Jak na aktivní stáří?

Pravidelnost, řád a častá tělesná aktivita jsou podle odborníků tou nejlepší zbraní proti úpadku mysli a těla. S uznávaným psychoterapeutem Lucianem Kantorem jsme hovořili na téma aktivní stárnutí.

Dnešní senioři jsou úplně v jiné pozici, než před deseti lety - internet, bezkontaktní platby apod. Jaké nároky to na ně klade? Jak by se s rychlým vývojem měli vyrovnat a přizpůsobit se mu? Nebo by spíše společnost jako taková měla brát na starší lidi ohledy?  
Moderní technologie kladou zvýšené nároky na celou populaci, ale na seniory nejvíce. Tento tlak dělí seniory na dvě skupiny, na skupinu, která se snaží přizpůsobit a moderními technologiemi si zjednodušit život a na skupinu druhou, která rezignovala na jakýkoliv vývoj a vzpomínají “na staré dobré časy.“ To kam se senioři zařadí, záleží také na jejich dětech a hlavně vnoučatech, protože právě vnoučata mají moderní technologie pod kůží a mají s prarodiči větší trpělivost.

V čem bude jiné být seniorem za 15 let? A můžeme se na to už dnes nějak připravit?
Vývoj moderních technologií za 15 let se velmi těžko odhaduje. Jediné jak se může na pokrok kdokoli připravit, včetně dnešních školáků, je neustálý zájem o okolní svět a snaha mu porozumět.

Jaké pozitivní stránky stáří pokládáte za důležité a proč?
Stáří v sobě nese neocenitelnou životní zkušenost, která je nenahraditelná. Mnoho zkušeností je nepřenositelných, ale pokud se podají formou osobního životního příběhu, pak jsou velmi dobře uchopitelné.

Jak zůstat co nejdéle aktivní? Je třeba hledat i pomoc okolí?
Vždy je dobré chodit mezi lidi a být součástí nějakého společenství. Člověk o samotě, pokud nemedituje, chátrá, protože se uzavírá před okolním světem. Dále je dobré si uvědomit, že každý z nás prochází osobnostními krizemi a potřebuje čas od času “popostrčit od někoho blízkého“

Jsou iniciativy, jako Plníme přání Seniorům, podle Vás prospěšné?
Jakákoli iniciativa, která pomáhá začlenit jedince do společnosti je velmi důležitá, protože čím je společnost pestřejší, tím v sobě nese více informací a životních zkušeností.

Dokážete vyjmenovat nejčastější zájmy dnešních seniorů? Budou se v blízké době nějak výrazně proměňovat?
To opravdu neumím, protože znám seniory, kteří řídí nadnárodní firmy a jsou neskutečně vytížení a pak znám i ty, kteří rezignovali na svou budoucnost a jenom přežívají. Znám seniory, kteří mají svůj profil na Facebooku, ale znám i takové, kteří se bojí zaplatit platební kartou.

Co je pravdy na známém přísloví: Je nám tolik, na kolik se cítíme?
To bych tesal. Důležitá je aktivita a otevřenost světu. Jak již jsem psal, znám seniory, kteří pilotují letadla a skáčou na padáku a pak znám seniory v domovech pro seniory, kteří jsou i o deset let mladší a nemají zájem opustit svůj pokoj i když je venku nádherný den. Kdo si chce užívat života, může, i když mu tělo neslouží jako dřív.

Proč se lidé stáří tolik obávají?
Z mojí zkušenosti se bojí úbytku sil, samoty a poznání, že se svým životem nenaložili tak jak by si přáli.
Je pravdou, že strach mají především ženy?
Já mám opačnou zkušenost. Ženy se sice obávají, že ztratí svou krásu, ale muži jsou ti, kdo se bojí stáří a úbytku sil.

Jaká je podle Vás nejlepší prevence proti úpadku mysli a těla?
Nejlepší prevencí je pravidelnost, řád a častá tělesná aktivita. Ve chvíli kdy má jedinec své tělo v kondici a má okysličený mozek, pak se rád zajímá o okolní svět. Nejdůležitější jsou transgenerační setkání, protože obohacují všechny zúčastněné.

Lucian Kantor
Lucian Kantor je poradce, kouč a psychoterapeut zabývající se komunikací a mezilidskými vztahy jak v osobním, tak i v profesním životě. Vystudoval Pražskou psychoterapeutickou fakultu a své dovednosti opírá o ucelený rodinně-systemický výcvik. Je členem SOFT - Společnosti rodinných a systemických terapeutů v ČR a  AMRP - Asociace manželských a rodinných poradců ČR.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (25)

 • Obrázek uživatele Důchodce:
  Důchodce: (anonym)

  Aktivní stáří: vezmu berle a pajdám do práce - jinak chcípnu hlady.

