Reklama

Vztahová závislost a závislost na sexu

Téměř pětina lidí někdy vyhledala sexuálního partnera přes inzerát a měla s tím pozitivní zkušenost. Na semináři o závislostech to řekla psycholožka Magdaléna Frouzová. Patologická závislost hrozí nejen na sexu, ale i na vztahu k partnerovi nebo dalším lidem. Průvodními znaky mohou být manipulace a agresivita nebo naopak submisivní chování a neschopnost postavit se na vlastní nohy.

Z citovaného průzkumu dále vyplynulo, že deset procent lidí sice sex přes inzerát zkoušelo, ale výsledky byly tragické. Devatenáct procent lidí zatím inzerát nevyužilo a polovina dotazovaných by cestou inzerátu vůbec nešla.

Závislost na sexu se projevuje utkvělou touhou po pohlavním styku, která často vede k promiskuitě. Orgasmus poskytuje euforii a chvilkové uvolnění - dá se přirovnat k účinkům alkoholu nebo jiné drogy. Stejně jako alkoholik v kocovině trpí pocity viny a depresemi vedoucími k apatii, podobné pocity pronásledují i závislého na sexu.

Zatímco například ve Spojených státech vyhledávají lidé se závislostí na sexu odbornou pomoc a zakládají skupiny "anonymních závislých na sexu", v Česku se to prý děje zřídka. "Jedna z klientek se na mě obrátila až ve chvíli, kdy ji jeden z náhodných sexuálních partnerů na ulici zbil," řekla Frouzová. Až v tu chvíli si plně uvědomila, že něco není v pořádku. Šlo o mladou dívku, která do té doby vyhledávala nahodile muže téměř každodenně.

Ne každý sexuálně náruživý člověk musí být na sexu závislý. "Měla jsem klienta, který po manželce styk vyžadoval až desetkrát denně," pokračovala v příkladech Frouzová. V jeho případě však šlo spíše o citovou kompenzaci - ve vztahu byla naprosto dominantní manželka a pouze v sexu cítil převahu.

Reklama

Ne každá promiskuita nutně znamená závislost na sexu, ale stejně tak ne každý vztah znamená lásku. Spíše než za lásku lze některá partnerství považovat za závislost na druhém. Podle Frouzové k naplněné a završené lásce dochází, když se spojí tři prvky - důvěra, vášeň a závazek. Pokud vztah stojí na kombinaci pouze dvou z prvků, často dochází ke konfliktům a rozchodům.

Člověk závislý na partnerovi se bojí samoty, identifikuje se přes něj a a neumí si představit, že by bez něho žil. Takový pocit může vést k submisivnímu chování. Aby předešel konfliktu, takto nejistý člověk souhlasí jen navenek a často lže. Bývá přecitlivělý ke kritice, nesnese odsouzení, přestože se mu neumí bránit. V případě narušení vztahu je takový člověk neschopný pracovat, soustředit se a dělat cokoli jiného - má tendenci problém neustále a rovnou řešit.

Vnitřní nejistota u úzkost, které mohou pocházet například z dětství, vedou lidi také ke vstupu do sekt. Je to závislost na uzavřeném kolektivu, který jednotlivci určí identitu. Sekta se ovládá několika prvky: navozuje se u lidí pocit viny, paranoia, povzbuzuje se černobílé vidění reality a buduje se slepá poslušnost k vedoucímu.

Vztahové závislosti se dají zpravidla upravit v rámci psychologických sezení a při psychoterapiích - individuálních, rodinných nebo kolektivních. Pracuje se na změnách chování prostřednictvím sebepoznávání, hledání identity a posilování sebedůvěry jedince.

