Reklama

Deprese

Každý z nás zná ze své zkušenosti stav, kdy jsme smutní, otupělí, o nic nemáme zájem. Deprese je normální reakce na mnoho životních událostí jako je ztráta milované osoby, selhání v oblasti, která je pro nás důležitá, vážná choroba či stáří.

Jako nemoc či porucha nálady je deprese považována tehdy, když je nepřiměřená situaci a trvá déle než je u většiny lidí obvyklé. V této souvislosti je třeba dodat, že jsou lidé, kteří mají k depresi jako svému duševnímu stavu blíže, deprese u nich jako reakce na situace přichází častěji. Někdy se o nich mluví jako o melancholické povaze nebo o depresivní osobnosti, nejde tu o nemoc ani poruchu, ale o osobnostní vyladění.

I když se deprese vyznačuje především změnou nálady - emočními příznaky, jsou tu ještě další tři oblasti, kterých se tento stav dotýká. Jsou to příznaky v oblasti změny myšlení, příznaky tělesné a motivační. Všechny tyto příznaky se nemusí vyskytovat společně - kterýkoliv z nich nemusí dotyčná osoba pociťovat.

1. Emoční příznaky - jsou to především smutek a sklíčenost, pocity bezmoci a neštěstí. Jejich častým výrazem je pláč, ztráta zájmu o koníčky, vztahy s blízkými, objevují se myšlenky na sebevraždu, které je třeba brát velmi vážně.
2. Změny myšlení se týkají především negativního hodnocení sama sebe a své činnosti, pesimistický pohled do budoucnosti, sebeobviňování.
3. Tělesné příznaky se týkají hlavně ztráty chuti k jídlu, poruchy spánku, pocity únavy a celkové ztráty energie.
4. Motivace je utlumená, depresivní člověk je pasivní a těžko se přemáhá k nějaké činnosti.

Deprese u většiny lidí probíhá formou epizod, které opět u většiny lidí po čase sami odezní. Jak jsem řekl dříve, je deprese v podstatě v mnoha případech reakcí normální a často nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Pokud člověka ale paralyzuje na delší dobu nebo je-li prožívané utrpení větší, než může člověk unést, je velmi vhodné depresi začít léčit. Je-li depresí ohrožen život člověka (například sebevraždou), je léčba nutná.

Reklama

Při lehčí formě deprese někdy postačí ke zlepšení stavu větší přísun vitamínů a stopových prvků, mnoho lidí s depresí mluví o zmírnění pocitu únavy větším přísunem tekutin. Pití alkoholu v takovém stavu sice může dočasně pocity smutku a pesimistický pohled na svět zmírnit (a to ne u každého), ale tyto stavy se posléze vracejí často s větší intenzitou. Také díky tomu jsou depresivní lidé více ohroženi závislostí na alkoholu či některých lécích.

Pokud takováto "vitamínová a tekutinová první pomoc" nezabírá (u hlubší deprese je to jisté), přicházejí na řadu psychofarmaka - většinou antidepresiva, která předepíše lékař. Rozhodně je nanejvýš nevhodné experimentovat s léky samostatně, můžeme si tak svůj zdravotní stav značně zkomplikovat a navíc kýženého efektu nedosáhneme.

V mnoha případech je vhodné rozhodnout se pro psychoterapii jako způsob léčby deprese. Vůbec tu nejde o rozhodování mezi léky nebo psychologem (či psychiatrem), obě varianty se vzájemně doplňují a mohou společně přispět k rychlejšímu a často i trvalému zlepšení situace. Psychoterapii můžeme vyhledat když:
 

  • nedokážeme si sami poradit se situací, na níž je naše deprese reakcí,
  • chceme se sami aktivněji podílet na vlastní úzdravě,
  • deprese se vracejí a my nevíme proč,
  • chceme se naučit s depresí lépe zacházet nebo se jí přímo pokud možno vyhnout

Těch důvodů může být jistě víc. Nechci tu tvrdit, že je psychoterapie zaručený lék na depresi, ovšem ukazuje se, že tento způsob léčby je pro uzdravení velmi přínosný. Kromě analytického přístupu je v poslední době velmi rozšířená takzvaná KBT (kognitivně-behaviorální terapie). Podle psychoanalýzy je deprese vždy reakcí na ztrátu - blízké osoby, společenského postavení, morální podpory? Je-li deprese reakcí nepřiměřenou, je to proto, že současná situace v něčem připomíná všechny obavy z dřívějších ztrát, které člověk prožil v dětství, obavy ze ztráty lásky rodičů, vyvolávající beznaděj a bezmoc. KBT naproti tomu pracuje s negativním myšlením především při posuzování sebe a očekávaných událostí. Také pracuje s technikami pro zlepšení sociálních dovedností, které umožňují překonat pocity samoty a vlastní neschopnosti.

