Reklama

Jsme loutky nebo osobnosti?

Také se Vám zdá, že poslední dobou se nějak roztrhl pytel s léčiteli, vykladači snů, terapeuty a nebo "psychoterapeuty"?

Nejdříve jsme se vymlouvali, že je to tím, že po revoluci se dostalo na trh mnohem více literatury a otevřelo mnoho nových kursů .Je to pravda, ale jen z části .Když jsem dneska listoval na serveru doktorka.cz, nemohl jsem si nepřečíst článek "Rozhovor v psychoterapii". Nevím jak ve Vás, ale ve mě tento článek vyvolal jakýsi odpor. Ano odpor k obsahu a stylu, jakým je psán a komu je určen. Je to snad zase snaha někoho zmanipulovat někoho dalšího? Pokud sledujete některé z mých článků, snažím se upozorňovat na naší osobnost a na naše možnosti a zároveň se přiznám, že jsem odpůrcem jakéhokoli šarlatánství nebo zneužívání. Píši o jasnovidectví, ale neodsuzuji jasnovidce, protože sám jsem jím byl, ale nikdy jsem nebyl v tomto tak dobrý jako mnozí, co jsem potkal a ani nikdy nebudu, protože člověk časem pochopí i různá úskalí.

Podobného dojmu jsem nabyl z dnešní psychoterapie. Není žádným tajemstvím, že dneska psychoterapie v USA stagnuje. Doby, kdy měl skoro každý svého psychoterapeuta už jsou dávno za námi, naštěstí. Ale u nás v Čechách nikdy nedosáhla takového úspěchu jako v USA, nebo jiných státech. Proč?

Myslím, že každý průměrný člověk si dokáže spočítat, jaká je úroveň vzdělanosti v USA - statistická, a jaká je úroveň u nás. Už jsem psal několikrát o tom, že jsme na tom se vzděláním dost dobře. Ale řečeno polopaticky: hloupý člověk toho moc neví a ani toho neví moc o sobě a právě toho dnešní psychoterapie využívá. Jednak využívá těch hloupých a nevzdělaných lidí (nemyslím to jako urážku) a pak také využívá lidí příliš zaměstnaných, jež ani nemají čas pohovořit si o svých starostech. Ale každý průměrný člověk si své problémy dokáže vyřešit sám.

Tím se dostávám k podstatě článku.Vadí mi a vždycky mi bude vadit, pokud se někdo s náma bude bavit jako s pitomcema třeba stylem "Ale ty přece víš, že já toho vím víc než ty a ty jsi příliš zaměstnaný nebo příliš hloupý, aby sis dokázal poradit sám. Ani tvoji kamarádi ani manželka ani lidé nejbližší ti nedokážou pomoci, ale já jsem Psychoterapeut a já jsem odborník na lidské problémy. Tak mi zaplať peníze za to klidné vykecání se a vylej si tady svoje problémy, já ti povím něco chytrého a můžeš jít klidně domů." Ano tak to vyplývá z obsahu tohoto článku.

Reklama

Nechci tímto napadnout autora, jelikož ho neznám a třeba jen použil nesprávných výrazů nebo špatně formuloval ...... .Ale i pak, nevzbuzuje to důvěru.

Opět musím poznamenat , že psychoterapie, je velice důležitá v určitých případech, třeba u těžkých depresí a u závislostí např. na drogách apod. Je důležitá třeba při úmrtí a ztrátě někoho blízkého u osob jež se zhroutili a nebo spadli také do deprese. A pak je psychoterapie také velice užitečná tam, kde člověk hledá svoje já. Je přece jen ještě trochu platné, že psychologie má stále spoustu informací o lidské psychice, což může být i průměrným lidem zahaleno. Ale jak jste si všimli, jsou to extrémní případy. A nemyslím, že bychom na tom byli až tak špatně, jak se uvádí v onom článku, naopak. Myslím, že u nás ještě dlouho nepokvete živnost hledačů a sběratelů problémů jiných osob, jak se projevují u nás psychoterapeuti.

Zastavme se trochu nad tím a popřemýšlejme. Psychologie byla dlouho považovaná za preferovaný obor a měla svou vážnost. Byla i preferovaným oborem studia. Ale bohužel si spousta studentů myslela, že tam na škole je naučí co je to patent na rozum. A tak lidé vystudovali školu a dostali se do normálního života a pracovali jako psychologové či terapeuti. Ale jejich sny se najednou rozplynuly, protože zjistili, že ani oni nezabrání svému vlastnímu rozvodu, že nezabrání ani svým vlastním konfliktům.

A kdyby se dělal nějaká statistika kteří lidé jsou nejšťastnější, myslíte že by to psychologové nebo psychoterapeuti vyhráli? Ne, určitě ne. Tenhle obor, tedy psychologie ztratila na svém půvabu a důležitosti. Namísto toho se roztrhl pytel s okultismem, věštectvím, různým náboženským extremismem a spolky a odnože různých církví. Stojí denně na ulicích a provolávají svaté a spasení.Tohle samé o sobě kdysi prohlašovala i psychologie.

A když někdo napadl psychology jako takové, tak se začali bránit tím, že oni toho ví o duši přece víc než my ubohé ovce.Ale kdyby tomu tak bylo, tak by se třeba dneska vyučovalo na školách s ohledem na nadání a talentu žáků. Ale to se nestalo. Na školách se učí pořád stejně, vzniklo jen pár soukromých škol, kde se na to klade důraz, ale ty mají finanční problémy.

Ano, psychologie by nám měla ukázat, kde je náš talent a jak a co bychom mohli úspěšně zvládnout a dosáhnout, rozvinout naší osobnost a pomoci nám trochu k té rovnováze. Ale myslíte, že se tak stalo. Ne, bohužel ne. Namísto toho se začaly provádět masové kursy Silvovy metody , holotropního dýchání, a nebo regresní terapie. Kde zůstala psychologie? Daleko pozadu. Proč? Protože pravděpodobně zkostnatěla pod pravidly, schématy, dogmaty atd. Ale všimněte si, kdo jsou lidé co se podíleli na vzniku oněch masových kursů jako je Silvova metoda apod .Většinou se dočtete že zakladatel byl "psychologem" a zároveň se věnoval studiu různých léčebných metod jako cchi kungu, nebo šamanskými technikami apod. A tady by bylo potřeba poznamenat: "Díky Bohu", že někteří z těch bývalých psychologů šli dál než za hranice kostnatosti a dogmatismu. Stejně jako byl a je Stanislav Grof, jež se zasloužil o rozvoj holotropního dýchání .,nebo R Moody o regresní terapii apod.

Nebo bych to vzal odjinud, možná z toho vychází najevo, že psychologie se stala jakousi mateřskou školkou v tomto oboru vědy a že opravdový odborník musí postoupit dále.

Ale nemyslím že bychom měli psychologii zatratit jako vědní obor.Dneska nám stále ještě pomáhá třeba v soudnictví a kriminalistice. Pomáhá nám v těch extrémních situacích. Ani to neznamená, že zanikne nebo skončí, psychologie jen prochází novým vývojem. Když trochu víme o lidském talentu a stačí když čteme osudy různých lidí a události a životopisy lidí jako je Einstein, R Moodyho, Nostradama, Messnera apod., tak nám asi dojde, co je v lidském talentu. Bohužel o tom moc nevíme ani dnes. Můžete jít ke kartářce a pokud je dobrá, může vám pomoci. Můžete zajít k věštci a pokud je dobrý také Vám pomůže, stejně jako dobrý bylinkář nebo homeopat, apod. Ale rozhodně budete mít větší šanci na úspěch než u psychologa.

Psychologie by se mohla stát klíčovým oborem ve školství, ve zdravotnictví a mohlo by spolupracovat s holistickou medicínou. Psychologie by mohla pomoc ve vzdělanosti a v různých jiných oborech, ukázat lidem jak být šťastnější a spokojenější, pomoci najít talent a vlastní osobnost,vysvětlit různé konfliktní situace, dopadnout a zjistit kriminální osoby a činy, zlepšit třeba sexuální a porodní problémy atd. atd. atd. Ta škála je tak obrovská, že bychom jí ani nestačili vyjmenovat.Tak proč tomu tak dneska není ? Protože si jistí lidé s titulem psychologa pěstují na svém patentu na rozum? Ano to je asi ta jedna z nejdůležitějších příčin. Mnohem většího úspěchu dosáhli lidé v homeopatickém harmonizování, nebo lidé co se stali věřící, nebo lidé po regresní terapii,....... . Prostě psychologie jako taková se stala sama sobě problematická, protože se třeba dodnes pře o to zda je inteligence dědičná.

Nechci zatracovat psychologii ani psychology ,naopak mám pocit,jak už jsem zvedl, že na psychologii ještě dojde .Ale měli bychom si uvědomit kdo jsme a že nejsme tak hloupí jak se nám snaží různí psychologově natlačit do mozků. Rozhodně to, že někdo je dobrý psycholog a má tisíce klientů a vysoce nadprůměrný plat, neznamená že tento psycholog bude šťastnější než kdokoli jiný. I ten hloupý sedlák bez vzdělání může být šťastnější a spokojenější a dokonce i užitečnější, protože nakrmí stovky dalších lidí a nebo nezblbne stovky dalších lidí.

Pokud tedy budete hledat nějakou cestu, jak z něčeho ven, rozhodně se nebojte, že by jste museli "skončit" u psychoterapeuta, protože podle mnoha z nich, jako je třeba autor článku na který reaguji, Vám stejně nepomůže. Naopak se Vás bude snažit přesvědčit, že neumíte komunikovat.Opravdu to ve mě vyvolává smích, co se tam člověk dozvídá.Autor k nám mluví jako k blbečkům. Je to smutný. Pokud mám nějaký opravdu dobrý partnerský vztah a jsem např. šťastně ženatý, tak bych si se svou manželkou měl umět promluvit o svých i jejích problémech a nemusím mít psychoterapeuta. A průměrný člověk pozná, který rozhovor je KVALITNÍ A KE KOMU JÍT SI POSTĚŽOVAT A KE KEMU JÍT PRO INSPIRACI.

Průměrně inteligentní člověk nepotřebuje řešit své problémy u psychologa a natož u psychoterapeuta, prostě si dokáže poradit a vysvětlit spoustu věcí sám.Dokáže komunikovat a mít dobré přátele, dokáže poslouchat a vnímat a také pomoci. Průměrně inteligentní člověk se dokáže poučit z mnoha situací, aniž by je sám musel prožít. Třeba studiem, čtením ,poslechem apod. To je o vzdělanosti a o úrovni poznání.

A víte co mi je na tom nejvíce líto ? Především to, že se tihle lidé snaží vydělávat na slabosti nebo neznalosti ostatních. Vytáhnout z Vás peníze a zadat Vám rozvrh tučně zaplacených terapeutických sezení, kde vy budete povídat, oni se budou tvářit, že poslouchají a občas přikývnou, že rozumí, prohodí nějakou chytrou poučku či dogma, kterým podle nich stejně nebudete rozumět a nebo Vám předhodí něco, co jste třeba opravdu zapomněli a uniklo Vám.Ale to přece neznamená, že z Vás udělají lepšího člověka.

