Reklama

Jaké nemoci jsou podmíněné kouřením

Kouření může vyvolávat či zhoršovat mnohá onemocnění.

Ischemická choroba srdeční:

Kouření zdvojnásobuje riziko onemocnění ICHS. Čtvrtina onemocnění ICHS je vyvolána kouřením (WHO). Kouření cigaret značně zvyšuje riziko přítomné již pouze zvýšenou hladinou cholesterolu, systémovou hypertenzí a diabetem. Toto platí nejen pro ICHS, ale i pro periferní vaskulární onemocnění, aneuryzma aorty, pro mozkovou příhodu a subarachnoidální krvácení. Náhlá smrt se vyskytuje u kuřáků asi 10x častěji než u nekuřáků. Zdraví kuřáci, kteří zanechají kouření, snižují riziko vzniku infarktu myokardu i náhlé smrti. Toto snížení rizika se zvětšuje s dobou po zanechání kouření. Totéž platí pro ty, kteří přežili srdeční infarkt. Dochází i k omezení vzniku další ataky infarktu myokardu a postinfarktové anginy pectoris. 

 

Onemocnění periferních cév: 

Kouření cigaret je jedním z hlavních faktorů vzniku atherosklerotického onemocnění cév dolních končetin. Na vzniku ICHDK (ischemické choroby dolních končetin) se kouření podílí 95% (WHO). Riziko vzniku ICHDK se zvyšuje u nemocných s diabetem, jestliže kouří. 

 

Rakovina plic: 

Riziko onemocnění rakovinou plic je u osob, které kouří zhruba 20 let 20 cigaret denně, (tj. s celkovým konzumem cigaret více jak 150 000 cigaret), po dosažení věku 45 let asi 18x vyšší, než u nekuřáků. 

 

Po 10 letech zanechání kouření klesá riziko onemocnění rakovinou plic na úroveň rizika trvalých nekuřáků. Riziko onemocnění rakovinou plic se zvyšuje kouřením cigaret s vysokým obsahem dehtu, s hloubkou inhalace a vysokým počtem denně vykouřených cigaret. Riziko onemocnění je potencováno některým pracovním prostředím. Jsou to především dělníci, pracující s azbestem. Zde je riziko 92x vyšší ve srovnání s nekuřákem, nepracujícím s azbestem. (Proto ve Švédsku nesmí kuřák pracovat v azbestovém průmyslu.) 

 

Reklama

Jiné druhy zhoubných (maligních) onemocnění: 

Epidemiologické studie prokázaly souvislost kouření tabáku se vznikem rakoviny hrtanu, dutiny ústní, jícnu (zde hlavně v souvislosti s konzumací alkoholu), močového měchýře, slinivky břišní, ledvin a děložního čípku. 

 

Pokud by veškerá populace přestala kouřit cigarety, klesla by během 20 let incidence všech druhů malignit asi o 30% (WHO). 

 

Chronická respirační onemocnění: 

Výskyt onemocnění chronickou obstrukční nemocí plicní je v 75% podmíněn kouřením. 

 

Vředová choroba žaludku a dvanácterníku: 

Kuřáci cigaret trpí 1,7x častěji vředovým onemocněním žaludku a dvanácterníku, než nekuřáci. Po zanechání kouření dochází k rychlému hojení vředového onemocnění. 

 

Perinatální morbidita a mortalita: 

Novorozenci matek kuřaček mají obvykle o 200 g nižší porodní hmotnost ve srovnání s novorozenci matek nekuřaček. Kuřačky rodí dvakrát časteji děti s porodní hmotností nižší než 2 500 g. U kuřaček se zvyšuje podíl spontánních potratů, časných i pozdějších úmrtí plodu, jakož i vyšší podíl úmrtí novorozenců. Mentální vývoj dítěte matky kuřačky, kouřící během těhotenství, je opožděn a vyrovnává se teprve v 10. roce věku. 