Popis terapeutických směrů byl velmi stručný, pro vážnější zájemce je u nás k dispozici odborná literatura. Rád bych ještě dodal, že psychoanalytická léčba jde podle mého názoru více do hloubky, umožňuje větší sebepoznání i porozumění své depresi, může pomoci zároveň s depresí zlepšit i své blízké vztahy. KBT má mnohem kratší průběh, změna se obvykle dostaví dříve, léčba je přímo zaměřená na samotnou depresi, což někdy neumožňuje řešit hlubší problémy - kořeny samotné deprese. Mnoho terapeutů oba tyto přístupy spojuje a kombinuje.
Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

Lenka (Po, 22. 10. 2001 - 17:10)
Je tedy hlavnim smyslem KTB zmenit postoj cloveka hodnoticiho sama sebe? Snazit se videt sama sebe v lepsim svetle? A nebo take ukazat cloveku samemu hodnoty, kterych by si mel vice vsimat, jako treba jeho talent?
Default User Image
to :sam (Pá, 17. 5. 2024 - 20:05)

Umě sezačla projevovat deprese tím,že jsem měla potíže s dýcháním,pořád jsem byla u okna,seděla na balkoně.Problémy jsem se snažila unést,vychovávala jsem sama děti aty mě potřebovaly. Bohužel jsem to nezvládla a když se u mě projevil silný třes,když už nezabíraly neuroly,začala jsem navštěvovat psychiatra. Užívám AD už 24 let a budu je užívat asi do smrti. Mám úzkostnou depku a i když ty největší starosti pominuly,stačí mi malá starost,obava a musím sáhnout po tabletě..no jsem na nich závislá i když se snažím dávky snižovat.:-))),smdm, sam, Milada

Anonym (Pá, 17. 5. 2024 - 20:05)

Závislost se léčí v psychiatrické léčebně takže asi tak.

Default User Image
ty píšeš sama že jsi na nich závislá sam, smdm, Milado, :-))), (Pá, 17. 5. 2024 - 20:05)

Není třeba se nikomu smát když má doma problémů do boha. Hrozné jít ve 49 letech do ID kvůli PP a užívat AD už 24let a být na nich závislá ,až dokonce života.

Default User Image
anonym (So, 18. 5. 2024 - 12:05)

https://www.wikina.cz/a/Hejtr#Psychologie_hejtra

Default User Image
Jiřina (Pá, 17. 5. 2024 - 20:05)

Já bych se Neurolu docela bála.Když u mne nastaly problémy s úzkostí,lékař mi předepsal AD s tím, že Neurol je silně návykový a jeho vysazování po dlouhodobém užívání vyvolává absťáky. Tak bacha na to.