To si radši zajděte za nejlepším kamarádem a vyprávějte si vtipy a až nálada trochu poklesne, tak zvážníte a začnete vzpomínat a vyprávět si příhody, zasmějete se a pobavíte. Rozhodně nevypláznete tolik peněz za psychoterapeuta a navíc jste nic neztratili.

A hlavně, pokud chcete poznat lépe sebe, tak si taky víc věřte, chcete-li poznat svůj talent, tak se pozorujte a zamyslete, kdo jste a co se Vám líbí apod .Na týhle cestě se stejně každej sám a musí si tím pokrokem projít sám. Nechápu, proč bychom měli platit někomu, že nás bude držet za ručičku jako malé děti a nebo s náma bude mluvit jako s loutkama, proč bychom měli platit a doplácet na něco, co stejně musíme zvládnout sami? Homeopatie Vám třeba pomůže najít nerovnováhu ve Vašem organismu a zároveň se zlepší i Vás zdravotní stav. A platíte snad homeopatovi za to že Vám nejdřív řekne, že máte problémy v komunikaci a on je to schopen vyřešit? Ne, platíte mu až při léčbě.Bohužel u psychologa nebo psychoterapeuta toto těžko poznáte, kdy si ještě vylejváte svou dušičku a kdy už došlo k léčení. A právě toho by mohli a také to mnohdy tito lidé pod rouškou psychologie, či psyhoterapie ZNEUŽÍVAJÍ.

POKUD JE NĚKDO ALESPOŇ PRŮMĚRNÝ PSYCHOLOG, TAK SE VE VÁS NAOPAK BUDE SNAŽIT HLEDAT A TŘEBA VÁM ŘEKNE, ŽE KLIDNĚ MŮŽETE MÍT MNOHEM VÍCE ZNALOSTÍ NEŽ ON SÁM A VYSVĚTLÍ VÁM, ŽE KAŽDÝ JE JEDINĚČNÝ. PRŮMĚRNÝ PSYCHOLOG TOTIŽ POCHOPÍ, ŽE MÁ PŘED SEBOU OSOBNOSTI NE LOTKY A MĚL BY VĚDĚT, ŽE JEHO PACIENTI MU MŮŽOU BÝT VZOREM PROTOŽE TŘEBA ZVLÁDLI SITUACE, V KTERÝCH ON NEBYL, TŘEBA KDYŽ MU ZEMŘELA PŘI AUTONEHODĚ CELÁ RODINA APOD. PROSTĚ KAŽDÝ MÁME NĚJAKOU EPIZODU A ETAPU, KDE JSME V NĚČEM DOSPĚLI VÍCE NEŽ NĚKDO JINÝ. NEJSME LOUTKY, ALE MĚLI BYCHOM BÝT SAMI SEBOU. SAMI SE SNAŽIT BÝT LEPŠÍ A NEČEKAT, ŽE NÁS NĚKDO BUDE KORMIDLOVAT. PROTOŽE I TEN PSYCHOTERAPEUT JE TAKÉ JENOM OMYLNÝ ČLOVĚK, KTERÝ NIKDY NEMŮŽE VĚDĚT VŠECHNO A PROŽÍT VŠECHNO. I JEHO MOZEK PRACUJE JEN NĚJAKÝCH X PROCENT A TEN ZBYTEK NEVYUŽITÝCH X PROCENT I U NĚHO SPÍ.

KDYBY BYL SKUTEČNĚ KVALITNÍ PSYCHOLOG A NAVÍC VIDĚL TROCHU DO LIDSKÝCH DUŠÍ A O TALENTU A SCHOPNOSTECH A METODÁCH, JAK JE VYUŽÍT, ASI BY NEBYL PSYCHOLOGEM, ALE SEDĚL BY NĚKDE U MOŘE A UTRÁCEL SVOJE PRAŠULKY A NEMUSEL POSLOUCHAT, JAK PANÍ NOVÁKOVÁ NEMŮŽE VYSTÁT MANŽELA, PROTOŽE SE ZAMILOVALA DO SOUSEDA ODVEDLE.

A TO JE TA PODSTATA. KDO Z TĚCH SKUTEČNÝCH PSYCHOLOGŮ ZAPRACOVAL SÁM NA SOBĚ?

Kdo z nich je v nějaké Guinesově knize rekordů, kdo z nich mÁ nějakou Nobelovu cenu nebo se zasloužil o něco velkolepého?

Promiňte, že vzpomenu zrovna Dalajlámu, ale ten nikdy neprohlašoval, že by byl psychologem a nikdy nebral peníze za pomoc a přesto toho ví o duších a utrpení více než ........ .

Gandí také nebyl žádný psycholog a přesto zanechal ve světě víc než kdokoli z těch "psychologů" či psychoterapeutů. Lidé, co prošli koncentračním táborem by mohli být dobrým psychologem, protože by mohli učit ostatní, čeho si vážit. Lidé, co měli těžký život a přesto zůstali milý a pomáhali, ti by mohli být skuteční psychologové. Lidé, co zažili různá utrpení a prošli si "svým", lidé, co jsou nadosmrti upoutaní na invalidním vozíku a přesto malují nebo píšou povídky a básně o lásce o energii a o vzdálených světech a rozměrech.To je škola a to jsou třeba některé ze vzorů, co by nám mohly pomoci na naší cestě k sobě samým. Víte třeba, že Steve Wonder ve škole propadal ze zpěvu a vůbec nikdo netušil, že by z něho mohl být světoznámý zpěvák? Einstein přece také moc nevynikal ve fyzice. A Šaolínští mnichové, každý z nich asi v dětství vyváděl nějakou tu lumpármu a darebáctví, než se z něj stal úctyhodný mnich. A propo = tito mnichové jsou opravdoví mistři bojových umění a myslíte že nás učí, jak se rvát? Ne naopak, nás učí, jak se bránit a jak je zbytečné bojovat a učí nás pokoře a lásce.

Zkrátka je toho hodně kolem nás, z čeho bychom se mohli poučit a co by nás mohlo inspirovat a posunout dál. Ale rozhodně nebuďme tak hloupí a naivní a nevěřme že nějaký psychoterapeut nás naučí komunikovat a být harmonickou osobou, protože onen člověk sám ještě nenašel harmonii. Každý jsme někde a každý jsme něco prošel. To že někdo nemá znalosti v mém oboru neznamená, že bych měl právo se stát jeho psychologem a učitelem, ale naopak. I já se od něho můžu naučit lecos, protože jemu, třeba tomu pacientovi kdysi amputovali obě nohy, ale přesto dokázal vychovat a vést ke sportu své děti a ty se staly jednou z elit atletiky, co na tom, že mají pořád noční můry, ale dokázaly toho víc než já, protože já to neprožil a i kdybych si to dokázal představit stejně není jisté, jestli bych to někdy dokázal a byl dostatečně silný. Nebo si nejsem jistej, jestli bych dokázal přežít koncentrační tábor jako mnozí lidé. A nebo třeba vychovat sedm dětí, aby z nich byly slušní, vzdělaní lidé a naučit je i pokoře, tak jako někdo.

Je to o nás a nemysleme si, že my jsme jen hlupáci, co nedokážou komunikovat a musíme se spoléhat na psychologa. Ne, dneska možná nadáváme, ale zítra se něco může stát a třeba dokážeme více než Einstein nebo Steve Wonder ...... .Zkrátka buďme sami sebou a věřme si. Věřme svému talentu a schopnostem proniknout i za oponu neznámého, za oponu dogmatismu a vědy, a lidských snů, tak jak to dokázalo spousta lidí kolem nás. A děje se to denně. Jen je třeba otevřít oči a vidět.

A nebo se třeba vzdejte a odevzdejte do ruky nějakému psychoterapeutovi, co Vás vyždýme z peněz a bude mít spoustu chytrých řečí o lidských schopnostech a talentu a plnou hubu pouček, ale pak ho potkáte někde třeba u soudu u rozvodového řízení, nebo potkáte na ulici jeho zdrogovanou dceru.

Petr Kulík

Reklama

Komentáře

J.K. (Út, 20. 11. 2001 - 17:11)
Nejprve děkuji za komentář pí. Doktorce, bylo to věcné a podle mě to byla pravda.

Upřímě řečeno mě článek, nad nímž teď diskutujeme, trochu rozlobil, ale to je už pryč, takže ještě pár slov "k věci":

Podle mého názoru psychologie nestagnuje - vznikají nové teorie, které se zabývají aktuálními problémy dneška, píše se spousta nových knih (které neomílají pořád dokola to samé), vysoké školy (v Čechách) přijímají na obor psychologie JEDNOHO ZÁJEMCE Z PADESÁTI. Psychologové působí nejen v oblasti psychoterapie, ale také ve školství, personalistice atd., vznikají nová pracovní místa, nová terapeutická zařízení... Nevím, jaké máte k dispozici statistiky, já sám bych si přál, aby byl zájem veřejnosti o psychologii menší - pro mě to vypovídá především o složité době, v níž všichni žijeme.

Psychoterapie by měla nejen pomáhat řešit aktuální problémy, které člověk z jakéhokoliv důvodu sám řešit neumí, ale měla by také naučit člověka v budoucnu být soběstačný - tedy zvládat životní situace sám nebo za pomoci svých blízkých. To, že někdo navštíví psychoterapeuta nebývá známkou slabosti, ALE ODVAHY CHTÍT SE SE SVÝMI PROBLÉMY VYPOŘÁDAT.

Jégu nebo kartářku jsem zmiňoval proto, abych naznačil, že jsem otevřený různým zkušenostem, nic víc.

Strach z manipulace je v dnešní společnosti skutečně namístě, snaží se přeci s námi manipulovat průmysl se svou reklamou. Nemám nic proti průmyslu nebo reklamě, to jen konstatuji fakt, který stejně všichni víme. Manipulovat může samozřejmě i psychoterapeut - ale stejně tak jako lékař, učitel, šéf, rodič... Ale nic to nevypovídá o instituci "škola", "zdravotnictví", "rodina" atd.

PSYCHOTERAPIE ZE SVÉ PODSTATY NENÍ MANIPULATIVNÍ, NESNAŽÍ SE SVÉHO KLIENTA PROTI JEHO VŮLY, PŘÁNÍ A PŘESVĚDČENÍ TLAČIT NĚKAM, KAM SÁM NECHCE. PSYCHOTERAPIE JE PŘEDEVŠÍM ZPŮSOB SEBEPOZNÁVÁNÍ A POROZUMĚNÍ SI, ZPŮSOB UČIT SE DĚLAT VĚCI JINAK, MOŽNOST ZLEPŠIT SVÉ VZTAHY. ZÁLEŽÍ NA ZAKÁZCE KLIENTA - NA TOM, S ČÍM DO TERAPIE PŘICHÁZÍ.

