Reklama

Sebevražda nebo vražda?

Cigarety usmrcují nejen kuřáky, ale i nekuřáky. Dnešní den 31. května je Světovým dnem bez tabáku. Měli bychom si proto připomenout, proč Ministerstvo zdravotnictví varuje, že kouření poškozuje zdraví. Ukážeme vám i jednu velice nehezkou fotografii.

Nejčastější rakovinou je rakovina plic. Její příčinou je stále vzrůstající počet lidí kouřících cigarety.

Tento druh nádoru zaviňuje až třetinu úmrtí mužů na rakovinu. Kouření však nezpůsobuje pouze rakovinu plic, ale i rakovinu dutiny ústní, močového měchýře, onemocnění srdce a cév, neplodnost, potraty, vývojové vady, poruchy mozkové činnosti atd.

Kuřáci cigaret dostávají rakovinu plic asi desetkrát častěji než nekuřáci (riziko roste s dobou expozice, tj. jak dlouho kouříte), jak hluboko kouř vdechujete a kolik dehtu a nikotinu kouř obsahuje.
 

Tvrdí se, že některé druhy cigaret jsou bezpečnější, protože jsou opatřeny filtrem a mají menší obsah nikotinu i nižší obsah dehtu. Přesto je úmrtnost kuřáků těchto cigaret mnohokrát vyšší než nekuřáků. A hlavně nikotin vytváří návyk, čím méně ho cigareta obsahuje, tím hlouběji vdechujete, a tím více cigaret vykouříte, abyste získali nutnou dávku nikotinu, na kterou je organismus zvyklý.

Z dlouhodobého hlediska vám cigarety s filtry a "lehčí cigarety" nakonec poskytnou stejné množství nikotinu a navíc vdechujete více kancerogenních látek, které spalování cigaret doprovázejí.

Nikdy není pozdě přestat, ať již z hlediska rakoviny, tak z hlediska infarktu. Po deseti letech od poslední cigarety má i bývalý těžký kuřák stejné riziko rakoviny jako zapřisáhlý nekuřák.

Tvrdí se, že rozhodnutí kouřit je právo každého a že je to věc svobodné vůle. Podle obecného mínění, jste-li připraveni zkrátit si život, je to vaše soukromá věc. Řada solidních studií však prokázala, že současně s kuřáky jsou rakovinou plic ohroženy i nekouřící vdovy po kuřácích, kteří zemřeli na rakovinu plic. Mají podstatně větší riziko rakoviny než vdovy po nekuřácích. V moči manželek kuřáků je významně vyšší hladina nikotinu, což znamená, že se tam dostává pasivně vdechováním kouře ve společné domácnosti. Žijete-li s kuřákem, který vykouří dva balíčky cigaret denně, dostanete do těla tolik škodlivých látek, jako byste sami vykouřili deset cigaret. Nehledě na to, že všichni kuřáci postižení rakovinou i dalšími chorobami, jsou léčení na náklady všech, tedy i nekuřáků.

Počet úmrtí na rakovinu plic vzrostl o 75 % od roku 1960 do roku 1980 vzdor tomu, že ve stejném časovém intervalu poklesl v USA počet prodaných cigaret o 15 % a vzdor tomu, že 90 % vykouřených cigaret bylo opatřeno filtrem. A také přesto, že množství dvou nejúčinnějších kancerogenních látek obsažených v cigaretách, kleslo o polovinu. A teď se můžete zeptat, proč tedy roste počet případů rakoviny?

Vysvětlení asi spočívá v tom, že největší počet úmrtí je ve věkové skupině od 65 roků, to jest u těch, kteří začali většinou kouřit ještě v době, kdy byly cigarety plné dehtu a nikotinu. Další teorie je poněkud provokující. Tabákové plantáže se hnojí umělými prostředky obsahujícími fosfáty, které pocházejí z nerostu apatitu. Toto umělé hnojivo obsahuje radioaktivní složku polonium, které se při zpracovávání neodstraní a zůstává v cigaretě. Při vdechování kouře se polonium dostává do plic, kde zůstává asi šest měsíců. Jeho koncentrace je v plicích kuřáků čtyřikrát vyšší než u nekuřáků, vdechují je samozřejmě z kouře i pasivní kuřáci.

