulovat do určité činnosti sami sebe.

1. Přistihli jste se někdy, že děláte často věci pro ostatní, které dělat nechcete?
2. Kupujete si věci, o kterých později zjišťujete, že je nepotřebujete nebo ani nechcete?
3. Mluví-li někdo o svých rodičích, cítíte se okamžitě vinni, protože jste těm svým nezavolali celý měsíc, týden, den nebo hodinu?
4. Chová se k vám někdo ve vašem okolí jako k bláznovi?
5. Přistihli jste se někdy, že kupujete nesmyslně drahé boty, oblečení pro svého dospívajícího potomka?
6.Váš šéf huláká: "Bůh musí milovat hlupáky, proto jich navyráběl celou hromadu!" Víte zcela určitě, že tím míní vás?
7. Zavolá-li vám ředitelka školy, kam chodí váš syn, máte chuť jej zapřít a namluvit jí, že mluví s někým jiným než s vámi?
8. Máte pocit, že musíte pověsit obraz od tety Marty (ten s tím šilhajícím velbloudem) nad sedačku v obývacím pokoji, i když je teta Marta již šest let mrtvá?
9. Objevili jste teprve nedávno, že PMS (premenstruační syndrom) je stav, který je třeba léčit, a nikoliv zkratka pro "perzistentně malicherná a sarkastická"?

Pokud jste na některou z těchto otázek odpověděli souhlasně, manipulace pronikla i do vašeho života. Nejste sami. Prakticky každý z nás zná pocit marnosti a často i rozpaků, které manipulace způsobuje počínaje stavem, kdy se cítíte trochu nesví, až po úplnou ztrátu schopnosti slovně reagovat.

Manipulace může být osobní nebo neosobní. Může být vysloveně agresivní nebo překvapivě pasivní. Jak byste například ohodnotili následující situaci? Mladý muž přinese květiny mladé ženě. Je to manipulace? Přináší je, protože ji miluje a protože to s ní myslí vážně? Pakliže ano, je na místě odpověď "ne". O žádnou manipulaci se zde nejedná. Nebo tím říká: "Miluj mě, miluj mě?" Miluje-li ho, nijak ji to neobtěžuje, a tudíž se ani zde nejedná o manipulaci. Ale co když ho ona dáma nesnáší a jeho pozornost ji obtěžuje? V tom případě je na místě odpověď "ano". Je-li jí i přesto stále v patách, pak se manipulace mění v týrání, což překračuje meze slušného chování.

Zdroj: Přestaňte být manipulováni - George H Green, Ph.D. a Carolyn Cooter, MBA - nakladatelství Pragma

Reklama

Reklama

Komentáře

Reklama