Reklama

Symptomy nejsou nemoc - Je to léčivý proces těla.

Symptomy nejsou nemoc, jen nemoc představují. Tyto vzorce symptomů však nejsou nemocí. Poskytují spíš pohled na nemoc, její viditelnou reprezentaci. Skutečná nemoc je neviditelná a tajemná. O její pravé povaze můžeme jen spekulovat a tyto zřejmé stopy používat jako vodítka.

Užitečnou analogií pro naše pochopení je možná zemská tíže. Nemůžeme pozorovat samotnou sílu přímo, ale dozvíme se o ní prostřednictvím jejích účinků na náš fyzický svět. Podobně u naší vitální síly a nemocí pozorujeme, jak tělo reaguje ve snaze pochopit povahu zdraví a nemoci. Jablko padající ze stromu není zemská tíže, je to pouze projev existence zemské tíže. Podobně průjem není nemoc, ale ukazuje něco o povaze nemoci jedince.

Slovo "symptom" znamená "stav vyplývající z nemocí a doprovázející ji a vytvářející o ní důkaz". Něco je samozřejmě obsaženo hlouběji. I když to konvenční medicína na určité úrovni chápe, terapeuti se nesoustřeďují na to "něco hlubšího", ale na to povrchové. Léčení protiklady, páteř alopatie (léčení jiným v protikladu k homeopatickému léčení podobným), jednoduše usiluje o minimalizaci symptomů. Tím se skutečná nemoc pouze zahalí, a tak se může šířit a zhoršovat bez odhalení. To je případ, kdy podáváme léky, jako je prednison na kožní alergie. Naším cílem jako homeopatů je zabránit, aby se kožní alergie dále vyskytovala, nechceme pouze minimalizovat symptomy. Snažíme se vrátit tělesné funkce do normálního stavu bez alergie.

Alopatičtí lékaři se dívají na tělo mechanicky, ztotožňují symptomy s nemocí. A proto cílem alopatické terapie a jedinou nezbytnou normou pro léčbu je eliminovat tyto příznaky nemoci. Pro alopata odstranění těchto symptomů představuje odstranění nemoci. Podávání antibiotik na zánět močového měchýře (cystitidu) se považuje za léčení cystitidy. Chirurgické vyříznutí nádoru se pokládá za (potenciální) léčbu těla postiženého rakovinou. Ale vyléčí odstranění nádoru skutečně rakovinu? Vědci nyní mohou detekovat v krvi látky spojené s určitými druhy rakoviny. Je zajímavé, že odstranění rakovinného nádoru nemá žádný vliv na úrovně těchto látek. Tento druh důkazu potvrzuje to, co empiričtí praktici tvrdí už celá staletí: Fyzický symptom není nemoc, ale jen indikátor nemoci.

SYMPTOMY JSOU SKUTEČNĚ LÉČIVÝ PROCES

Reklama

Fyzický symptom nejenže není nemoc, ale je to ve skutečnosti léčivý proces těla. To, co vidíme jako symptomy, jsou vlastně pokusy těla zbavit se nemoci.

Teď například chápeme, že horečka má svou funkci. Zvýšená tělesná teplota ztěžuje bakteriím a virům přežití. Umělé snižování horečky pomocí léků způsobí, že se zvíře bude cítit nějakou dobu lépe, ale imunitnímu systému se tak brání v činnosti, což může vést ke zhoršení celkového stavu. Dokonalým příkladem je nástup Reyeova syndromu u dětí s chřipkou po podání aspirinu na snížení horečky. Alopatičtí lékaři věří, že tento stav je vedlejším účinkem aspirinu. Pro homeopata to je výsledek maření snahy těla léčit se a my tomu říkáme potlačování.

Podobně průjem a jiné sekrety jsou metodami očištění těla od toxinů nebo organizmů. Jako takové jsou spíš součástí léčebného procesu těla než nemocemi. Například při otravě potravou dochází ke konzumaci bakterií nebo bakteriálních jedů ve zkažené potravě. Je zcela přirozené, že tělo reaguje zvracením a (nebo) průjmem, aby očistilo gastrointestinální trakt od těchto nebezpečných látek. Použití léků k zastavení tvorby těchto sekretů omezuje léčebnou aktivitu těla.

Kdykoli se použijí léky k úpravě reakce na nemoc (symptomů), může se nemoc zhoršit.

Zdroj: Dr. Don Hamilton - Homeopatická léčba psů a koček

 