J.K. (St, 24. 10. 2001 - 07:10)
KBT je způsob práce, sám o sobě nemá předem vymezené použití. Určitě je možné obojí - snažit se o změnu pohledu na sebe smého a také společně hledat své pozitivní stránky (třeba i talent), které nám pomohou prožívat svůj život smysluplněji a vidět se v lepším světle než dosud.
KBT je nástroj psychoterapeuta stejně tak jako hudební nástroj muzikanta - co na něj zahraje záleží v případě psychoterapie na potřebě klienta.
olga (Čt, 14. 9. 2006 - 18:09)
Mohl by my prosim nekdo,rict jake nasledky mužou bejt po uživani CIPRALEXu 10mg.Dekuji.
Demonia (Út, 24. 10. 2006 - 18:10)
Neuvádím svoje jméno, chci být v anonymitě. Téměř rok se léčím s depresemi- beru Cipralex 10 mg. Jako zdravotní sestra vím, na co lék účinkuje. Pracovala jsem na psychiatrii,ale musím odejít-těžké přijímací oddělení mi nedělá dobře na duši. Dnes se pohádali moji rodiče kvůli prachmizerné hlouposti.Já jsem si pořezala zápěstí a předloktí střepy od pivní lahve, kterou maminka rozbila. Přineslo mi to docela úlevu po duši. Jsem metalistka (jestli víte, co je to za lidi) a melancholička. Občas se napiju - ne moc, notorické alkoholiky nesnáším. Život mi příjde jako film a mám pocit, že mě někdo sleduje. Někdo za mě dělá věci běžného života. Léky beru pravidelně, ale příjde mi, že po ránu se cítím špatně. Svádím to na podzim, ale problém bude asi ve mně. Prosím, poraďte mi, co mám dělat? Napište mi prosím na e-mail Demonia"centrum.cz.Budu ráda.Nemám snad schizofrenii, nebo jsou to nevyléčitelné deprese?Moc ráda bych se dostala do dalšího zaměstnání.
lenka 2 (Po, 6. 11. 2006 - 21:11)
Máte prosím zkušenosti s antidepresivem Zoloft ?
Návštěvník (Út, 21. 11. 2006 - 13:11)
Ahoj já osobně s ním zkušenosti nemám,ale bere ho už asi rok můj muž a super.Trpí panickou porucchou,začínal brát xanax,který je ale návykový a ted právě přešel na Zoloft.Takže jen dobré zkušenosti.Je po něm v pohodě a záchvaty se neobjevují.
z.n."email.cz (St, 28. 3. 2007 - 20:03)
Dobrý den! Všechno co je tu výše popsáno je v podstatě pravda, ale.. Pokud si toto přečte zdravý člověk, pravděpodobně nepochopí hloubku této nemoci a nabyde pocitu, že to je pseudonemoc slabochů a kdyby se trochu snažili, navštívili psychologa a brali příslušná antidepresiva budou OK. [Pokud někdo chce, výše je mé spojení] Především bych chtěl říci všem blízkým nemocných: Ten nemocný NENÍ líný ani příživník ani zlý a NEMŮŽE se z ní dostat, kdyby jen trochu chtěl!! Každý je chytrý a ví. Vždyť každý měl párkrát v životě depku a dostal se z toho! A to je ta chyba! Obecně lidé nazývají depresí stav, kdy jsem smutný stísněný beználady a rozladěný. NE! To je jen smutek jako nemoc a sám vymizí po určité době. DEPRESE je nemoc VŮLE! Tzn. vůlí se nikdy nemůže přemoci! Hlavní berlou jsou léky. Ale pozor dnes již existuje velká řada moderních léků, ale.. Na každého působí daný lék JINAK! Nelze tedy říci: příteli pomohl Zoloft, proto je dobrý Zoloft! Jak to onen člověk může vědět a jak vůbec může chtít někomu radit co má či nemá užívat, když to většinou neví ani odborníci calý život činnými v oboru. Kdyby to byla jen slabost neschopných, tak by přeci neumírali v hluboké (léta léčené) depresi V.I.P. jako např. Karel Svoboda, Miloš Kopecký, Brodský a mnoho dalších. Druhou nezastupitelnou berlou je pochopení okolí a hlavně pochopení příčiny počátků tohoto stavu. A V tom většinou pomůže jej opravdu dobrý (moc jich není) psycholog. Pokud neprovedeme vlastní psychoanalýzu, jen těžko se natrvalo vyléčíme. Z.N.
Jitka (St, 28. 3. 2007 - 21:03)
Souhlasím s Vámi, že se jedná o nemoc vůle, a proto je cesta k vyléčení dlouhodobá, trnitá a moc bolestivá. Peru se s tím denně. Zatím se stav vůbec nelepší, jen poznávám, co je to patřit k menšině. Jak jste psal.
Andulka (Po, 16. 7. 2007 - 07:07)
Ahoj Lenko taky beru zoloft asi 11 dní a 50mg denně a k tomu mi lékař dal ještě neurol 0,25 mg 2 x denně ,nikdy si ,ale ten neurol nevezmu a není mi moc dobře takže si ho radši jdu vzít.Je mi 27 let a měla jsem asi 6 let problémy s tchýní a dost jsem si to brala ,jsem dost citlivá ,celou dobu nic jen tak dvakrát do roka motání hlavy a takový divní strach.Teď je to rok co jsem porodila krásnou zdravou holčičku a začaly mi takolvé divné stavy.Motání hlavy úzkost ,úplně stažení v oblasti žaludku a nejvíc po ránu to jsem úplně celá taková stažená,někdy motání hlavy a ze začátku jsem měla i hrudník jako kdyby se mi stahoval,občas bušení srdce a co je pro mě nejhorší ,mám strach z daleké cesty autem.Za tři dny máme jet na Slovensko k příbuzným a už teď ,když na to pomyslím , je mi hrozně úzko ,ale po ránu to sevření v oblasti břicha a trochu taková nervozita trvá pořád ,zřejmě se hrozím té cesty.
Návštěvník (Po, 16. 7. 2007 - 08:07)
Andulko, Zoloft by ti měl teprve dobře zabrat po 2-3 týdnech, takže by ti mělo začít být poněkud lépe.
Zase je dobře při cestě autem, že můžete kdykoliv zastavit, abyste se protáhli a odpočinuli.
Verča (St, 18. 7. 2007 - 12:07)
Léčím se již 12 let ambulantně,stala jsem se závislou na Xanaxu.Před 2 měsíci jsem změnila psychiatra,mám nyní v medikaci Mirzaten30-večer a tím jsem snížila denní dávku Xanaxu na poloviční-4mg,ale chtěla bych se ho úplně zbavit,teď už to půjde pomaleji,jsem si toho vědoma,neb jsem ho užívala 12 let a bylo jasné,že mne to nevyléčí a budu pouze zvyšovat dávku.Bylo mi řečeno,že jsem byla kéčena,jako kdyby mne bolel zub a brala na to 12 let brufein.Proto jsem se rozhodla změnit psychiatra,neb jsem užívala až 8mg xanaxu denně!Pozor-je opravdu návykový!!!A na stejné bázi je Frontin a Neurol.Chci se Xanaxu zcela zbavit,ale uvědomuji si,že to nebude tak jednoduché po 12 letech,i když jsem na sebe dost hrdá,že se mi podařilo během dvou měsíců snížit dávku na polovinu.Snažím se brát vitamíny,které mi byly doporučeny.Pociťuji na sobě velké známky zlepšení a jen doufá,že to bude ještě lepší.Jsem člověk,který se jentak nevzdává!!!Tímto přeji všem,kteří vědí o čem píši hodně moc síly a pozitivního myšlení!!!NEVZDÁVEJTE SE!!!
jožin (Út, 28. 8. 2007 - 20:08)
ahoj trpim depresema už hodně dlouho začlo to už ve škole a je to stale horší. nic mě nebavi skoro nikam nechodim i kdyš mě zvou,chci byt sam ale pak je my smutno nevim co chci.je to šílený. a nikdy jsem otom s nikym nemluvil,ani nemam s kym. ale chci se toho zbavit ale pokud možno bez psichologa poradíte mi? děkuju
Petr (St, 2. 1. 2008 - 00:01)
jo mě je 17 a taky sem citlivka a vše si moooooc beru a mám problémy doma zkrátka všude 23.1 jdu k doktorovi,kterého tajím před mámou,ještě sem žádné prášky nebral jen od přítelčiný mámy sem dostal ale byli na mě silný a pak od tety sem dostal asi neurol a bylo mi po něm tak nádherně...
eva (Čt, 7. 2. 2008 - 18:02)
Potrebuji poradit!Mela jsem teplotu 37,3 bez zadnych jinych priznaku.Doktor po vsech odberech,ktere byly v poradku,mi predepsal antidepresiva.Pry to mam od nervu.Bohuzel,ma asi pravdu,jsem nervak,vse si moc beru,nejsem zrovna stastna a tez problemy v praci.Nevim,co delat.Leky brat nechci a bojim se,ze mi altern.medicina v boji proti teplote nepomuze.Momentalne teplotu nemam,jsem v neschopn.,ale v PO jdu opet do toho cvokhausu.Je mozne,ze ta teplota byla od nerviku?
PETR (Po, 12. 5. 2008 - 21:05)
PRO VERČU.