Alfa záření, které produkuje polonium, je více kancerogenní než záření beta a gama, proniká do plicních buněk, kde porušuje DNA v buněčných jádrech, a tím provokuje vznik rakoviny. Lze vypočítat, že vykouřením třiceti cigaret za den po dva roky, vzniká intenzita záření odpovídající třem stům RTG snímkům plic. Je to samozřejmě zajímavá teorie, snažící se vysvětlit vznik rakoviny jinak než působením dehtových kancerogenů.

Ale ať je příčina jakákoli, vykouření dvou krabiček cigaret denně sníží délku vašeho života o osm roků.

Pokud jste kuřáci a nic z výše uvedených skutečností vás nedonutí s kouřením přestat nebo máte ve svém okolí nenapravitelné kuřáky, měli byste alespoň pravidelně začít užívat beta-karotenové doplňky (předchůdce vitaminu A)a to v dávce 25000 UI. denně. Existují totiž některá pozorování, že osoby s nedostatkem vitaminu A mají zvýšené riziko rakoviny plic. I potrava by měla být bohatá jak na tento vitamin, tak na jeho základní látku beta-karoten, oba snižují riziko a zpomalují růst již objevené rakoviny (nejen plic, ale i úst a krku).

Normální tkáň se skládá z vysoce diferencovaných buněk, zatímco rakovinné buňky jsou převážně nediferencované a vitamin A podporuje vysokou diferenciaci buněk ve sliznici dýchacích cest. Beta-karoten obsahuje tmavozelená a žlutě zbarvená zelenina a ostatní rostliny bohaté na chlorofyl, zelené barvivo, jako brokolice, kapusta, mrkev, hlávkový salát, meruňky.


Přírodní betacaroten můžete koupit na www.001shop.cz.