Leona Heczková - ČTK

Reklama

Komentáře

James Bond 007 (So, 14. 7. 2007 - 14:07)
Smrdí mi penis! Co mam delat?
jan (Út, 4. 1. 2022 - 12:01)
Močit s mírně zařkrcenou předkožkou,moč desimfikuje a vyplavuje smrad.
Návštěvník (So, 14. 7. 2007 - 21:07)
Ocet také dezinfikuje !
Božka (Ne, 5. 8. 2007 - 20:08)
No jo, Ynteligentní mužský:)

Já vím, že může být závislost na vztahu i s mimimem sexu, dokonce taková, že rozloží rodinu:)
deda (So, 11. 8. 2007 - 21:08)
umývať..!!
Návštěvník (So, 11. 8. 2007 - 21:08)
Ufikni ho, bonde
7 (Čt, 6. 9. 2007 - 14:09)
neblaznete lidi
Návštěvník (Pá, 7. 9. 2007 - 10:09)
To téma je docela zajímavý, ale zatím jsem se tady nic k tématu nedočetla.Myslím, že hodně mileneckých vztahů není ani tak moc o lásce ale o závislosti na sexu - a to je ten průser. I sex je droga, jen si někde přečtěte, co vám to dělá v těle a tělo na to získává závislost. Když to nemáme nebo utneme vztah nebo jsme utnuti, tak se hroutíme, končíme na práškách a pod. Myslím, že toto téma by se nemělo zase tak podceňovat. Tak pište své zkušenosti jak jste nad touto závislostí vyzráli a ne tady ty nic neříkající výšplechty.Díky,čauky
petr (Čt, 13. 9. 2007 - 20:09)
čau lidi kdo by my ho chtěl vykouřit pořádně já vám taky vylížu pls ozvi te se těším se na vaše proskvičky můžou to být i chlapy a le z pořádným šulínem strčíjou mě ho do zadečků rád kuřímmmmmmmmmmmm mocccc oh oh oh oh
Roman (Čt, 24. 1. 2008 - 13:01)
No, to je teda inteligentně vedená diskuze!
Zase nějaký provokatér chce téma vrátit do hry, ale je zajímavé. Já taky mám závislost na sexu a pořádně těžkou. Potřebuju to dvakrát denně a i onanii si užiju. Nejsem nějaký nadržený pubescent, jsem už 12 let ženatý. Toužil jsem po ženě, která bude taky tak náruživá jako já a celkem se to povedlo. Takových 5 let jsme se milovali opravdu ráno i večer každý den. Mě to bavit nepřestalo, jí poněkud ano. Stačí jí to třikrát týdně. Protože ví, že mně se chce stále, tak si řekne nebo naznačí, podle toho jak chce. Honění je sice pěkná věc, ale s ženou je to lepší, takže rozdíl vyrovnávám milenkami. A to je právě problém. Představuju so nějaký vztah typu sexuální kamarádění, protože nechci sex bez citů, ale ani žádný spalující city, kdy člověk bez druhého nemůže být. A to je vždycky problém nějakou ženu na tohle najít. Měl jsem tři takové sexuální kámošky a pokaždé, když hledám novou, je to děsně náročné. Seznamuju se snadno, ale jak jim řeknu, že jsem ženatý, dávají od toho ruce pryč. A zas si vymýšlet? Stejně se to nakonec prokecne a ty scény potom! Brrr! Další varianta je, že jim to nevadí, ale zas mne postrkují, abych se rozvedl. A to taky nechci! Se svou ženou jsem dlouhodobě spokojený, tak na co rozvod? A to neberu v úvahu děti. Jenom potřebuju sexík víc než ona a nějaké náhodné jednorázovky taky neberu. Jen potřebuji trošku přitažlivou sexuální kamarádku, která má doma docela dobrý vztah, ale nestačí jí sex doma. A aby si dokázala udělat čas i na jiné věci než jen na bezduché šukání. Společně i někam jet, zajít na večeři.... Bohužel občas se věci životě lidském změní a všechno je jinak... má poslední sexuální kamarádka se rozvedla a vztah se mnou nemá pro ní perspektivu. Postavila to rezolutně, buď se rozvedu taky a nebo konec. Ještě to sice pokračuje, ale už si hledá nezadaného chlapa. Tak už je to jen otázka času, kdy si budu muset hledat novou sexuální kamarádku. Na jednu stranu je to únavné, na druhou zase vzrušující. Ale hlavně silně náročné na čas a ten mi momentálně chybí.