TY JSI BRALA 8mg XANAXU DENNE? TO JE TEDA NAREZ.JA BERU 1,5gm A NEVIM JAK SE TOHO ZBAVIT,KDYZ HO NEVEZMU TAK MAM PRIZNAKY ABSTAKU.TRPIM PANICKOU PORUCHOU
Lucinka (Ne, 6. 7. 2008 - 19:07)
Je mi 13 let,ale mám problém.Jsem hrozně citlivá,vše si moc beru a hodně věcí mě rozbrečí.Ve společnosti to vypadá blbě.Nevíte co mám dělat?
vvv.klidek.cz (Po, 7. 7. 2008 - 02:07)
POKUD BUDETE ŽÍT DÁLE V BLUDU,KTERÝ VÁM MIMOSMYSLOVĚ VSUGEROVALA VAŠE VLÁDA Č.R. A PRESIDENT Č.R. VÁCLAV KLAUS,TAK BUDETE MÍT NEJEN DEPRESE,NEBUDETE MÍT ANI FLOKA A § TAK VÁS ONI S EXEKUTORY POZABÍJÍ DO 5 TI LET A OSTATNÍ DO 8 MI LET ZEMŘOU.TO TAK,ŽE SE NAVZÁJEM ROZKRADETE,POZABÍJÍTE,ZASEBEVRAŽDÍTE A I UPROSTITUUJETE.TO JE JEJICH POLITIKA:POSERTE SE LIDI,NEBO PITOMCI.ZA NĚ VÁS ONI MAJÍ A NIKDY PRO VÁS NIC NECHTĚLI UDĚLAT A ANI NEUDĚLAJÍ.POVSTANTE SE ZBRANĚMI V RUCE A BUDETE MÍT VŠECHNO A PAK I ZDRAVÍ.............
Jenisej (Po, 7. 7. 2008 - 05:07)
to dada: Proč ve 02:36:16 nespíš????
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 03:07)
KLÍDEK JENISEJ,NA TEBE TAKY DOJDE A TŘEBA BRZY,NEBO POZDĚJI.JSI PIČA.JÁ ŽÁDNÉHO DADA NEZNÁM.BÍNY
Návštěvník (Út, 8. 7. 2008 - 03:07)
LEHNEŠ.,?:-(
Návštěvník (Út, 8. 7. 2008 - 05:07)
Ale Dadynko KLID :)))
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.
vvv.klidek.cz (Út, 8. 7. 2008 - 23:07)
V TUZÁLU JSOU NOVÝ PÉČKA A MAJ NOVÝ DŽÍNY.JSOU Z TURECKA,ZDRAVÍ VÁS BÍNY.
Lucka (Po, 15. 3. 2010 - 18:03)
Já jsem na depresi používala bylinný přípravky a hodně to pomohlo po depresy ani památky.Vřele doporučuji www.joalis.cz a jejich konkurence je energy.cz.Je to o tom, že by jste měli věřit bylinným přípravkův.

