Reklama

Co je to schizofrenie

Schizofrenie - slovo, které má pro málokoho z nás jasný obsah. Mívá příchuť něčeho tajemného, někdy děsivého, obvykle se s ní setkáváme v literatuře nebo filmu. Jaká je ovšem realita? Článek obsahuje základní informace o tom, co schizofrenie je. Příště si něco povíme o tom, kde se schizofrenie bere a jak se dnes léčí.

Schizofrenie je duševní nemoc, patřící mezi takzvaná psychotická onemocnění. Svůj název získala teprve začátkem 20. století, a to podle mylné představy, že typickým příznakem této nemoci je rozdvojená osobnost. Ještě dříve se používalo označení "předčasná demence", což je ještě více zavádějící.

Schizofrenií onemocní přibližně jedno procento populace a to všude po celém světě bez ohledu na podnebí a kulturu. Vyznačuje se především těžkou desintegrací osobnosti, porušeným kontaktem s realitou (neboli svět schizofrenika je velmi vzdálený světům ostatních lidí) a sníženou schopností vypořádat se s běžnou zátěží každodenního života.

Schizofrenie se projevuje především poruchami myšlení - bludy, a poruchami vnímání - halucinacemi. Blud je falešná představa, která se zdá být nemocnému skutečná a pravdivá a nelze mu ji vyvrátit. Například představa spiknutí, při níž je nemocný přesvědčen, že je sledován a že se na něj chystá nějaký útok. Jindy může mít schizofrenik bludnou představu, že je nadán nějakými nadpřirozenými schopnostmi a že jimi může zachránit svět. Chci podotknout, že každý, kdo se cítí být ohrožen nebo má nějaké zvláštní schopnosti, není rozhodně schizofrenik.

Halucinace jsou poruchy vnímání, nemocný člověk slyší, vidí nebo cítí věci, které jiní nevnímají. Dá se říci, že člověk s bujnější fantazií si představuje různé obrazy, v duchu s někým rozmlouvá apod., ovšem bez problémů tyto věci odliší od skutečných vjemů zvenčí. Typickým příkladem halucinace je slyšení hlasů. Tyto hlasy s nemocným rozmlouvají, někdy mu nadávají nebo přikazují. Halucinace nejsou pouze projevem schizofrenie, přicházejí při požití některých drog nebo např. v náboženském vytržení (ty mohou být na rozdíl od projevů nemoci velmi příjemné a mohou být pro náš život důležité). Podobný stav můžeme také někdy zažít ve stavu mezi spánkem a bděním.

Reklama

Lidé, kteří onemocněli schizofrenií, mívají potíže s pozorností - těžko se soustředí, jejich mozek jakoby ztrácí schopnost filtrovat informace, přicházející zvenčí. Nemocný je tak přehlcen vjemy, nedokáže rozlišit důležité od nedůležitého.

Nemocný je pro svou nemoc přecitlivělý vůči vnějším vlivům a je svou nemocí velmi zaměstnán. Kromě halucinací, bludů a potíží s koncentrací se nemocný potýká často s úzkostí, depresí, ztrátou motivace nebo propadá apatii. Mění se tak jeho chování i vztahy s blízkými lidmi. Jeho okolí si všimne, že "ten člověk se nějak změnil".

Zatím jsem tu zmiňoval jen samé negativní příznaky schizofrenie. Člověk postižený touto nemocí je často velmi citlivý a vnímavý, má také schopnost originálního myšlení. Schizofrenií trpěli například.:

? Georg Fridrich Händel - německý hudební skladatel
? Sir Isaak Newton - anglický fyzik a matematik
? Vincent van Gogh - nizozemský malíř
? Johanka z Arcu - francouzská národní hrdinka

