Reklama

Zvláštní druh projekce: romantická láska

Téměř každý člověk se někdy v životě zamiloval a prožil to vroucí a zaujaté vytržení, kdy měl pocit, že létá. Jste-li zamilovaní, myslíte na milovanou bytost neustále. Nemůžete se nasytit její společnosti a nezbavíte se toho ani ve spánku. Zdá se, že objekt vašich citů je božské stvoření, které nemůže udělat nic špatného. Dochází ke zvláštnímu druhu projekce, odkud pramení pro moderního člověka obrovská nespokojenost a zklamání.

Jak všichni víme, intenzita zamilovanosti se mění a časem slábne. Postupně zjišťujete, že váš "princ" či "princezna" má řadu vážných chyb. Když se začne zamilovanost měnit, cítí to lidé jako jakousi zradu. James Thurber geniálně zachytil tento moment v kresleném filmu, kde manžel ve středním věku říká své manželce: "Tak kam se podělo kouzlo našeho manželství, kdo ho vzal?" Je tak snadné obvinit někoho jiného z výsledků svých vlastních projekcí.

Romantická projekce je pro každého lidského tvora příliš těžká, než aby ji unesl. Ať trvá měsíc, půl roku, nebo sedm let, nakonec vždycky vyprchá. Manželka řekne: "Nejsi ten rytíř v blýskavém brnění, jak jsem si myslela." Manžel jí sdělí: "Nejsi ta princezna, kterou jsem si vzal za ženu."

Láska se nedá zredukovat na psychologický mechanismus, ale je užitečné vzít poblázněnost, onu "zamilovanost" v úvahu jako sílu, s jejíž pomocí se snažíme dosáhnout kvalit, které nám chybí. Promítáme na někoho jiného svou schopnost obsáhnout větší celistvost.

Vzpomeňte si na bývalé lásky a zeptejte se sami sebe, co jste na nich milovali, s jakou jejích vlastností jste chtěli splynout. Dozvíte se tak, která součást vašeho nevědomí toužila po tom, aby se stala vědomou.

Reklama

Když projekce nevydrží a zvítězí realita, získáme skvělou příležitost stát se celistvějším člověkem. Tak například romantické poblouznění se musí nejprve zhroutit, aby mohla vzniknout láska s lidskými rozměry. Tato láska je založena na tom, že milovanou osobu známe takovou, jaká opravdu je, že nejde jen o hon za svými nerealizovanými vlastnostmi. Skutečnost je mnohem ušlechtilejší než jakákoli projekce.

Reklama

Komentáře

Julie (Po, 16. 9. 2002 - 21:09)
Fakt pravda :-)
Marek (Út, 17. 9. 2002 - 14:09)
Podle mne by se lidé měli pouštět do vážných vztahů, až když se sami tak trochu poznají. Někomu to může trvat do dvaceti, druhému do pětatřiceti. Romantické lásky a projekce, jak je zde popisováno, mohou sloužit právě k poznání sám sebe. Když mne na diskotéce uchvátí krásná holka, která temperamentně tancuje, můžu se do ní zamilovat, ale neměl bych hned s ní plánovat celý život a rodinu. Vím, o čem mluvím, protože něco podobného se mi stalo. Ona byla krásná, nespoutaná, plná energie a já tak trochu zakřiknutý programátor. Je jasné, že mne chytlo to, co jsem sám ve svém životě a osobě postrádal. Samozřejmě, že náš vztah začal po čase skřípat, protože jsme neměli společné zájmy, hodnoty... Její nespoutaná energie měla i negativní stránky - nikde nechodila včas, nic nebrala vážně... přesto si myslím, že ten vztah mě svým způsobem obohatil - možná mi dodal trochu té lehkovážnosti, ale vím, že pro život budu jednou hledat jinou partnerku. Asi si však hodím ještě pár bláznivých projekcí, abych zjistil, co vlastě chci a abych do sebe zahrnul určité enegie, které mne na ženách uchvacují. Jenom by mne zajímalo, zda poté, co budu celistvý:-) budu mít ještě potřebu mít vedle sebe partnerku.
mno (Ne, 18. 3. 2018 - 11:03)
Ještě v minulé platné lékařské mezinárodní klasifikaci MKN 9 je homosexualita definována jako nemoc - jako "deviace v objektu".

Romantika je patrně také nějaká deviace v objektu.
Může být k prostředí,krajině,chalupě,minulosti atd...
Takže asi normální pokud to není jaksi samo o sobě a "na sucho" staropanenské příliš dlouho.
sdfg (Ne, 18. 3. 2018 - 12:03)
Romantismus je též diagnoza MKN 9 FALICKÁ FIXACE NA ŽENSKÝ PRS patrně.
sdfg (Ne, 18. 3. 2018 - 12:03)
Romantismus je též diagnoza...Místo na komplexnější pohled na ženy,prdel,cecky pekáč,osobnost.
Reklama