Zdroj:www.cbmi.cvut.cz

Reklama

Komentáře

Verka Strmiskova (St, 3. 5. 2006 - 14:05)
Rada bych se vyjadrila k tematu koureni. Tento clanek je pravdivy. Ja sama nekourim, nikdy jsem to nezkusila a ani nezkusim. Vim, ze koureni je nezdrave, penize vynalozene na koureni jsou zbytecne vyhozene penize, za ktere by se dalo poridit spoustu kvalitnich veci - clovek by mohl vice sportovat, doprat si dovolenou, venovat se svym konickum. Souhlasim taky s nazorem, ze pasivni koureni skodi. Kuraci jsou podle me hloupi lide, protoze si zamerne nici zdravi a jeste otravuji kourenim nekuraky. Z mych pratel nekouri nikdo. Kazdy ma volbu se svobodne rozhodnout, ale, kdyz vidim mlade lidi, jak kouri a jeste k tomu piji alkohol a mluvi sprosta slova a chovaji se nevhodne, tak si vzdy reknu - Je to super, ze nejsem jako oni. Mohu se podivat do zrcadla a reknu si - jsem slusna, jsem dobra a pecuji o sve zdravi. Jak se nekde psalo, ze koureni je sexy, je to totalni hloupost, koureni je hlavne nezdrave. Jsem stastna, jsem nekuracka. Verka Strmiskova, 30 let
Gypsi (St, 3. 5. 2006 - 16:05)
Kolik ti je let? 30 nebo 300? Tvoje názory na chování mladých mi připadá jako káraní novicky abatyší. Zřejmě jsi se narodila dokonalá a rozhodla ses to zdělit všem.
Jak hloupé....
Jana (St, 3. 5. 2006 - 21:05)
Verko Strmiskova, tobe by nejaka ta cigareta neuskodila, treba by ti pomohla rozproudit mozek, ktery viditelne ve sve funkci pokulhava..Jsi nekuracka, ale hloupa az hruza. Ac sama nekuracka, radsi bych travila svuj cas se 100 silnymi kuraky nez s nekym jako ty.
Zuzana (Po, 15. 5. 2006 - 15:05)
Milá Věrko Strmisková, doufej, že nikdy nebudeš potřebovat nějakého podle Tebe "hloupého člověka", třeba lékaře - kuřáka - který Ti (třeba) jednou moc pomůže ...
l (Po, 15. 5. 2006 - 15:05)
jdete do prdele,ma pravdu a vy,co se ozyvate ji to ledatak tise zavidite.Jen tak dal,Verko!!!
krkator (Čt, 1. 6. 2006 - 17:06)
Milá Věro,tady nejde o to,jestli ten článek je pravdivý,či nikoli.Tomu článku se nedá vytknout nic,problémem je spíše tvé vnímání světa.Podle tebe kuřák,který se notabene rád napije je apriori padouch,pro nějž by slušný člověk(ty)
měl najít pouze slůvka opovržení.Věz,že kouřit se začíná v mládí,kdy nikdo neví,s čím vlastně začíná.Věz,že první cigareta opravdu nikomu nechutná,nicméně v pubertálních očích dodá jistou důstojnost.A následně věz,že kuřáctví nic nevypovídá o tom,kdo je jak hloupý,či chytrý.Jednoduše jde o to,že je strašně obtížné se zbavit tohoto návyku získaného v mládí.Vím to,protože jsem sám přestával asi desetkrát a momentálně nekouřím 5 měsíců.Taky mi je třicet,ale to je asi tak jediné,co mě s tebou spojuje.
Rád bych tě upozornil,že pár desítek před tebou žil člověk,který byl stejně jako ty při pohledu do zrcadla spokojen sám se sebou.Možná by to byl pro tebe ideální partner.
Byl totiž stejně jako ty abstinent,nekuřák a ještě navíc vegetarián.
Jmenoval se Adolf Hitler.
Šárka (So, 6. 1. 2007 - 16:01)
Milá Věrko, pokud jsi ta, o které si myslím jsi, že ano, tak bych Ti doporučila se konečně probudit do dospělosti. Život není o tom, jestli je něco černé, anebo bílé. Kouření je špatné, ale nelze podle toho soudit osobnost člověka. Znám mnoho kuřáků, kteří jsou skělými lidni a nekuřáky, kteří nestojí, ani za pohled.
Alarmující je spíš Tvůj pocit spokojenosti.A jisté rozhodnosti.
Zamysli se nad sebou a nad svým způsobem života. Nejsi tak trochu zatrpklá? Máš vůbec partnera a rodinu? Máš v životě radost a znáš tento pocit? Jsi schopna vidět věci v několika rovinách nebo v jen v jedné?
Moc by mne potěšilo, kdyby ses zamyslela a třeba i odepsala na email : sarkomila"seznam.cz
ahoj Šárka
Verka Strmisko… (Po, 19. 2. 2007 - 20:02)
Mila Sarko,
musim Te ujistit, ze nejsem vubec zatrpkla, jsem optimistka a mam velice pekny zivot, jsem spokojena. Radost prozivam kazdy den, nejvetsi radost mam, kdyz ja nekomu jinemu udelam radost nebo pomohu. Verka
Verka Strmiskova (Po, 19. 2. 2007 - 20:02)
Mila Sarko,
musim Te ujistit, ze nejsem vubec zatrpkla, jsem optimistka a mam velice pekny zivot, jsem spokojena. Radost prozivam kazdy den, nejvetsi radost mam, kdyz ja nekomu jinemu udelam radost nebo pomohu. Verka
Verka Strmiskova (Po, 19. 2. 2007 - 20:02)
Mila Sarko,