Autor: Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

Libor Supcik Ing (Čt, 22. 11. 2001 - 17:11)
Náhodou jsem v lete objevil úcinek N2O /oxidu dusneho/ proti priznakum schizofrenni psychozy. /Zde nutno podotknout ze prícin nemocí s touto nálepkou je více a jsou individualizované/ Malá dávka /kolem litru/ podana nikoli rychle, výrazne zlepsí kognitivní deficit a unavový syndrom. Schopnost soustredení je pak na normalu.
Komplikace zazracne mizí tak na 8 hodin. Rozhodne predci risperdion ci olanzapinum. Dalsi vyzkum nutny. N2O mimochodem probehl nedavno tiskem jako pozoruhodny pomocnik proti koureni. Kdo se chce dozvedet vice a vladne anglictinou necht zada do vyhledavacu " laughing gas +smoking" ci tak neco.
Gabriela (Út, 23. 7. 2002 - 04:07)
muze mi nekdo poradit jak se leci schizofrenie? Muj bratranec trpi touto nemoci. Nedavno se vratil domu z leceni a tam dostaval do mozku elektricke soky. Je tady toto normalni leceni? Podle mne je to hrozne surove a v mnoha zemich je to zakazane.
Prosim kdy by nekdo o tom vice vedel at napise.
Dekuji Gabriela
FODOR KAREL (Út, 26. 7. 2005 - 11:07)
JA JSEM O TOMHLE V ZIVOTE NESLYSEL,AZ DO OSUDNEHO ROKU.2002,JSEM NA VAZBE ZACAL JAKOBY S KAZDYM LOUCIT,JSEM VYVOLAVAL DABLA...NAJEDNOU CITIM JAK MI NECO LEZE PO NOHOU SMEREM K PASU,KDYZ SLYSIM 2.HLASY A PAK HUDBU....
adla (Čt, 13. 1. 2005 - 01:01)
Prodelala jsem tezkou schizofrenii pred rokem.Nikdy bych nerekla,ze by me tato nemoc mohla postihnout.Lekari mi naordinovaly Zyprexu,Lamiktal a jeste naka antidepresiva po trech mesicich lecby me propustily.Mesic jsem jeste mela pozustatky deprese,ale to diky lekum a zivotosprave odeznelo.Myslim,ze nake elektricke soky nejsou na miste!Ted jsem na tom psychycky,jako pred nemoci dal podnikam v mem obchode,ale nutno podotknout,nazor na zivot se mi 100%zmenil a myslim k lepsimu.Tvemu bratranci doporucuji jineho Psychiatra a urcite nasadit leky a ne elektrosoky.
Adla (Út, 8. 3. 2005 - 11:03)
Ahoj Pepo,ja jsem taky prodelala schizofrenii,ale o elektro socich nic nevim.Vim jen,ze se pouzivaly v minulosti.Ted jsou na trhu leky,ktere 100%pomohou.Zajmalo by me;jake leky jsi uzival a jestli jsi nekdy bral nake drogy nebo v rodine,uz se vyskytovala tato nemoc?V me rodine ma sestrenice mela take schizofrenii a byla to jedna z nejlepsich studentu,ktera jeste doucovala kantory cizim recim.Vysoce talentovana hudebne se zajmem o filosofii.Slysela jsem,ze tuto nemoc mivaji lide velmi citlivy,umelci,maliri,basnici.Ma sestrenice spachala sebevrazdu otrava leky.V te dobe jeste neexistovaly leky,pod nazvem Ziprexa,kterou jsem uzivala.Byla lecena elektro soky a zavrena v kleci,jako zvire.je to asi 13let nazpatek.Zajmalo by me,jake bludy jsi mel?Ja jsem prozivala valku,gestapo,koncentracni tabor.Pak jsem si zas myslela,ze jsem spasitel sveta.Mela jsem bludy,ze vsechny tvare znam.Videla jsem take me zname,kteri uz jsou po smrti ve tvari napriklad mych sousedu.Katastrofalni deprese po cely tyden nez me hospitalizovaly.Stala jsem uz nekolikrat v okne,ale pohled na mou ceru me vzdy zastavil a muj pud matky zvitezil.Vzdyt tu musim pro ni zustat.Ted jak si na to vzpomenu,tak placu.Ted uz jsem psichicky v pohode,ale chci se dozvedet proc tato nemoc vznika.Zatim to neni objasneno.Jen se vi,ze jsou to chemicke procesy v mozku a to co je uvedeno v clanku.Myslim,ze to muze mit spojitost i s reikenaci z minulych zivotu.Podstoupila jsem i hypnosu,ktera me taky velice pomohla dusevne super.Napis neco o sobe,jak to probihalo u tebe.Mej se hezky a napis.
Chobotnice (Po, 18. 4. 2005 - 22:04)
Jaký máte názor? Kde je hranice mezi fantazií a nemocí schizofrenie?
FODOR KAREL (Út, 26. 7. 2005 - 11:07)
JA JSEM O TOMHLE V ZIVOTE NESLYSEL,AZ DO OSUDNEHO ROKU.2002,JSEM NA VAZBE ZACAL JAKOBY S KAZDYM LOUCIT,JSEM VYVOLAVAL DABLA...NAJEDNOU CITIM JAK MI NECO LEZE PO NOHOU SMEREM K PASU,KDYZ SLYSIM 2.HLASY A PAK HUDBU....
Pepa (Čt, 27. 1. 2005 - 18:01)
Milá Gabrielo má diagnoza zní paranoidní schizofrenie.Na otázku jak se léčí schizofrenie by Ti pravděpodobě měl odpovědět nějaký fundovaný psycholog,nicméně můžu Ti vylíčit jak léčba probíhala u mne.Byl sem hospitalizován celkem třikrát v Opavě,z toho nejdéle naposled před třemi lety a to 4 měsíce.Byl jsem v dost kritickém stavu,kdy sem absolutně ztratil pojem o realitě.Konkrétně v Opavě mi byla nasazena asi "tuna" všemožných léků-pamatuji si,že sem jich musel spolknout i deset najednou-a taky z čeho sem nebyl dvakrát nadšený Tebou zmíněné elektrošoky.V českých luzích a hájích standartní metoda.Zda mi opravdu pomohly,to je věcí diskuze nicméně co vím určitě,že mi nenávratně poškodily dlouhodobou paměť.Když se nad tím zamyslím,opravdu bych nechtěl vidět video,jak ležím v narkóze na posteli na spáncích elektrody atd.Ve filmu Čistá duše je scéna kdy hrdina dostává šoky tehdá ještě bez narkózy jen s roubíkem v ústech.Když sem to viděl tak sem plakal.Abych se v tom už dál nehrabal,můžu Tvému bratranci poradit to co pro mne bylo důležité po propuštění.Dobré rodinné zázemí,dobří přátelé,práce,poctivé užívání léků,kvalitní spánek,žádné tvrdé drogy a alkohol.Se schizofrenií se dá krásně žít,když je pod kontrolou a upřímně já to neberu jako nemoc,ale jako dar.Přeji Tvému bratranci brzké navrácení do normálu
Zkopaný (Čt, 23. 2. 2006 - 21:02)
Pred cca tremi a 1/2 roky me neznami telepati zacali pronasledovat a kopat do mne proudem ve snaze dohnat me k infarktu a celkovemu vysílení telesné schranky. Zásah do srdecni krajiny se jim jiz podaril nadvakráte-skoro primo druhá chlopen- a prozil jsem mnoho dnu v oddeleni intenzivni pece ale diky dohledu zrzavych sester zdravotnich s velkymi knofliky k paralyzaci nedoslo.(Za coz jim DEKUJI!!!) Chirurgove me moc neporezali v oblasti za levym uchem o rozloze 18.7 cm2 a pisi z instituce kde neni hácku a cárek na klávesnici, snad pochopite. Zastancu mam hodne coz mi dodava silu v letu i kdyz me ruzne servery neustale odpojuji. Sousedé z Karafiatovy ulice v okruzich Komenského 9 a Kosmonautu 29 me stále udávají ale jiz nadarmo!! nebot jsem se zbavil zvonku, prokopnute schranky i bytu se zbytecnym balkonem a diky vlivnym známostem z ministerstva (4. patro) jsem se prevedl do mesta Prahy v casti 8 rozlehlá oblast Bohnice panelove sidliste s luxusnimy byty kde na me nemohou!!! Jiz neomdlevám, ale zbavily me chaty na Morave, kterou znicili castym vykrádánim a ke konci pak i konskym hnojem, ktery ani nebyl reden v pomeru 1:9 jak je uvedeno v navodu. Ze by nemeli prostredky redici bezne k dostani jako v Rakousku odmitám verit. Vietnamskocinske restaurace v Praze jsou v kvalite dobre avsak casto mi podstrkuji zvlaste krehke hulky lámajici se a do nudli schválne zapletaji chobotnicky navzdory mym castym stiznostem. Posledne mnou privolana policie zase stala na jejich strane a chtela mne odvleci ale pak videla ty chobotnicky (v restauraci na rohu ne v te v pasazi s oranzovymi okny s drakem a mecem) a byl jsem propusten i kdyz krvaceni z rany neustalo a ztratil jsem (nebo mi nekdo ukradl!) levy sandal. Omluvily se a dostal jsem poukazku do obchodniho domu vice v centru, ale hnojivo doslo a prinutily me zakoupit zmrzlinove lzicky navzdory protestum na ministerstvo (4. patro)! Nejsou to dobré sluzby ale metro jezdi sem tam a nechteji, abych se ohrival na kolejich i kdyz k tomu mam povoleni. Teplousu je tu hodne ale uz se mi neposmivaji jen me nekolikrát napadli neznámi chlapci v cernych bundach a holohlavi a zkopali me. Mysleli si , ze vyhrali, ale hlasy neprestaly a cukani v oku uz neni, jen v levem koutku ust, takze stíznosti nebylo treba i kdyz postrádam pytlík se salatem. Novy byt je mirumilovny a prosluneny ze zapadu, ale uniku neni ani tady ve tretim patre! Neznámí telepaté mi zlikvidovali mlynek na kavu(starozitny) a neustale kopou do me kocky, ktera uz davno ma podkozni nádorky a ted casto vyplivuje plice! Byty jsou ale lepsi a olovenou mrizi jsem znemoznil pristup skodne k siti, mimo nejmensich mravencu. Praha mi dela dobre vyjma dlouhe fronty v samoobsluze na kosík 29.8.2004 ktery nevrátil zlatou minci, ohodnocenou na 256 Kc . Take nemám rad kopulujici krysy v regalech, kdyz sahám pro okurky i kdyz maji benatské masky a vesele tancují a pritom jsem znepokojen, ze krysar neni v dohledu. Moje sestra uz je v porádku, udelali pitvu, coz netrvalo dlouho a hned jsme sli jen mela sipku v oku to ale nepálilo jako napr. pepr. Casto si kupuji sardinky Saira kvuli horciku misto tablet a spim pod stolem, jen se preventivne polevám nekolikrát za noc olivovym olejem EXTRA VIRGIN proti utoku chobotnicek z orientalnich polévek. Je mi dobre i kdyz se mi nelibi koleje na Vaclavskem námesti od Muzea kde je velryba smerem dolu ale casto je lestim a ted oslnuji zahranicní turisty, na coz jsou stíznosti ale budu se bránit! P. S.: Prosím všechny, kterí se mnou Zkopaným sympatizují, aby tuto zprávu šírily sítí!!
raduza (Út, 28. 3. 2006 - 20:03)
mam velkou prozbu. nevim kdo se na to bude koukat a jak mi muze pomoc.Moje mamka je nemocna a diky tomu, ze se nechce podrobit prohlidce tak nemuzu rict z jistotou, ze ma schizofrenii, ale skoro vsechny naznaky tomu odpovidaji. Uz pred 2 roky se zacala mnenit k horsimu. Na svoji osobu nechce nic slyset stara se spis o ostatni a tvrdi ze se maji jit lecit oni, krici, vymysli si veci ktere nejsou a nedavaji zadnou souvislost. Chtela bych ji nejak pomoc, ale nevim jak. Pokud se clovek nechce sam lecit tak je to tezke. Muzete mi poradit jakkoliv treba s nejakym odbornym odkazem. Jsme docela zoufali. Zatim moc dekuji
Jitka (So, 20. 5. 2006 - 20:05)
Mila Raduzo nevím jestli to budeš ještě číst ale já jsem měla stejné problémy s bratrem.Má také schizofrenii 5let jsem se o něj starala protože náš otec(asi také schizofrenik)zabil sebe i naší maminku když bylo bratrovi 13let a mě21.U bratra se to projevilo ve28 letech.Podnikal všechny peníze promrhal,spal v lese,neměl co jíst,chodil špinavý,neměl žádný příjem,málem mi rozbil manželství,protože neustále vyžadoval mou pomoc.Nedokázal sám žít.Dali jsme ho na léčení ale pořád utíkal,až v Litoměřicích na psychiatrii se mu líbilo měl tam vycházky a tam ho diagnostikovali.5let trvalo než jsme všichni dosáhli klidu-on i má rodina- ale bylo to peklo!Kdyby nikoho neměl asi by někde zemřel protože v tomhle státě to absolutně nikoho nezajímá že tyhle lidi potřebují pomoc.Sociální pracovnice jsou tu jen na papírování.S vypětím všech sil jsme našli chráněné bydlení pod USP a tam je bratr už 3měsíce-stal se zázrak a naše rodina opět žije jako dřív jen máme strach koho si ta nemoc najde dalšího v pořadí.Ty musíš mamku donutit k návštěvě psychiatra!Nevím jak se to u ní projevuje ale možná že by doktor mohl jí navštívit i doma a vyšetřit jí aniž by o tom věděla.Chápeš?Musíš za ním dojít a na všechno se zeptat.S neléčeným schizofrenikem žít je peklo.Držím palce!