Tobě (Čt, 24. 1. 2008 - 14:01)
chybí hlavně rozum, hlupáku!
Roman (Čt, 24. 1. 2008 - 14:01)
Toběmu- rozum mi rozhodně nechybí. To na těchto diskuzích fakt zbožňuju, tyhle jednovětné výkřiky všelijakých primitivů. Jestli někomu chybí rozum, tak jsi to ty, blbečku. Život mám perfektně zorganizovaný a že se to moje sexuální teorie a praxe nelíbí, za to nemůžu. Jsem na to zvyklý, když někomu stačí sex akorát o Vánocích a o Velikonocích, tak mě těžko může chápat.
Lucka (Pá, 25. 1. 2008 - 10:01)
Závislost na sexu se vyvolá snadno. Před pár lety jsem měla přítele, který to chtěl dvakrát, třikrát za den. Někoho by to třeba odpuzovalo, ale mě to strašně vzrušovalo, že mne pořád chtěl ojíždět. Prostě se na mne podíval a já už podle pohledu věděla, že má chuť. Mám od té doby už třetího partnera, ale na sex s tímhle ex-přítelem vzpomínám pořád....
Romane, na Toběta se vykašli, napsal jsi to čtivě a hlupák nejseš, buď v klidu.
Návštěvník (Pá, 25. 1. 2008 - 12:01)
Romane, ubližuješ svojí ženě i ženám kolem sebe, to ti nevadí? O tom ses nějak zapomněl zmínit. Jen TY, TY, TY. Ty chceš, ty potřebuješ. Když jsi závislý, měl by ses snažit léčit nebo to nějak omezovat a ne být takový sobec. A že ti nejde o bezduché šukání? Haha. Právě tohle je tvůj případ.
Návštěvník (Pá, 25. 1. 2008 - 14:01)
zbožnuji sympatické ženy, které při orálním milování stříkají a jsou hodně mokré, ať už přitom ejakulují nebo pouští fontánku. můj email je romance2"email.cz zbožnuji velká, citlivá vzrušená prsa,mnam,mnam.max.dikrétnost.sympatický 41 let.
Roman (Pá, 25. 1. 2008 - 14:01)
Neubližuji, milá anonymko nikomu, myslíš, že se s tím své ženě svěřuji? A mé sex-kamarádky, dělají to pro to, že chtějí a líbí se jim to. Nikdy bych si nezačal nic se svobodnou nebo rozvedenou a vzbuzoval v nich nějaké naděje. Je snad lepší Paroubek, který byl pravděpodobně své ženě věrný, ale na stará kolena si nabrnkne mladou kočku, která tvrdí, že se jí na ní líbí sexymozek?
Já jsem si jistý, že svou ženu nikdy neopustím a ona to dobře ví. Takže si moralizování nech od cesty. Tebe sex asi moc nebaví, že? Jednou za týden a kdoví, jestli. Ano, JÁ mám rád sexík, ale nedělám z toho problém. Mé sex-kámošky se mnou byly vždy spokojené, tak proč ne?
Návštěvník (Pá, 25. 1. 2008 - 14:01)
fuj, takovej vyschlej uslintanej stařík. Mnam,mnam, ty asi budeš dobrej úchyl. A místo mozku č....a.
nevěrná (Čt, 28. 2. 2008 - 17:02)
Tvůj názor naprosto chápu.A asi to celé bude v tom že mi ženský všechno bereme jinak.Neumíme ten sex brát jen tak,tedy myslím asi většina z nás. Já osobně mám taky milence.Doma všechno v pohodě,sexu dost,ale ten sex mimo je úplně jiný.Nejsem asi závislá na sexu jako takovém,ale na sexu s určitou osobou. Závidím ti to že to bereš v pohodě,bez víčitek. Uvnitř mě se to pořád pere a vím že dělám něco co bych neměla. Ale závislost je příliš velká. :-(
Roman (Út, 5. 8. 2008 - 20:08)