V dnešní době zdravotních pojišťoven je čím dál více snaha o to, aby psychoterapie byla co nejkratší, velmi moderní je dnes KBT, zabývající se řešením konkrétního problému. Prostě každý si dnes může vybrat.
Doktorka (Út, 20. 11. 2001 - 23:11)
Souhlasím s tím, že každému vyhovuje něco jiného, každý má svou cestu. Právě náš web by měl přispívat k tomu, aby se lidé seznámili s různými metodami, které jim mohou pomoci při řešení jejich potíží a hledání jejich cesty. Tu svou cestu si však již musí každý vybrat sám.
Osobně například zastávám názor, že v mnoha i psychologických problémech, může pomoci konstituční homeopatie, ktará pracuje na osobnosti jako celku.
Zároveň však respektuji to, že homeopatie není cesta pro každého - ne každý ji věří a ne každý by připustil, že mu může pomoci řešit např. deprese. A též připouštím, že není jednoduché nalézt dobrého homeopata.
Tarot je též velmi dobrá metoda k sebepoznání, ale opět se nalezne plno lidí, kterým nebude nic říkat, kteří nedokáží pracovat se symboly.
Rozdíl mezi kartářkou a psychologem je ten, že psycholog pokud vámi začne manipulovat a zneužívat vás, tak za to může být potrestán, kdežto kartářka s vámi může manipulovat a těžko si na ni někde můžete stěžovat. Ale samozřejmě s vámi manipulovat nemusí a i když vám třeba nepředpoví budoucnost, tak vám může pomoci poodhalit nějaké souvislosti, které vám unikaly nebo něco, co jste si nechtěli připustit (samozřejmě pokud je dobrá "psycholožka")
Chtěla bych říct, že každý má svou cestu a plno lidem bude vyhovat více psycholog, budou mu více důvěřovat, už třeba proto, že má vystudovanou VŠ než někomu, kdo dělá kineziologii po několika kurzech. Tím nechci v žádném případě napadat kineziologii, protože znám plno případů, kdy pomohla tam, kde by asi běžný psycholog neuspěl. ani nechci tvrdit, že právě VŠ je zárukou toho, že je někdo dobrý odborník. Chci pouze říct, že nejlepší je, pokud lidé mají informace o různých metodách a jejich možnostech a sami si pak vyberou. Není neobvyklé, že lidé začnou u psychologa a skončí u kartářky či kineziologie a naopak. Znám ostatně i doktory a psychology, kteří se věnují kineziologii či homeopatii.
Jde o to, že pokud člověk má problém, tak by ho neměl potlačovat a zapíjet své problémy alkoholem, ale měl by jej řešit. Buď sám za pomoci literatury, kurzů nebo ve svém okolí, pokud se mu podaří nalézt naslouchající moudrou dušičku nebo vyhledat profesionální pomoc (to zejména, pokud je problém vážnějšího rázu)- kritizovaný článek podával informace o pomoci psychologické - resp., jak by měl vypadat rozhovor u psychologa a to podle mne podal výstižně (nic víc, nic míň bych mu osobně nepodsouvala).
Bohužel v dnešní době, kdy přibývá problémů v osobních vtazích, včetně ve vztazích rodinných, je někdy opravdu těžké najít takovou dušičku ve svém okolí, která by uměla naslouchat, měla čas naslouchat (protože, aby se člověk vypořádal s nějakou bolístkou, tak to vyžaduje čas a takový člověk dost často stále dokola a dokola potřebuje mluvit o tom samém a nahlížet to z různých pohledů) a nechtěla s náma manipulovat nebo nám nezačla něco vyčítat např. slovy : "vždyť já jsem ti to říkala", "kdyby si mne poslechl(a)"...
peter K (St, 21. 11. 2001 - 07:11)
Samozrejme, mate pravdu v tom co jste nyni napsala .O tom se nikdo nepre .Souhlasim naprosto .
Ale podavate jen zakladni hledisko a zakladni pohled .Snazil jsem se dostat trocchu dal .Stejne jak onen autor komentare uvedl, ze psychologie se dneska uplatnuje v personalistice ,medicine, skolstvi ....Boze to uz tady prece bylo pred 20 lety !!!!!!!!!! .A co se za tech 20 let zmenilo ?
Dalsi namitku mam k poctu prijimanych uchazecu -to ze jich prijimame jen jednoho z padesati VUBEC NIC NERIKA .
Napriklad na pravnicke fakulty je to jen jeden z 300 a na medicinske obory je tomu stejne, tedy tento argument neobstoji .
Ve svem clanku jsem nenapdal psychology jako takove, ani samotnou psychologii .Mam respekt k tomu co zahrnuje a obsahuje, ale pokusil jsem se o kriticky pohled na tuto oblast a to je jeste velice mirna kritika .Take znam lekare a psychology a bohuzel -- oni sami me dovedli k onomu nazoru, ktery prezentuji .Psychologie ZA POSLEDNICH 10 LET NEUDELALA ZADNY VETSI POKROK NAROZDIL OD GENETIKY CI TREBA KOMUNIKACNI TECHNIKY .pROC ???????
Samozrejme nejvic se budou branit a kopat psychologve a co taky k tomu dodat, kdyz se jedna o jejich obor ....?
Druha a dalsi vec je ono manipulovani .Podivejte se trochu kritickya na poznatky a pokud jste psychologove asi vite o cem mlvim a ted si odpovezte -proc najednou maji u lidi vetsi pokrok discipliny jako je holotropni dychani nebo regrese, ci jine metody ?Jiste je to i v tom ze psychologie zustala daleko pozadu, jelikoz vysvetluje a pracuje jen na starych a materialistickych principech .Jiste pokroky samozrejme jsou-Stanislav Grof je take psycholog,ale pokracoval dal .A to je nejvetsi chyba-tedy to ze se psychologie zastavila a zkostnatela .Vysvetluje stale to same a pracuje na bazi materialismu, ale kdyz se dostane do otazek parapsychologie a ESP apod, tak psychologie skoncila-tecka-nevedecka metoda -jina dimenze-s tim my vysokoskolsti odbornici s patentem na zivot nechceme mit spolecneho .
Trvam na svem nazoru, ze psychologie jez prezetuje svou nepostradatelnost je zcestna a destruktivni .Zachranit si svou kuzi proti konmkurenci .Ale proc se budu porad opakovat dokola, uz jsem to psal dvakrat .Zatim nikdo neuvedl zadne argumenty o tom kam a kde psychologie pokrocila .Proste asi nejvetsi podil ma veda, ktera uci cloveka pomoc si sam a ne byt odkazany na nekoho .A kdo pestuje ytuto zavislost, je bohuzel velice nerozumny .
Co se toho vyjadrovani a sverovani a resemni problemu s okolim tyce- s tim take nesouhlasim .Na tom si prave zakladaji psychologove, ze prave oni o tom vedi vsechno nebo vice nez kdo jiny .Je to obrovska hloupost .Nejsme na tom tak spatne a ne vsichni jsou tak hloupi aby odpovidali na problemy sveho manzela odpovedi : Ale ja ti rikala " Myslim ze to je omyl .Kdyby tomu tak bylo, kazdy treti clovek by musel navstevovat psychologa a o to tem "odbornikum " jde ?
Navic pokud se u teto otazky zastavim a nekdo skutecne nenajde nikoho v okoli kdo poradi, tak tedy jde k psychologovi a co mu poradi ?Ze jeho okoli je hloupe kdyz mu neporadilo ? A nebo ze ma komunikacni problemy ?A co kdyz prijmu ze jsou zde podminky a priciny z minuleho zivota ? Na to uz psycholog neoddp[ovi a bude pacienta udrzovat na svych starych kostnatych zasadach psychologie .Ani vysoka skola oboru psychologie nedava patent na rozum .A ten si opravbdu vetsina psychologu privlastnuje .
Samozrejme, ocekaval jsem takove reakce, protoze oni pani psychologove si budou branit to sve nicnedelani nebo bezmocnost ve svem oboru .Psychologie jako obor nema na lidi vliv , naopak televize, reklamy,komunikacni technika apod maji mnohem vetsi vliv .Psychologie se u toho muze jen prizivovat
J.K. (St, 21. 11. 2001 - 12:11)
Souhlasím s tím, že genetika nebo počítače udělali za posledních 10 let velký viditelný skok vpřed. Pokud někdo v psychologii přijde s něčim novým, obvykle trvá mnohem déle (jako i v ostatních humanitních oborech), než se ukáže, jestli je nový objev lidem k něčemu dobrý.

Vysokoškolské studium - V ČECHÁCH patří studium psychologie tak jako práva a medicíny k nejatraktivnějším oborům, nic to ale mimochodem neříká o jeho kvalitě (myslím právě psychologii). Každopádně tu asi prožíváme se spožďěním boom západního světa před lety. Počítám, že se to po letech více "uklidní", ale na úpadek zájmu v oboru se angažovat nebo se s ním jako laická veřejnost seznámit to nevypadá.

Směrů v psychologii je opravdu hodně, vedle sebe existují teorie nebo přístupy, které jsou materialistické, humanistické, spirituální... Tak může SPOLUPRACOVAT (mít společného klienta nebo se sejít na konferenci) psychoanalytik (materialistickýá směr), rogerián (humanistický směr), logoterapeut (existenciální přístup) a třeba bioenergetik nebo pastorační psychoterapeut (spirituální přístup). Transpersonální psychologie (Grof) jistě k psychologii patří stejně tak jako Procesová práce Mindella.

V čem je dnes psychologie hodně progresivní je kognitivní věda - mentální mapy, kybernetika, modely umělé inteligence. Jenže upřímě řečeno - to není můj cup of tea, mám raději lidi než kybernetické sítě nebo mentální modelování, to mnohem více ocení neurologové, právě ona genetika či počítačoví inženýři. Dalším oborem velmi novým je sociobiologie - opět úzká spolupráce psychologů s přírodní vědou, vše se opět točí kolem lidského chování a genetiky. Ze spirituálních směrů, které jsou mi mnohem bližší, je to trend celstvého bytí - spojení ducha, duše a těla (abych použil zaběhnuté paradigma v naší křesťanské kultuře) - focusing, peso, biosyntéza.

Je dobře, že pokud někdo hledá pomoc, může (a měl by) si dost vybírat. Volba mezi psychoterapií a třeba kartářkou je podobná jako mezi medicínou a léčitelem - pro kartářky ani léčitele V ČECHÁCH neexistuje žádná státem podpořená garance, licence. Homeopatie je pdle mě výborná léčebná metoda a zvláště u lidí s psychosomatickými potížemy nebo pro zmírnění příznaků deprese či úzkosti vřele jako laik doporučuju.

Samozřejmě že si hájím to své, ale nejsem nekritický.
J.K. (Po, 19. 11. 2001 - 01:11)
Těžko se vyjadřovat k článku, v němž autor mluví o něčem, o čem sám zřejmě vůbec nic neví. Je fajn, že má jasné představy, v čem by mohla být psychologie lidstvu prospěšná, ale potíž je v tom, že o svých představách, co to je psychoterapie a kdo jsou psychoterapeuté mluví jako o obecných pravdách a ne jako o svém názoru nebo své vlastní zkušenosti (?)

Sam sebe považuji za psychoterapeuta, na druhou stranu jsem na vlastní kůži zakusil úspěwnou léčbu akupunktury nebo lidového léeitelství. Sám jsem delší čas dělal jógu, mám vývcik Rejki - neříkám to proto, abych se chlubil, ale aby bylo jasné, že proti jiným způsobům dosahování duševního zdraví a rovnováhy vůbec nic nemám.

Články v časopisech jsou přehledové, mohou zevrubně informovat, nikoliv zabývat se tematem do hloubky. Proto pokud má autor tohoto článku pocit, že z něj někdo dělá ve svých článcích blbce, že ho podceňuje a pod., měl by raději číst odbornou literaturu a ne články v internetových časopisech.

