Reklama

Každá vykouřená cigareta poškozuje zdraví

I v případě, že se nerozvine ischemická choroba srdeční nebo rakovina, ovlivní každá vykouřená cigareta negativně vaše zdraví. Většina efektů nikotinu souvisí s jeho přímým působením na mozek a nervový systém. Nikotin podobně jako emoční zátěž stimuluje sympatický nervový systém. Tělo produkuje větší množství stresových hormonů. Tyto změny vedou ke zrychlení srdečního pulzu a zvyšují krevní tlak, podporují srážlivost krve a vedou k zužování tepen v celém těle.

Uveďme si nyní některé účinky kouření:

Zužují se cévy kůže. Díky tomu se rychleji tvoří vrásky. (To je jeden z důvodů, proč nikotin i stres působí rychlejší stárnutí.)

Zužují se cévy vedoucí krev k srdci. Výsledkem může být bolest na hrudi nebo srdeční infarkt.

Mozkové cévy se zužují, což může vyvolat mozkovou mrtvici.

Cévy rukou a nohou se zužují. Přinejmenším tak vzniká chlad rukou a nohou. V některých případech, zvláště u diabetiků, to může vést ke sněti a amputaci.

Snižuje se množství krve, která přitéká do pohlavních orgánů Reklamy na cigarety sice často sugerují představu, že kouřit znamená být "macho", chlap z reklamy na marlborky je ale možná impotentní.

Nikotin zcela jasně oslabuje smyslové orgány chuti, hmatu a čichu, tří z nejdůležitějších smyslů rozkoše. Kouření není smyslovým zážitkem.

U žen, které kouří, je třikrát větší pravděpodobnost neplodnosti než u nekuřaček. Menopauzu mívají oproti nekuřačkám téměř o dva roky dřív. Mužům kouření snižuje množství a pohyblivost spermií.

Po delším období užívání nikotin poškozuje výstelku tepen v srdci a celém těle, což zapříčiňuje, že se snadněji ucpávají, a dochází k dalšímu snížení průtoku krve.

Nikotin stejně jako chronický stres způsobí, že tělo tvoří nadměrné množství kortizolu, který potlačuje imunitní systém a podporuje tvorbu tepenných blokád.

Nikotin zvyšuje náchylnost srdce k arytmiím. Tím se zvyšuje riziko náhlé srdeční smrti.

Při kouřeni vdechujeme množství jedovatých plynů, mezi které patří oxid uhelnatý, formaldehyd, aceton, vinylchlorid, kyanovodík, sirovodík, amoniak a mnohé další. Některé z vdechovaných látek, např. polonium, jsou dokonce radioaktivní. Vedle dlouhodobého rizika vzniku rakoviny má každé vdechnutí trojí účinek:

(l) Plyny dráždí plíce, což způsobuje vyšší produkci hlenu.

(2) Kouření oslabuje schopnost imunitního systému napadat škodlivé bakterie a viry.

(3) Nikotin ochromuje přirozený čisticí mechanizmus plic, díky tomu se v nich vytváří větší vrstva hromadícího se hlenu, a člověk se stává mnohem náchylnějším k bakteriálním a virovým infekcím. Tisíce malých chloupků, kterým se říká cílie, v průduškách a hrtanu neustále pulzují směrem vzhůru a fungují jako "eskalátor" hlenu. Ten se tak dostává z plic do krku, odkud jej můžeme vykašlat. Protože však nikotin tyto cílie ochromuje, hlen zůstává hluboko v plicích, kde vytváří živnou půdu pro bakterie a viry.
 