Autor: mk

Obrázky poskytl: www.tmcentrum.cz

Reklama
Reklama

Komentáře

Jaara (Čt, 29. 7. 2004 - 01:07)
S tvrzením, že by měli kuřáci brát jako doplněk stravy beta karoten, bych nebyl tak odvážný. Je sice pravda, že beta karoten působí jako antioxidant a obecně prodlužuje délku života, podle některých studií však pouze u nekuřáků. U kuřáků může paradoxně zvýšit riziko vzniku rakoviny...
Evík (Út, 15. 6. 2004 - 12:06)
Podle mě je sebevražda blbost. Lidi neblbněte a žujte dokud se to na týhle planetě vůbec dá!!!
deejay (Čt, 30. 1. 2003 - 12:01)
Vážený mk. nechápu jak můžete tvrdit, že člověk, který kouří cigarety light do sebe dostane stejné množství nikotinu, jako kuřák, který kouří klasické cig. Vždyť je přece rozdíl, když vykouřím 10 cig. s obsahem nikotinu 8mg, nebo 10 cig. s obsahem 15mg.
wojto (Út, 29. 8. 2006 - 23:08)
som fajciar,je to skurvena zavislost, kazdy ma moznost sa rozhodnut ci je prave tato ciga posledna,...
Lucka (Po, 16. 10. 2006 - 11:10)
Protože taháš jednou tolik ty chytráku.
ururu (Út, 2. 1. 2007 - 02:01)
niewiym
lucka (Čt, 8. 3. 2007 - 08:03)
Takove clanky a studie primo miluju..jsem kuracka a musim priznat,ze rozhodnout se prestat kourit je lehke,ale nejak to realizovat je opravdu obtizne..
Kazdy muze zverejnovat obrazky plic,mozku nebo jinych organu kdekoli,ale ze sve vlastni zkusenosti vim,ze to stejne nezapusobi..kurak se mozna tak zacne citit provinile,ale stejne si zase zapali..
Simonne (So, 10. 3. 2007 - 22:03)
Myslim, ze clovek, kdyz chce prestat a opravdu do toho da svoje sily, tak prestane. Byla jsem kuracka cca 15 cigaret denne. Pak jsem se dostala do blizkosti jedne doktorky a ta do me porad hucela, ze ma plno pacientek s rakovinou, a ze koureni skodi atd. Ze zacatku jsem ji brala jednim uchem dovnitr a druhym ven,ale pak jsem fakt zacala o rakovine i snit, a pak jsem si zacala predstavovat moje plice zelene a cerne a to me od koureni odpudilo, ale samozrejme to nebylo jen to, take me to hodne stalo. Nechodila jsem na mista, kde jsem zapaleni cigarety primo milovala. Nechodila jsem s holkama na kafe prvni 3mesice, ani jsem nepila alkohol prvni 2mesice, a tudiz jsem nechodila ani za zabavou, protoze tam me to svadelo nejvice. Zkratka jsem byla jen doma a soustredila se na to nekourit. A vzdy, kdyz jsem mela chut si zakourit, tak jsem si vysla na balkon (jako za starych casu) a snedla jsem mrkev a tim jsem obelhala moje telo. Takze preji hodne uspechu kurakum.
Běta. (Pá, 27. 7. 2007 - 16:07)
Přestala jsem kouřit ze dne na den.Kouřila jsem 30 roků. Začal mi vadit kašel a to že ze mne byl cítit kouř. Už 3 roky nekouřím, nekašlu a nepáchnu cigaretovým kouřem. Je mi velice dobře.
owner (Út, 7. 8. 2007 - 20:08)
du toho,,, končím!!!
Jana (Pá, 24. 8. 2007 - 12:08)
Chtěla bych kuřáky upozornit na to, že jsem nedávno shlédla na ČT2 pořad, který hovořil o účinku provitamínů a vitamínů. Zde bylo řečeno, že proběhl výzkum, který prokázal, že KUŘÁK nesmí užívat betakaroten, který je vyroben synteticky (je nutné ho přijímat v přírodní formě v potravinách, které jej obsahují). Výzkum ukázal, že u kuřáků, kteří pojídají betakaroten v tobolkách se velice zvýšil výskyt rakoviny plic a to ze 100 případů v osmnácti!!! Možná jste také zaregistrovali, že se začaly prodávat multivitamíny pro kuřáky, které tento syntetický betakaroten neobsahují.
angelique (St, 14. 11. 2007 - 17:11)
Kourim asi 2 roky, učinila jsem již pár pokusu přestat ,nejdelší z nich byl na 3 měsíce. Je však těžké nekouřit když většina mých přátel a lidi se kterými jsem v kontaktu jsou kuřáci. Minulý týden sem se rozhodla pokusit se o to znovu ... zatim se držím, ale je to děs