Dobrý den,mám problém se svojí manželkou.asi před třemi měsíci se začala chovat divně,tak mi došlo ,že se něco děje.Její údajný nadřízený(kamarád )ji začal oblbovat a přesvědčuje ji ať odejde ,že se o ní postará lépe nežli já.Od podezření jsem si ji začal hlídat a to se jí nelíbylo.Došlo k mnoha hádkám,hádali jsme se i přez sms.Začal jsem extrémě žárlit a došlo to tak daleko,že musím čekat na její rozhodnutí kdo z koho.Jsme spolu 8 let a máme 2 děti.Těch 8 let jsme prožili ve šťestí a vzájemné lásce.Vypadá to,že proti němu ji nemám co nabídnout.Na otázku "rozvedeme se nebo ne"?dostávám stejnou odpověď "to rozhodne čas".Nevím co mám dělat,jsem na nervy a nechci být ten kdo to rozsekne ,protože city k sobě pořád chováme.Nemůžu se na nic soustředit a trvá to moc dlouho.Komunikaci na toto téma odmítá.Už jsem před ps.zhroucením ona také,ale pořád ne a ne se rozhodnout. Od té doby extrémě žárlím a to je také problém se kterým potřebuji pomoci. Pokud to jde?Děkuji
Jej (Út, 5. 8. 2008 - 22:08)
S tím se nedá nic dělat,jak ženská dostane SLEPIČÍ NEMOC,je konec na to farmaka neexistují,to je horší,jak ptačí chřipka....a žárlivost je dobrá tak na tlak a infarkt,..to chce poho a vyšumí to....
vh (Po, 15. 9. 2008 - 22:09)
No, to neni dobre. Tvoje zena si jede po svym a podle opiciho hesla "nepustim vetev, dokud nedrzim jinou". Cili tvuj vztah s ni je mrtvy. Rozvedl bych se, pravne doresil, jak to bude s detmi a touto babou uz bych se nezabyval. Nema to cenu, je nekvalitni a chce jinyho. Je namyslena, byla to chyba si ji brat.
Návštěvník (Út, 7. 10. 2008 - 17:10)
Ahoj Romane, mám kamaráda který řešil stejnou situaci. Jeho vztah byl o to horší že si to zavinil sám, ale neváha...zašel k psycholožce a ta mu poradila jak na to :-) Zaprvé......nic nevyčítat, chovat se ještě více galantně, začít pomáhat v domácnosti......prostě jí ukázat, že Vy jste ten její nejlepší. Nebojte...pokud je to žena a to dozajista je, tak i ta stále i v zamilování přemýšlí a určitě bude i přemýšlet nad tím, kdo je vhodnější k jejím dětem :-) Budu Vám velmi držet palce!! Vztah je boj a hra a vždy záleží na správném tahu. M.
Milli (Út, 7. 10. 2008 - 17:10)
Ahoj Romane, mám kamaráda který řešil stejnou situaci. Jeho vztah byl o to horší že si to zavinil sám, ale neváha...zašel k psycholožce a ta mu poradila jak na to :-) Zaprvé......nic nevyčítat, chovat se ještě více galantně, začít pomáhat v domácnosti......prostě jí ukázat, že Vy jste ten její nejlepší. Nebojte...pokud je to žena a to dozajista je, tak i ta stále i v zamilování přemýšlí a určitě bude i přemýšlet nad tím, kdo je vhodnější k jejím dětem :-) Budu Vám velmi držet palce!! Vztah je boj a hra a vždy záleží na správném tahu. M.
dab (So, 5. 9. 2009 - 15:09)
Mám problém se závislostí na sexu a potřebuji pomoc. Vždy jsem byla velmi náruživá, ale bez sexu jsem dokázala normálně žít. Jenže už docela dlouho, nemůžu bez sexu být. Když nemám sex tak týden a víc, mám skoro stejné stavy, jako narkoman bez drogy. Když mám vážně velkou chuť nedokáži se ovládat a klidně vystřídám i několik různých partnerů za den, prostě nemůžu přestat. Jsem hezká mladá dívka, a tak nemám nejmenší problém s tím, abych si vždy někoho našla. Jenže mi to ničí život, přicházím o kamarády a lidé na se mě dívají přes prsty, vlastně se jim ani nedivím, já sama se za sebe stydím, ale nedokážu si pomoci. Co mám dělat? Poraďte mi prosím někdo
Jana (Út, 4. 1. 2022 - 12:01)
Když jsi náruživá tak si prožen kačenu mimo program si sežen nabíječe .
)) (So, 3. 4. 2010 - 09:04)
Dobrý den,mám problém se...Ser na tu kurvu - však zas doleze - hlavně ji s sebou přibal děti - to pak s tím novým dlouho nebudou)))