Zdroj: Dean Ornish, M.D. - Mějte znovu zdravé srdce, nakladatelství Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

Ivana (Út, 10. 9. 2002 - 15:09)
ty jsi asi trošku mimo...Každá věc má většinou dvě strany. A to jednu dobrou a jednu špatnou. u cigaret si musí každý sám promyslet, jestli podstoupí riziko a bude kouřit. Je to každého soukromá věc, do které se nikdo nemá plést. ale je dobré vědět, jaké klady a zápory to má. Myslím si , že je skvělé, jaká je teď informovanost o všech návykových látkách. Podle mě je všechno, co ovlivňuje chování a zdraví člověka, špatné a nemělo by tu být...... Mějte se fajn a zkuste popřemýšlet o svém životě a vašich prioritách...Ivana K. Kroměříž
bývalý hulic (Čt, 29. 7. 2004 - 01:07)
Tak to je tedy hluboký omyl. Určitě bychom se shodli na tom, že není návyková fyzicky (tzn. že se člověk nebude klepat, zvracet, mít průjmy apod. jako u některých jiných silnějších drog). Ale zcela určitě si na ni lze vypěstovat psychickou závislost, která je ve svých důsledcích daleko horší. Té se totiž člověk nezbaví po několika dnech nebo týdnech. Psychická závislost je celoživotní záležitostí a člověk, který se ocitne v problémech nebo složité životní situaci, se může i po dlouhé době abstinence k THC vrátit. To, že má člověk receptor na nějakou látku ještě neznamená, že mu nebude škodit, když si na rozdíl od přirozeného stavu bude do těla pumpovat MEGAdávky této látky. THC receptor (ale se slabší účinností) se také vyskytuje na slinivce břišní a způsobuje sníženou funkci lymfocytů a tím tedy snižuje tělesnou imunitu. Snížená imunita mimo jiné zvyšuje riziko rakoviny...
Miroslav Linda (St, 6. 6. 2001 - 13:06)
Kdyz dokazal prestat kourit takovej slaboch jako jsem ja. Tak si myslim ze to dokaze kazdej!!!!!!!!
Je opravdu hloupost zacit kourit.
Tak to ani nezkousejte!


Jinak zdarvim!
ingeborg (Út, 17. 4. 2001 - 11:04)
Slaboch potřebuje "marjánku"? To asi o tom, o čem píšete, víte úplný prd! Marihuana se nepotřebuje - není návyková (narozdíl od alkoholu a cigaret!!!) Také pro THC (účinnou látku v konopí) má člověk v mozku vlastní receptor, což na alkohol nemá. Přírodní produkt marihuana je člověku "vlastní"!!! ... atd. nemá cenu se o tom tady rozepisovat, všude na netu je spousta stránek na toto téma. Než začnete cokoli odsuzovat, něco si o tom přečtěte, aspoň nebudete vypadat trapně :o) a přesto si myslíte, že vypadáte "sebejistě" ...
Jindřich (Čt, 29. 3. 2001 - 11:03)
Souhlasím, že není důležité, jak dlouho člověk žije, ale co v životě dokáže... třeba přestat kouřit :-)
V.K. (Pá, 2. 2. 2001 - 20:02)
Jsou to kecy . Jistě nějaký vliv je , ale myslím , že je důležité se zmínit i o pozitivním účinku nikotinu na naše zdraví : Četl jsem v novinách o schopnosti nikotinu navozovat spoje neuronů , které by se třeba ani bez nikotinu nevytvořily ,zklidnění , úžasná atmosféra .
Ty vaše lékařské poučky o impotenci ...

