Reklama

Jak batoleti zajistit bezpečné prostředí

Spousta batolat začne prozkoumávat prostředí nad sebou - buď přitahováním, nebo šplháním - a vy byste se na něj měli zaměřit také. Abyste získali tu nejlepší perspektivu a viděli okolí ze stejného pohledu jako vaše dítě, měli byste celý byt prozkoumat lezením po čtyřech.

[ 1 ] Zakryjte elektrické zásuvky a zabezpečte elektrické kabely. Abyste omezili přístup k nepoužívaným zásuvkám, používejte bezpečnostní zástrčky a kabely od lampy a jiných přístrojů umístěte za těžký nábytek nebo použijte zkracovačky.

[ 2 ] Abyste zabránili neustálému otvírání a zavírání dveří, namontujte na všechny dveře v bytě dveřní zarážky, aby si dítě nemohlo přivřít do dveří prsty.

[ 3 ] Nainstalujte bezpečnostní řetízky nebo jiné bezpečnostní prvky na všechna okna.

[ 4 ] Na prosklené dveře a velká okna umístěte veliké, výrazné samolepky, aby byly pro děti viditelné (aby nezkusily projít skrze ně).

Reklama

[ 5 ] Riziku uškrcení předejdete tím, že smotáte všechna lanka okenních rolet nebo žaluzií z dosahu dítěte.

[ 6 ] Před schodiště a do dveří zakázaných pokojů namontujte dětská dvířka. Horní ohrádka na schodech by měla být vždy bezpečně připevněna ke zdi.
 

[ 7 ] Knihovny i veškerý nábytek, který by se mohl převrhnout, zajistěte konzolami ve tvaru L. Pokud se dítě snaží o nějaký z těchto předmětů přitáhnout, mohlo by ho v případě nezabezpečení na sebe převrátit.

[ 8 ] Zlikvidujte jedovaté rostliny a všechny ostatní rostliny a květiny dejte pryč z dosahu batolete. Veškeré opadané listy seberte hned, jakmile si jich všimnete.

RADA ODBORNÍKA: Abyste zabezpečili všechny obytné části i při cestová­ní, řiďte se stejnými normami jako doma. Sestavte si malou cestovní krabičku s ná­řadím potřebným pro zajištění bezpečnosti dítěte, která bude obsahovat pár krytů do zásuvek, šňůrky na svázání roletových lanek a provizorní zámky na šuplíky.

[ 9 ] Abyste odstranili prach, špínu a zabránili možnému riziku vdechnutí nějakého předmětu, často vysávejte koberce i podlahy.

[10]  Kromě ložnic a kuchyně nainstalujte na každém poschodí vašeho obytného prostoru čidlo na kouř. Alespoň jednou za půl roku vyměňte baterie v bezpečnostních protipožárních zařízeních. Hasicí přístroj uchovávejte v blízkosti kuchyně a krbu, ale mimo dosah dítěte.

[11]  Zajistěte horká místa v bytě (rozpálené krby, kamna, horké trubky...) tak, aby se k nim dítě nedostalo.

[12]  Střelné zbraně dejte z domu pryč, anebo je zajistěte, vyjměte z nich náboje a někam je v zamčené bedně schovejte. Munici uložte a zamkněte zvlášť.

[13] Na rohy stolů, okenní parapety, krby a všechny ostré okraje nábytku dejte speciální chrániče.

[14] Veškeré zápalky, chemikálie, alkohol, plastové sáčky a ostré nože ukliďte z dosahu dítěte, nebo je zamkněte ve skříni. Malé předměty, které by dítě mohlo spolknout, jako jsou knoflíky, kuličky, mince, kancelářské sponky a špendlíky uschovejte.

[15] Zabezpečte dvířka pro domácí mazlíčky, aby dítě nemohlo nepozorovaně vylézt z domu.

Zdroj: Batole- návod k obsluze, nakladatelství CPress

 

 

 

 

Reklama

Komentáře

beata (St, 30. 11. 2011 - 13:11)
Můj velký pomocník v dnešní uspěchané době je atypický polštář TULÍK. Moje děti ho milují. Rády s ním usínají a mazlí se. Odpadlo dlouho trvající uspávání.www.tulik.cz
Prosba (Čt, 1. 12. 2011 - 20:12)
Ahoj,
udělej Damiánkovi radost, potřebuje tvůj hlas. na adrese: http://www.hvezdyeuronics.cz/user/106846 a klikni na tlačítko Hlasuj.
A pokud ho chceš podpořit, sdílej všude !

MocMocDěkujeme
Ááá (St, 1. 5. 2013 - 19:05)
Tulík, to už jsem někde viděla. Pro děti by to mohl být dobrý kamarád do postýlky.
Reklama