Denisa (Pá, 28. 5. 2010 - 19:05)
Dobrý den, velice zajímavý článek... Můj bývalý přítel byl na sexu závislý, neustále mě obtěžoval svými chlípnými náladami a všude mě osahával, dokonce i na veřejnosti. Bylo mi to nepříjemné, ale on to nedokázal pochopit. Te'd jsem ráda že jsme se rozešli a že mám od toho úchyla pokoj.
Lili (So, 7. 8. 2010 - 11:08)
No, když to tady tak čtu, tak jsem zřejmě i já závislá na sexu. Naštěstí si nemusím hledat milence nebo náhodné partnery, protože můj manžel je taky dost náruživý. Jsem znova těhotná, ale mám snad na to ještě větší chuť než normálně. Musím to mít několikrát denně, a to už nepatříme mezi nejmladší. Oba pracujeme doma, takže hned po probuzení se pomilujem. Mívám dlouhé orgasmy, takže den začínám s tím nejpříjemnějším pocitem. Neumím si představit jeden jediný den bez sexu. To bych asi nepřežila. Budeme ale asi jedna z mála českých bílých rodin, která má víc než tři děti.
Daniel (Po, 14. 3. 2011 - 16:03)
Sem závislý na sexu a chci se toho zbavit poradte
Tomáš (St, 28. 3. 2012 - 17:03)
Jen by mě zajímalo,proč žena po otěhotněnní zmení chut na sex a nebaví ji to,když jí to ze začátku vztahu tak bavilo.Nechci být zavislý,ale mám chuť se krásné a vášnivě pomilovat jako předtím,a né rychlovku:( jak chce ona
debil (Po, 17. 3. 2014 - 20:03)
na kazdy den mam jinou
(sranda)
anna (Ne, 20. 4. 2014 - 18:04)
miluju, když mi chcijou do pičí.rada vám ho vykouřím, když chcijete! mám to rada do zadečku , ale přeci nejvíce lizu sušina. tak si dejte pozor at si vás nenajdu!! :))
p.jojo (Ne, 20. 4. 2014 - 19:04)
Jen by mě zajímalo,proč...Tomasi hormony jsou zradne a dalsi zabijak je stereotip.
Ale vzpomen si jestli "bavilo" nebylo v prekladu "odmena zamilovane zeny".
Pokud si zamilovany tak pujdes s divkou do divadla, ci koncert i kdyz te to v podstate nebavi ale bavi te ze jsi tam s ni ...
Zeny ktere bavi sex ale funguji jinak.
Sára (Po, 21. 4. 2014 - 10:04)
Tomasi hormony jsou zradne a...ano, jsem žena a souhlasím s p.jojo :-)
Psycho (Čt, 15. 1. 2015 - 19:01)
chybí hlavně rozum,...Neni hlupak,naopak vi naprosto presne,co chce. Mam uplne stejny problem,jen svou zenu nepodvadim. Cim vice o tom ctu,tim vic si myslim,ze je to hrozna zavislost. Vidim zenu a uz si predstavuji,co vsechno bych s ni mohl delat. Cim mene zen vidim,tim je to lepsi,jen ta moje zena mne i po sestnacti letech a dvou detech pritahuje vic a vic,e pro mne extremne sexi. Milovani s ni je super,jen ho je na muj vkuz malo.
Mchal (Čt, 30. 11. 2017 - 13:11)
Zavislost na sexu je celkem v pohode, pokud ale nekoho neobtezujete nebo kvuli tomu nekomu neublizujete.. Podle mne to ale neni vec, kterou by bylo nutne lecit – sex je zdravy a prospiva telu.. Podrobneji na nasem sexblogu — https://www.vimax.cz/zavislost-na-sexu/
Petra (Pá, 1. 12. 2017 - 13:12)
Co jsem vlastně pro Tebe byla? Únik z reality? Snění, představy a placebo na řešení problémů? Vše se odehrávalo ve světě snů, kde neexistuje zodpovědnost za nic. Kdyby Ti na mě někdy záleželo, chtěl by jsi se setkat. Chtěl by jsi zavolat. Ale takhle to bylo pohodlnější.
Teď, když jsem sama a můžu spálit své dosavadní mosty, tak nemám ani kam jít.
kachnik (Pá, 1. 12. 2017 - 15:12)
Co jsem vlastně pro Tebe...Ahoj Petro,pises nejak zklamane. Zivot jde dal a proto si ho uzivejme.
Reklama