Reklama

Proč přestat kouřit - pozitivní důsledky abstinence z krátkodobého hlediska

Programy, které motivují kuřáky k abstinenci, jsou často zaměřeny na dlouhodobá zdraví ohrožující rizika cigaret - ischemickou chorobu srdeční, rakovinu apod. Postavme se však k problému čelem. Čtenář si je pravděpodobně dobře vědom dlouhodobých rizik kouření, pokud tedy kouří, pak možná proto, že známé krátkodobé výhody kouření mají dnes větší význam než to, co se jeví jako vzdálené nebezpečí. Možná se vše bude jevit snadnější, když si uvedeme krátkodobé výhody abstinence:

Jídlo lépe voní i chutná.

I vy sám lépe voníte a chutnáte, když nejste cítit jako popelník.

Jste-li muž, bude váš sexuální výkon obvykle lepší. Vedle dlouhodobých vlivů kouření na impotenci, má kouření okamžitý vliv na sexuální vzrušivost. Urolog z Washington D. C. dr. Miichell Edson v jedné své studii zkoumal dvacet impotentních mužů, kteří byli silnými kuřáky. Za normálních okolností mají muži během spánku časté erekce, tito muži je však neměli, což ukazovalo, že šlo o fyziologický, a nikoliv psychologický problém. Šest týdnů poté, co přestali kouřit, mělo sedm z nich pravidelné noční erekce.

U těch, kdo již trpí ischemickou chorobou srdeční, abstinence v kouření obvykle téměř okamžitě způsobí pokles intenzity i frekvence bolestí na prsou. A pro každého, ať už má či nemá ischemickou chorobu srdeční, platí, že když přestane s kouřením, zlepší se jeho zdravotní stav, výdrž i sportovní výkonnost.

Reklama

Kouření se stává čím dál méně společensky přijatelným. Nedávno bylo zakázáno na většině amerických leteckých linek. Více než polovina amerických podniků zakazuje kouřit v pracovních prostorách a stále se k ním přidávají další. Některé firmy zakazují kouření úplně. V několika, např. u Turner Broadcasting v Atlantě, je nekuřáctví dokonce součástí kvalifikace. Některá města omezují kouření ve veřejných budovách a restauracích. Pokud přestanete kouřit, nebudete se muset plížit na toalety jako feťák, když si chce opatřit dávku.

Ušetříte. Zvyk vykouřit dvě a půl krabičky denně přijde ročně přibližně na tisíc dolarů (a v České republice přibližně na 32 000 Kč - pozn. redakce. - peníze proměněné v dým.

Nebudete mít tak často rýmy a infekce.

Možná začne mizet váš chronický kašel.

Zdroj: Mějte znovu zdravé srdce - Dean Ornish, M.D

Reklama

Komentáře

j.d. (Út, 15. 1. 2002 - 21:01)
dve a pul krabicky denne prijde rocne na vice nez $3,500 (jelikoz jedna krabicka je kolem $4)
Jirka (Čt, 2. 8. 2007 - 12:08)
Zdravím a hlásím, že už msíc nekouřím díky Champixu. Po 20 letech pokusů o to přestat kouřit, je to první přípravek, který u mě zabral a moc jej doporučuji. Nemůžete mu udělat trošku propagaci? Fakt je to pro ty, ktaří chtějí přestat kouřit skoro jako zázrak. Dle sé zkušenosti
Marcela (Ne, 7. 10. 2007 - 22:10)
Teda,tak to gratuluju.Me bylo po nem strasne spatne.Takze ten mi nepomohl:(
Jany (Ne, 7. 10. 2007 - 22:10)
Mně taky pomohl, po dvaceti letech kouření jsem díky němu už půl roku "volná". Už nemusím bojovat s chutí zapálit si a přemáhat se, když to z nejrůznějších důvodů nešlo. Pocity nevolnosti po Champixu jsem měla taky, ale asi ne tak silné. Celkem to šlo.
Diskutant (Čt, 8. 11. 2007 - 17:11)
Zdravim, takze drive sem byl silny kurak. Asi pred rokem sem prestal. Zacatky byli hrozne, konstatuji ze sem nepouzival zadne prasky, bombony, naplasti. Nedavno kdyz sem byl opili sem si zapalil, ze si dam jednu. Mno a samosderjme sem znova zacal takze sem zase na zacatku. Muj nazor je, ze omezovat je blbost PROSTE SE S TIM MUSI SEKNOUT ZE DNE NA DEN. POKUD CLOVEK CHCE PRESTANE. Mozna je taky dobre kuli nekomu, treba kdyz partner(ka) nekouri (: gl
Jirka (Čt, 27. 12. 2007 - 21:12)
Já Champix zvládl v pohodě, fakt po patnácti letech, slíbil jsem to ke svatbě a zadařilo se. Blbě mi po tom nijak nebylo, po cigaretce se stýskalo, ale dalo se.
jugo (St, 3. 9. 2008 - 20:09)
Kouřila jsem 28 let, teď měsíc nekouřím díky Champixu - bez jakýchkoli problémů. Fakt to funguje. Vedlejší účinky Champixu nepociťuji žádné, není mi špatně, prostě nic! Jsem nadšená!
Ayperi (St, 3. 9. 2008 - 23:09)
No koukám, že příspěvky jsou o nějakém přípravku a o pozitivních účincích nic :-(