Není důležité jak dlouho člověk žije , ale co v životě dokáže , co prožije.
Hanka (Ne, 4. 2. 2001 - 22:02)
Ono je však také v životě důležité neubližovat ostatním. Když si kuřáci budou kouřit někde v skrytu, kde nebudou moci nikoho poškodit, pouze sebe, tak prosím, ale jinak mi to přijde jako velmi sobecké zklidňování a vytváření atmosféry.
Osobně jsem se narodila v rodině, kde oba mí rodiče kouřili a celé dětství jsem měla problémy s opakovanými záněty průdušek. odiče již nekouří, protože otcův otec, též náruživý kuřák zemřel na rakovinu hrtanu a moje matka měla těžký zánět žil a lékař jí to zakázal. Takže si nemyslím, že jsou to pouze lékařské kecy, ale v mnohých případech realita, kterou mohou potvrdit i obyčejní lidé.
sasa (Út, 6. 2. 2001 - 06:02)
neurony se dokáží "uklidnit" i bez nikotinu, stejně tak bez dalších drog.
Samozřejmé ovšem je, že ne každý to bez těchto berliček dokáže. Ale plně souhlasím - kdo na to nemá, nechť jich užije... Jako potřebuje diabetik inzulin, tak potřebuje slaboch nikotin, alkohol, marjánku..
Jarda (Čt, 22. 2. 2001 - 14:02)
Nemyslím si, že je to úplná blbost. Ono lékařsky vzato, je to logické, že kouření zdraví moc neprospěje. Vím, jaké to je, být kuřák. Já sám jsem kouřil 15 let a byl jsem silný kuřák. Dnes je to půl roku co nekouřím, a chvíle odvykání byli úděsné. Ale pozitiva stojí za to - zlepšení chuti, vizáže, dechu, sexu... Nejsem prudil jako někteří, kteří doslova "diskriminují" kuřáky, ale myslím si, že opravdu normální je nekouřit. Zkuste to!
p.s. Dobrý návod jak přestat kouřit je na internetu pod názvem A je mi lépe (dá se vyhledat přes seznam). Obsahuje návod na 21 dní, a pokud existuje vůle přestat, může být tento návod dobrým pomocníkem.
Vapik (Pá, 24. 3. 2006 - 18:03)
Kourim 20 denne a bez ciga bych nevstal. Vubec to neskodi, babicka kourila 30 denne a dozila se 82 let.
Verka Strmiskova (St, 3. 5. 2006 - 14:05)
Moderni je nekourit.
Kouri jenom lide hloupi, kteri si nevazi ani sveho zdravi ani penez vynalozenych na cigarety. Ja nekourim.
Verka Strmiskova, 30 let
Gypsi (St, 3. 5. 2006 - 16:05)
Bývalý huliči, hluboce se mýlíš! Neshodnem se na tom, že není fyzicky návyková. Při silném návyku má člověk při abstinenci nikotinu i fyzické potíže.
Strníšková, moderní je sice nekouřit, ale když do této závislosti spadne dítě z nerozumu, nejedná se o hloupého člověka, když nedokáže přestat kouřit. Jeho návyk je silnější, než motivace k nekouření. Závislost na nikotinu je podobná jako na heroinu!
Když jsi nekuřák, nepleť se do debaty, protože o tom nic nevíš. Já také nechodím na témata o ženských problémech.
ania (Čt, 1. 6. 2006 - 12:06)
jo souhlasim, aspon vime na co umrem...
ania (Čt, 1. 6. 2006 - 12:06)
jo souhlasim, aspon vime na co umrem...
zuza (Čt, 8. 6. 2006 - 15:06)
Vapiku, na cigaretach neni napsany, ze skodi zdravi, jen tak ze srandy.. Na kazdyho to pusobi jinak.
Muj deda zase kouril 20 denne asi 35 let a nikdy nezapomenu na to, jak se v noci plazil na WC a tahl za sebou nohy, jenom protoze si znicil cevy a nohy mu prestaly fungovat.. Nakonec na smrtelny posteli prestal a prezil, ale doted lituje, ze si kdy zapalil, protoze musi kazdou chvili do nemocnice a bere kazdy den desitky prasku. Pro nej je ovsem omluvou, ze v te dobe, kdy zacal kourit, se jeste nevedelo, ze to skodi zdravi.
Tak doubrou chut pri dalsi cigaretce ;)