Někdo (Po, 15. 3. 2010 - 18:03)
se uzdraví, přestože se léčí.
pipi (Po, 15. 3. 2010 - 18:03)
dnes jsem mela zase depresi,lecim se uz pres rok,ne poprve,mam nekdy podivne vnitrni zachvaty a nenavidim jak sebe tak vse kolem co se hybe,nastesti uz ty zachvaty nejsou tak caste,naucila jsem se je diky meditacni hudbe castecne ovladat a pozitivne myslet,ale dnes jsem si zase koukala na zily ,tak jsem s tim podivnym pocitem musela jakoby az zapasit a rikat si,musis dal zit,musis dal zit,par slz jsem uronila,ted vecer uz se citim lepe a myslenky se opet ubiraji pozitivnim smerem
Papageno (Ne, 13. 6. 2010 - 21:06)
Jsem v depresi až nad uši
Maniodepresivní psychóza deptresoivní fáze
Trvá to už od března - od rozchodu s mým mnohem mladším přítelem - chtěl se zabít skokem z pátého patra a já mu v tom tak tak zabránil. Od té doby jsem se s ním definitivně rozešel a rozjela se u mě těžká deprese. Uvědomil jsme si, co všechno jsem do toho vztahu citově investoval a že jsem všechno ztratil. Připadám si jako ztroskotanec. PRacuju a bydlím v Rusku a tady si žádného přítele najít nemůžu. Chodím na psychoterapii, ale ani ta, ani dost slušný koktejl antidepresiv (trittico, depakine, zoloft, velaxin a klonazepam) nezabírá. Nevím, co mám dělat. Jsem sám. Nemám blízkou duši, nemám s kým mluvit, v práci se mi všechno hroutí, zapomínám či ztrácím věci - to nejsem já....
VÍŠ CO (Ne, 13. 6. 2010 - 23:06)
BĚŽ DO RUSKA A ZUSTAN TAM IDIOTE
Janek (Po, 9. 8. 2010 - 12:08)
Ahoj,
už nevím kam ten dotaz směřovat. Mám DMO, konkretně levostrannou hemiparezu. Znamená to, že nedokážu dokonale levou ruku a většina holek si toho prostě všimne a dost mě to štve, takže přemýšlím o sebevraždě z patýho patra, přežiju nebo nepřežiju co myslíte? Nebo máte jiný řešení mýho problému?