Reklama

Komentáře

Petr (Po, 29. 3. 2010 - 09:03)
Pachatel tohoto blábolu patrně neví, že lékařství používá hlavně 3 metody - prevenci, léčbu kauzální a léčbu symptomatickou. Tj. přeloženo - nejlepší je nemoci předcházet, když už se nemoc objeví, tak léčit její příčiny. V případě, že nejsou příčiny známy, teprve nastupuje léčba symptomů. Tvrdit paušálně, že tradiční medicína léčí pouze symptomy, je nesmyslné a zavádějící.
Papír snese všecko a co by autor neudělal pro to, aby se kniha dobře prodávala?
Pšenička (Út, 30. 3. 2010 - 11:03)
Petře žijete asi pouze ve světě teorie. Řekněte mi, kdy jste viděl naposledy praktického či třeba kožního lékaře, který když k němu přijde pacient, řeší problémy kauzálně - tzn. rozebere s pacientem stravu, životní styl, problémy v rodině, práci, způsoby prožívání stresu a podobně. A toto vše jsou kauzální příčiny nemocí. Možná by i někteří chtěli jít s pacientem více do hloubky, ale nemají na to čas a tak předepisují většinou symptomatické léky.
Záleží též, kde vidíte tu kauzalitu - při infekci většinou klasický lékař vidí příčinu v bakteriích či virech.
Celostní medicínské směry však hledají příčinu opět v životním stylu, psychice a podobně - proč např. virus chřipky u jednoho pacienta vyvolá onemocnění a druhého ne? Nemůže to být třeba tím, že první pacient má chronický nedostatek spánku, nestačí kvalitně jíst, nemá zásaobu vitamínů a je v permanentním stresu, kdežto ten druhý si žije poklidně nebo třeba stres zvládá s větším nadhledem. O tom pak je většinou práce rozličných alternativních směrů - dostat pacienta do celkové harmonie, aby na něj faktory, které klasická medicína vidí jako příčiny onemocnění, neměly takový vliv.
Q. (Čt, 1. 4. 2010 - 22:04)
to Petr - ještě jste zapomněl na terapii patogenetickou. Ta se používá s situaci, kdy chorobný proces způsobí takové změny, které nelze zvrátit odstraněním příčiny.

to obilnina - laskavě se nevyjadřujte k věcem, kterým asi moc nerozumíte. Kauzální terapie je například velká část výkovů urgentní medicíny, většina terapeutických postupů v léčbě infekcí,... A to, že nevíte, že kauzální terapie není mnohdy možná z výše uvedených důvodů, není argument.
Petr pro Q. (Pá, 2. 4. 2010 - 09:04)
Můžete specifikovat, co je myšleno pod pojmem "terapie patogenetická"? To co popisujete je terapie symptomatická (resp. její paliativní varianta), např. když se nemocnému rakovinou aplikuje morfin proti bolestem.
Q. (Pá, 2. 4. 2010 - 18:04)
Omyl. Symptomatická terapie je taková, která je zaměřena na mírnění symptomů; buď z toho důvodu, že nemáme možnost zasáhnout (typicky onkologická bolest), nebo z toho důvodu, že nemá smysl provádět dramatický zásah, tělo si s tím poradí samo (analgetika u chřipky). Patogenetická terapie je naproti tomu taková terapie, která sice není kauzální, tj. nezasahuje přímo příčinu, ale zasahuje do patogenetického řetězce, čímž významným způsobem ovlivňuje léčení. V tom se liší jak od kauzální (nezasahuje příčinu) tak od symptomatické (může léčit). Patogenetická terapie se volí tehdy, není-li vyvolávající agens znám, tehdy, není-li již agens přítomen, ale poškození autonomně pokračuje, nebo tehdy, jde-li o poškození multifaktoriální.

Typickým příkladem patogenetické terapie se onkologická terapie s kurativním záměrem (etiopatogenetická příčina vzniku nádoru není v době onemocnění dávno přítomna), podle revmatologů NSA (utlumením patologicky aktivovaného zánětu se nejen mírní poškození, ale protože jse o proces, který má tendenci se udržovat autonomně, přetne se alespoň dočasně patogenetický "bludný kruh" a nemocný se může dostat do remise). Podle kardiologů je patogenetickou terapií i terapie esenciální hypertenze (imho sporné).
Petr pro Q. (Pá, 2. 4. 2010 - 19:04)
I přes Vaše složité vysvětlení nevidím rozdíl mezi snyptomatickou a patogenetickou terapií. Nicméně děkuji za zájem.
Livi (Ne, 6. 1. 2013 - 11:01)
I přes Vaše složité...Pekný deň,príspevok je síce starý, ale nie neaktuálny..
Uvediem Vám to na príklade :)
1.kauzálna terapia: odstránenie príčiny = antibiotikum u bakteriálnej infekcie dýchacích ciest (usmrtenie baktérie)
2. patogenetická terapia: odstránenie resp. inhibovanie mechanizmu vzniku ochorenia = baktéria aktivuje imunitný systém a ten reaguje vo forme zápalu = protizápalové systémove liečivá napr. kyselina acetylsalicylová alebo ibuprofen, ktoré možno aplikovať napr. v rámci samoliečby (neodstráni sa príčina - baktéria ale zároveň prebieha terapia)
pozn. preto ak sa liečite voľne dostupnými prípravkami, pri zhoršení stavu vyhľadajte lekára (nasadí antibiotikum); pri nachladnutiach kedy je príčinou chorobného stavu zmena podmienok prostredia, sa vlastné ochorenie manifestované ako zápal ľahko vylieči práve touto metódou
3. symptomatická terapia: odstráni len príznaky ktoré pacient pociťuje..nemusí pritom vôbec zasahovať do mechanizmu vzniku choroby alebo do príčiny napr. paracetamol na zmiernenie horúčkovitých stavov spôsobených reakciou imunitného systému (nezahubí baktériu a nezmierni ani zápal)..pacient však pociťuje úľavu

dúfam, že Vám to pomôže :)
Reklama