Reklama

Chcete se skutečně změnit? Prodejte televizi.

Vždyť jste tolikrát nadávali, že se na to nedá koukat! Televize je droga, která má na svědomí miliony obětí. Je to těžká závislost se všemi znaky drog.

Sugesce, manipulace, magie typu: Ale dnes se moderní člověk přece bez televize neobejde. "Skutečně?" Bez televize se přece nedozvíme, co se děje ve světě, a my to potřebujeme nutně vědět." Opravdu? Vy potřebujete nutně vědět, že se v Jihoafrické republice převrátil autobus s dětmi?...kolik zvítězili dnes v noci v americké NHL Tučňáci nad Farmáři či Žraloky? Vy přece nutně potřebujete vědět všechno o slavných lidech, i když jsou třeba nevěrníci, podvodníci, či dokonce... Jen když jsou to slavní lidé a když to můžou slavní a jsou slavní, tak to vlastně můžete i vy, protože každý chceme být aspoň trochu slavný.

Vy to prostě nutně potřebujete vědět proto, abyste nevěděli, co nutně potřebujete vědět.

Místo abyste konečně žili svůj život, stali se sami sebou, radši dopouštíte, abyste se stali obětí manipulace druhých. Uveďte se konečně do nálady West. Vaše bílé prádlo musí být přece ještě více bílé! Vaše nejoblíbenější polévka musí mít přece ještě lepší chuť - a ty báječné nudličky! Když je vám pod psa, vezmete si Upsarin. Na vaše záda je nejlepší Mobilat. Na bolesti hlavy, to ví i malé dítě - zeptejte se vašeho - kouká přece zrovna na televizi, ne? Co to zrovna frčí? Neuralgie? Coldrex...? A co Guttalax - to je nebeská úleva...

Ano, ano - jen se hlavně nezamyslet PROČ? Proč mě vlastně a zrovna mě bolí hlava?

Teď, když už nemáte televizi a přijdete domů, navyklým pohybem zmáčknete knoflík, ale co to? On tam není! Ticho ... a klid ... a čas. Místo a čas na sebe ... konečně čas na sebe. Kdybych ji neprodal, tak by tu byla se mnou televize. Ale teď jsem tu sám ... sám - v prázdnu a tichu. Prázdno a ticho mám i v sobě. Konečně se mi tam nepřevrací autobusy z Kapského města, neprohánějí se tam Tučňáci ani Žraloci, konečně se nedozvím, co dneska snídal herec z divadla toho a toho ten a ten, co měl k obědu náš známý politik ten a ten, ani co má nejraději k večeři náš oblíbený ten a ten a už vůbec s kým zase spal náš ... no teda ... no i ten? ...

A možná si v tom prázdnu objevím, co by rád snědl k snídani můj neznámý Já, co si bude muset sehnat k obědu můj Já, co bych si nejraději dal k večeři Já a s kým už zase rád spím Já.

Když si tohle všechno troufnete zkusit, možná po čase zjistíte, že se bez televize nejen dobře obejdete, ale že vám dokonce mnohem víc brala než dávala. Zase se vám vrací vaše čistá energie, váš spánek je vydatnější, obsah snění jemnější a vaše vztahy průzračnější... A když se třeba po čase dostanete někam, kde je televize, začne vám být z neznámého důvodu špatně, až si uvědomíte, že na vás útočí cizí, zlá, hrubá energie s jediným cílem - dostat vás. Kam? Tam, kam to naznačuje třeba jistý pan Svěrák ve filmu Akumulátor. A vy už teď víte, že tam nechcete.

