Reklama

Jak se naladíte, tak pochodíte

Při studiu účinku vlivu subliminálních nahrávek se zjistilo, že člověk je to, jak mluví (a myslí). Jednoduše řečeno, úroveň mluvy zrcadlí úroveň nitra, a naopak. Používáme-li hodně negativních slov, začneme i uvažovat negativně a vnímat jen negativní znaky vnějšího světa. Ten, kdo přehnaně často používá slovo problém, má život samé problémy a většinou je nevyřeší.

Chcete příklad praktického dopadu? Začnou-li sestřičky na sexuologické ambulanci pohrdat muži-pacienty, kteří chodí se svými potížemi, začnou postupně pohrdat všemi muži, tedy i těmi svými. Za pár let se všechny rozvedou a nebudou schopny nalézt si jiné partnery. Začne-li se řidič městského autobusu vyjadřovat o lidech, které převáží tam a zpátky, jako o "kaštanech", dříve či později se s nimi nabourá. Začne-li premiér používat stále častěji (a hned dvakrát za sebou) i v obyčejných větách slovo "strašně", dopadne to s ním podle toho.

Mé lidské varování zní takto: Pozor na to, dámy a pánové, jak mluvíte o svých partnerech a partnerkách. Negativní slova iniciují negativní vnitřní postoje. Samozřejmě, pozor na úředničinu na úřadech.

Mé politické varování zní: Pozor na to, jak mluvíte, pánové politici a komentátoři. Vytváříte-li instituci pro lidi, hovořte o lidech a s lidmi lidsky. Ne byrokraticky. Na jako s položkami v seznamu věcí k vyřízení.

Zdroj: Vlastimil Marek - Něco v síti

Reklama

Reklama

Komentáře

Bára (St, 13. 4. 2005 - 12:04)
Plně souhlasím a myslím si, že by se měla základní psychohygiena vyučovat už v nižších třídách základní školy. Pozitivní myšlení jako základ mého já. Také by neměla chybět obrana proti manipulaci a proti působení subliminální sugesce, existuje-li vůbec.
J.K. (Pá, 30. 6. 2006 - 17:06)
BABIČKA ŘÍKALA-ČÍM POHRDÁŠ ,TO ZTRÁCÍŠ-
PLATÍ TO PŘESVĚDČILA JSEM SE NA SOBĚ I KOLEM
P.Š. (Po, 2. 10. 2006 - 12:10)
Psychohygiena by se měla praktikovat, ne vyučovat. Co se vyučuje, to si koleduje o parodii. Představte si, že máte být povinně pozitivní.
Štěpán (St, 4. 10. 2006 - 11:10)
Povinně pozitivní, to je dobrý. Jak by se to trestalo?
Honza Buka (Čt, 14. 12. 2006 - 03:12)
Milý Štěpáne,
negativní myšlení se přece trestá už samo...
netřeba vymýšlet žádné tresty... :)
Mluvit o pozitivním myšlení již na školách by nám všem později velice prospělo ...