Lucie Máslová (So, 19. 1. 2008 - 21:01)
Doporučila bych Vám všem přestat kouřit, začněte místo kouření, hulit trávu, tak jeden dva "špeky" za týden určitě neublíží tolik jako 10 - 20 či 30 cigaret za den. Já už nekouřím dva roky,hulím taky dva roky a je mi báječně.
kmotr58 (Po, 25. 8. 2008 - 16:08)
kouřil jsem cca 20 let. Tak do 15 ks/den. Nemá smysl spekulovat s nějakými podpůrnými prostředky. Buď chci a pak je to o osobní síle nebo to jenom zkouším a pak je to lhaní sobě samému. Nekouřím cca 8 let a kamarádi huliči ani nehuliči mi nevadí. Přestal jsem s několika plnými krabičkami výborných cigaret a řádkou krásných zapalovačů v polici. Prostě jsem chtěl. Kdo tvrdí, že to nejde je obyčejný slaboch.
Marek (So, 21. 2. 2009 - 19:02)
Kouřil jsem kolem 30 denně, přítelkyně cca 20. Společně jsme se rozhodli konzumaci tabáku omezit. Zátěž plic řešíme sportem - plaváním, dáváme si nejvýš 5 silných cigaret denně. Přítelkyně nepřibrala ani deko navíc, mnohem lépe se jí dýchá.
Návštěvník (Ne, 22. 2. 2009 - 15:02)
jistě že to jde, ale člověk musí doopravdy chtít. Já nechci. Kouřím asi 7 let tak pět denně v průměru (někdy za večer i přes krabičku). A nemám důvod přestávat. Tohle množství se mi daří držet proto, že naši o kouření nevědí a přitom s nimi bydlím, z toho plyne že doma nekouřím, a příteli to zas docela vadí, takže když jsem s ním, dám si za večer jednu nebo spíš vůbec. Kdybych mohla kouřit jak bych chtěla, byla bych asi na krabce denně...
zbyněk (Ne, 22. 3. 2009 - 19:03)
beta karoten může i škodit obzvláště kuřákům.
http://www.21stoleti.cz/view.php?cisloclanku=2005031803
ahijka (Út, 13. 9. 2011 - 20:09)
no já kolikrát už uvažovala o smrti utéct z tohoto sveta ale nejsem moc odvážná k takovému činu ...když na mne prijde smutek a vycitky svedomi a porad dokola vám to v hlave šrotuje že ste se mela rozhodnout tak i tak....nejste schopná ničeho a hrabete se z toho nejmín týdny,až je vše v normálu a tak stále dokolečka je to jako kruh z kterého nejde vyjít ...
nikita (St, 9. 11. 2011 - 09:11)
Kourim asi 2 roky, učinila...včera jsem shlédla pořad na ČT2 o kouření,tam mimo jiné uváděla MUDr.XX,že přestat kouřit se zpravidla nepodaří napoprvé ,ale na popáté máte šanci,prostě nevzdávejte to ,stojí to za to nekouřit=ta svoboda!!!nikdo ni nenašeptává ,,Pojď si zapálit" tak do toho...
nikita (St, 9. 11. 2011 - 09:11)
no já kolikrát už...hlasům řekni jděte do háje a zabývej se fyzickou prací, udělej si seznam těchto prací,po splnění si je odškrtávej, uvidíš a pocítíš ten dobrý pocit,že postupně se to dá,nenechávej si vše na poslední chvíli-pak na člověka leze depka
anonym (Po, 26. 12. 2011 - 16:12)
no já kolikrát už...I z toho kruhu se dá nějak vyjít pokut si člověk zvolí pro sebe tu správnou cestu
P.R (Čt, 19. 2. 2015 - 12:02)
no já kolikrát už...I když ti život někdy nedává smysl a nebaví tě, tímto by si nic nevyřešila... pokud je ti smutno a připadá ti, že není důvod proč žít, tak ti jeden dám... můj život postrádal dlouho dobu smysl, "život" byl pro mě sex, alkohol, cigarety, páteční a sobotní večery, diskotéky, rvačky a parta přátel, která tě udržuje ve stavu, že tento život je normální a zábavný... můj život razantně změnil Bůh a dal mi smysl proč žít a zahrnul mě láskou, která se dá těžko popsat. Bůh je tu pro nás a miluje nás.. stačí mu otevřit srdce a on tě změní a dá ti smysl proč
B.ár (Čt, 19. 2. 2015 - 12:02)
Bůh ti dal smysl života, a jaký prosím tě? Chápu , že smyslem života mohou být děti, pomoc slabším, láska a péče o nemocného partnera....ale bůh??
Bohumil Plucnara (So, 17. 9. 2022 - 11:09)
no četl jsem několik studií že vitamín a u kuřáku zvyšuje riziko a plic
Reklama