Zdroj: Co s doktorem - Vladimír Vogeltanz

Reklama
Reklama

Komentáře

Ivo (Čt, 10. 5. 2001 - 15:05)
Jsem sám zvědav zda autor článku televizi skutečně prodal? O autorovi článku svědčí jeho intelekt na co se v televizi opravdu kouká.Ať si zkusí přepnout na kanál ČT2, německý kanál Arte atd., kde reklamy neuvidí, ale uvidí a uslyší kvalitní operu, diskuze, kde si rozšíří oblast vědění i jazykové kurzy nejsou k zahození.Jestli autor kouká jen na reklamy a poblblé pořady TV Nova tak prosím ať si televizi klidně prodá.
Jinak neví o čem mluví.
alena (Čt, 19. 2. 2004 - 14:02)
Ahoj, ja s tim celkem souhlasim ,ale co pocitac to je take droga????Lidi co nectou to se muzou z televize take neco naucit, ale lidicky jak budeme myslet jen negativne to neni zivot. Potrebujeme se rozvijet,! Alena
Zdenál (So, 9. 4. 2005 - 13:04)
Já s tímto článkem naprosto souhlasím. Od té doby, co jsem začal věřit v Boha a vše se začalo točit okolo mě a něj, tak jsem prakticky přestal sledovat televizi. Po nějakém čase jsem přišel do pokoje, kde se na něco dívala moje sestra. Po chvíli sledování jsem k tomu musel mít připomíky a ptal jsem se, jak se na něco takového může dívat. Dříve bych se na to díval i já sám,ale uvědomil jsem si, jak je to prázdné. Viděl jsem to jak, kdyby málé dítě koukalo na zabalený dárek, který vypadá ze vnějšu moc hezky,ale uvnitř je prázdný. Když řekneš dítěti,ať ho nechá být, že uvnitř nic není, tak dítě bude nevrlé a nebude chtít,aby jste mu rušili jeho představu,že uvnitř opravdu něco je. Připadne mi,že chce žít v tom, že uvnitř je něco skvělého,ale nechce to otevřít. To bylo přirovnání a můj názor,jak to vidím já.
Vlado (Út, 4. 7. 2006 - 13:07)
Súhlasím s autorom článku. Doma máme televíziu a môžem potvrdiť, že podobne ako autor článku pociťujem jej negatívny dopad, či už na celú rodinu, tak aj na jednotlivých členov rodiny. Ja osobne sledujem televíziu málo. Snažím sa presvedčiť aj moje 4 deti vo veku 12 až 18 rokov aby obmedzovali jej sledovanie, čo sa mi nie vždy darí. Poznám početnú rodinu, kde televízor nemajú a žijú podµa môjho názoru o to hodnotnejší život. Najlepšie by bolo keby som dosiahol, že TV prijímač predáme aj my čo sa mi doteraz nepodarilo presadiť a nie je to také jednoduché. Vždy je veµa názorov pre a proti a nechcem jednať len s pozície sily a nerešpektovať pritom názory ostatných členov rodiny. Ešte jedná skúsenosť s TV. V minulosti sme chodievali častejšie po návštevách či už v rodine alebo k známym, teraz je tých návštev menej. Najviac nám prekážali návštevy, pri ktorých bežalo a sledovalo sa TV vysielanie. Takýmto návštevám sme sa začali vyhýbať ako prvým. V prípade, že my prijímame návštevu snažíme sa vôbec nesledovať TV, alebo sledovať TV len obmedzene (napr. na požiadanie návštevy, keď si ich deti chcú pozrieť nejaký rozpozeraný seriál a pod.). Sledovanie TV považujem ja osobne za závislosť podobne tak aj hranie sa na počítačoch alebo surfovanie po internete len tak. Podobných závislostí je v našom pretechnizovanom svete viac. Záleží na poznaní každého z nás, či ich vnímame a či máme dosť síl ubrániť sa ich nepriaznivému pôsobeniu na nás a naše okolie.
Honza (St, 21. 6. 2006 - 00:06)
Musím se přiznat že taky velice málo sleduju televizi. I když se nudím, zapnu ji obden, je tam nějaký film a po deseti minutách ji vypnu. Často si pohrávám s představou co by se stalo, kdybych ji prostě neměl. Na druhou stranu vyjímečně je tam i nějaká pěkná pohádka nebo dokument o Mayské civilizaci.
5miki (Čt, 14. 6. 2007 - 11:06)
Souhlasím, že některé TV kanály velice negativně ovlivňují psychiku člověka a prosedět u televize dnně několik hodin pokládám za výraznou ztrátu osobního ( tak vzácného ) času. Nemůžu ale souhlasit s názorem ..." prodejte svoji televizi " . Pominu - li cizí kanály, rozhodně je občas na co se dívat. ČT2 vysílá poměrně široký okruh zábavných,naučných , dokumenátárních i jiných pořadů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Otázka nestojí ..." prodat televizi ? " , ale... " co sledovat " ? A to je na každém z nás. Chceš být manipulován? Nejjednodušší cestu zvolíš, budeš - li se dívat na programy, které mají za cíl tebou manipulovat, či ti dokonce působit bolení hlavy. Předpokládám, že dospělý člověk je schopen rozlišit, co jej v TV vysílání těší a co mu způsobuje bolení hlavy. Podle toho by měl své oblíbené stanice i volit.
R. (Čt, 14. 6. 2007 - 12:06)
Jistě, to je pro určité lidi typické, kázat, jak oni jsou dobří, že žijí bez toho anebo toho a jak jsou ti kteří neumějí žít bez té věci primitivní:)
Řeknu Vám, lidi, v padesátých letech se zcela vážně tvrdilo, aby člověk, pokud chce zůstat zdravý, nekupoval lednici, prodal rádio, nepořizoval si na polnost traktor, ale zůstal u volských potahů...A také se to zřejmě myslelo zcela vážně. Ponejvíce se takto vyjadřovali představitelé církví a nejrůznějších zájmových skupin. Nakonec, šlo jim především o to, aby omezili lidský rozhled, možnosti, aby si takříkajíc necákali svůj čajíček z hrníčku:)