musim Te ujistit, ze nejsem vubec zatrpkla, jsem optimistka a mam velice pekny zivot, jsem spokojena. Radost prozivam kazdy den, nejvetsi radost mam, kdyz ja nekomu jinemu udelam radost nebo pomohu. Verka
Šárka (Čt, 22. 2. 2007 - 23:02)
Věrko, to je jenom dobře, tak si ho užívej plnými doušky a pamatuj, všeho s mírou a od každého trochu je zdraví prospěšné
Verka Strmiskova (Ne, 25. 2. 2007 - 20:02)
Mila Sarko,
nezlob se, ale nepotrebuji Tve rady do zivota. Prosim, zij si svuj zivot a me nech byt, at si chodim treba po hlave. Dekuji.
Verka
P.S. Jeste Ti chci napsat, ze pokud ja jsem neuveritelne naivni a hloupa, tak by jsi opravdu potrebovala lekce slusneho chovani ...
Šárka (Ne, 25. 2. 2007 - 20:02)
Milá Věrko, nechci Ti vůbec radit a škoda, že konstatování a přání bereš jako radu do života. Klidně se stav na hlavu a třeba odrážej ušima, mě to vážně žíly netrhá, ale děkuji Ti, za tvé řádky, neboť mě velmi bohatily a nejen mne, ale několik mých přátel - nekuřáků.
Verka Strmiskova (Po, 26. 2. 2007 - 19:02)
Mila Sarko,
jsem rada, ze mas spoustu pratel, ze mas pratele nekuraky, svedci to o tom, ze jsi asi hodne oblibena a urcite jsi na sve pratele mila a laskava a nerikas jim, ze jsou hloupi a naivni ..., protoze pak se nabizi otazka - Ty jsi se narodila dokonala?
Verka
Šárka (Po, 26. 2. 2007 - 21:02)
Milá Věrko, nenarodila jsem se dokonalá, a ani po tom netoužím, protože za jistých okolností je to jízdenka k psychiatrovi a k antidepresivům (vím, o čem mluvím). Nedokáži posoudit, jestli to, že se stýkám s nekuřáky automaticky znamená velkou oblibu, spíš se vyhýbám kuřákům, protože pocházím z kuřáckého prostředí a cigaretový kouř mi vadí a v nemocncici jsem si toho také užila dost. Ale mám i pár přátel kuřáků, se kterými si ráda zajdu na skleničku a popovídám.
Máš asi pravdu v tom,že přátelům se hodně těžko říkají nelichotivá slova. Zase na druhou stranu přátelé si člověk vybírá sám a většinou akceptuje jejich slabé stránky a pokud nevyhovuje, tak přátelství zaniká. Pokud Tě žerou ta dvě slova, která jsem Ti, mimochodem ne jediná, napsala, tak to mě mrzí, ale jsem občas hodně impulzivní a nediplomatická. Vzhledem k tomu, že přítelkyně nejsme, dovolila jsem si vyjevit takto svůj názor. Podle toho, co o sobě píšeš, jsi optimistka, a když přjde nějaká zátěžová situace, tak se určitě usměješ a řekneš si, no co, tak ať si to myslí, je to její názor, ne? Usměj se nad tím, a neřeš, to, buď v klidu a nad věcí(neber to jako radu, jen jako poznámku pod čarou).
Dobrou noc a těším se na další Tvé řádky
Verka Strmiskova (Út, 27. 2. 2007 - 11:02)
Dekuji za dopis a preji Ti, at se Ti v zivote dari !!!
Proste - uprimne Ti preji, at jsi zdrava, sikovna, mas spokojenou rodinku a prozivas krasny zivot.
Verka
Šárka (Út, 27. 2. 2007 - 13:02)
Děkuji za přání. Taktéž ti přeji, ať si žiješ svůj život-sen, tak, jak si představuješ, po boku svého partnera, své rodiny a...domysli si, co chceš
Šárka
jaaja (Út, 27. 2. 2007 - 21:02)
ja drive kourila ne moc asi 0-9cigaret denne, pak jsem se dlouho snazila uplne prestat..povedlo se mi to asi po roce a pul a to tak ze jsem prestali i ja i pritel ja ho k tomu donutila a pak mi bylo blby si zapalit kdyz po nem chci aby nekouril..dnes jsme oba stastni ze nekourime..k cigaretam jsem ziskala uplny odpor a nejvic mi vadi bezohledni kuraci, kterym je uplne jedno, ze ja musim vdechovat jejich kour na ulici..atd..to ej jako bych si na ulici hrala se zbrani a sem tam nekoho zasahla-je to samozrejme prirovnani, ale je to to same...rikejte si co chcete toto je muj nazor na koureni
Šárka (So, 3. 3. 2007 - 20:03)
Pravda, pravda. "vyléčení" kuříci jsou mnohem horší, než mnozí nekuřáci. Viděla jsme to na své dědovi. Jel po každém kuřákovi jako po uzeným
Májulka (St, 28. 11. 2007 - 12:11)
hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmmmmmmmm
Májulka (St, 28. 11. 2007 - 12:11)
Kouření je hnus fakt že jo pa pa pa lidi
Návštěvník (Ne, 14. 6. 2009 - 10:06)
Dobry den,s Verkou souhlasim,ma naprostou pravdu.Az vam dite onemocni onkologickou nemoci,ne,ze prestanete kourit,ale prestanete i jist a vlastne i žít.KURACI JSOU HLUPACI A HLUPAKY ZUSTANOU.
Věrka (So, 18. 7. 2009 - 11:07)
Děkuji za podporu. Mám ráda rozumné lidi, chytré a inteligentni. Hezký den přeje Věrka
Věrka (So, 18. 7. 2009 - 11:07)
Pro upřesnění - moje odpověď patří človíčkovi s větou: Jen tak dál, Věrko !!!