Mimochodem taky jsem jako pubertak z nerozumu zacala kourit, ale radsi jsem toho po 11 letech nechala, nebylo to jednoduchy, ale jde to. Srovnavat zavislost na cigaretach s herakem nebudu, protoze ten jsem nezkousela. Musim rict, ze se citim fakt lip, mam vic sily, nesmrdim!!!! moje vaha 56Kg na 176cm zustala stejna :)a mam vic penez. A navic, me skoro vsichni kamaradi kuraci rikaji, ze jsem fakt "king" ze jsem prestala...
Takze 1:5 prohravaji cigara, juchuuuuuuu 8)
zuza 25
Návštěvník (Čt, 8. 6. 2006 - 17:06)
proc bych to mela resit, az prestanu, tak prestanu. Kdybych musela kontrolovat vsechno, co mi skodi, tak bych musela prestat pracovat a volne dejchat, protoze bych na to nemela cas.
martina (Čt, 21. 12. 2006 - 16:12)
jsem abstinující kuřačka a budou to 2 roky co se sama se sebou bojuji,a není to ani teďky jednoduché ale mám ze sebe radost že zatím odolávám,neboť stačí jedna a lítám v tom zase,přibrala jsem asi 5kg ale nechala jsem to tak a počase zase zhubla,mě vadilo že cigareta začla mít nademnou takovou moc že jsem nebyla schopná bez ní být ani 10min,hledala jsem místa kde je povoleno kouřit,večer jsem šla spát a po cigárku ráno rychle ke kafíčku ,vše si plánovala tak abych si pak mohla zapálit,v pusi věčně žvýkačka neboť mi vadilo věčně sucho v ústech,no když si na to vzpomenu tak to mě fakt ničilo,jak fyzicky tak psychicky,Chtěla bych všem začínajícím popřát hodně pevné vůle a a by ten boj sami nad sebou vyhráli.
Gošín (Čt, 21. 12. 2006 - 18:12)
Když vidím člověka kterému je padesát let a umí jen kouřit a pít pivo a než dojde do hospody musí si dvakrát odpočnout aby tam došel a říká jsme na světě jen jednou, ať něco z toho života mám a pak vidím druhého padesátníka který žije trochu jinak, chodí plavat, jezdí na kole, má dobrou fyzičku, pěknou postavu, líbí se ženám, já bych si takto užíval života určitě raději než s cigaretami a pivem.
ED (St, 14. 2. 2007 - 23:02)
Kvalitní vlhké doutníky a jen občas! Pít málo a jen to nejlepší, jíst málo a jen to nejlepší a kouřit málo a jen to nejlepší. :-)
Linda (Pá, 11. 5. 2007 - 20:05)
Velice poučné a zajímavé.Moc pěkný článek!!!!!!!
M.Cooper (Čt, 23. 8. 2007 - 16:08)
Empirickymi pruzkumy bylo prokazano, ze vykoureni pouho pouhe jedne cigarety vnasi do nasich plic spousty rakovinotvornych latek. Techto latek je priblizne 103. Každých 6 sekund na naší planetě zemře jeden člověk na nemoci z kouření. V ČR kouří cca. 40% populace. Jsou to smutne statistiky. Ja sama premlouvam sveho pritele, aby sveho zlozvyku zanechal, je pravdou, ze zatim to omezil, nicmene uspechu jeste nedosahl.Vsem kurakum, kteri hodlaji kapitulovat v boji s timto navykem preji hodne sil.
Doctor (Čt, 23. 8. 2007 - 20:08)
Jedna cigareta zkracuje život o dvě minuty.
Jedno panák zkracuje život o pět minut.
Jeden pivo zkracuje život o hodinu.
Jedna práce zkracuje život o osm hodin
:-))
Návštěvník (Ne, 25. 11. 2007 - 00:11)
ksdrtktdkcfkck
Návštěvník (Ne, 25. 11. 2007 - 00:11)
ksdrtktdkcfkck
zsreřuwčřjxf (Ne, 25. 11. 2007 - 00:11)
ksdrtktdkcfkck
Z hořícího dom… (Ne, 25. 11. 2007 - 08:11)
Pokud člověk kouří,může mít tisíc univerzit,a nic nepochopil.Tělo umožnuje člověku žít,vydělávat peníze.Je to to samé,jako bych někomu dával peníze,a on mě za to kopal do prdele.Co dodat?Asi se znova narodit,a zkusit znovu.
Jana (Ne, 25. 11. 2007 - 18:11)