cubina (Po, 5. 6. 2006 - 21:06)
Ahoj,mám dost velký problém.Můj táta je schizofrenik a kvuli tomu se to neda doma vydržet.Jsem na něj alergická atd...Neustále mamce říkám,ať se sním rozvede, ale ona ho má stále ráda i za to co jí dělá,ale ani jí se tento život nelíbí ale bojí se, že když se sním rozvede, tak si ublíží on sám a nebo jí.Každý den jsou doma jen hádky a řo většinou vyvolává ON, že se mu třeba nelíbí co furt dělá mamka a já se pak do toho pustím a je z toho 2.světová.Nejvíc se bojím toho, že by to mohl mít po něm můj mladší bracha(3 roky)Protože táta to má zž od malinka.Byl i v léčebnách v Praze a v Dobřanech, odkud jsme si ho radeji vzali zpátky,protože ty podmínky tam byly příšerné.Prosím poraďmi co dál.
Martin (Po, 5. 6. 2006 - 23:06)
4Pepa: Ve filmu Beautiful Mind nedostává hlavní hrdina geniální matematik John Nash elektrošoky ale vysoké dávky inzulinu které ho přivedli do komatu. Dřiv se takhle schizofrenie léčila (u nás pokud vím ještě koncem sedmdesátých let) ale dnes pokud vím se to praktikuje jen zcela vyjímečně. Tato metoda je jistě dost drastická ale nedokážu posoudit nakolik je učinná. Vzpomínám si na pořad o schizofrenii z cyklu Diagnoza na ČT a tam mluvil nějaký starší (cca 50 let) schizofrenik který měl diagnostikovanou schizofrenii už od puberty a tvrdil že mu inzulinova komata pomohly.
pepa (Pá, 16. 6. 2006 - 15:06)
schiza????
zdravim
mam problem,cely zivot me pronasleduji bludy typu udelej to a to nebo jdi tam nedelej to a to pokud neposlechnes tak s etimuze treba neco stat:pr musis jit kolem lesa nebo ti upadne ruka apod kraviny,nebo rano si ti je vemou atak..pak si musim rikat ty reci vyhazuju muzu jit kudy chci a ruka mi neupadne,vetsinou sou bludy atakovany na urcitou lidskou cast meho tela ruce nohy,hlava vetsinou spis ety ruce,zacalo to ve 4tride kdy se mi predstavovala ze mi leze do mozku mozek ucitelky apod,pak sem musel ho jakoby vytahnout zhlavy a poslat jakoby pryc od tela do nekoho druheho,pozdeji se predstavy stali vice komplikovane,na tohle se v televizi nedivej a tak ruzne,nekdy delam krkolomne pohyby ze jim jako utecu tem predstavam jeto docela komicke, napr,v praci treba todle nedelej a kdyz to udelam zalezu si nekam do kouta a tam si nahlas ci vduchu toto zase odrikavam ze se mi nic nestane atak nekd yto trva cele hodiny, sem jakoby presvedcen na 100% ze mi ta ruka uhnije apod, jeto hruza stimhle zit jedna se o schiziofrenii?jaky typ?nikd esem stim nebyl,je mi 24let a toto me trapi takrka od mladi, ve dne i vnoci nekdy neda i spat! dekuji za odpoved
Honza (Pá, 16. 6. 2006 - 19:06)
Před čtyřmi lety u jednoho mého známého člověka vypukla náhle po několika dnech nenápadných příznaků těžká schizofrenie. Naštěstí byl pátek večer tak byl problém sehnat lékaře a nemohli jsme ho hned odvézt do Opavy. Kontaktovali jsme pár svých známých o nichž jsme věděli, že provozují Auditing a Regresní terapii. Následující víkend byl velmi těžký a nervově vyčerpávající. Ale musím říct, že jsme toho člověka dali do pořádku, bez kontaktu s lékaři a dodnes je zdravý. Mimochodem, před dvěma týdny jsem se seznámil s jednou velmi sympatickou holkou, která už se roky léčí se schizofrenií. Šokovalo mne, když mi řekla, že na ní praktikovali i elektrošoky kromě samozřejmě tun prášků. Myslel jsem, že tohle středověké zvěrstvo už u nás skončilo. Nechápu, jak "normální" medicína může ještě uznávat elektrošoky, které jsou vyloženě barbarským, nebezpečným a neůčinným krokem zpět a současně zesměšňuje léčitele, kteří mají úspěch.
Johanka z Arcu (Pá, 16. 6. 2006 - 23:06)
Ahoj Pepo. Mam podobnej pribeh. Nebudu to tu rozepisovat, ale jsem strasne rada, ze jsi to sem napsal. Ja jsem to nikomu nikdy nerekla. Taky jsem poslouchala hlasy, konala pokyny..no, vubec nebudu zachazet do detailu. Ale jedno ti reknu na sto procent. Jestli se jedna o schizofrenii, to opravdu nevim. Napis. Jo, a jeste neco. Zkus se tomu postavit. Proste si rekni.."Nejsem blbej, co si to tu vymejslim, tohle delat nebudu, nemocnej nejsem atd. Zkus to, ja jsem to nejakou dobu vydrzela. jeste mi z toho sice neco zustalo, ale jsem v pohode. Hlavne na to nemysli!!!!
Martin (So, 17. 6. 2006 - 01:06)
4 Honza: Jelikož mám za sebou taky jednu hospitalizaci v šaškecu tak o tom možná něco vím. Třeba se mýlím ale elektrošoky (ECT-elektrokonvulzivní terapie) se v Česku praktikuje u nejtěžších forem depresí kdy nezabirají žádná antidepresiva samozřejmě u do toho patří i případy depresivních fází u maniodeprese (bipolárně-afektivní porucha)To se ale podle mne týká tak cca 10 % procent pacientů s těmito duševními poruchami. V případě schizofrenie se ECT praktikuje snad jen (u zcela vzácné) katatonické formy. U schizofrenie se spíš v minulosti nevím jak je to dnes používala jiná poněkud drastická metoda inzulinova komata dobře je to ukázano v oscarovém filmu Beautiful Mind o geniálním matematikovi trpicím schizofrenií Johnu Nashovi (Russel Crowe). Podle mne ta holka co se s ní bavil bud neměla čistou schizofrenii ale schizoafektivní poruchu u které jsou často i deprese někdy se suicidálními sklony nebo ale to je krajně nepravděpodobné tzv postschizofrenní depresi to už je člověk v podstatě z hlavní ataky nemoci vyléčený ale zůstávají mu určité šrámy na duši které se projevují smutkem a špatnou náladou ale dost pochybuji že by ji hned léčili ECT.
Martin (So, 17. 6. 2006 - 01:06)
4pepa: Ty že to něco říká že když něco uděláš nebo neuděláš stane se to a to asi není schizofrenie ale spíš nějaká psychotická porucha s bludy i když něco podobného se objevuje i u OCD (Obsedentně-kompulzivní porucha) když jsme se bavili o filmu tak tu měl Jack Nicholson v "Lepší už to nebude" Ovšem chtělo by to vysvětlit jak to bylo s tou paní učitelkou ve 4 třídě pokud ses třeba domníval že ti čte myšlenky nebo nějak manipuluje s tvým myšlením tak je to jeden ze symptomů schizofrenie akorát je dost vzácné že se to projevilo tak brzy. Většinou to začne někdy během puberty nebo mezi dvacátým a třicátým rokem života.
Martin (So, 17. 6. 2006 - 01:06)
Zkusil jsem vyhledat nějaké info v angličtině ohledně použití N20 (rajský plyn) jako alternativy antipsychotik u schizofrenie. Podle mne je to o dost neprobádanou oblast ale nějaké konkrétní poznatky jsou asi tyto.
1) Inhalace N20 se doporučuje dětem s komplikovaným porodem což je jeden z rizikových faktorů pro vznik schizofrenie a vůbec mnoha dalších chorob souvisejících s poškozením mozku tedy jako prevence. O tom že by se tím dala léčit schizofrenie která již propukla není nic potvrzeno
2) N20 působí prokazatelně jako anxiolytikum (snižuje úzkost) což je častý jev u mnoha duševních nemocí nejen schizofrenie
Závěr tedy je že určitá pomoc by to být mohla ale nedá se jednoznačně říct že léčba N20 může plně nahradit antipsychotika.
Radek (Út, 27. 6. 2006 - 10:06)
Nikdy jsem neměl halucinace či pocit manipulace s myšlenkami.Před 20 lety jsem slyšle na vlastní uši o holce,které praskly po jídle cévka.Měl jsem strach,aby se mi to
po jídle nestalo.Dezorientován jsem nebyl,ale byla mi dána nálepka schizofrenie.
pepa (Pá, 21. 7. 2006 - 11:07)
zdravim
mam problem,cely zivot me pronasleduji bludy typu udelej to a to nebo jdi tam nedelej to a to pokud neposlechnes tak s etimuze treba neco stat:pr musis jit kolem lesa nebo ti upadne ruka apod kraviny,nebo rano si ti je vemou atak..pak si musim rikat ty reci vyhazuju muzu jit kudy chci a ruka mi neupadne,vetsinou sou bludy atakovany na urcitou lidskou cast meho tela ruce nohy,hlava vetsinou spis ety ruce,zacalo to ve 4tride kdy se mi predstavovala ze mi leze do mozku mozek ucitelky apod,pak sem musel ho jakoby vytahnout zhlavy a poslat jakoby pryc od tela do nekoho druheho,pozdeji se predstavy stali vice komplikovane,na tohle se v televizi nedivej a tak ruzne,nekdy delam krkolomne pohyby ze jim jako utecu tem predstavam jeto docela komicke, napr,v praci treba todle nedelej a kdyz to udelam zalezu si nekam do kouta a tam si nahlas ci vduchu toto zase odrikavam ze se mi nic nestane atak nekd yto trva cele hodiny, sem jakoby presvedcen na 100% ze mi ta ruka uhnije apod, jeto hruza stimhle zit jedna se o schiziofrenii?jaky typ?nikd esem stim nebyl,je mi 24let a toto me trapi takrka od mladi, ve dne i vnoci nekdy neda i spat! dekuji za odpoved
pepa (Pá, 21. 7. 2006 - 11:07)
si nekd ylepsi rikam jestli to nebudelepsi vsechno ukoncit a bude klid protoze kdyz se presvedecim ze je vsechno ok zase se my myslenky negativni vtiraj dohlavy ajetoéznov a kolotoc a jeho nemuzu dostat z hlavy!pripada mi to ja ko kdyby to prichazelo jakoby v periode chvilu je klid a pak s eto rozjede az na vrchol a zase klid takova sinusoida ,jeto mozne?jak to lecit sam???
pepa (Pá, 21. 7. 2006 - 11:07)
tak dneska sem si to opet rikal , bylo to typu ty ruce sou uplne vpohode nic se snema nestane atd nebo ze si to muzu rict a z po 12hodine ranni apod, no nekdy jdu i k zrcadlu a tam menim vyrazi v obliceji treba nahodim osklivy oblicej a rikam si ,jate necham pepku nachytat zase na komentaci,nekdy to je vyhruzne na mou casr nejakeho tela nebo na nekoho blizkeho ze treba umre atd.. a druhy hezci oblicej a le prd me nenachytas dej mi pokoj bez zmyho tela ven a porad dokola chapu ze to je vymysli a nema to vubec zadny negativni vliv na mou cast ruky ci noh, proste je to vsecko fantazie,paranormalni blud a myslim si ze to nema zadny vliv na me telo !realita je uplne jina za psychiatrem se me nece udelali by ze me blazna a nekam zavreli !!!!! jak to mam potlacit ?nekdy si to potlacim sam kdyz s epresvedcim ze sem v poradku ajeto ok ale tak na 4-5h pak zase nejaka myslenky vhlave preskoci a uz je to zase dokola, idelani je kdyz si toho nevsimam a vykaslu se nato tak tu chvilku kdyz si to uvedomuji tak mi je jako kdybych umiral hodne uzko ale po delsi dobe kdyz nato zapomenu jeto ok
Někdo (Po, 14. 8. 2006 - 20:08)
Určitě běž za psychiatrem. Není to normální, ale zěžko ti tu budeme radit. Psychiatr bude nejlepší volba.