Jan Siřínek (jeho článek je předmětem kritiky autora) je skušený psychoterapeut, který podle mého názoru rozhodně nenabízí rady za prachy, ale kvalitní pomoc za přiměřený obnos. Mimochodem, kdo psychoterapii stotožňuje s radami chytráků, ten opravdu neví, o čem mluví.

Psycholog o lidské duši neví ani zdaleka vše, tak jako věe neví nikdo. V dnešní složité době, kdy člověk často potřebuje lépe porozumět sám sobě nebo konkrétním problémům, které je nucen řešit, je psychoterapie jednou z možností volby.

Zkoušel jsem sám i kartářku - je to zajímavé (doporučuji), ale s psychoterapií to nelze srovnat (desetkrát doporučuji) :-))
Eva (Po, 19. 11. 2001 - 01:11)
Vy se těch psychologů nějak bojíte, pane autore???
Mě jeden opravdu pomohl.
Doktorka (Po, 19. 11. 2001 - 01:11)
Já bych řekla, že je velký rozdíl mezi Amerikou a ČR. Zde lidé stále často považují návštěvu psychologa za osobní selhání. Myslím, že zde není stálou praxí řešit každé rozhodnutí, hádku, zamilování či nevěru návštěvou svého psychologa. Což je správné. Jak píšete zdravý člověk průměrného vzdělání by si měl většinou umět vyřešit problémy běžného života sám. Ovšem i člověk s vysokým vzděláním a inteligencí se někdy může dostat do problémů, s kterými si nebude vědět rady a ve svém okolí nenalezne dušičku, které by se mohl či chtěl svěřit. Je známou věcí, že právě lidé s vyvinutou schopností myšlení mají často velké potíže zvládnout své emoce. A protože plno lidí se stydí nebo nechce obtěžovat svou rodinu či přátele, tak může vyhledat pomoc psychologa či psychoterapeuta.
V článku "O rozhovoru v psychoterapii" je podle mne velmi výstižně zdůrazněno, že správný psychoterapeut umí naslouchat a že v žádném případě nedává rady pro život "udělejte to tak a tak", což se opravdu často stává, pokud se člověk se svým problémem svěří někomu ve svém okolí. Lidé pak často nečiní to, co opravdu chtějí, ale naopak často činí to, co chtějí jejich rodiče, jejich příbuzní... ne všichni lidé dokážou statečně čelit nátlaku svého okolí. Osobně si nemyslím, že výše uvedený článek chtěl někým manipulovat, ale, že chtěl pouze podat informaci, jak by měl vypadat správně rozhovor v psychoterapii - tj., že by v žádném případě neměl s člověkem manipulovat.
autor (Po, 19. 11. 2001 - 06:11)
Nemyslim, ze bych toho o psychologii vedel zrovna moc a ani prilis malo .Ale to co vim staci abych dokazal poznat formu clanku .A myslim, ze vetsina lidi z toho clanku vyciti spis reklamu .A povazuji ho za dezinformacni iluzi .
Samozrejme, jak jsem uvedl, existuji lide opravdu dobri ve svem oboru a stejne tak i psychologove .A pokud tady nekdo uvedl, ze mu psycholog pomohl ,tak k tomu nemohu reagovat , jelikoz nevim jste ani neuvedla jak a p zalezi na tom jaky byl problem a jak vam pomohl, te je otazka osobniho nazoru .
Cetl jsem si ten clanek nekolikrat , i po vasich komentarich a opravdu si nemuzu pomoc .Ten clanek je opravdu demagogie, prominte ten vyraz, ale zkresluje skutecnost .Povazuji ho jen za reklamu, kterou si chce nekdo pomoci .
Co se tyka komentaru ...:
Samnozrejem je pravda ze nekteri lide inteligentni maji problem v emotivni oblasti,ale neni to pravidlo, je to spis vyjimka a ani statisticky toto neni podlozeno .Ale presto se toto vyskytuje .
Autor, ktery se podepsal jako "doktorka" uvadi ve svem komentari, ze tito lide se casto stydi nebo maji strach o tom mluvit s prateli nebo nejblizsimi , nebo nikoho takoveho nenajdou .Urcite je jiste procento lidi prave takovych, ale napada me otazka, ze takovych lidi asi moc neni .Proc ? Nemyslite ze je to smutne kdyz si s manzelkou nebo manzelem nedokazeme tyhle veci vyrikat a probrat? Kdyz je spolu nedokazeme vyresit ?Myslite ze jsme na tom opravdu tak spatne ze fakt nemame zadne kamarady, kterym bychom se s timhle nemohli sverit ? Msylim ze otazka zpociva nekde jinde .Jde o to naucit lidi jak si umet pomoci sami a naucit je prtacovat sami na sobe .Bohuzel je tomu prave naopak a tak vyzniva prave tehnhle clanek o rozhovoru v psychoterapii .Jiste je to muj osobni nazor, muzu se mylit ,ale citim to tak .Je dost .Je to smutne,ale tohle neni jedina reklama kdy se se psychoterapeuti snazi udrzet nad vodou a inzeruji takovym zpusobem ,jak nalakat lidi na svou lecbu .
Kazdy mame nejaky ten problem a jak uvedl autor doktorka, je hloupost s tim hned chodit za psychologem nebo psychoanalytikem ,ale autor toho clanku mluvi prave o takovych banalitach, ktere bychom meli byt schopni si vyresit sami .nevim jestli to psal odbornik na informatoivni bazi a nebo to psal laik na bazi nedostatku informaci,coz se da prominout .Ja take delam spoustu chyb a i v pravopisu za coz se omlouvam .

Nicmene .Pokud jste cetli clanek o loutkach ,pointa neni ani tak reakce na clanek i kdyz to byla prvni rteakce .Jen jsem se snazil upozornit na situaci a stav dnesni psychologie a psychoterapie .A vite proc ? Protoze je tu obrovska konkurence jako joga, kde lide nachazeji trochu harmonie a odpovedi na otazky jez jim psycholog neposkytne,protoze o tom pochybeje .A jine metody jako artterapie, homeopatie a koneckoncu i bylinky dokazou lecos napravit .
Vsechno by melo byt komplexni .Ale prave toho se se dnesni "odbornici v oboru psychologie " obavaji a citi tu konkurenci .A to je smutne .A pak vznikaji takove clanbky a inzeraty jako je rozhovor v psycho..... .
Pokud jste cetli muj clanek ,kladu zde spoustu otazek .Ano, je to muj osobni nazor ,ale zkuste si na ne kazduy odpovedet .A ruku na srdce ... vyhraje v tom psychologie ?
Pokud je tu nejaky odbornik v tomto oboru ,uvedte mi nejake vyznamne objevy v oblasti psychologie za poslednich 10 let a porovnejte to treba s genetikou ,chirurgii ,apod .A pak se podoivejte na statistiku, kam se lide v nouzi obraci .Myslite ze psychologie je na prvnim miste ? Bohuzel .
Prosel jsem psychoterapii ,/doporucuji / ale prosel jsem i holotropnim dychanim ,nejake znalosti z jogy ,taoismu a budhismu, mediciny a ....., a nebo opravdovi jasnovidci a tarot /doporucuji 20 x / JEDNAK USETRITE , A PAK BUDETE JISTEJSI O OPRAVDOOVOSTI TREBA VYKLADU TAROTU NEBO REGRESE , NEZ NEJAKEGHO PRUMERNEHO PSYCHOLOGA ,
pROTOZE K POSUDKU TERAPEUTA SE TEZKO DOSTANETE A NEBO SE VAS BUDOPU PTAT NA TO JESTLI MATE PROBLEMY V KOMUNIKACI , V RODINE ,APOD .?sAMOZREJME ZKUSENY PSYCHOLOG A PSYCHO....EUT,POKUD JE DOBRY MUZE A MEL BY POMOCI .a;LE BYLO BY SMUTNE SI MYSLET ZE VAM VAS ANI VASE ZIVPTNI PARTNERKA NEBO ,MANZELKA NEMUZE POMOC .tO BY TEN SVET BYL PEKNE SMUTNEJ .

aBYCH TO OBECNE SHRNUL .oSOBNE POVAZUJI PSYCHOLOGII ZA STAGNUJICI A UPADAJICI OBOR, nENI TO JEN MUJ NAZOR, ALE MUZETE SE O TOM DOCIST VE STATISTIKACH ,NEBO PODLE POPULARNOSTI STUDIA, CI PODLE JINYCH SOUVISLOTI I /NORMALNIM LIDEM/ ZJISTITELNYCH .cLANMEK MEL SPISE POVZBUDIT K OSOBNI SNAZE A OUPOZORNIT NA TO ABY SE Z NAS NESTALI LOUTKY ,PANU CO SI MYSLI ZE NAPR "KRALOVSKY" OBOR A ROZHOVOR DOKAZE VYRESIT VASE PROBLEMY .
vE SVEM CLANKU JSEM TO NAPSAL JASNE ,POKUD JSOU NEJAKE NEJASNOSTI ,UVITAM DISKUSI .
pROMINTE,ALE ROZHODNE NEMUZU BRAT VAZNE NEJAKY KOMENTAR O TOM ZE NEKOMU PSYCHOLOG POMOHL, KDYZ AUTOR NEPISE O CO SLO A NEBO INFORMACI ZE SE NEKDO POVAZUJE ZA PSYCHOTERAPEUTA A DELAL JOGU, BYL U KARTARKY AJ ...A PRITOM NEUVEDL ANI JEDNU SKUTECNOST JEZ BY ME DOVEDLA ZMENIT MUJ NAZOR .
DIKY
ali (Pá, 13. 6. 2003 - 18:06)
Mám dlouhodobou zkušenost s různými terapiemi, prošla jsme holotropním dýcháním, Gestaltem i indivudualní terapíí a stalo se mi to co se možná stalo mnohým.Přišla jsem na to že jsem se stala závislá na těchto všemožných hloubáních v duši a že jsem přestala být schopná normálního života. Nevím ale věřím že tento únik je dočasný a že se vše urovná, že právě procházím krizí individuace a že si hledám své nové Já. Což je těžký a bolestivý proces, někdo jím neprijde celý život resp. na konci je konfrontován každý, ale vědomě se do toho až zase tak moc nechce. Každopádně zdravý jedinec, který měl spořádané rodinné zázemí, kde nechyběla opravdová nefalšovaná láska, se vůbec žádnou psychoterapíí ani nevzrušuje- popř. pak jedinci kteří nemají dostatek odvahy se znemožnit návštěvou u psychologa...Přesto bych ráda předeslala, že je vhodné jak už se v článku píše, stanovit jasný rámec, jasný problém který je k řešení, aby se terapie nerozlpyzla do nekončícího kolotoče, který vede k závislosti. u mnoha psychologů se tak stává, protože tuto práci dělají proto aby se sami vyléčili. Zda se jim to podaří, to ví jen bůh. Ale také jsem si velice jistá, že nejlepším terapeutem je sám život, který mám dávaá den co den své lekce, a pokud je člověk jen trochu vnímavý, pak je může pochopit at už sám při inspiraci četbou nebo divadlem, nebo rozhovorem s přítelem. Každý jsme vlastně terapeutem sobě nebo svým bližním.
Snad jsem se moc neopakovala a pokud ano, bylo to vyjádření souhlasu k výše psanému článku. Díky za soudný popis.
Víťa Kápička (St, 8. 1. 2003 - 16:01)
Směl bych vědět, co má společného Silvova metoda a např. holotropní dýchání?? A také bych rád věděl, kde jste se dočetl, že tvúrce Silvovy metody byl psycholog. Pro vaši informovanost doporučuji 2-dílný životopis Jose Silvy I have a hunch, mám jej taky.

