Reklama

Televize ochuzuje děti

Mnozí rodiče vědomě zahánějí své potomky před televizní obrazovku, většinou v touze alespoň na chvíli si od nich odpočinout a zároveň je mít pod pečlivým dohledem. Neuvědomují si přitom, že jim tím vlastně prokazují medvědí službu.

K těmto závěrům nezávisle na sobě dospěly dva německé výzkumné týmy, jež se zabývaly vlivem dlouhého vysedávání u televizoru na psychiku školáků a mladistvých. 


Allensbašská studie, jež vznikla k pětadvacátému výročí akce Srdce pro děti, na vzorku 819 šestiletých až dvanáctiletých prokázala, že skalní a vytrvalí konzumenti televizního vysílání jsou daleko smutnější než jejich vrstevníci, kteří si dokáží najít jiné aktivity. 


Optimistický pohled na svět si udržují zejména čtenáři, kteří se nespokojují s předkládaným hotovým tovarem, ale dokáží rozvíjet vlastní fantazii. Mezi nimi na celé čáře vedou dívky, jež pravidelně sahají po knize.
"Jsou také většinou šťastnější než chlapci," uvedla vedoucí projektu Renate Köcherová. 


"Během četby si každé dítě může zvolit vlastní tempo, jímž se vnořuje do příběhu, zatímco u televize musí udržet krok se záměry tvůrců. A ty na něj někdy kladou příliš velké požadavky, na něž mnohdy nestačí," vysvětlila Köcherová, která proto apeluje na rodiče, aby víc ovlivňovali své potomky a našli si dostatek času pro vzájemné popovídání. 


Obdobné doporučení se jako červená nit táhne i vědeckou studií badatelů z Freiburgu, kteří na stovce jedenáctiletých až patnáctiletých zkoumali souvislost mezi délkou sledování televize a školními výsledky. Přesvědčivě ukázala, že ti, kteří se nedokáží odtrhnout od obrazovky, mají nejen horší prospěch, ale také potíže s vyjadřováním jak v rodném, tak v cizím jazyce. Stávají se nemluvnými, protože jim chybí schopnost komunikace i slovní zásoba. Nedokáží navázat kontakt s vrstevníky, do školy často přicházejí emocionálně rozrušeni, což se projevuje v jejich neadekvátním chování. Kupodivu se umějí zklidnit u svých oblíbených pořadů. Vědci to vysvětlují tím, že televize jim dává zapomenout na špatné školní výkony. 

Zdroj: Plus

Reklama
Reklama

Komentáře

Lenka - lenkas… (So, 24. 4. 2010 - 10:04)
No jasně, ale jak ty malý děti má člověk potom zabavit, aby si mohl taky dělat nějakou jinou domácí práci, když televizi zakazujete.
Nela (So, 24. 4. 2010 - 14:04)
Souhlasim.jeste ze televize naopak je,jinak bych se zblaznila kdyz by se ani syn nemoch podivat na pohadku.
Lenka - lenkas… (So, 24. 4. 2010 - 19:04)
Pane doktore, manžel o mně tvrdí, že jsem slepice. Mohl byste mi změřit můj inteligenční kvo-kvo-kvo-kvo-kvocient?
P (So, 24. 4. 2010 - 20:04)
Televize? a co pak PC?
Vera (Ne, 25. 4. 2010 - 07:04)
Ja ani tak nepremyslim o televizi jaKO O o skodlive veci ve vychove, ale vadi mi tam spis nektre programy - jsou to prevazne zahranicni detske programy. Jenze ja to bohuzel neovlivnim, aby mi dite k nim neprisedlo a nekoukalo se. Decka ve tride si pak povidaji o tom co kde bylo, a vcem, a jak se odehravalo, co bylo za dej, co se jim libilo a kluk, pak nemuze najit kamarady, protoze vetsina deti je ovlivnovana tim co jim TV nabidne. Momentalne me napadaji "Pokemnoni", jejich myslenka misto zvirat podivne bytosti s ruznymi schponostmi by mi ani tak nevadila, ale ty dialgy se nedaji moc poslouchat, nekdy me tahaji za usi. Nebo jsou i jine filmy pro deti, driv jsem odsuzovala Simpsny. Diva se na ne na interentu. Na zahranicnich kanalech vysilaji tolik kravovin. Jsem rada ze momerntalne nemame televizi.
. (Ne, 25. 4. 2010 - 09:04)
jak děti zabavit? Hrajte si s nimi, povídejte, malujte, zpívejte, VĚNUJTE SE JIM.... prostě buďte zajímavější než televize a PC
Vyplatí se to .. Vaši potomci Vás ve stáří nestrčí do starobince...
Takakiho (Ne, 25. 4. 2010 - 09:04)
Pokémoni nejsou, tak moc škodlíví. Je to sice velice primitivní příběh, ale pro děti to nění nic špatného.A stejně vám to dítě zabaví na chvíli. Pokud kouká dítě na bednu 2 hodiny denně nic na tom nevidím. Pokud kouká celý den,tak mu najděte nějaké kroužky radši.
Reklama