Diagnostikuje a poradí ti. Takhle by jsme ti dávali jenom laické rady a ty jsou nejhorší...
PRO PEPU (Po, 14. 8. 2006 - 23:08)
dle mého to vypadá na obsedantní poruchu, je nutné s tím něco dělat, dojdi k psychiatrovi, je to poměrně snadno léčitelné.
pepa (St, 16. 8. 2006 - 19:08)
cusik
tak sem se tak zaposlouchal na ty reci a musim podotknout ze si vlastne
povidam jakoby sam se sebou neco jako 2 pop 3+1 vjednom tele zni to asi komicky ale tak nejak to probiha uz peknou radku let,dneska sem si rikal ze bych moh mit rakovinu v rukach nebo ze musis zajit ven nebo ze upadne hlava.. zrovna sem se dival dneska na porad o parananoidni schizofr.. byl tam manik co ho to zuzovalo 12 let a nakonec se stoho dostal sam, dneska tedy to zkousim uvedomuji ze to sou vsechno blaboly ba primo bludy a kupodivu se ve stavu mysli neco deje jako ze si to uvedomuji ze se jedna spis o dus.nemoc a ze to co delam a veskere pohnutky a cinnost ktera doposud byla rizena temito bludy je vlastne onemocneni ,proste od sebe oddeluji relaitu od techto nesmyslu je to docela tezke dneska sem stim zacal poprvi,jinak muzu rict ze posledni tyden sem si takhle prokecal ze se se neco stane priklad:/pr sem vkuchyni tak rychle jdu do obyvaku a tam si kecam ze ty reci co byli vkuchyni ze je stornuji apod kecy atd..celej den takhle lital sem nekdy se to kombinuje ze sem treba to vyjimal na posteli ty osklivy reci co sem si brumlal a mel sem pusteny radio a vtom sem mel sluch halucinaci ze vtom radiu ze se spise votoci vsechnom proti tobe a takova hovadina,tak sem si to zase lital rikat na kreslo nekdy komicke pozice treba na jedny noze nebo zatukavam to na drevo atd,
/viz priklad sem pred 1rokem videl chlapa vtelevitzi jak prisel o obe ruce kvukli nehode tak diki tomuto poradu sem probreptal radu mesicu protoze sem se furt musel presvedcovat ze nedopadnu jako on atd,to sami s ejednalo snohama no hruza jeden cas i s ocima ze slepej atd no hotovo/nebo treba v praci musim udelat nebo doskocit snohama aspon 1,50 a byse nestali zadny hruzy co sem si dky rikal dokonce sem to meril metrem kdyby me nekdo videl tak me asi posle do cvok hauzu -asi se jedna o vice druhu schizi,tenkrat sem si tohle mlel venku teda spise ze vyluciji reci v jednom prostoru co sem si tady rikal atak asi hodku no zajimava situace je to nevypocitatelna nemoc, ted se to snazim ututlat kdyz neco takovyho je tak dej pokoj ze zas nemocnej?,a taky to pomaha, ale jeste sem si vsiml jedne veci ze se tyhle stavy mozku pohybuji jakoby v nejake sinusoide,proste ze je chvili klid pak to vystoupa a zas do klidu hodne zajimave,ttaky jedna vec nevim ejstli to je ktomu kdyz je sklon ktemhle recem tak si vsimnu ze muj mozek jedna trochu jinak jakoby sem byl vnejakem mensim tranzu ze trochu prestanu vnimat realitu okolo ale jen opravdu trochu,proste kdyz si neudelam tu a tu vec co muj mozek vyplodil tak sem takovej zarazen ba smutny a naopak kdyz to udelam tak sem stastni vpohode vesely a vnalade jako dkybych dostal nejakej darecek v detsvi,takovy zmeny nalady proste,nejak tomu enrozumim co by to mohlo byt ,, nejhorsi co muzu udelat ze se poddam temhle bludam jako ze treba jedu autem a tedka jed tamhle /aby se ti stornovali ty hnusny reci na ruce nebo ze umre segra/ a vono to je 20km no dobrej zapich,lepsi je tomu nepoddat jako tedka co to pisu tak se mi to zas tvrdosijne vtlouka ta rakovina ale uplne to ignoruju ,a je klid akorat trochu cejtim tlak v mozku jako kdyby to chtelo ven nejaky bludy ktomu receny ,doufam ze se mi to podari a iplne ovladnu tyhle stavy mozku, protoze uz mam takovy dojem ze muj otec pozoruje ze se semnou neco neni vporadku tak me podezira,