A vůbec, co je špatného na Silvově metodě? Jestli vás to stále zajímá, tak to, čemu říkáte Silvova metoda, je způsob aplikované (užité) relaxace, nepoužívá hypnózu ani sugesci, nepochází z jógy. Nechápu, co vám na tom vadí.

Více na http://vitakappa.hyperlinx.cz/texts/index.html
Odpovědi prosím na múj privátní emajl.
Víťa
Sonya"seznam.cz (Ne, 19. 2. 2006 - 18:02)
Vážený pane Kulíku,
děkuji Vám za Váš příspěvek, díky němuž jsem si uvědomila vlastní cenu v současné obtížné životní situaci. Moc děkuji a přeji mnoho dobrého.
Jarmila nebesářová (Ne, 14. 5. 2006 - 12:05)
Vážený pane Kulíku, kdo jste, že tak rozumíte a radíte.Asi jste se ještě nikdy neocitl v obtížné životní situaci.A navíc, psychologie s otázkou rozumu moc společného nemá.Je to více o emocích a pudech.A tato tématika byla v minulé době tabu, takže o ní lidé moc nevědí.Znám osobně dost dobrých psychologů a psychiatrů, kteří mnoha lidem pomohli.Samozřejmě jejich problémy nevyřešili za ně, ale alespoň jim ukázali směr.Lidská duše je velmi křehká a rozhodně se duševní stav lidí nedá měřit podobně jako třeba IQ.
Příliš často ve Vašem článku zaznívá otázka příjmů psychologů.Není to náhodou Váš vlastní problém?
Každý člověk neměl tu možnost vyrůstat v téměř ideálním prostředí a škody a traumata z dětství mohou opravdu zanechat velmi těžké škody na psychickém zdraví člověka.A problémy se mohou objevit až třeba po třicítce i později.To totiž nikdo z nás neví.Psychologie není ani matematika ani chirurgie, tedy nezkoumá něco, co je vidět.O to víc si cením lidí, kteří psychologii umějí a provozují ji podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.jn
xxcd (Ne, 14. 5. 2006 - 18:05)
Tvé slova Jarmilko mají váhu ... A hlavní je, že je z nich cítit život, ne řeči !!! :) Hezký den !!!
Master (Ne, 14. 5. 2006 - 20:05)
Mohu jenom potvrdit slova Jarmily, že problémy se mohou objevit i později. U mě se projevily až po čtařicítce, kdy na základě určitých činů rodičů, se mi vynořily vzpomínky z dětství, o kterých jsem si myslel, že jsou hodně hluboko a zracionalizované. Bohužel nebyly.
michal-pascudn… (Út, 25. 7. 2006 - 04:07)
Dobrý den, jsou věci, které jsou nám dány a jsou věci , které je potřeba doučit. A tomu může sloužit psychoterapie-tedy v tomto případě psychovzdělávání. Možná je škoda , že se nevyučuje již na škole a u mě nastal případ , kdy jsem si nevěděl rady, protože jsem se dostal do situace, kterou jsem sám nedokázal řešit. A neměl jsem dovednost jak postupovat dál. Takže psychoterapeuty beru jako analyzátory vhodného modelu pro řešení situace a následného doučení tohoto modelu do osobnostního vybavení. pro mě konkrétně byl problém vstupu do situací:vstupu do vztahu, vstupu do práce, vstupu mezi skupinu lidí na večírku, party, rozhovor při žádání o zaměstnání, první rande, přednáška atd. Nevím jestli tuto dovednost získáváme již od narození a rád se s Vámi o toto uvědomění podělím. Já se ji musel doučit až na terapích a k mé velké radosti do doučit lze. Přeji hodně zdaru i ostatním.Michal
Tomáš (So, 7. 10. 2006 - 10:10)
Vážený pane Kulíku,domnívám se, že psychologie,psychiatrie pomohla spousty lidem.Dost často se mi dere na mysl otázka,kde najít tu HARMONII a souznění mysli po kterém každý jedinec dychtí.Odpověd můžeme naleznot ,kde jinde než v nás samých ale najít klíč dá docela přemýšlení .Je mi známo že psychologie je poměrně novou vědní disciplínou a proto nemůže být zcela dokonalá ale pokus omyl to dává na správnou míru.Zcela svámi souhlasím tvrzením, že psycholog ,či psychoterapeut nemůže dát přesný recept na to či ono .Ale není to právě on co se snaží něco s tím dělat? Kamarád joko psycholog výborná věc ,ale nedostačující.No nic méně psychologové se snaží. Berou za to docela pěkný peníze .To si myslím že je ne fér když někdo pomůže desetkrát více a stidí se vzít korunu.......To je otázka etického rázu .No at si ten psycholog vezme třeba 500kč na hodinu štěstí mu to nepřinese..Já osobně bych pomohl finančně hodně lidem.....Hezký den.
Janina (Pá, 4. 5. 2007 - 15:05)
Naprosto souhlasím s Jarmilkou.
Pane Kulíku, Váš článek na mě působí jako článek zahořklého člověka, zaujatého proti psychologům a psychologii. Nevím, kolik psychologů osobně znáte, já hodně a můžu s klidným svědomím říct, že si v žádném případě nemyslí, že mají "patent na rozum", že jsou chytřejší než jejich klienti. Naopak, snaží se jim pomoci. Nejen z vlastní zkušenosti vím, jak psycholog dokáže pomoci a co všechno dokáže. Jsou to opravdu machři :-) Samozřejmě, může se objevit nějaká ta černá ovce, ale to je stejné ve všech profesích... abych pravdu řekla, Vás je mi trochu líto, cítím z Vás velkou hořkost...
Jan (Po, 2. 7. 2007 - 06:07)
Zdravím pane Kulík,moc se mě líbí Váš článek
(Jsme loutky nebo osobnosti?)Jsem rád že někdo dokáže pojmenovat toto "božstvo"!neomylných.
Jeníček (Po, 2. 7. 2007 - 09:07)
Pěkný článek..Ale jako by byl o někom jiném, totiž o kněžích církví a různých sekt a dobročinných společností...Jenže napsat něco o tomto "božstvu neomylných" je každý měkký:)Proto nadáváme na psychology, kteří nakonec netrvají na tom, že jsou neomylní a už vůbec netvrdí, že umí poskytnout spasení a rozhřešení...Protože většina psychologů jsou pragmatici, víme co od nich čekat a tak máme rezervovaný vztah.Těm druhým , totiž kněžím, ale zcela a bezvýhradně propadáme a jakékoliv pochybnosti o nich vytěsňujeme, abychom nebyli hříšní:)
Mařenka (Po, 2. 7. 2007 - 09:07)
No Jeníčku já myslím, že zrovna češi moc těm kněžím nepropadají:-)
MUDr. Eva Horká (Út, 10. 7. 2007 - 11:07)
Jako znalkyně z oboru psychiatrie musím dát autorovi článku za pravdu. Psychiatrie pomáhá duševě nemocným lidem chronicky i přechodně. Psychologie nebyla a není věda. V případě, že někdo má pocit že potřebuje psychologa ať si najde takového kde mu konzultace hradí pojišťovna. Moc dobrých psychologů v ČR neznám a to v oboru pracuji 50 let.
Citlivka (Út, 10. 7. 2007 - 11:07)
Obávám se, že paní MUDr. Horská nemá pravdu. Psychologie je jako věda definovaná a má všechny znaky, které jsou v současné době na vědu kladeny. Stejně jako medicínské obory však musí obecná konstatování variovat k individuálnímu použití pro konkrétního člověka, kterého je nutné vnímat "celostně". A to je pochopitelně problém, který zvládnou jen dobří psychologové. Psychiatr, pokud není dobrý, a i takoví jistě jsou a bohužel jich také není málo, mohou na rozdíl od psychologa klientovi více ublížit, neboť maji k dispozici medikamenty. A nahlížet člověka jako integrální osobnost umí psychiatrie ještě méně než psychologie. Takže dobrý psycholog a psychiatr neposuzují "konkurenční" disciplinu z hlediska její "vědeckosti" ale snaží se o ní vědět co nejvíce, neboť jen tak mohou pomáhat ať už pacientům nebo klientům.
Kay (Út, 10. 7. 2007 - 12:07)
To Citlivka: paní doktorka je Horká, nikoli Horská :-)), ale to jen pro pořádek. Myslím, že si to psychologie a psychiatrie rozdělily. Ta první se zabývá lidmi, kteří nejsou psychicky nemocní, ale mají problém, který nemohou z různých důvodů sami zvládnout. Psychiatrie léčí duševní nemoci. A když dámy dovolíte, jak klientovi, tak pacientovi je jedno, jestli jsou léčeni vědecky, chtějí hlavně pomoci nebo se uzdravit.
Co se týká Čechů a jejich náchylnosti k manipulaci, velice mne překvapilo ohromující čislo různých kartářek, jasnovidců a jiných okultních dovedů, kteří úspěšně v ČR působí, které navšíví neuvěřitelné množství lidí, kteří jim platí nehorázné ceny. Je to myslím právě tím, že u nás nejsou populární církve, které mají i pozitivní stránku svého působení, nejsou tu příliš činné komunitní nadace a k psychologii je nedůvěra. Takže hurá za vědmami. To je snad ta psychologie lepší, ne? Psycholog má určitou odpovědnost vůči klientovi, tedy alespoň ten dobrý, ktežto ti okultníci všeho druhu mají jen finanční nároky. Čert se v tom vyznej!
autor (St, 11. 7. 2007 - 22:07)
Kzdej ma v necem pravdu. Psychologie opravdu uz neni zadny vedecky obor protoze se v teto oblasti nic vedeckeho nedeje. Nevim jak je to s psychiatrii ,ale o te alespon obcas neco zaslechneme v souvislosti s novymi objevy co se medikamentozni lecby jistych chorob tyce. Pokud vim je to psychiatrie co zkouma neurofyziologii a mapovani oblasti. Samozrejme diky medikamentum muze psychiatrie zpusobit hodne potizi a taky jer to ve vetsine pripadu. Staci si udelat a podivat na statistiku pacientu jez jdou na psych. pozorovani a jak se vraceji a s jakymi nasledky. Je to hnus a hruza.
Co se tyka kartarek a vestcu.. o tom jsem psal nekolik dilu. A opet je pravda ze vetsina vestcu, asi 90 procent nema vubec zodpovednost ani za pacienty ani za nejake eticke normy, natoz aby se vcyznali v psychologii. Ale o tom jsem psal v nekterych diulech Na smetisti jasnovidcu.