Díky moc
Natura (Po, 9. 8. 2010 - 21:08)
Ahoj,
už nevím kam ten...Z pátého patra?
To je docela šance na přežití a zmrzačení, moje sousedka takhle skočila v opilosti v mládí. dali ji dokupy, ale po letech je zpět na vozíku.
Tohle bych nedělala.

Ale vážně, DMO, jasně že to jde vidět. No tak buď Tě holka bude mít ráda i s tím, pro Tvé jiné přednosti, anebo ne.
Chápu, že Tě to musí trápit a omezovat, a že máš takové myšlenky. :-(

Řešení Ti nikdo neřekne, to je bohužel na Tobě. Rozhodnutí, jestli bojovat, nebo to vzdát.
Janek (Čt, 12. 8. 2010 - 19:08)
Partnerku chci určitě zdravou, zas tak moc mě moje postižení neovlivňuje a není tak hrozné jenom už toho mám prostě dost chci normálně žít, byl sem u doktora, ten mi nabídnul operaci nehrazenou, která by mi to mohla odstranit téměř jmenuje selektivni dorzalni rizotomie za 130.0000,- chtel bych sehnat penize od nadaci, ci velkych firem, jenze to je na dlouho, kdyby mel neko nejaky typ.....
Zita (Čt, 12. 8. 2010 - 20:08)
130000 není tak moc aby sis na to nemohl vzít půjčku. Pokud ty peníze nemáš ...
Noira (Čt, 23. 9. 2010 - 11:09)
Zajímavý článek o duchovních a šamanských přístupech k depresi a jejímu léčení: www.carovnezrcadlo.cz/samanismus/deprese-duchovni-pristup
Lucrezia (Út, 25. 1. 2011 - 09:01)
Už jste byli letos v lékárně pro svá AD?
Já jsem zůstala šokovaná, za Wellbutrin jsem doplácela 600 Kč a na netu jsem si vyhledala doplatky v jiných lékárnách, tam chtěli i dvojnásobek!!!
To je dávka na měsíc (60 tablet), nemám žádný příjem, jsem na úp, depresi mám z toho že jsem bez práce, a teď ještě tohle, tak to si nebudu moct ani koupit jediná AD, které mi sedla...nebo přestat jíst, já nevím.

Co vaše léky, jak jste na tom s doplatky?
ADA (Út, 25. 1. 2011 - 12:01)
Cipralex=AD doplatok 3eur to je 90sk cca
Jaseka (Út, 25. 1. 2011 - 12:01)
Už jste byli letos v...Léky v žádném případě nepřestávej brát.Připrav se na to,že na léky se bude doplacet čím dál více,ale stím nic neuděláme.Řekni vše jak ti je svému MUDr,možná ti dá i něco levnějšího a dobrého.Welb.je jeden z drahých léčiv.Hodně záleží na tom,jakého máš doktora,já ho musela po 2letech vyměnit a teď je mi fajn.Akorát jsem připbrala na váze,aůle to už taky neřeším.hlavně že se cítím"normálně".Přeji ti totéž.
Lucrezia (Út, 25. 1. 2011 - 12:01)
Léky v žádném případě...Já už léků vyzkoušela dost, a jediný Wellbutrin mi sedl. Doktora mám dobrého. Přibrat na váze si nemohu dovolit, ze zdrav. důvodů.
Vlasta (Út, 25. 1. 2011 - 12:01)
Citalopram, doplatek 0 Kč.
Terry (Út, 8. 2. 2011 - 15:02)
Proboha živého, všichni jsme v depresi, když přijde něco zlého, ale s každou depkou běhat k psychiatrovi pro bobule,
vždyť člověk musí něco vydržet. Výjimkou je jenom těžká nemoc a smrt blízkého.
Jinak je třeba se "pochlapit"...
David (Út, 8. 2. 2011 - 15:02)
Terry, jsi úplně mimo. Zřejmě nevíš, co je deprese. V opravdové depresi ti nic jiného než léky nepomůže, pokud se snažíš "pochlapit" a přemoct depresi vůlí, dopadneš ještě hůř! Vím, o čem mluvím.
Vlasta (Út, 8. 2. 2011 - 15:02)
Terry, jsi mimo mísu a nevíš o čem mluvíš. Deprese je velmi vážná nemoc. To není jen špatná nálada, jak si asi myslíš. Napřed si o tom něco přečti a nebudeš mlít kraviny.
Reklama