Takže přidám něco do mlýna. Také jsem kouřila a už rok a půl nekouřím. NIC jsem k tomu nepoužila, zádný champix ani náplasti, žvýkačky, inhalátory, nic. Ale ztloustla jsem 20 kilo :-(

Pozitivní důsledky: ráno jsem přestala chrchlat. Když si vzpomenu, jak jsem při kouření ráno chrchlala, jak jsem měla v puse odporně a co jsem vychrchlala do umyvadla, dělá se mi z toho zpětně špatně. Lépe se vám začne dýchat a po docela krátké době je to poznat např. při běhu na bus :)) no a nesmrdíte, oblečení nesmrdí, hlava mě přestala bolet (hodně mě bolívala z kouření), zuby už nemají barvu šedou (trochu pomohla zubařka, přiznávám :)
A hlavně si nehuntujete zdraví tím hnusem.

Ale teda přiznám se, že i po roce a půl mám na cigáro občas chuť :-( Ale vím, že nesmím, jinak by bylo všechno to snažení v pr...
berry (Ne, 5. 4. 2009 - 23:04)
us 9 hodin nekourim pouzivam naplsti 25g silna dafka sem moc silni kurak rano u kavbi 12 cigaret jak sem rek nekourim 9 hodin a energije mam za 2
Protinikotinov… (St, 5. 8. 2009 - 10:08)
Prestante kourit s metodou biorezonance! http://www.nekouritjenormalni.cz/
Petr (Pá, 7. 5. 2010 - 19:05)
Už čtyři měsíce nekouřím a je to teda soda,ale jde to vydržet a když si vzpomenu na obtíže,hned je mě daleko lépe bez té sviňské cigarety.Je to opravdu daleko lepší bez cigarety.A věřte,žádný přípravek Vám nepomůže,když nebudete mít vůli s velkým V.Přípravek Vám může asi ulehčit situaci,ale vůli Vám nedá.
jiri.a (Pá, 7. 5. 2010 - 23:05)
Zdravim, takze drive sem byl...kouřím as 14.lrt-nepočitam ,to kolik denne -ALE CHCI-LI SSTÍM PRESTAT,JE TOTAK NA 2-3DNY .;A TO SIJESTĚ 1X DÁM ŠLUKA:UZNÁVÁM-JE TOTĚŽKÉ!!A-VÍTE CO JE NEJHORŠÍ???-REKLAMY,A-PODPRAHOVÁ SDĚLENÍ V-TV FILMECH,NEBO JINYCH MÉDIÍCH;JEN ZMÍNKA;POHLED NA KOUŘÍCÍ OSOBU VE MNE VYVOLÁ STRASNOU CHUt-na1-ho šluka.NA TOM PROFITUJÍ TABÁK.FIRMY!!!-MÁTE PODOB.ZKUSENOSTI????.DÍK,SNAD TO ZVLÁDNU.J EN SOUHLAS.-MUSÍ SE STÍM "SEKNOUT"IHNED-A PAK VYTRPĚT;DLOUHÝ ABSTÁK...DÍK.J.
jiri.a (Pá, 7. 5. 2010 - 23:05)
Zdravim, takze drive sem byl...kouřím as 14.lrt-nepočitam ,to kolik denne -ALE CHCI-LI SSTÍM PRESTAT,JE TOTAK NA 2-3DNY .;A TO SIJESTĚ 1X DÁM ŠLUKA:UZNÁVÁM-JE TOTĚŽKÉ!!A-VÍTE CO JE NEJHORŠÍ???-REKLAMY,A-PODPRAHOVÁ SDĚLENÍ V-TV FILMECH,NEBO JINYCH MÉDIÍCH;JEN ZMÍNKA;POHLED NA KOUŘÍCÍ OSOBU VE MNE VYVOLÁ STRASNOU CHUt-na1-ho šluka.NA TOM PROFITUJÍ TABÁK.FIRMY!!!-MÁTE PODOB.ZKUSENOSTI????.DÍK,SNAD TO ZVLÁDNU.J EN SOUHLAS.-MUSÍ SE STÍM "SEKNOUT"IHNED-A PAK VYTRPĚT;DLOUHÝ ABSTÁK...DÍK.J.
xy (Pá, 14. 5. 2010 - 12:05)
kouřím as 14.lrt-nepočitam...Nikotin je návyková látka. Proč se trápit s abstinečními příznaky? Kouřil jsem téměř 200 cigaret/týden. Odnaučil jsem se také a to bez abstinenčního utrpení, drahých náplastí a dalších nesmyslů které jsou neskutečně drahé a stejně nefungují. Jde to jednoduše, rychle ... Účinek obratem. Nevite jak? ale já to vím. 90% úspěšnost!!! Tak požádejte, třeba Vám dám radu?!
Eva (Pá, 14. 5. 2010 - 13:05)