Nicemen vidim nejvetsi problem v soucasnem chapani vedy a jejich kriteriich. A v popularizaci. Moderni veda se velice priblizuje k esoternim pouckam a to uz davno a sdama vedecka namyslena smetanka se tomu brani a pomazane hlavy materialismu hani a podkopavajio vse co ma nadech esoteriky. Strunova teorie je tu uz skoro 10 let. S. Grof zijici v USA uz spoustu let proovozuje netradicni psychologii, Vyzkumy elektronu a fotonu ujistili vedce ze je neco za hranici chapani neco universalniho a z toho mozna ctou ti vestci,ale oni sami nemaji moc principu a nedrzi se jich protoze proste nemusi... a nebo maji nedostatek zkusenosti a nebo.. to je fuk. Postupne se smazava hranice mezi starymi pouckami treba vych filosfie a mediciny s moderni vedou apod. A kolik soucasnych psychologu a psychiatru se neustale vzdelava a patra po novych metodach a vyuziva je ? Je fakt ze o strukture mysleni toho klasicka psychologie vi moc malo, ale tyhle vyzkumy probihaji nekolik desetileti , vetsinou tajne ale diky nim mame dneska zmapovany struktury oblasti mozku a jejich topologii i jejich fyziologickou mapu,jsme schopni rict co ktery impuls vyvola a zname prostredky jak navodit jiste stavy pomoci elktromagn impulsu a nizkofrekv vln apod.. zname mnohem vic. Hned po valce Vietnamu se amer psychiatrie zajimala o vyzkum LSD a psychotr latek, jez vyvolavaly halucinogeni stavy a projevy ESP a PSI, kolik ze tzo je let ? Vic jak 50 let ? A myslite ze tonekdo zastavil ?? To chce jen cist a patrat a ucit se. Omyly jsou z nenznasloti a pak se pre psycholog s psychiatrem a pacient a vestec s pomatencem.
A proc lide nechodi vice k duchovnim a nebo do kostela nebo za fararem ? Protoze lide uz jsou davno oderni a uz jim nestaci aby jim pan farar rekl aby se pomofdlili 100x otcenas a ze svet bude lepsi kdyz jejich syn umira na rakovinu, protoze od toho je tu veda aby objevila lek. Pastor muze dat duchovni utechu a doktor lék. Kostely jsou plne lidi,ale kdo z nich se opravdu drzi prikazani ?
A tak je to ve vsem, vsude jsou dobri a spatni lide, odpovedni a nezodpovedni. Nicmene oproti jinym diciplinam je v psycholog i psychiatrii pramalo pokroku. Ale jen zfdanlive na prvni pohled, protoze vetsina vyzkumu probiha jinde a jsou tak daleko za je nutne je velice prisne kontrolvat, Vyzkumy PSI a ESP jsou pod prisnou kontrolou jak v Rusku tak USA i Francii i jinde. Ale to by bylo na dalsi clanek
Citlivka (Čt, 12. 7. 2007 - 10:07)
Autorovi, není zřejmé, jaké vzdělání máš, ale tvé vědomosti o psychologii jsou na úrovni populárně vědeckých časopisů. Nic proti tomu. Kdyby ses v některém z oborů psychologie opravdu odborně orientoval, tvé závěry by byly nutně méně radikální. Já vidím problém psychologie jinde. Právě proto, že je vědou, výsledky svého bádání zobecňuje tak, že je problematické aplikovat je na konkrétní osobnosti s předpokládaným výsledkem.
Citlivka (Čt, 12. 7. 2007 - 10:07)
P.S. Autore, proč proboha nepoužíváš diakritiku? Tvá sdělení jsou obsáhlá a bez háčků a čárek opravdu obtížně čitelná.
Plechoun (Čt, 12. 7. 2007 - 21:07)
Citlivko, co to zde plácáš za mesmysly ? Nemáš na práci nic lepšího než tady plácat ty své nesmysly a léčit si své problémy? Zatím jsi jen dokázala, že ty o psychologii nevíš zhola nic, už soudě podle Tvého posledního komentáže o diakritice, Vrať se do školy když neumíš číst. Důležité je co autor sděluje. Mě se články autora líbí a tento je velice pravdivý a je jasné že se ozve nějaká potrefená husa .
Citlivka (Pá, 13. 7. 2007 - 09:07)
Plechoun: jak prosím souvisí diakritika s psychologií? Že se ti příspěvky autora líbí, je tvoje věc, ale nemusí se líbit všem, že? Řekla bych, že je to dobře, protože kdybychom všichni mysleli stejně, neměli bychom se o čem bavit. A trochu slušnosti, by ti, Plechoune neškodilo. Můžeš přece řící svůj názor, aniž bys urážel.
Martin (Út, 21. 8. 2007 - 10:08)
Prosím Vás , nehádejte se kdo má a nemá pravdu . Pravda je pouze jenda . V životě se nám dějí věci ,abychom se zastavili a vzali si z nich poučení , které nám má pomoci při naší cestě žiotem za poznáním , za pravdou pravd !!! Věřte, že to cose nám právě děje ,co vnímáme to vše je odrazem nás samých , naší mysli a úrovně poznání sebe sama .
Názory se liší.... (So, 10. 11. 2007 - 22:11)
Pane Petře, myslím si, že váš článěk je destruktivním názorem na psychologii... podívejte se, sám jste zmínil že jsou lidi kteří problémy opravdu mají (toď skupina první - patologické,vrozené či poúrazové mentální stavy); ale jak můžete říct že je psychologie jakési šarlatánství... Podstatou psychologie je studovat jisté Archetypní reakce lidstva - z nich se již od pradávna vychází (zamyslete se nad knihou mýtyckých příběhů z dob řeků) - je bezespory jasné, že psychologie má své výsledky a jistě je nejlepším řešením v tísnivé situaci člověka ( člověk je premiantem a najdenou je chudákem na dlažbě bezničeho) Nechci tím říct, že psycholog ví a je jakýmsi šamanem mudra, který hned vše vyřeší - jsme jen lidé a stroje nejsou onic lepší, protože je dělají zase lidé... ale jde zde o ten pokus... o ten pokud být při jeho tíživé životní situaci nablízku a pomoct mu... nemusí být hned bláznem.. jen může mít splím a když mu zde napíšete že ani u psychologa to nemá cenu, tak potom můžete napsat ,,běž si skočit" ( tento úryvek mě velice rozhořčil)... dále zmiňovat se o psychologii na internetu - z 50 porcent lidé čtou nesmyslné články redaktorů, kteří jen proti něčemu jdou (psychologové - vy), ale co sem třebas raději na toto téma také přidat možné zasedání s dobrými terapeuty, nebo doporučit nějaké plusové stránky (to už vás nenapadlo) Víte... je hezké se rozepsat a napsat dlouhosáhlou myšlenku, ale je lepší psát tak, aby se čtenář neunavil a nakonci si jen tupě vyčerpáním neřekl ,,no jo on má pravdu psychologové jsou .... " + ,,nj, ale kdo mi teď pomůže" ( příjde mi to tedy z vaší strany jako článek, který je jdoucí proti vědě, která se vyvýjí již od dob, kdy člověk otiskl svojí ruku v jeskyni a vyjádřil tím (já jsem). (vy zde píšete - ty jsi, ale v životě jsi sám a pomáhej si sám - Anarchie, Pýcha, žádná societa, v krajních mezích neřešitelnost situace") smekám - vy jste dokázal zavrhnout člověka, jeho rozum a sociální chápání.. nechť jde elita přes mrtvoly... S pozdravem Prof. PhDr. Pavel Říčan, Csc.
Jmi (Ne, 16. 12. 2007 - 20:12)
Zajímavý článek a se spoustou věcí v něm musím souhlasit,je ale spousta věcí se kterými souhlasit nebudu a prostě na ně musím reagovat!
K Nobelovým cenám a rekordům- Jistě,existují psychologové,kteří své zaměstnání vykonávají pro osobní zisk-pro peníze.Jsou rovněž psychologové,kteří touží po kariéře,úspěchu a oceněních.Nakonec je tu velice málá skupinka psychologů,kteří ve svém povolání hledají poslání a chtějí pomáhat lidem,ty bych nazvala dobrými psychology.Ti nepotřebují Nobelovu cenu...
A konečně,v každém povolání jsou lidé ziskuchtivý,toužící po slávě a ti,které povolání naplnuje.Psychologové jsou také jen lidé...
Návštěvník (Ne, 16. 12. 2007 - 21:12)
Skoro všichni chlapi jsou loutky v rukou žen.
Jasmína (St, 4. 6. 2008 - 15:06)
Haha, dobře jsem se zasmála. Pardon, ale váš článek je na úrovni podprůměrného žáka střední školy. Nechápu, kde berete tu sílu opakovat jednu myšlenku asi padesátkrát dokola?... No tak k nim nechoďte, ale nevnucujte svůj názor laskavě ostatním. Za prvé je třeba si uvědomit, že lidé se nacházejí na různých stupních vývoje, a tak zatímco si někdo neporadí s triviílní manželskou hádkou, druhý řeší existencionální problémy ve 20 letech a v okolí nemá nikoho, kdo by mu dokázal poradit. Takže si laskavě nechte slova jako že průměrně inteligentní člověk psychologa rozhodně nepotřebuje. I vysoce inteligentní člověk ho může potřebovat, a to samozřejmě v případě, že onen psycholog je "dál" než on sám. Pokud byste jím byl vy, sloužil byste asi zejména těm "ovcím a loutkám" nad kterými se tu pobuřujete, protože ti inteligentnější by se vašim úvaham od srdce zasmáli a šli dál. Škoda, že internet umožňuje vyplknout se úplně každému, možná by v záhlaví neškodilo uvádět IQ a EQ, případně "stupeň myšlenkového vývoje." Pak bych si mohla ušetřit čas čtením takovýchhle žblebtů. Nic proti vám, pro někoho budete jistě bůh, ale při psaní článků by neškodilo brát v potaz, že existuje i nemalé procento inteligentnější populace, než ke které je zjevně obsah vašeho článku směřován. Howgh!
ztráta času! (St, 4. 6. 2008 - 16:06)
Taky jsem se pobavila. Přečetla jsem jen úvodní a několik komentářů a stačilo. Normální průměrný člověk to nemůže brát vážně, ani vtipné to není.
dada (Čt, 5. 6. 2008 - 04:06)
Ha ha ha.Ste pyče zbohatlicki na lydskím neštěstý.Vláda Vám Vi pyče zasrani dodává materyál občani Česka a Vi je Ti Vaše posrani chlebodárce krijete.STE VRAZY!!!!!!!!!
dada (Čt, 5. 6. 2008 - 04:06)
brutálný cinycki vrazy bzichyadřy!!!!!!!!!!!!§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
martin (Út, 10. 6. 2008 - 12:06)
A nešli byjste zitra někdo se mnou do Roxy?
Hrajou tam house, co.......hmmmm ??????
Návštěvník (Út, 10. 6. 2008 - 12:06)
Konečně super IQ test ke kterému dostanete i certifikát, záruka kvalitního výsledku. Vyzkoušejte http://cz.iq-test.eu/?d=12534
pettussa (So, 19. 7. 2008 - 16:07)
to teda s Vami nesúhlasím, myslím, že autorov článok hovorí len čistú pravdu, človek je bytosť omylná a často si neuvedomuje ako môže druhému ublížiť, psychológ to je povolanie,on vie čo ma povedať, aby pomohol
E. (St, 6. 8. 2008 - 10:08)