Já to vidím tak, že z nepoučitelného televize stejně neudělá Einsteina, a nezmění se ani kdyby místo sledování jihoamerických novel hleděl z okna:) Chytrý má potřebu informací, takže televizi ocení,a neodhodí i kdyby mu ji farář nebo nějaký "poustevník" zakazoval sebevíc:)
hrob (Čt, 14. 6. 2007 - 12:06)
Takové lidi jako je Zdenál by měli zavřít a mučit.
Jája (Čt, 14. 6. 2007 - 12:06)
Ten Zdenál si asi dělá srandu, ne???
Tony (Čt, 14. 6. 2007 - 19:06)
ten Zdenál tady s tím prázdným dárkem natvrdo cituje matku Theresu:)
Ta měla tři satelitní televize (bedny) jednu satelitní televizi jako vlastní studio, počítač s internetem, vlastní nemocnici, kde měla vlastní doktory, kteří o ni pečovali....a takoví bývají dnešní "poustevníci"...
lol (Ne, 24. 6. 2007 - 15:06)
Mozna staci umet tv pouzivat na zpravy nekoumam ale dobrym filmem nepohrdnu. Stejne tak bych mohl zahodit radio a neposlouchat muziku ikdyz ji miluju protoze toho casu a nechat svoji holku protoze toho casu co s ni sem a nakonec bych byl sam mezi ctyrmi zdmi a mel bych pro sebe cely den :) a mohl bych si konecne sam se sebou povidat a starat se jen o sebe ;D A JISTE BYCH SE POMALU DOSTAVAL NA UROVEN AUTORA :)
helena (Po, 26. 5. 2008 - 12:05)
Ja mam presne tu zkusenost tako autor clanku,tv nemam uz trictvrte roku,a nikdy jsem nezalitovala.Az na to ze clovek musi byt pripraven,ze misto televize uvidi poradne mraky ve svem zivote a nesmi se zaleknout.Muj vnitrni(i vnejsi)zivot se konecne pohnul,a otocil zase tim spravnym smerem.Tyto zmeny nastartovali jine udalosti,ale dat pryc bednu bylo chytry a v mem pripade nezbytny velky krok a pomoc:)
antitelemaniak (Po, 26. 5. 2008 - 13:05)
Občas se kouknu na předpověď počasí,nebo si nahraji film,o kterém předpokládám,že se mi může líbit.Jinak ji nepouštím,neboť mě silně irrují přiblblé pořady,kterými je program zahlcen.
Rob (Po, 26. 5. 2008 - 14:05)
Souhlasím s názory, které píší, že je potřeba používat hlavně rozum a umět si vybrat kvalitní pořady. Nějaký zdroj informací bohužel potřebujeme, bez těch se v dnešní době neobejdeme.
Takže nevylévejme vaničku i s dítětem. Neboť tím dokazujeme, že jsme švihlí taky, jenom v opačném gardu.
VYKUK (Po, 26. 5. 2008 - 14:05)
Plně souhlasím!Taky jsem koukal jen na předp.počasí ale za 135kč mi to připadalo drahé/leda na černo/tak jsem bednu vyhodil!Rozhlas mi přišel taky jako luxus 45Kč/jen zprávy/no a za rok mám v kešeni 2.160Kč+nějaké kilo za elektř.Na PC zírám grátis u souseda,On také,solí to firma,mobil mi ,kleknul,pevnou jsem dávno zrušil!Ale přesto jsem v OBRAZE,čtu METRO,je vše a zbytek letáky+ noviny o Praze,toho plnou schránku!Jinak jezdim v MHD,grátis,jó a teď mám od RÁKOSNÍKŮ,za 50Kč rádio a na 1tužku,jedu měsic!Čau!
Bob (Po, 26. 5. 2008 - 14:05)
nevím co je teda horší,televize nebo počítač?
Zax (So, 25. 4. 2009 - 23:04)
Televize je největší zlo... já jsem radši závislý na počítači a internetu - nejsem rušen hlučnou a otravnou reklamou a vyhledávám si pouze ty informace, které potřebuji. Navíc si můžu vybírat i filmy, na které se chci podívat. Mně osobně na televizi nejvíc vadí "nesvoboda" - zapnu televizi a pak jenom čumim a čumim. Nemůžu si vybrat že se chci na zprávy kouknout už teď - já si na ně musím počkat a musím si být jistý, že v době vysílání zpráv jsem v místnosti s televizí. Na PC s internetem si můžu zprávy prohlédnout kdykoliv a s telefonem s internetem zdarma od Vodafone nemusím být ani doma :D
Alexa (So, 25. 4. 2009 - 23:04)
Zaxi, já jsem trošku trouba, poradíš mi jak se dívat přes internet na filmy? Televize bych se taky nejradši zbavila, sere mi hrozně...
ReMo (Ne, 28. 6. 2009 - 11:06)
Myslím si, že bohatě stačí počítač. Protože, když se chci dozvědět co nového doma i ve světě, tak existují webové stránky denníků a televize. Online rádia atd. Ráda si ale zaplatím i TV, protože někdy mám jen tak chuť koukat, co mi kdo připraví. Ale nepatřím mezi lidi, kteří nadávají na TV, že nic nedávaj. Nemůžou vyhovět všem.
JAJA (St, 26. 8. 2009 - 04:08)
Budoucnost je v multimedialnich zarizenich.Na tv se da jen cumet.Pc a internet je kralem,naprosto vse,co se informaci a zabavy tyce
Eduard Nud (Ne, 7. 9. 2014 - 17:09)
Jistě. Internet má oproti televizi nesporné výhody. Můžeme si vybrat co, kdy a kolik. Jinak o něm ale platí tolik, co o televizi. Opravdu musíme všechno vědět, co zde píší, říkají nebo vysílají? Krom toho moudrý člověk se poučí i v televizi, primitivnímu nepomohou ani knihy. Jo. Ale dosti. Jsem tu dnes zase o něco víc, než zdrávo, jdu se věnovat životu a samotě. Díky.
Eduard Nud (Po, 9. 7. 2018 - 14:07)
Sedím u prázdného obdélníčku a mám toho tolik na srdci. Nevím ale jak to napsat a hlavně jak začít.