kdo to bude cist tak si asi nekdo bude myslet co resim za picoviny ale verte tahle nemoc je divna!

ps:ja necu k doktorovi udelaji ze me blazna cu to resit sam vlastne ani nemocnej nejsem!
dirty bastard (Čt, 31. 8. 2006 - 17:08)
zdar pepo: reknu ti na rovinu. jsi rozesrany.. a mel bys to resit... tohle jsem napsal v jinem tematu tak si to precti a na konci ti poradim jak se z tech sracek dostat sam protoze ja jsem taky chory : " jednou za tri roky se mi projevi nemoc podobna schizofrenii kombinovana s maniodepokou a paranoidni psychozou... poprve se to stalo v dusledku asi ctyrleteho abuzu tvrdych a lehkych drog.. podruhe to bylo stresem a alkoholem .. trvlo to rok a potom pul roku.. dostal jsem se z toho vzdycky nejak tak vlastni silou ale stoji to hodne usili... v tech chvilich mate telove halucinace, bludy, dezorientace, tlak v hlave, pocity svedeni na mozku, neschopnost rozlisit vjemy.. ztrata vlastni osobnosti ovsem ne na ukor inteligence, nejistota... tohle ted pisu ve stavu ktery se mi vratil jiz potreti.. nejspis v duseldku dvouleteho zneuzivani tvrdeho alkoholu a to ve vysokych davkach.. psychicky nestabilni clovek jsem byl vzdy, v mladi epilepsii ale nemoc dusevni je neco jineho.. vite ze jste v prdeli ale nedokazete to ovlivnit protoze to nejde.. navic jsem mel cely zivot afinitu k drogam nebo alkoholu jako prostredku zesileni svych snu a uniku do vlastniho sveta romantickych predstav.. muj zivot byl kolotoc abstinence a abuzu stale dokola.. ted zase abstinuji..a pokud se z techto sracek dostanu (a ja chci) nejspis si uz dosmrti zakazu vsechny drogy.. momentalne mi pomaha lek Oxazepam.. neni to na chorobu ale na stavy uzkosti.. nemam po nem takove krece a pocity ze moje ruce nepatri k memu telu taky zeslably.. sice stale casto nevim kde zrovna jsem a emoci si vyvolavam jen velmi tezko ale da se to prezit... ve vsech techto obdobich jsem zvladal studovat a jakz takz fungovat jako normalni clovek.. diky uzavreni do sebe a vnitrnimu dialogu a vyvolavani vzpominek ktere jsem se snazil zpatky tridit.. jde to i bez leku .. jsem vystudovany pravnik .. stale funguju jakz takz ale praci jsem ted musel vzdat.. byla by to prilis nejista zalezitost.. preju vsem silu a dostatek sebekontroly to je nejdulezitejsi.. ja mam to stesti ze se dokazi dokonale ovladat a ty picoviny co mi bezi v hlave dokazu stale dokola zabijet..ale aby to clovek dokazl musi poznat co je rozesrane... nashle"