Zajímalo by mě, kdes viděl kurzy holotropního dýchání, protože o téhle technice se už asi tak padesát let ví, že je smrtelně nebezpečná a pár lidí u toho i chcíplo, takže oficiálně se to nesmí provozovat a jestli jo, není to vizitka kvalitních psychologů, jako spíš vychcaných experimentátorů. Pokud aspoň trochu něco víš o psychologii, tak předpokládám, že chápeš, že ne každej, kdo ten obor vystuduje, taky bude dobrej psycholog. Pokud pro to člověk nemá talent a cit, bude stát prostě za houby. Zrovnatak jako ne každej, kdo vystuduje práva, bude dobrej právník. Ano, psychologie je opravdu velice užitečná věda, ale určitě hlavně v praktickým životě a mezilidských vztazích. V momentě,kdy si někdo sednul za stůl a řekl, že vidí do našich duší a chce za to být placen, už to mělo háček. Nadruhou stranu i dnes člověk pozná spoustu kvalitních psychologů, lidi, pro který je to poslání. Každopádně člověk, který tomuhle rozumí, má vyhráno. A má vyhráno i přesto, že ostatní kecalové, který tomu nerozumněj, budou tvrdit, že ne, protože právě tyhle bývají těmi nejsnadnějšími obětmi.
zuzana (Po, 20. 10. 2008 - 15:10)
Co se týče toho článku,je v něm kus velké pravdy a zároveň kus velkého omylu.Nečetla jsem sice ten článek o kterém se autor zmiňuje,a který ho tak pobouřil,ale nelíbí se mi,jak háže všechny psychoterapeuty do jednoho pytle.Evidentně nemá ani páru,na jakém principu psychoterapie pracuje a možná by si měl něco o tom nejdřív přečíst,než vypustí do oběhu tak devalvující článek.
Jarda (St, 4. 3. 2009 - 10:03)
zrovna jsem četl i článek o manipulaci a nějak mám pocit, že podobná manipulace je cítit i z tohoto příspěvku. Správně nadávkovaná pravda či pozitivní názor a hned polopravda (celá lež) či negativní názor. Výsledkem je zdání erudovaného a objektivního hodnocení. Myslím, že psychologie a psychoterapie je důležitou stránkou lidského života. Není všespasitelná a nedokáže vyřešit všechno, ale stojí za ní empiricky shromažďované informace (výzkumy, zkušenosti) spousty generací. Myslím, že její hodnota spočívá v definici psychického problému a ve snaze nalézt řešení, které je založeno na svépomoci případně na kombinaci svépomoci a psychoterapeutických pohovorů. Pokud je problém závažnější a hrozí riziko prohlubování problému, sebepoškozování, sebevražda je nutná účast psychiatra, který může předepsat příslušné léky, ale i psychiatr pracuje podobně jako psycholog, hlavním rozdílem je možnost předepsat u silnějších problémů léky.
autor (Čt, 11. 6. 2009 - 12:06)
no je mi jasne ze potrefene husy se ozvou. z tech diskuzi je videt jak pomateni jsou ti co se ohani psychologii. nikdy jsem nenapsal ze je psychologie k nicemu, ale chtelo by to lepe cist. zadne pokroky ve srovnani s dalsimi obory a jen se potvrzuje podle komentaru to co tvrdim- stale stejne kecy po desitky let,ale nic z toho. Inu jen namyslenej hlupak uz se prestal ptat a mysli si ze vi vse- pak dojde ke stagnaci a k zahnivani ...:-)
synapse (Čt, 25. 6. 2009 - 22:06)
víte,připadá mi,že z Vašeho příspěvku čiší jakási zášť nebo vztek-třeba Vám někdo z nich ublížil,nebo spíše nepomohl,jak jste očekával a potřeboval.Psychologie je u nás stále Popelka,je spíše prosazováno psychiatrické řešení-nasadíme léky,které daný problém utlumí-potíž je v tom,že léky tlumí reakce,kterými dostáváme signály,že něco v emocích není v pořádku.Jenže je to jednoduché a rychlé řešení.S pomocí psychologa vlastně v podstatě musíte přijít sám na to,co je špatně a jde to dost ztuha,protože to.že to nevíte je nějaká forma obranného mechanismu,který jsme si vytvořili,aby to tolik nebolelo.Myslím si,že psychologie v nějaké základní formě by měla být už na základkách,protože se od svého já,od svých skutečných pocitů,čím dál tím víc vzdalujeme prosazováním technické formy společnosti,upřednostňováním rozumu a popíráním důležitosti emocí,které jsou bagagatelizovány.Přitom naše pyšné přesvědčení o racionálnosti našeho chování je dávno vyvráceno výzkumem-racionální část mozku dostává k vyhodnocení infomace už prosítované emocemi,asociacemi na i vzdáleně podobné situace třeba kdysi v minulosti a "racionální" rozhodnutí děláme na základě těchto asociací. Ale zárověň to většina lidí neví a příliš se o tom nikde nemluví-výsledkem jsou porouchaní lidé,protože ztráta kontaktu se svými vlastními pocity a tudíž neschopnosti jim rozumět,je prostě průšvih.A nakonec není nutno navštěvovat psychoterapeuta,lze třeba také číst a tak získat to,co potřebuji.Netvrdím,že každý psychlog je dobrý psycholog,ale psychologie jako obor je nesmírně potřebná,protože rozpor mezi tím,jací skutečně jsme a tím,jaké nás nutí být sociální prostředí,v němž žijeme,je prostě průšvih.Vždyť se stačí podívat třeba na zprávy a dost často si člověk pomyslí,proboha co se to s těmi lidmi děje.
synapse (Čt, 25. 6. 2009 - 23:06)
Nějak jsem se nechala odvést od konkrétní reakce-spoustu nových poznatků v psychologii je neustále-tím,jak se zlepšily podmínky pro výzkum mozku (poč.tomografiie apod.)je možné konkrétně dokázat,jaká mozková centra reagují na konkrétní situace a jak reagují a určitě je toho mnohem víc,jen to nesleduji.Ze základních teorií např.Junga se ještě bude pravděpodobně dlouho,protože to,co objevil tak pravděpodobně skutečně je,v podstatě se to jen dokazuje pomocí nových přístrojů a snad už se do toho motá i kvantová teorie,paradoxně potvrzuje mnohé teorie psychologů.Takže spousta věcí se v tomto oboru děje,jen by to asi musel člověk nějak systematicky sledovat.
Dana (Čt, 25. 6. 2009 - 23:06)
Synapse, věřím tomu co píšeš, ale řekni mi, že můj problém je v tom, že se mi narodilo postižené dítě.
Takže já vím proč se tak či onak cítím, takže tam není problém, že bych nerozuměla svým pocitům, ale přesto u mne vzniká určité napětí, které mne ničí jak po fyzické tak po psychické stránce.
autor (St, 15. 7. 2009 - 21:07)
inu zatim tady pise jen rada kasparku co stale melou dokola ty same blaboly o nicem, stale stejne kecy omilajici ta sama zcestna paradigmata a teorie, jez nikdy nebyly potvrzeny. Krome synpase zde nebyla ani jedna zminka o pokroku psychologie, a ten piokrok skutecne neni. neni mezi prumernymi kasparky typu psychologu, kteri podle svych teorii pouzivaji 100 let stare auto a stale ho popisuji dokola z jinych uhlu. jedina Synpase se zminila o nejakem pokroku a ta nevypada na to ze by byla z oboru. Ale v jedne veci ma pravdu, totiz ze vyzkumy pokrocily mnohem dal, dokazeme uz vycist myslenky, dokazeme vyvolavat urcite nalady a dokazeme ovlivnovat psychologicek a emocni procesy vlivwem ruznych technik, jez jsou ve vetsi casti zbranemi. Ale o tomhle nema ta stoka podprumernych psychologu ani paru a ani poneti. jsou to jen ubohe loutky parazitujici na nevedomosti lidi a ohaneji se doslova fekalnimi taoriemi Junga nebo Freuda, aniz by vedeli souvislosti jejich teorii a zamer proc toto formovali.
Tvrdim, ze pokud lide otevrou oci a budoujednat cestne a premyslet trochu o sobe, tak prijdoupsychologive o praci, protoze 99 procent tech kasparku z oboru psychologie nedokaze nic jineho nez tupe placat o nicem a snazi se z cloveka udelat smejiciho se debilka aniz by dokazala lecit podstatu a aniz by dokazala naznacit cile. Tolik k psychologii.
Co se psychiatrie tyce, je situace jeste horsi, protoze na rozdil od psychologu, tihle humanni lekari typu Mengele, drancuji mozek svymi preparaty s vedlejsimi ucinky a vubec neleci ani podstatu nemoci natoz jeji projevy a symptomy, viz Alzheimer apod.
je tu jeden zasadni problem, jak u psychologu, tak u psychiatru - obe skupiny si hraji na Boha jez ma pravo zasahovat do mysleni a funkce mozku aniz by znali jeho podstatu a hlavne diky teto fekalni namyslenosti ani nestuduji mezioborove co se deje a jaky je pokrok, naprikladd spoluprace toxikologie a objasneni Alzheimer dessease apod.
Samozrejme , ze toto normalni clovek nesleduje, prumerny clovek nema cas a ani tomu nerozumi. Ale ten kdo je trochu v obraze si velice rychle uvedomi jaka stoka techto radoby lekaru s patentem na mysleni se tady prizivuje na lidske nevedomosti.
Inu tihle kasparkove budou mit stale jen spioustu kecu, ustrasenych kecu o nicem, jen aby lide naleteli na jejich takzvane psychoterapeuticke metody. proc ? aby neprisli o praci.
Kdyz dnes clovek sleduje narust psychopatologickych jevu kolem a premysli o otazce, kde jsou ti kasparkove z oboru psychiatrie a psychologie, tak kazdemu dojde, ze tohle chudacci nevi a neumeji nic resit, neumi pomoc, natoz neco zlepsit, vetsina tech kasparku naopak zacne jakov transu mlit, ze lide by meli chodit ke svemu psychologovi a zacnou si varit svou polivcicku.
Ano vim, utocim na ne, ale utocim na ne pravem, protoze objekttivni kritika je nutna aby tihle kasparkove vedeli ze neco delaji spatne a hnuli zadkem a zacali studovat konecne svuj obor, ucili se dal a delali neco prospesneho, misto svych kecu o nicem.
proc to tvrdim ? kdysi byli orientalni ucitele ke kterym stacilo zajit s problemem a bylo po problemu, nemuslo se za to platit natoz poslouchat kecy o nicem, nebo lezet a drancovat mozek nejakymi pochybnymi preparaty. Tito ucitele a lecitele dokazali nejen lecit problemy,ale zaroven rozvinout osobnost lidi a posunout je dale. ve srovnani s nimi jsou kasparkove z oboru psychiatrie a psychologie jen obycejnymi zedniky, kteri se pokouseji postavit dum na spatnych zaklad na hnojisti, s rozbitymi cihlami, na spatnych a pomotanych zakladech a tento dum nejenze zakonite spadne,a poklud nespadne tak vyzaduje neustalou udrzbu techto zedniku, kteri si tak zajistuji svou obzivu.