Věrka
Radovan (Po, 12. 3. 2012 - 17:03)
Mám třináct a už tři roky nekouřím díky elektronicke cigaretě a bez toho je mi mnohem líp vám řeknu lidi.
Jarys (Po, 12. 3. 2012 - 19:03)
Zdravím,
nebudu tady opisovat odborné články o škodlivosti kouření,to si každý může najít a přečíst.Je jen hrozné,že společnost toleruje a povoluje prodej smrtelné drogy.
Zabíjí jen v ČR asi 60 lidí denně,strašně drahé léčení,ničí to rodiny,klesá produktivita práce,poškozuje genetiku budoucích generací...
Jenom výrobci a prodejci těchto drog vydělávají (zaručené zisky na návykových látkách).Samozřejmě mezi společností tolerované drogy patří i alkohol a gamblerství.Dokonce i Klaus otvíral továrnu na cigarety a přál jim hodně úspěchů.No,nedokáže rozeznat špinavé a čisté peníze,tak asi nedokáže rozeznat škodlivost tabáku.
starý krokodýl (Út, 4. 12. 2012 - 15:12)
Hulím třicet let a dodnes jsem neměl chřipku ani jiné dýchací problémy.Jediný problém je, že se mi na tom přiživuje stát svými daněmi.
Kouření vás ochrání před rakovinou plic!
Čtěte zde..jen naši "všeznalí" doktůrci budou stále mlít jednou naučené dokola...
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010120007
Reklama