takze pepo: neni to sranda.. zpusob jak sjem to udelal ja dycky bez prasku ? zabaveni se jednoduchymi cinnostmi.. soustavnym vyvolavanim ve vzpominkach toho normalniho stavu v jakym bych mel byt abych nezapomel ze jsem momentalne chory.. to je ze vseho nejvic dulezity !!, jo a kdyz se mi to objevilo poprve.. sel jsem k psychiatrovi a pak jsem se na to vysral neveril jsem mu.. byl jsem o tom svym prilis presvedcen.. ted mi tahne na tricet a uz to jako ostudu nevnimam.. beru to jako stejnou nemoc jako je chripka.. je to nemoc a hotovo.. nikdo z tebe nemusi nic delat.. proste jsi nemocny a to je fakt.. uznej to a bojuj.. racionalizace pomuze vic nez popirani.. nashle
pepa-dirty (So, 2. 9. 2006 - 20:09)
no taky to tak nejak zkusim akorat me stve ze kdyz s emi to povede tak mi zase vilitne v palici enjaka myslenka hnusna ohledne ruk a jeto zas e dokola dela mi to snad mozek naschval!,jinak sem to jednou zkousel jen tak enchat byt aniz bych s enejak presvedcoval o necem a taky s enic nestalo ale byl sme takovej hodne rozesmutnelej, takova zmena nalady ze sem navyklej na tu "komentacku" a tedkom nic,no kdyz tak premejslim dozadu tak me tahle nemoc trapi uz od detstvi obcas si rikam jestli radsi to vsechno neukoncit protoze ten "druhej"co je ve me furt oxiduje a picuje!...!
dirty bastard (St, 6. 9. 2006 - 18:09)
doporucuju medikaci.. ver mi pomuze ti to a budes klidnejsi.. zbytek si uz vybojujes sam... dalo by se to prirovnat k vojakovi.. pokud ma pusku je ucinejsi ale puska sama vojaka nenahradi.. pokud mas leky .. jsi jako ozbrojeny vojak a zmuzes vic nez vojak neozbrojeny :-)
Dana (So, 16. 9. 2006 - 20:09)
Taky mám divný podobný pocity
Jana (Čt, 21. 9. 2006 - 16:09)
Panove, moc vam drzim palce. Nevzdavejte ten boj s tou skutecne divnou nemoci!!! Preji Vam z celeho srdce hodne sil, Vy to urcite zvladnete!
babs (Čt, 30. 11. 2006 - 15:11)
moje matka má tuto nemoc a my si s ní nevíme rady, nebaví se s celou rodinou a proto jí nigdo nemůže pomoct, odhání je od sebe, s otcem jsou rozvedení a jedinej, gdo to musí řešit jsem já a můj bratr (16 a 18 let) má pocit, že na ní pokřikují lidé v zaměstnání i na ulici, že jí urážejí, nikomu nevěří a myslí si, že máme doma štěnice a že všechno co se děje dělají lidé, které podplatil můj otec a její matka, se kterou se s bratrem nesmíme stýkat, babička jí totiž gdysi řekla, že by se měla léčit a ona v ní teď vidí spiklence stejně jako v každém, kdo jí něco takového naznačil...napadá někoho, co se dá v takové situaci dělat?
danca.x (Po, 4. 12. 2006 - 15:12)
Plne s tebou souhlasim, Pepo.Diky tvemu nazoru jsem se na mou schizofrenii podivala uplne jinyma ocima...uz ji neberu jako nemoc musim priznat ze mi hodne dala, na svet mam urcite jinej nazor nez pred nemoci...nejdriv jsem trpela akutni polyformni psychotickou poruchou pak se z toho vyklubala schizofrenie-uz sjsem 2 roky doma a zvladam chodit do skoly,jen doufam ,ze me nepotka relaps...ctu vsechnu moznou literaturu a chci se toho ,co nejvic dozvedet piste na danca.x "seznam.cz,diky moc...
Lenka (Čt, 7. 12. 2006 - 00:12)
Mam 21 leteho syna a jeho problemy jsou podobne,on totiz ani nedostudoval,zije na ulici,protoze souziti s nim je horor,nepracuje,ma vazne existencni problemy atd.Ma za sebou drogove epizody,jiz v 16ti se lecil ze zavislosti na pervitinu,potom jsme zkouseli znovu skolu a opet to zacalo,nejdriv totalni dezorientaci,prudke vykyvy nalad,zmatky,osamelost,socialni ztazeni a paprsky.Neustale se zabyval tak jako ty svymi udy on zase resil paprsky,utocil na me ve dne v noci ze ho ovladam pomoci techto paprsku,ze se citi jako loutka,ze mu sekaji myslenky hazou s nim sem a tam a strasne ho to boli,pak mu ty paprsky jeste delal jeho kamarad,vlastne ti nejblizsi,byl z toho strasne vycerpany,mluvil o sebevrazde,skoncili jsme na krizaku,nasadili mu okamzite risperdal nizkou davku.Potom zmizel s kamaradem do Francie,tam se pohadali a on se mu tam ztratil,predtim jeste ztratil vsechny doklady a zil tam jen tak na ulici,hledala jsem ho interpolem,rok jsem o nem nevedela,bylo to nejhorsi obdobi meho zivota,vsichni jsme se smirovali s tim ze uz umrel.Po roce ho tam ten kluk znovu objevil,dozvedela jsem se ze tam syn celou dobu kouril hasis a zil v tom nejstrasnejsim ghetu v jizni Marsei,kde jsou sami arabove,byl uz tak mimo ze ani nevedel jak se jmenuje,musela jsem jet pro nej do Parize,byl ve strasnem stavu,obleceny z popelnice,silne zapachal,vlacel s sebou jenom smradlavy spacak,byl vydeseny,strasne kricel,slovni salat,myslela jsem ze na paprsky zapomnel ale vypracoval si system bludu s paprskama a kreslil mi schemata pomoci kterych vypocital vzorec ktery se nikomu nesmi dostat do rukou,protoze on je mág,génius a básník a on z nas udela milionare,protoze je schopen vystopovat treba bin ladina podle pachu jeho boty atd.Bylo to neco strasneho,hrozne jsem se ho bala,musela jsem ho uspat praskem abych ho mohla v klidu prevezt do ceska.Doma jsem se s nim domluvila ze pujde na detox,blazinec rezolutne odmital,z detoxu ho pustili za dva dny na revers,jela jsem osobne za primarem protoze jsem byla presvedcena ze je v tezke psychoze,tam mi rekli ze neni psychoticky ani abstinencni priznaky neshledali,ze je jenom takovy sveraz,porucha osobnosti a tudiz nebyl duvod drzet ho tam proti jeho vuli,byl agresivni,doma na me fyzicky zautocil,resila to policie atd.jsem uz z toho zoufala,prasky samozrejme nebere,odmita lecbu,jeho lekarka navrhla invalidni duchod,ale on o tom nechce ani slyset.Nyni je situace takova,ze zije stale na ulici,je bez prijmu,obcas se u me ukaze,zajimaji ho jenom primarni potreby,jidlo,koupel,vyspani,je strasne egoisticky,porad jenom bere,nic a nikdo ho nezajima,nic nesdili,neproziva,zije si jenom v tom svym svete,bezduvodne se uchichtava v jakychsi intervalech a nikdo nevi proc,udajne se treba smeje svymu telu kdyz se sprchuje,porad krouti prstama ve vzduchu a imaginarne zachytava paprsky,nekomunikuje,pri nejakem pohybu se zasekne jako kdyz zastavis film a uprene kouka do jednoho bodu nekolik minut.Kdyz mu neco reknu tak na me obvykle vybafne nejakou nesouvislou produkci a odhani me.Je to strasne psycho...a uz jsem z toho hotova,nevim co s nim,zije uplne bezcilne ze dne na den,jenom tak nicotne preziva a neni mozne s nim navazat smysluplnou komunikaci.Strasne me trapi kdyz musim prihlizet jeho utrpeni a nemuzu vubec nic podniknout.
Luděk (Čt, 7. 12. 2006 - 01:12)
No pozdravpánbu, to Vás lituju. Je to podle mě těžká psychóza, divím se, že to na detoxu nepoznali. Myslím, že v podobném případě by se měl léčit i nedobrovolně s rozhodnutím soudu, ale prý k tomu nelze nikoho nutit, pokud se nechová agresivně.
Helen (Čt, 7. 12. 2006 - 10:12)
Schizofrenie je opravdu nemoc významných lidí,těch,kteří jsou i hodně citliví.Ti,co berou drogy,si za to můžou sami.Je třeba spoléhat na pomoc a pochopení blízkých,protože většinou s věkem to jde k horšímu.El.šoky neuznává, ale není-li zbytí,pak nevím.Protože jsem poznala hodně lidí,kteří na tom byli moc špatně.Já jsem díky lékům docela v pohodě, ale je to boj a cesta na dlouhou trať.Bojím se některých lidí,kteří zesměšňují /i veřejně/ a někdy nevím,jak se zachovat.Ale věřím,že jsou i takoví, kteří nemoc chápou.Poznám je a jsem jim vděčná za podporu.H.
Lenka (Čt, 7. 12. 2006 - 15:12)