Co se tyka kvantove teorie a niovodobych vednich disciplin zkoumajici casoprostor a multidimenzionalni vztahy, tak tito potvrzuji vsechno jine, jen ne nejakeho Junga nebo zakomplexovaneho Freuda. naopak tyto teorie konecne potvrzuji multidimenzionalne schopnost mysleni lidkeho mozku, stejne jako ESP jevy apod , takjak se to pokousela resit parapsychologie. proc se o tom u nas nevi ? Opet stejne duvody. protoze kasparkove nemaji ani paru o mozku ani o techto vyzkumech a ani nevi jak mozek funguje. Co se novych vyzkumu tyka, ten kdo je v obraze uz asi davno prisel na to kde je novy smer a kde a jak se veci dnes maji a tak jako ja se smejevsem tem kecum psychologu a psychiatru.
autor (St, 15. 7. 2009 - 21:07)
inu zatim tady pise jen rada kasparku co stale melou dokola ty same blaboly o nicem, stale stejne kecy omilajici ta sama zcestna paradigmata a teorie, jez nikdy nebyly potvrzeny. Krome synpase zde nebyla ani jedna zminka o pokroku psychologie, a ten piokrok skutecne neni. neni mezi prumernymi kasparky typu psychologu, kteri podle svych teorii pouzivaji 100 let stare auto a stale ho popisuji dokola z jinych uhlu. jedina Synpase se zminila o nejakem pokroku a ta nevypada na to ze by byla z oboru. Ale v jedne veci ma pravdu, totiz ze vyzkumy pokrocily mnohem dal, dokazeme uz vycist myslenky, dokazeme vyvolavat urcite nalady a dokazeme ovlivnovat psychologicek a emocni procesy vlivwem ruznych technik, jez jsou ve vetsi casti zbranemi. Ale o tomhle nema ta stoka podprumernych psychologu ani paru a ani poneti. jsou to jen ubohe loutky parazitujici na nevedomosti lidi a ohaneji se doslova fekalnimi taoriemi Junga nebo Freuda, aniz by vedeli souvislosti jejich teorii a zamer proc toto formovali.
Tvrdim, ze pokud lide otevrou oci a budoujednat cestne a premyslet trochu o sobe, tak prijdoupsychologive o praci, protoze 99 procent tech kasparku z oboru psychologie nedokaze nic jineho nez tupe placat o nicem a snazi se z cloveka udelat smejiciho se debilka aniz by dokazala lecit podstatu a aniz by dokazala naznacit cile. Tolik k psychologii.
Co se psychiatrie tyce, je situace jeste horsi, protoze na rozdil od psychologu, tihle humanni lekari typu Mengele, drancuji mozek svymi preparaty s vedlejsimi ucinky a vubec neleci ani podstatu nemoci natoz jeji projevy a symptomy, viz Alzheimer apod.
je tu jeden zasadni problem, jak u psychologu, tak u psychiatru - obe skupiny si hraji na Boha jez ma pravo zasahovat do mysleni a funkce mozku aniz by znali jeho podstatu a hlavne diky teto fekalni namyslenosti ani nestuduji mezioborove co se deje a jaky je pokrok, naprikladd spoluprace toxikologie a objasneni Alzheimer dessease apod.
Samozrejme , ze toto normalni clovek nesleduje, prumerny clovek nema cas a ani tomu nerozumi. Ale ten kdo je trochu v obraze si velice rychle uvedomi jaka stoka techto radoby lekaru s patentem na mysleni se tady prizivuje na lidske nevedomosti.
Inu tihle kasparkove budou mit stale jen spioustu kecu, ustrasenych kecu o nicem, jen aby lide naleteli na jejich takzvane psychoterapeuticke metody. proc ? aby neprisli o praci.
Kdyz dnes clovek sleduje narust psychopatologickych jevu kolem a premysli o otazce, kde jsou ti kasparkove z oboru psychiatrie a psychologie, tak kazdemu dojde, ze tohle chudacci nevi a neumeji nic resit, neumi pomoc, natoz neco zlepsit, vetsina tech kasparku naopak zacne jakov transu mlit, ze lide by meli chodit ke svemu psychologovi a zacnou si varit svou polivcicku.
Ano vim, utocim na ne, ale utocim na ne pravem, protoze objekttivni kritika je nutna aby tihle kasparkove vedeli ze neco delaji spatne a hnuli zadkem a zacali studovat konecne svuj obor, ucili se dal a delali neco prospesneho, misto svych kecu o nicem.
proc to tvrdim ? kdysi byli orientalni ucitele ke kterym stacilo zajit s problemem a bylo po problemu, nemuslo se za to platit natoz poslouchat kecy o nicem, nebo lezet a drancovat mozek nejakymi pochybnymi preparaty. Tito ucitele a lecitele dokazali nejen lecit problemy,ale zaroven rozvinout osobnost lidi a posunout je dale. ve srovnani s nimi jsou kasparkove z oboru psychiatrie a psychologie jen obycejnymi zedniky, kteri se pokouseji postavit dum na spatnych zaklad na hnojisti, s rozbitymi cihlami, na spatnych a pomotanych zakladech a tento dum nejenze zakonite spadne,a poklud nespadne tak vyzaduje neustalou udrzbu techto zedniku, kteri si tak zajistuji svou obzivu.
Co se tyka kvantove teorie a niovodobych vednich disciplin zkoumajici casoprostor a multidimenzionalni vztahy, tak tito potvrzuji vsechno jine, jen ne nejakeho Junga nebo zakomplexovaneho Freuda. naopak tyto teorie konecne potvrzuji multidimenzionalne schopnost mysleni lidkeho mozku, stejne jako ESP jevy apod , takjak se to pokousela resit parapsychologie. proc se o tom u nas nevi ? Opet stejne duvody. protoze kasparkove nemaji ani paru o mozku ani o techto vyzkumech a ani nevi jak mozek funguje. Co se novych vyzkumu tyka, ten kdo je v obraze uz asi davno prisel na to kde je novy smer a kde a jak se veci dnes maji a tak jako ja se smejevsem tem kecum psychologu a psychiatru.
autor (St, 15. 7. 2009 - 21:07)
inu zatim tady pise jen rada kasparku co stale melou dokola ty same blaboly o nicem, stale stejne kecy omilajici ta sama zcestna paradigmata a teorie, jez nikdy nebyly potvrzeny. Krome synpase zde nebyla ani jedna zminka o pokroku psychologie, a ten piokrok skutecne neni. neni mezi prumernymi kasparky typu psychologu, kteri podle svych teorii pouzivaji 100 let stare auto a stale ho popisuji dokola z jinych uhlu. jedina Synpase se zminila o nejakem pokroku a ta nevypada na to ze by byla z oboru. Ale v jedne veci ma pravdu, totiz ze vyzkumy pokrocily mnohem dal, dokazeme uz vycist myslenky, dokazeme vyvolavat urcite nalady a dokazeme ovlivnovat psychologicek a emocni procesy vlivwem ruznych technik, jez jsou ve vetsi casti zbranemi. Ale o tomhle nema ta stoka podprumernych psychologu ani paru a ani poneti. jsou to jen ubohe loutky parazitujici na nevedomosti lidi a ohaneji se doslova fekalnimi taoriemi Junga nebo Freuda, aniz by vedeli souvislosti jejich teorii a zamer proc toto formovali.
Tvrdim, ze pokud lide otevrou oci a budoujednat cestne a premyslet trochu o sobe, tak prijdoupsychologive o praci, protoze 99 procent tech kasparku z oboru psychologie nedokaze nic jineho nez tupe placat o nicem a snazi se z cloveka udelat smejiciho se debilka aniz by dokazala lecit podstatu a aniz by dokazala naznacit cile. Tolik k psychologii.
Co se psychiatrie tyce, je situace jeste horsi, protoze na rozdil od psychologu, tihle humanni lekari typu Mengele, drancuji mozek svymi preparaty s vedlejsimi ucinky a vubec neleci ani podstatu nemoci natoz jeji projevy a symptomy, viz Alzheimer apod.
je tu jeden zasadni problem, jak u psychologu, tak u psychiatru - obe skupiny si hraji na Boha jez ma pravo zasahovat do mysleni a funkce mozku aniz by znali jeho podstatu a hlavne diky teto fekalni namyslenosti ani nestuduji mezioborove co se deje a jaky je pokrok, naprikladd spoluprace toxikologie a objasneni Alzheimer dessease apod.
Samozrejme , ze toto normalni clovek nesleduje, prumerny clovek nema cas a ani tomu nerozumi. Ale ten kdo je trochu v obraze si velice rychle uvedomi jaka stoka techto radoby lekaru s patentem na mysleni se tady prizivuje na lidske nevedomosti.
Inu tihle kasparkove budou mit stale jen spioustu kecu, ustrasenych kecu o nicem, jen aby lide naleteli na jejich takzvane psychoterapeuticke metody. proc ? aby neprisli o praci.
Kdyz dnes clovek sleduje narust psychopatologickych jevu kolem a premysli o otazce, kde jsou ti kasparkove z oboru psychiatrie a psychologie, tak kazdemu dojde, ze tohle chudacci nevi a neumeji nic resit, neumi pomoc, natoz neco zlepsit, vetsina tech kasparku naopak zacne jakov transu mlit, ze lide by meli chodit ke svemu psychologovi a zacnou si varit svou polivcicku.
Ano vim, utocim na ne, ale utocim na ne pravem, protoze objekttivni kritika je nutna aby tihle kasparkove vedeli ze neco delaji spatne a hnuli zadkem a zacali studovat konecne svuj obor, ucili se dal a delali neco prospesneho, misto svych kecu o nicem.
proc to tvrdim ? kdysi byli orientalni ucitele ke kterym stacilo zajit s problemem a bylo po problemu, nemuslo se za to platit natoz poslouchat kecy o nicem, nebo lezet a drancovat mozek nejakymi pochybnymi preparaty. Tito ucitele a lecitele dokazali nejen lecit problemy,ale zaroven rozvinout osobnost lidi a posunout je dale. ve srovnani s nimi jsou kasparkove z oboru psychiatrie a psychologie jen obycejnymi zedniky, kteri se pokouseji postavit dum na spatnych zaklad na hnojisti, s rozbitymi cihlami, na spatnych a pomotanych zakladech a tento dum nejenze zakonite spadne,a poklud nespadne tak vyzaduje neustalou udrzbu techto zedniku, kteri si tak zajistuji svou obzivu.
Co se tyka kvantove teorie a niovodobych vednich disciplin zkoumajici casoprostor a multidimenzionalni vztahy, tak tito potvrzuji vsechno jine, jen ne nejakeho Junga nebo zakomplexovaneho Freuda. naopak tyto teorie konecne potvrzuji multidimenzionalne schopnost mysleni lidkeho mozku, stejne jako ESP jevy apod , takjak se to pokousela resit parapsychologie. proc se o tom u nas nevi ? Opet stejne duvody. protoze kasparkove nemaji ani paru o mozku ani o techto vyzkumech a ani nevi jak mozek funguje. Co se novych vyzkumu tyka, ten kdo je v obraze uz asi davno prisel na to kde je novy smer a kde a jak se veci dnes maji a tak jako ja se smejevsem tem kecum psychologu a psychiatru.
michal (So, 12. 12. 2009 - 21:12)
clánek se mi nelíbí... ten chlap co to napsal me uprime dost stve... jeho zarputilost a snaha prosadit svůj názor zavani kalkulem
Reklama