Kouřila jsem plných 35 let,asi tak 12 - 15 cigaret denně. Pasivním kuřákem jsem byla od narození,protože tatínek kouřil v bytě.Zkoušela jsem přestat,ale vydržela jsem tak půl dne a potom jsem si musela zapálit.Potom jsem přestala ze dne na den.Po operaci jsem se zařekla,že už kouřit nebudu.Přestala jsem pít kávu,kterou jsem si vždy dala s cigaretou,vyhýbala jsem se místům,kde jsem si sedla a zakouřila si.Nekouřím už rok a půl.Zase piju kávu a přiznám se.že mi cigaretový kouř nevadí.Byly chvíle,kdy jsem měla sto chutí si zapálit,chce to vydržet,trvá to jen pár minut a ta chuť se objevuje čím dál tím míň.Důležité je,hlídat si tělesnou váhu,protože v tomto období hrozí nabrání zbytečných kil.
Jestli se rozhodnete přestat,držím palce,jde to ,ano i bez drahých pomůcek.Když na mne přišla hodně velká chuť na cigaretu,dala jsem se do nějaké činnosti,která mě bavila a za chvíli vše odeznělo,protože mozek se zaměstnal něčím jiným a přestal myslet na cigaretu.Hodně štěstí.
Tomas (Čt, 16. 12. 2010 - 20:12)
Kouril jsem cca 7 let a z toho 3roky prumerne vic jak 1krabicku denne...zkousel jsem prestat hodnekrat, vsechny metody naplaste, papiry s pro a proti atd, moc jsem chtel, ale nikdy jsem nevydrzel poctive dele jak 2tydny, ty abstaky byly silene...no a ted naposled jsem si uvedomil, ze mi porad na neco chybi penize, porad si stezuji a pritom vrazim do cigaret kolem 28000Kc rocne, z toho se mi udelalo zle. Pak jsem si uvedomil, ze prakticky diky tomu pouze smrdim, v byte mi to smrdi, vsem smrdim a neustale kaslu a o knedliku po ranu nebo zlutych zubech nemluvim...byl patek odpoledne a ja mel stale 5krabicek, zacal jsem kourit jednu cigaretu po druhe az mi z toho bylo opravdu zle a pricil sem se dalsich, ale pokracoval jsem dal a vyslo mi to na nedeli vecer a to byla posledni, zahodil jsem krabicky, vyhodil popelnik, zapalovace a ze dne na den prestal... Prvni dny utekly a ja poprve nemel vubec zadne abstinencni priznaky, cemuz jsem se divil, kdyz prisla chut spise psychickeho razu, je treba si rict, ze to nestoji za to a ze je lepsi ten mesic silenstvi vydrzet, to mi pomahalo a taky jidlo...uplynul tyden a byl sem ze vseho venku, postupne jsem zacal chodit i na pivo a rychle si zvykl, ze u pivo chutna i bez cigara, rozhodne asi neni po;dle me dobre jit do oblibeneho baru hned par dni po zacatku odvykani, to neskonci nikdy dobre. Ted po vic jak mesici zazivam konecne opet ten krasny pocit, kdy se clovek da obed, luxusne se naji a nema chut na cigaretu, dam si ranni kavu a neni prvni pocit dat si cigaretu, to uz jsem uz neznal...STOJI ZA TO PRESTAT!
Luciano (Pá, 17. 12. 2010 - 14:12)
Fajčil som 35 rokov krabičku denne. Dnes už klasiku nefajčím, ale prešiel som na elektronické cigarety. Je to paráda. Nerobím nič, čo škodí zdraviu, a pritom si užívam fajčenie ako doposiaľ.
(Pá, 17. 12. 2010 - 16:12)