Zdravim vsechny zucastnene a dekuji za komentare.Taky si myslim ze je to psychoza a ze doktori ani primar to nepoznali,byla jsem z toho tak hotova ze jsem si s sebou k rozhovoru s primarem vzala do kabelky diktafon,dokonce jeho ambulantni psychiatricka take nejdriv tvrdila ze je to porucha osobnosti s hysterickymi rysy a ze s tim se neda nic delat,opakovane jsem na ni utocila ze jsem presvedcena ze se jedna o psychozu,syna jsem se bala kdyz jsem s nim byla v byte o samote,pri zasahu policajtu,kdyz na me tenkrat zautocil(prohodil me balkonovymi dvermi a agresivne mi nadaval do kurev)porad se choval jako by byl v ohrozeni zivota,pred policajty utekl a vyhrozoval sebevrazdou,kdyz ho nasli,odvezli ho do cernovic aby vyloucili riziko sebevrazdy,doufala jsem ze uz si ho tam nechaji,za par hodin jsem ho vsak mela doma znovu,doktor ktery ho vysetroval pry nic neshledal,tvrdil ze syn pusobil klidne,a vyloucil riziko sebevrazdy,nakonec to cele z domaciho nasili postavili tak,ze syn byl ke svemu utoku mnou vyprovokovan,nezbylo mi nez mu zavest pevny rad a to ze muze u me pouze prenocovat od 22-10hod a po te musi muj byt opustit.Toto jsem dusledne dodrzovala,nejakou dobu to fungovalo a pak zacly zase problemy,mezi tim jsem se dozvedela od jeho psychiatricky ze se syn jen tak mimodek obcas za ni zastavi a vali ji ty nesmysly s temi paprsky taky do hlavy,na zaklade toho mi napsala dodatecne parere pro prijeti i k nedobrovolne hospitalizaci pri pripadnem dalsim utoku,kde jiz uvedla ze navzdory tomu co sdelovala v predchozim parere,tentokrat na ni syn pusobil psychoticky.Musim jeste dodat,ze schizofrenii mame v rodine,trpela ji matka meho otce.Takze mam po ruce parere,ktere je nachystane v pripade dalsiho utoku.Jenze syn stejne zije na ulici jelikoz ja odjizdim pracovne vzdy na delsi dobu mimo domov,a kdyz jsem ho nechavala ve svem byte tak mi ho devasoval a prodaval moje veci,za to ho nikdo do cernovoc neodveze,takze se to tak jaksi neprogresivne vlece,vypada to ze si dava pozor aby nevyvadel,ale normalne se nechova,nedavno mi tady exceloval s umelou vaginou a vedl u toho obscenni reci,potom zase kdyz uderily mrazy a nemel kam jit tak,rekl ze jestli ho tady nenecham posledni noc prespat tak se zabije,sel do kuchyne vytahl ten nejvetsi nuz a namiril si ho do bricha,nevsimala jsem si ho a rekla jenom ze aspon budeme mit uz vsichni pokoj,pak ho to prestalo bavit.Casto jeho projevy natacim na kameru,jenze to nejdulezitejsi nikdy nestihnu zachytit,protoze nez si vsechno nasteluju ta k se prestane projevovat.
Budu vdecna za kazdou vasi zkusenost byť osobni...je to velka podpora,mam tak aspon pocit ze na to nejsem sama.
Preji vsem hezky den.
Iva (Čt, 7. 12. 2006 - 18:12)
Dobrý den paní Lenko, je mi opravdu moc líto, že Váš syn je na tom tak vážně.Můj bratr také trpí duševní poruchou, schizofrenii.Nejprve se to projevovalo tak, že si myslel, že ho táta, mamka, babička já (je mi 23 a jemu 20 let), dokonce kočky znásilnili.Potom začal být agresivní neustále na nás narážel, jak jme ho znásilňovali žil v určitém bludu.Nutno ještě dodat, že náš otec je také hodně zvláštní na Járu neustále křičel teť je to lepší, že je blbej a nic neumí a tak dále.On bratr není moc manuálně šikovný, ale jinak je dost inteligentní bavily ho jazyky, filozofie, psal basničky, povídky, vtipy a tak dále.Tet·momentálně je půl roku po lečení v nemocnici a bere prášky Abilifi po lěčení neměl o nic zájem a tak zanechal školy, ale snad se tam vrátí, je na invalidním důchodě.Do nemocnice jsme ho dovedli takovým způsobm, že jsme mu slíbili, že se tam s ním budou bavit o psychoanalýze. On chtěl jít k nějakému psychologovi a tak to nebylo až tak těžké jen doufam, že mu alespoň trochu pomohli.Má totiž teť takovou lékařku, která nám ani neřekla jak se k němu máme chovat a nepředepsala mu a ani nám nechce říct jaké jsou terapije pro takto nemocné.Jsem si vědoma, že jsem psala choticky a omlouvám se i za případné chyby.Držím Vám, Vašemu synovy i jiným lidem takto postiženým a samozřejmě i Jároj pěsti
Luděk (Čt, 7. 12. 2006 - 21:12)
Je opravdu těžké přimět k léčbě psychotika, který si nechce přiznat svou nemoc. Když mně vezli do léčebny, byl jsem v přesvědčení, že je nemocný můj otec a já že tam jedu jen podat nějaké svědectví. Až tam jsem poznal, že chtějí léčit mě - pokládal jsem to za velkou nespravedlnost, několikrát jsem se pokusil utéct. Až asi po třech měsících jsem uznal, že jsem nemocný a začal se normálně dobrovolně léčit. Je to fakt složitá nemoc.
nina (Čt, 7. 12. 2006 - 23:12)
Po přečtení těchto i starších příspěvků je mi dost smutno ,jak dokáže nemoc ovládat člověka proti jeho vůli.můžu říct ,že jsem měla možnost se stouto nemocí setkat jako dítě u své babičky,ale není nad to pročíst a tímto i trochu prožít jak se cítí ten kdo tuto nemoc má.Nedokážu si představit ,že by mě pronásledovaly hlasy ,příkazy ,neustálý strach,musí to být hlavně vyčerpávající se snažit,aby okolí nic nepoznalo.Chtěla bych jen napsat,že si myslím,že pokud někoho sužují takové hlasy a ztěžují mu ustavičně život,měl by se svěřit lékaři a pokud mu nebude vyhovovat ,najít si jiného.Já vím ,že člověk nemá po zkušenostech třeba ani zájem,ale jde o to pokud si sam dokáže oddělit bludy od reality jestě není tak zle,ale jednou to schpen už být nemusí a může ublížit sobě nebo jinému.Přeju vám v tomto vnitřním boji hodně síly a děkuji,že jsem směla trochu nahlédnout..
Lenka (Pá, 8. 12. 2006 - 00:12)
dekuji za vase prispevky,pani Ivo muselo to byt opravdu strasne peklo pro celou rodinu,kdyz na vas bratr dorazel ze jste ho vsichni znasilnili,muzete mi napsat o jaky druh schizofrenie se u nej jedna?Studuji psychologii 2.rokem a mam podezreni ze u meho syna se jedna o hebefrenni typ,zajimalo by me take u p. Ludka jak se jeho choroba projevila? Vidim ze u vsech kteri byli hospitalizovani,byl stejny problem a to ze museli byt nejak mystifikovani,aby bylo vubec mozne je do nemocnice nejak dostat.Tuto mystifikaci uz jsem taky pouzila asi pred 3 roky,kdy souziti s mym synem bylo jiz tak neunosne,dle doktorky v dusledku poruchy osobnosti,ze jsem se rozhodla dat ho do cernovic abych si od nej odpocla a nacerpala nove sily,bylo mu 19 a dosel mu tehdy povolavaci rozkaz,rekla jsem mu ze musime jit na vysetreni do cernovic aby nemusel na vojnu,to se mu zamlouvalo,domluvila jsem s doktorkou at napise prijeti a vsechno tam domluvi,kdyz jsme tam dorazili tak na prijmu byli vsichni tak nemozni a vykuleni z toho ze syn vubec nevi ze jde na hospitalizaci,vsechno mu hned doslo,normalne se sbalil a odesel a oni ho nechali.Vzhledem k tomu ze to nebylo poprve co ho nechali utect,tak se moje sance dostat ho donemocnice vyrazne snizila.
Nevim,ale jaksi tady nefunguje zadna spoluprace,je to cele jaksi nedomyslene a na hlavu postavene.Pripada mi ze doktorum je vsechno jedno,jak kdo skonci,zajima je jenom jestli to budou mit zaplacene.
Ted se na dva tydny odmlcim,zitra odjizdim a na internet budu mit omezeny pristup.
Zdravim vsechny a preji hodne sil...
Iva (Čt, 14. 12. 2006 - 20:12)
Paní Lenko, já vlastně ani nevím jakou schizofrenii můj bratr trpí snad měl napsáno v papírech od doktorky rodinná anamnéza.Jinak jsem teť docela optimistická a doufám, že se Jára uzdraví.Já jsem také chtěla jít studovat psycholgii vzhledem k nemoci, která se u Járy projevila, ale stejně jsem si nakonec vybrala archeologii.Možná to j škoda, protože se mi zdá, že doktoři, kteří léčí tyto nemoci s ní nepřišli jinak do kontaktu než s pacienty.Kdyby měli takto nemocného v rodině a věděli jaké je to trápení snad by se chovali jinak.Chvílemi mi připadalo, že ti doktoři jsou také nemocní.Chodili po chodbičce a spívali si neměli o nic a nikoho zájem.Neustále se například vykrucovali a vysloveně nestáli o kontakt s námi když, byl Jára v nemocnici.Jak píšete, že je doktorům všechno jedno tak s tím musím jen souhlasit.Například doktorka psychyatrička, ke které chodíme se s Járou se absoulutně nezajímá jak se mu vede, zajímá jí jenom jestli potřebuje další prášky a tím to končí a pokud nám něco slíbí tak to stejně nedodrží.Někdy to je fakt šílené a hodně to člověka ubíjí.Přeji všem mnoho sil v překonávání překážek.
Iva (Čt, 14. 12. 2006 - 20:12)
Teť koukám kolik jsem tam nasekala chyb.Omlouvám se
Janina (Pá, 15. 12. 2006 - 15:12)
Tato nemoc je v naší společnosti velmi netolerovaná a odsuzovaná, a proto je tu i ten postoj lékařů.Vůbec se mi to nelíbí. Je to diskriminační a měl by se na nás brát ohled i v zaměstnání a ne hodit nás přes palubu a je to.....Český národ rád podporuje zlo a posmívá se, je to velmi kruté.Myslím si ale, že to onemocnění může potkat kohokoli a kdykoli. J.
David Belotelkin f21 (Pá, 22. 12. 2006 - 20:12)
SKôR JE TO TAK, ZE POJEM SCHIZOFRENIE MA VELKU VAHU A Z TOHTO VELMI SILNEHO POJMU SA PRENASA /INFIKUJE/ VONKAJSIE JA. U KAZDEHO SA TO INAK PREJAVUJE A TO JE TA ZAHADA DOPATRAT SA BLIZSIE. NAJDôLEZITEJSIE JE NAJST SPRAVNY LIEK, NEMUSI BYT ANTIPSYCHOTIKUM...NEMOSNYM PRAJEM SKORE UZDRAVENIE AAAALEBO VYUZITIE TEJTO AJ DANOSTI. AHOJTE