Honza Buka
Franta (Čt, 14. 12. 2006 - 07:12)
trochu mi to připomíná pohádku o veselém království. Co takhle neprve myslet, než něco napíšete?
Návštěvník (Po, 25. 6. 2007 - 10:06)
takové sprostosti jsem už dávno nečetla
Návštěvník (Po, 25. 6. 2007 - 10:06)
takové sprostosti jsem už dávno nečetla
Lojda (Po, 25. 6. 2007 - 11:06)
Negativní myšlení je taky potřeba. Víte, kolik pozitivistů třeba v USA spáchá sebevraždu, protože prostě neví, jak dál?
Kdežto když předpokládám že by něco mohlo i nevyjít, tak si připravím náhradní řešení, nebo to prostě "opláču" a jdu jinam...
Ivan (Po, 25. 6. 2007 - 17:06)
No jo, ale zas je fakt, že negativní postoje jsou u nás zakořeněný, jako máloco. Jen si představte, že na otázku ,,Jak se vede" někdo rozzářeně odpoví, že se má báááječně....Já osobně bych ho měl za blázna.
Nebo za americ… (Pá, 20. 3. 2020 - 03:03)
Nebo za americkýho občana
M. (Po, 25. 6. 2007 - 17:06)
tak to já bych pukla vzteky.
igracek (So, 10. 11. 2007 - 17:11)
exustuje jedna spolecna realita,ale diky nasim rozdilnym osobnostem ji vnimame kazdy jinak kazdej si tu realitu nejak pretvari podle svych vlasnich zkusenosti a pohledu na svet a tohle stim jednoznacne souvisi.vemte si treba buddhisty, nemyslim mnichy v oranzovych rousich nekde v indii ci tibetu ale ty kteri ziji mezi nami.ziji jako my pracuji maji rodiny pratele ale nemaji problemy...z naseho pohledu ty problemy maji ale neberou je tak proste jsou to jen dalsi situace ktere behem nasich zivotu zazivame a je to jen dalsi zkusenost proc kdyz se nam rozbije auto na dalnici by sme ztoho meli byt nastvani apod tim nicemu neprispejem situaci tim akorat zhorsime.kdyz sme nastvani nejsme schopni plne premyslet co stim dal a pravdepodobne tu situaci nevyresime tak efektivne jako kdybysme se nenechali unest pocitama ale jen to proste vnimaly jako kazdou jinou nastalou situaci.takze lide kteri ve vsem vidi problem ty problemy mit budou.lide kteri rikaji ze je vsechno na spatne budou zkratka mit vsechno spatne ale clovek ktery bude brat vsechny situace jen jako dalsi zkusenost a nebude ktomu prirazovan nake sve pocity a bud vse brat pozitivne a s radosti bude mit ten zivot proste krasny jednoduchy a stastny.
tom (Po, 27. 4. 2009 - 14:04)
honit
Návštěvník (Pá, 17. 7. 2009 - 09:07)
realita je jedna, já jí vnímám se strachem, všeho se bojím, všechno mě děsí, žiju pocitem, že se něco stane, nevím, jak to změnit, je to hrozně ubíjející
Iveta (Po, 9. 11. 2015 - 10:11)
Já si každé ráno buď jdu zaběhat nebo si doma při dobré hudbě zacvičím a jsem hned dobře naladěná. Další naladění si dopřávám při pracovních pauzách, kdy vždy něco zdravého a chutného pojím a dám si lahodné kafíčko :)
Radek (Po, 9. 11. 2015 - 11:11)
Obecná realita je iluze. Realita je pouze subjektivní vnímání informací z okolí každým jednotlivcem. Interakce mezi okolím a vědomím. Pokud neexistuje vědomí, neexistuje realita. A řekl bych, že i hmota, pokud jí někdo nevnímá, neexistuje a existuje pouze jakási informace o ní v časoprostoru. Zkuste se zamyslet nad tímhle pokusem: Vezměte minci, polože jí na stůl a přiklopte jí třeba hrnečkem. Co je pod hrnečkem? Každý odpoví, že jsem blbej a jasně že mince. Opravdu? Pokud hrneček zvednu, objeví se mince, jasně. Pokud ho zrentgenuji, objeví se na snímku mince. Pokud celou soustavu zvážím, získám i hmotnost mince. Zkrátka pokud začnu VĚDOMĚ pozorovat, dostanu minci. Ale co je pod hrnečkem, když nepozoruji a nevnímám? ;-)
mince (Pá, 20. 3. 2020 - 03:03)
mince
Marek (Po, 9. 11. 2015 - 12:11)
Obecná realita je iluze....Co tam najde mlsnej kocour, který nepozoroval a nevnímal a hledá nějakou lahůdku?
Radek (Po, 9. 11. 2015 - 15:11)
Minci, co jiného. I mlsnej kocour má vědomí. Samozřejmě až v okamžiku, kdy ten hrneček převrátí.
Reklama