Kouřil jsem taky 35 let ale 60 denně a při noční až 80. Stačí se jen pořádně nasrat a pak už to jde líp. Zprvu jsem si připadal jak baba v přechodu, chvíli horko, chvíli zima hotový návaly! Pomůže brát ze začátku jeden nebo dva B-komplex denně, obsahuje 0,027 mg kyseliny nikotinové a pomůže překonat absťák po nikotinu.Není potřeba žádné drahé preparáty, tím jen podporujete farmaceutické firmy v jejich nenažranosti.Nekouřím již 14 roků a jen lituji,že jsem to nezkončil dřív ! Všem kteří se rozhodnou následovat, tak vám držím palce!
antimán (Út, 16. 7. 2013 - 22:07)
Děda kouřil 50 let.. Jednou si uřízl na cirkulárce ruku.. a na druhe ruce prsty kromě palce.. Myslíte že kouří? Ne.. Rada?.. Uřízněte si prsty.. Ukazováček a Prostředníček postačí bohatě ;)
Danka (Po, 21. 7. 2014 - 20:07)
Fajčil som 35 rokov...Sice je hezké,že jste se snažil přestat kouřit,ale co jsem četla o elektronických cigaretách,tak to jsou možná klasické lepší.Taky jsem chtěla přestat kouřit,zkusit elektronickou cigaretu a postupně přestat úplně,ale známí a to co jsem četla mě odradili.Prý byl i nějaký případ,kdy muž zemřel právě kvůli dlouhodobému kouření elektronické cigarety.Určitě to není zdravé kouření.Je v tom jistě dost svinstva jako v klasické cigaretě.Takže raději se pořádně informujte.Reklamy jakože je to zdravé,tak to oni umí moc dobře!!
Enigma (Út, 22. 7. 2014 - 14:07)
Dokonce byl i případ a to nikoliv jednou jen, kdy žena zemřela při používání internetu.
milan (Čt, 30. 8. 2018 - 11:08)
Zdravím a hlásím, že už...Ale pozor už nikdy si nesmíš dat cigo já už nekouřím 9let a prášky mi také pomohly a doufám že už nezačnu znova
lili (Čt, 30. 8. 2018 - 16:08)
Ale pozor už nikdy si...Souhlasim 18 let jsem nekourila,nebrat do ruky ted jsem zhřešila za 5mesicu jsem vykouřila asi 6 baličku cigaret na tajnocha protože jsem kladny vzor pro děti,ale jeden poznatek,po vykouřeni klasicke cigarety se dostavil totalni pozitivni kopanec do hlavy,nabiti energie,(už zase nekouřím klasiku)koupila jsem elektronku ale tyhle pocity se u ni nedostavuji takže zase přestanu
lili (Čt, 30. 8. 2018 - 16:08)
Melo by to byt cele o nikotinu ,ale neni
Maky (Pá, 26. 4. 2019 - 10:04)
Podrobny clanek o vlivu koureni na erekci zde-- https://www.erekce.cz/koureni-a-erekce/
Hlavne se posnazte co nejrychleji prestat, protoze jinak se problem den co den vic a vic prohlubuje a muzete dopadnout jako 40ti lety impotent s nulovou erekci..
Jirka (Čt, 17. 6. 2021 - 00:06)
V životě jsem nekouřil a snažím se žít zdravě. Z alkoholu si jen sem tam spíše svátečně dám jedno pivo. Přesto mi to prostě nefunguje a já nevím co s tím. Ve 48 letech mi to opravdu vadí, myslel jsem, že to přijde později.
Vašek (Pá, 18. 6. 2021 - 07:06)
Nemusí to nutně souviset jen s alkoholem a cigaretami. Tento problém může potkat kohokoliv. V dnešní době se to dá naštěstí bez problémů řešit
Jirka (Po, 21. 6. 2021 - 16:06)
To vím, že jsou na to prášky na erekci a tak. Ale já jsem proti tomu docela vysazený, nerad beru prášky
Vašek (Út, 22. 6. 2021 - 18:06)
Jsme na tom asi podobně, přesně proto jsem si koupil 100 % přírodní prášky na erekci od amarex .cz, tady mám jistotou, že to není nic chemického. Mají opravdu silné složení, které rychle funguje.
Reklama