Poslední dobou a trvalo to již přes tři roky, jsem špatně spal, špatně vylučoval, byl jsem zakřiknutý, i když jsem pořád žvanil.

Já už nevím, kdy to začalo a proč, úplně jsem si předělal pořadí stanic. Ono to pořadí mělo logiku, ale tak dlouho jsem to tam tak měl, že jsem měl pocit, že to tam tak být musí.

Sledoval jsem například většinou hudební stanice, protože se daly kdykoliv zapnout a kdykoliv vypnout. A přitom jsem si je umístil až do druhé poloviny kanálů.

Sledoval jsem například dětské stanice, protože jsou tak krátké pořady, navíc které nestresují. Poslední dobou mě ale napadlo, že zase tak prima to tam taky není. Spíš jako na Nově.

A pak jsem si vzpomněl na jednu radu na internetu. Dívejte se na filmy a ne na televizní balast. Jenomže když oni taky filmy pořád nevysílají. No a co? Když chci něco využít, nemusím to využívat pořád a dlouho. Nejlépe to využiji tak a tehdy, když to skutečně potřebuji.

No a vidíte. Když se tím řídím, sám sebe nepoznávám. Když to poruším, jsem skutečně jiný člověk.

Jenomže nemít televizi taky není úplné řešení jako není řešení nemít problémy s ledvinami je prostě nemít. Co takhle jít s dobou a pořídit si připojení k internetu a tolik propagovaný červený knoflík?

Když nic jiného, můžete si pak sami vybrat: co, kdy a kolik. I když! Na internetu to jde a přesto tam hodně lidí zbytečně utrácí čas a nedělá nic jiného, než u televize.
Petr (Po, 9. 7. 2018 - 21:07)
Televizi nesleduji již léta, občas výjimečně zprávy, resp. to, co se za "zprávy" vydává. Filmy lze stáhnout z internetu a vystačím si s knihami, rádiem a CD.
Steve (So, 13. 9. 2014 - 13:09)
Netřeba se jí zbavovat, stačí ji prostě zapínat málo. Já s tím např. nemám problém. Přes den mě TV např. vůbec nezajímá ani nenapadá jí zapnout, naopak si zasednu k PC na Net nebo dělám jinou práci u PC či s PC. Je to totiž moje hobby si hrát s Hardwarem a všeljak si to sestavovat třeba jen tak na stole bez bedny. (základovka, zdroj, myš, klávesnice, CPU, chladič + příp grafická karta) Však to vpodstatě je taková stavebnice :-) Udělané PC samozřejmě nechávám být, upgraduju jen když něco koupím výkonnějšího a chci si to mírně zrychlit. TV si zapínám spíš až večer na zprávy případně něco po nich když je ke koukání.
Steve (So, 13. 9. 2014 - 14:09)
Jinak snadné proč jí nezapínat - stejně je tam hovno a to co už jsem několikrát viděl nebo to co mě nebaví :o))))
Default User Image
Míra Šíra (Út, 23. 1. 2024 - 08:01)

Závislost na televizi mi nehrozí. Horší je to se závislostí na Doktorce. Asi si dám pravidlo denně tři komentáře. A nebo ještě lépe: Psát jenom tehdy, když potřebuji něco říct.

Reklama