Kouřila jsem od sedmnácti do dvaačtyřiceti, což je 25 roků, teď už 10 let nekouřím. Myslíte si, že mi ještě může hrozit třeba rakovina plic z toho dlouhodobého kouření, nebo se za těch 10 let už všechno vyplavilo ven? Prosím o váš názor.
Návštěvník (Ne, 25. 11. 2007 - 18:11)
Myslím, že máš stále vyšší riziko, jsou na to zpracovány studie, ale už si to přesně nepamatuju, ale myslím, že za 20 let po vykouření poslední cugarety je riziko téměř stejné jako u nekuřáků.
ROMAN (Ne, 27. 1. 2008 - 01:01)
kouřim už čtyři roky a zatim se mě podařilo přestat jenom na týden ale ted chci přestat znova ale už na pořád a četl jsem tolik článků že už ani skoro newim co tam bylo ..newim jak přestat ale ksuism to a včem co to chtěj taky přestat kouřit tak přeju hodně štěstí..
Pavel (So, 12. 4. 2008 - 22:04)
Již 10.let nekouřím.Přestal jsem ve svých 33.létech A to jsem byl jo náruživý kuřák. 60 cigaret denně bylo běžné a to jsem kouřil svých 15-ti let.Samozřejmě jsem začínal s dvěma kusovkama JPS nebo Rotmans. Než mě to donutilo přestat kouřit, jsem kašlal hlavně jak jsem ulehal do postele. Začal jsem mít problémy vyjít do třetího patra. Začal jsem mít ten pocit, že jsem otrokem tohoto hnusného zlozvyku. Tak jsem si stanovil den, kdy tedy přestanu kouřit. Do toho data jsem kouřil svých 60 denně. Po asi půl roce přišel stanovený sen. Musím podotknout, že jsem se na ten den už i těšil.V tento den jsem si zapálil svou poslední cigaretu. A od té doby jsem si nezapálil. A teď do třetího patra vyběhnu bez zadýchání. A nekašlu. A hlavně, se cítím mnohem líp, zdravěji a mám mnohem vice síly, jak před těmi 10-ti léty!
petra (Ne, 20. 7. 2008 - 21:07)
je mi jen 20 let , kourim od mych 15-let , pritel je nekurak , zkousim prestat , ale nejde to !asi nemam silnou vuli , jak bych chtela ..partner chce dite , urcite bych v tehotenstvi nekourila , ale mam strach , dokazu to ?
jitka (Pá, 8. 8. 2008 - 16:08)
ahoj kourim jiz 12 let a porad se snazim prestat a nejde to prosim porad te my diky.
Hanka (Pá, 8. 8. 2008 - 17:08)
Ahoj jitko!já kouřím už 20 let a myslím,že kromě silné vule nám není pomoci.asi žádný náplasti ani prášky nepomáhají.
karla (Po, 1. 12. 2008 - 21:12)
kourila jsem od 16 do 23 let,ty posledni 3 roky sice s prestavkami..v 17 se u me projevilo astma,ale ja blbec kourit neprestala.az postupem casu mi pri jen po par slabsich zachvatech (silne nemivam) doslo,jak je koureni nebezpecne - zivot mame jen jeden.koureni je hloupost.najdete si nejakou zabavu,zivotni cil,partnera nekuraka nebo neco:)
Návštěvník (Po, 1. 12. 2008 - 21:12)
www.ordinace.cz diskuse o léku Champix
Lojza (Čt, 19. 3. 2009 - 17:03)
Já a manželka jsme přestali na bicomu před 2 roky,čekal jsem to horší,na opakovaní jsme nešli nebylo třeba.
číšnik (Čt, 26. 3. 2009 - 01:03)
Taky jsem tak přestal,dvacítka v práci bylo málo,kuřáci nevadí.
lukas (St, 15. 4. 2009 - 03:04)
je to pravda clovek musi chtit sam nikdo a nic nepomuze jen vule.ja asi kourit neprestanu.nic si neslibuju.kazdej kurak vi ze to je svinstvo a jen tak neprestane.musi bejt na sebe tvrdej.je to mrcha to cigaro ale nikdo nas to nenaucil jen mi.a pak pozname vysledek sami.jsem kurak uz pres 10 let.a vyhulim asi 20 az 30 cigar dene.je mi 24 roku.a muzu rict ze jen tak neprestanu.a mrzi mne to.kez by na to byl lek.jen vule
Ruda (St, 15. 4. 2009 - 20:04)