  Srp 16, 2015
 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  Chce se hejbat, ovšem smysluplně.Jóga,taichi,chikung. V Číně to cvičí i velice staří lidé. U nás spíš koukají na přihlouplý pořady v TV. A pak se divej.

  Srp 16, 2015
 • Obrázek uživatele 60+
  60+ (anonym)

  Chce se hejbat, ovšem...Já se hýbu pořádně, každé ráno jdu ryhlou chůzí se střídáním poklusu. Zbytek dne dělám venku na zahradě, jdu opět někam ven a rozhodně na televizi nekoukám:-)Proto se já nedivím:-) Ale kolem sebe vidím vrstevníky, co sotva lezou. protože jen skuhrají,ale nehýbou se. Pak mají klouby v háji. Nepoužívanému koleni dojde brzy šťáva-chrupavka..Jenže říkej jim to, každý se brání, jak nemůže nic dělat. Přitom jsem prodělala uraz páteře, operaci, nedávno další..Jenže mně porazí až smrtka.

  Srp 16, 2015
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  Já se hýbu pořádně,...To seš borec, soudružko.

  Srp 16, 2015
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  To seš borec, soudružko.Tak,tak.

  Srp 17, 2015
 • Obrázek uživatele jarda
  jarda (anonym)

  To seš borec, soudružko.Ano,ona je borec, ovšem když vidím dnešní mládež, jak se plouzi jak lemry, je mi z toho smutno.

  Srp 17, 2015
 • Obrázek uživatele Dragoun
  Dragoun (anonym)

  Nejlepší jsou ty skotačivé 70leté dorostenky, jak chodí s holemi, do bazénu, do sauny, na univerzitu 3. věku, v létě se opalují u moře a vypadají jak staré indiánky. Já si stáří narozdíl od nich užívám - nic nemusím a dělám to, co mě baví. Vás baví běhat???

  Srp 17, 2015
 • Obrázek uživatele :)
  :) (anonym)

  Nejlepší jsou ty...Jenže ony si myslí, že jsou IN. 60+ ráno kluše...do Kauflandu:)), aby jí něco neuteklo. A co se týká slavné univerzity 3. věku, ta záležitost je úsměvná. Vždy když dorazí bývalá kolegyně a cpe nám to, je nám jí líto, jak si dodává důležitosti.

  Srp 17, 2015
 • Obrázek uživatele 60+
  60+ (anonym)

  Jenže ony si myslí, že...Tak zaprvé nejsem soudružka a nikdy jsem nebyla.:-) A pro tebe ty smíšku, na kaufland kašlu. Tam se kupuje jídlo, na něj kašlu také:-) Odstěhovala jsem se z města na chaloupku nad vesnicí.Do Kauflandu, bych běžela asi 35 km a to fakt nedám. Univerzitu života, tu jedinou uznávám. S holemi chodí důchodkyně, já jsem mladičká, jen to není vidět. Zcela nezkušená v pracích kolem domu jsem zakoupila knížky pro kutily. Učím se makat, opravovat, natírat a občas dopadnu jako ti dva blbci z večerníčku. Už umím sekat i křovinákem, u sekačky měním olej, svíčku a nastavila jsem i lanko. K moři nejezdím, protože se cítím na stálé dovolené tady. Jen to dřevo nepořežu a tak občas lákám muže za pilu:-) Bývala jsem kavárenský typ a povaleč. Asi před devíti lety jsem si řekla, že se změním. Jde to v každém věku, to dnes vím. A jako bonus jsem se zbavila léků na tlak atp, které máme z lenosti a přežírání:-) Klučíci, mějte se fajn.

  Srp 17, 2015
 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Jsem již starší a zdraví už není nijak skvělé, ale ráda bych s manželem ještě žila nějaky hodnotný aktivní život. Řeší někdo podobný problém a má nějaké rady?