HYPNIPLAYS"POST.SK
Bárta (Po, 25. 12. 2006 - 21:12)
Teď se ozývá jeden příznivec elektrošoků, i když ten název je nešťastný a zavádějící. Napřed se musím zmínit, že nejsem ani psychiatr, ani psycholog (i když jsem si na universitě mimo jiné dělal kurs psychologie sociální,ale tomu už je 38 let), už 41. let žiji mimo ČR a zde se jmenují skoro všechna psychofarmatka jinak než v ČR. Posledních 14 let pracuji na akutně intenzivní psychiatrii a doufám si tvrdit ,že mám bohaté zkušenosti jak s léčením akutních těžkých psychóz (a tedy i schizofrenie)pomocí léků ,tak elektrošoků. Zažil jsem nespočet případů, kdy elektrošoky zabraly, a osvobodily pacienta buď od krutých úzkostí a nebo naprosté pomatenosti tam, kde farmaka nezabraly, nebo zabíraly tak pomalu, že bylo riziko buď sebevraždy pacienta a nebo chronické psychózy. Elektrošoky v moderní psychiatrii jsou o něčem naprosto jiném, než ty dryáčnické elektrošoky předválečné. Ale, není to všelék, jsou bohužel i případy, i když velmi zřídka, kdy ani ony u psychóz nezaberou,(dost spolehlivě zabírají u těžkých depresí a tak zvaných afektivních psychóz - u těchto psychóz se často jejich léčivý účinek dostaví překvapivě rychle) a za druhé, šlentriánské používání elektrošoků může nadělat více škod než užitku. Alespoň na naší klinice se léčí akutní stavy v prvé řadě farmaky a teprve jestli tyto stále nemají žádoucí účinek, se začně uvažovat o "elektrice". U některých druhů schizofrenie se u nás neaplikují vůbec.Mimochodem, letos na jaře proběhla světovým tiskem zpráva, že se vědcům podařilo bezpečně zjistit, že po zdařilé aplikaci elektrošoků dojde k tvoření nových neuronů v mozku, které mohou nahradit ty staré poškozené.Mechanismus tohoto procesu obnovy neuronů elektrošoky ale stále není znám.
Bárta (Po, 25. 12. 2006 - 21:12)
Teď se ozývá jeden příznivec elektrošoků, i když ten název je nešťastný a zavádějící. Napřed se musím zmínit, že nejsem ani psychiatr, ani psycholog (i když jsem si na universitě mimo jiné dělal kurs psychologie sociální,ale tomu už je 38 let), už 41. let žiji mimo ČR a zde se jmenují skoro všechna psychofarmatka jinak než v ČR. Posledních 14 let pracuji na akutně intenzivní psychiatrii a doufám si tvrdit ,že mám bohaté zkušenosti jak s léčením akutních těžkých psychóz (a tedy i schizofrenie)pomocí léků ,tak elektrošoků. Zažil jsem nespočet případů, kdy elektrošoky zabraly, a osvobodily pacienta buď od krutých úzkostí a nebo naprosté pomatenosti tam, kde farmaka nezabraly, nebo zabíraly tak pomalu, že bylo riziko buď sebevraždy pacienta a nebo chronické psychózy. Elektrošoky v moderní psychiatrii jsou o něčem naprosto jiném, než ty dryáčnické elektrošoky předválečné. Ale, není to všelék, jsou bohužel i případy, i když velmi zřídka, kdy ani ony u psychóz nezaberou,(dost spolehlivě zabírají u těžkých depresí a tak zvaných afektivních psychóz - u těchto psychóz se často jejich léčivý účinek dostaví překvapivě rychle) a za druhé, šlentriánské používání elektrošoků může nadělat více škod než užitku. Alespoň na naší klinice se léčí akutní stavy v prvé řadě farmaky a teprve jestli tyto stále nemají žádoucí účinek, se začně uvažovat o "elektrice". U některých druhů schizofrenie se u nás neaplikují vůbec.Mimochodem, letos na jaře proběhla světovým tiskem zpráva, že se vědcům podařilo bezpečně zjistit, že po zdařilé aplikaci elektrošoků dojde k tvoření nových neuronů v mozku, které mohou nahradit ty staré poškozené.Mechanismus tohoto procesu obnovy neuronů elektrošoky ale stále není znám.
Lidka (Út, 16. 1. 2007 - 16:01)
Trpím schizoafektivní poruchou 6 let. Nebudu popisovat celý průběh, nebylo by to pro nikoho přínosem. V současné době beru Abilify,med,vitamín C, občas doplním B-komplexem. Pracuji jako prodavačka . Absolvovala jsem kurz na počítači, učím se německy, cestuji. Neztrácejte naději, bojujte.Pokud můžete ,čtěte, choďte do divadla, do kina . Nesmíte jen přihlížet, prostě se do toho opřete. Já to dělám od doby co jsem změnila lékaře, který mě bere jako partnera. Hodně štěstí Lidka
Lenka (So, 20. 1. 2007 - 00:01)
Lidko,s tvym postojem souhlasim,psala jsem tady
jake problemy prozivam se svym synem u ktereho jsem mela podezreni na schizofrenii i vzhledem k rodinne zatezi.Nyni se vsak situace vyhrotila tak ze jsem zjistila ze uziva pervitin,a je ke me neskutecne hruby,obscenni a agresivni,nezbylo mi nez s nim nadobro ukoncit veskery kontakt a nepoustet ho uz ani do bytu. Presne na stedry den jsem to s nim ukoncila,odhlasila jsem ho ze sveho trvaleho bydliste,doresila jsem jeste nektere uredni zalezitosti ktere nas spojovaly,a nezbyva mi nez na vsechno zapomenout a zacit novy zivot.Jiz 5 let bojuji s vetrnymi mlyny,uz mam z toho astma,deprese,nespavost,neurozy atd.
Nyni jsem pevne rozhodnuta,ze se musim smirit s tim co se neda zmenit a zamerit se na svuj osobnostni rust,rozhodla jsem se podstoupit psychoterapii a vsechno zpracovat,jelikoz jsem na vsechno uplne sama,nemam podporu ani v rodine.Jak pises,zajimam se o deni kolem sebe,kulturu,muzea,umeni,psychologii,delam socharstvi,mluvim nemecky,ucim se anglicky,studuji psychologii a stale mam pocit ze je to malo....
pekny den vsem:-)
Josef Marea (So, 20. 1. 2007 - 03:01)
Já nemám schizofernii ale F21 -schizotypní porucha. Ale v lejstrech co o mne napsali cvokaři po propuštění ze šaškecu pro ambulantního psychiatra stojí že se nedá vyloučit možnost rozvoj některého z okruhu schizofrenních onemocnění. Zajímalo by mne nakolik je to realné protože mi už je přes třicet (první schizofrenní ataky začínají mezi 15 až 25 lety) a i ty psychické problémy u mne začali tak před pěti lety.
Reklama