Lukasi, já jsem přestal kouřít tak jako ti dva před Tebou, nevím jak jsi četl ty dva příspěvky. Nekouřím 2 roky , kouříl jsem 35 roku i 60 cigaret denně. Během necelé hodiny jsem po absolvování antinikotinové terápie na počítačí Bicom, přestal mít chuť na cigaretu. Od té doby mi cigarety nic neříkají. Někdy říkám známym že já jsem nepřestal kouřít, že to počítač přestal místo mě. Každý říka že třeba mít silnou vůlí, když chcete přestat, já kdybych jí měl tak nekouřím tak od 23 let odhadují.
verka strmisova (Pá, 8. 1. 2010 - 11:01)
Moderni je nekourit.
pakoška..:) (Po, 16. 4. 2012 - 14:04)
já kouřím..:P a nikdo mně nedonutí přestat..:D
starý krokodýl (Út, 4. 12. 2012 - 15:12)
Hulím třicet let a dodnes jsem neměl chřipku ani jiné dýchací problémy.Jediný problém je, že se mi na tom přiživuje stát svými daněmi.
Kouření vás ochrání před rakovinou plic!
Čtěte zde..jen naši "všeznalí" doktůrci budou stále mlít jednou naučené dokola...
http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2010120007
Freedom (St, 12. 12. 2012 - 14:12)
Já jsem kouřila 15 let půl krabičky denně. Biorezonance mi nepomohla. Champix jsem ze strachu nezkusila, náplasti a žvýkačky jsou k ničemu a nejvíce mi pomohlo rozhodnutí se, že chci opravdu přestat - ze dne na den jsem přestala a je to fajn. Samozřejmě, že někdy má člověk chuť si zapálit, to je víc, než jasné. Záleží ale na tom, co je vám přednější. Mě už cigarety začaly vadit - celoroční kašel a rýma, smrad .... Jde to s vlastní vůlí ! Přeji všem, kteří chcete přestat, hodně štěstí.
bitcom nemá jak (St, 12. 12. 2012 - 16:12)
Lukasi, já jsem přestal...fungovat, je to drek. přestat s ním kouřit je jen důkazem toho, co dokáže lidská vůle, když ji, třeba i podvodem, pomůžete. tuhle zkušenost mám taky za sebou.
namítka (Čt, 13. 12. 2012 - 12:12)
Jedan cigareta nebo jeden...Dobrý panák, vypitý NA ZDRAVÍ neuškodí.
Jen je třeba vědět co piji, kdy a kolik.
jedna (Čt, 13. 12. 2012 - 12:12)
cigareta je jako jeden hřebík do rakve,tak si jdu hned jeden hřebíček přibít.Omezit to určitě jde,ale přestát ze dne na den asi těžko.
.... (Čt, 13. 12. 2012 - 17:12)
vemte si,paní Bohdalová,jirásková a takových je tucty,silní kuřáci a jakého se dožívají věku.Někdy ani nevíme,co je v potravinách,možná to je někdy horší,než ta cigareta,ale jistě vše s mírou-a nebo i bez mirka:)
annicka (St, 19. 12. 2012 - 21:12)
Kouření závážné téma a velký problém. Zatím naštěstí nemám osobní zkušenost, ale vy se zkuste podívat na portál www.reknidrogamne.cz, najdete tam hodně rad a informací, jak s kouřením přestat.
Jay.J (St, 18. 9. 2013 - 17:09)
No já nevim, já si půl roku říkal, že přestanu kouřit, a tak dlouho jsem si to v podstatě opakoval, že jsem si jednou nezapálil. A žiju v tom už 3 týdny, tak snad mi to vydrží :-)
luciano (Čt, 19. 9. 2013 - 11:09)
Odporúčam prejsť na elektrickú cigaretu. Tá neprodukuje žiadne svinstvá, ale len čistý nikotín. Aj ja som si zaobstaral elektrickú cigaretu a môžem povedať, že je to vynikajúce. Žiaden dym, žiaden smrad, ale len čistá para a nikotín. Nikotín je super. Zlepšuje kognitívne schopnosti, zlepšuje náladu a bystrosť, navodzuje pohodu. Nikotín v rozumných dávkach vôbec nie je škodlivý.
A kladnom pôsobení nikotínu na organizmus sa píše napríklad v týchto článkoch:

http://elektronickecigarety.webnode.cz/images/200000207-1adf61bd96-public/nikotin.jpg

http://www.scienceworld.cz/clovek/je-nikotin-jed-nebo-lek-6363/

Reklama