  Bře 12, 2017
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Jsem již starší a zdraví...Co třeba nějaký klub seniorů nebo tak něco? Člověk je aspoň mezi lidma a nesedí jen doma.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  Jsem již starší a zdraví...Dá se cestovat - podle peněz -po okolí, po Čechách či po světě. Dá se chodit plavat. Můžete začít chodit tančit - třeba salsu. Vzít si pejska z útulku, začít zahradničit. Chodit na růyné přednášky. Sledovat filmy, číst knížky. Najít si nové přátele v podobném věku a něco společně podnikat. Chodit do divadla.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele milan
  milan (anonym)

  Jsem již starší a zdraví... Vaši otázku, pokud byste byla vdova nebo rozvedená, ale s manželem přece máte tisíce možností, co podnikat. Procházkami počínaje a nějakými zájezdy konče.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele moje rada zní
  moje rada zní (anonym)

  vůbec žádný klub seniorů. Vyhledávat společnost mladších a nedebatovat v senirklubu jen o nemocech a vnoučatech. A navíc pokud je člověk sám partnera který by byl co k čemu v nějakém seniorklubu nesežene. Ani v čekárně u lékaře, ani v nemocnici ani v lázních ani na zájezdu pro seniory. To je pořád stejná věková kategorie . Klidně batoh na záda sednout do vlaku, tam je možnost se seznámit, autobusu, na turistickou procházku, hlavně ne nějaký klub pro seniory a seniorky a navíc tam je to prý samá bába. Lidka

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  vůbec žádný klub...Máte pravdu, ale na to musí být člověk zdravý a mít dobré nohy. Manžela nohy bolí, neuropatie po úrazech páteře, takže musím chodit sama, nebo s nějakými kolegyněmi, cvičit chodím taky sama, my jsme tak byli spíš zvyklí každý jít po svém,ale teď mi to někdy vadí, když vidím, jak starší manželé jedou spolu do lázní,na dovolenou, nebo třeba jen na přednášku,ale tam si ho vůbec neumít ani představit. Je to složité,každý to má jinak celý život, tak i ve stáří.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele Jani
  Jani (anonym)

  a představ si, že jsou na světě i taková sobecká a bezohledná paka,která toho kdo má nějaký zdravotní problém prostě a jednoduše opustí protože takové momentálně zdravější pako s nemocným protějškem přece nebude je to pro něj závaží. Ano je to složité, ale proto přece žijí manželé spolu, aby si byli oporou vzájemně, prostě když jeden něco nemůže tak mu ten druhý pomůže. A čím jsou lidé starší tím je takových problémů zdravotních víc. Tady se ukazuje tvoje láska a ne sobectví. Je to i o obětování se. A tohle nedokáže nebo nechce každý. Ano limp tohle nedokáže ale férový člověk ano.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele a to je člověk od člověka
  a to je člověk ... (anonym)

  kdo si toho druhého vážil celý život váží si ho i když má ten druhý nějaký zdravotní problém a pomůže mu, je mu oporou. Až v takové situaci se pozná co je ten druhý vlastně zač.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele zajímavé
  zajímavé (anonym)

  Máte pravdu, ale na to musí...u vás byl zvyk každý si jít po svém a teď vám to vadí?

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele erasonebezpecny
  erasonebezpecny

  Máte pravdu, ale na to musí...Proč ho nevezmete sem?

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele milan
  milan (anonym)

  Máte pravdu, ale na to musí...To je potom potřeba zvážit, co jste schopni zvládnout spolu a tomu se přizpůsobit. Pokud píšete, že si něco neumíte předstvit, tak my již vůbec ne, protože já třeba nemám představu, co neuropatie způsobuje. Jestli člověk nemůže vůbec chodit nebo chodí s obtížemi.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele Tak
  Tak (anonym)

  Nejlépe se postaráte o druhé, když se postaráte o sebe. Nemocní jsou hodně sobečtí a nechají se obskakovat. Parazitují na partnerovi.

  Bře 13, 2017
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  Nejlépe se postaráte o...Parazitují i lidé staří, lidé kteří jsou trošku "jednodušší" a i někteří nemocní. Ale neplatí to vždy a absolutně.

  Bře 14, 2017
 • Obrázek uživatele Ano
  Ano (anonym)

  To jistě ne, ale mám zkušenost, že nemocný se choval jak bachař a jen poroučel, přitom si spousty veci mohl udelat sám .

  Bře 14, 2017
 • Obrázek uživatele Lída
  Lída (anonym)

  Máte pravdu, ale na to musí...Proč byste nemohli jet spolu do lázní? - ty by na tu neuropatii mohly pomoci. Např. ve Františkových lázních mají prameny dobře působit při různých polyneuropatiích - http://www.bonusovelazne.cz/lecebne-programy/nervova-onemocneni

  Bře 14, 2017
 • Obrázek uživatele Všechny nemocné
  Všechny nemocné (anonym)

  Nejlépe se postaráte o...do plynu ne?

  Bře 14, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama