Reklama

Jak rozpoznat psychopata na pracovišti

Všichni jsme už v životě narazili na spolupracovníky, s nimiž bychom se raději nesetkali. Mohli být hrubí, mohli být záludní, anebo s nimi jen bylo těžké vyjít. Nemohli ale ve skutečnosti být psychopatem? ptá se zpravodajský server news.com.au.

Není vždycky snadné poznat psychopata, zvlášť při prvním setkání. Ale obvykle se sám časem odhalí. Australský behaviorální psycholog, spisovatel a spoluzakladatel společnosti Pragmatic Thinking Darren Hill uvádí, že psychopat na pracovišti bude mít pravděpodobně vysoký stupeň sebedůvěry a sociální asertivity. Nebude se zatěžovat zábranami, snese hodně stresu, bude ochotný jít do rizika a prosazovat nové věci.

    Pokud jste se v tom začali tak trochu poznávat, ještě není důvod k panice. Rozhodující povahovou vlastností psychopatů je jejich nedostatek empatie, schopnosti vcítit se do ostatních.

    “Rozdílem mezi ambiciózním, průbojným člověkem a psychopatem, je jejich zlovolnost. Většina lidí je schopná empatie, ale ta psychopatům zásadně chybí. Psychopati dokážou být velmi okouzlující a schopní při citové manipulaci, ale předstírat empatii je velmi těžké,“ uvedl Hill.

    “Mohou být nejvíc okouzlujícím člověkem v týmu, pokud jim to, že jsou okouzlující, pomůže dostat, co chtějí. Ale vždycky budou své osobní potřeby stavět nad potřeby ostatních,“ dodal.

Reklama

    Kvality, které psychopati na první pohled projevují - sebedůvěra, odolnost vůči stresu a ochota přijímat rizika - z nich dělá skvělé vůdce, což je důvod, proč jsou poměrně dost četně zastoupení v řadách řídících pracovníků.

    Všeobecně se uvádí, že psychopatů je jedno až tři procenta v populaci. Ve středně velkém podniku proto bude pravděpodobně nejméně jeden. A čím výš budete stoupat po kariérním žebříčku, tím jich najdete víc.

    V jakékoli společnosti či organizaci mohou napáchat značné škody. “Zvlášť pokud jde o šéfa společnosti, pak může nastat velká destrukce kultury na pracovišti,“ řekl Hill. “Začne se tam odehrávat spousta vychytralých podvodů. (Psychopati) často své lži koření špetkou pravdy, aby podpořila jejich argumenty.

    Být psychopatem je podle Hilla porucha osobnosti. “Je třeba si pamatovat, že být psychopatem je projev utváření hodnot v raném věku. Je to porucha osobnosti, která většinou vyplývá ze špatného zacházení v dětství. V první řadě zapomeňte na to, že byste takového člověka mohli nějak změnit,“ varuje Hill.

    “To není porucha nálady. Jestli si myslíte, že pracujete s psychopatem, pak se začněte poohlížet po jiné práci, anebo konzultujte personální oddělení své firmy,“ dodal. “Bez ohledu na to, k jak racionálním důvodům či myšlení se uchýlíte, tito lidé jednoduše fungují na úplně jiné vlnové délce a hrají na jiném hřišti.“

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

honza7 (Ne, 14. 9. 2014 - 23:09)
výbornej článek! s jednou vadou, která ale potvrzuje už zmíněné. KDY UŽ KONEČNĚ SE ZBAVÍME TÉ NEMOCNÉ ČÁSTI MODERNÍ PSYCHIATRIE (té psychopatické části:-) že psychopati jsou lidé s poruchou osobnosti... Se svým kolegou terapeutem jsme se shodli, že pokud mluvíme dneska o psychopatii, tak tam patří disociální porucha osobnosti (dříve se pojmem psychopatie nazývaly všechny osobnostní poruchy) Právě tito lidé nejsou, jak článek píše, schopni empatie... NICMÉNĚ CO NEJČASTĚJŠÍ porucha osobnosti HPO (hraniční?) tihle lidé cítí, vnímaj, s tou empatii to přeháněj a vy se dozvíte, že to zvláštní druh empatie, ale to je na další článek... Takže super článek a ona výjimka psychopatické psychiatrie a psychologie, která potvrzuje pravidlo:-) Honza www.jak-z-krize.cz
honza7 (Po, 15. 9. 2014 - 00:09)
výbornej článek! s jednou...ta moje odpověď mi teď připadá nesrozumitelná a smazat článek? žádná možnost tu není???
VE ZKRATCE:
článek výbornej! lajknu ho:-)

porucha osobnosti není psychopatie s výjimkou disociální PO,

HPO (hraniční porucha osobnosti).. víte jak se s těmito lidmi setkávám, tak na jedné stráně čelíte emotivním výpadům a hodně velké manipulaci z jejich strany, ale uvnitř jsou často bohatí. JE ZAJÍMAVÝ, ŽE NĚKTEŘÍ Z NICH JSOU NAOPAK PROTIPOLEM SKUTEČNÝCH PSYCHOPATŮ..

docela mám strach z lidí bez empatie (oněch psychopatů) Co s nima? Fakt nevím. Někteří končí v mangementu, ve vládě a někteří v base..
! (Út, 16. 9. 2014 - 15:09)
Někteří skončili v base, ale jejich kolega bývalý president jim zase pomohl ven.
Jirka (Čt, 16. 6. 2016 - 09:06)
Podle tohoto clanku je nejvice psychopatickych osobnosti v managerskych funkcich podniku,jako i na politickych postech.Autor nas dale vybizi,abychom takovou firmu,(a v prenesenem smyslu slova i 'takovy stat') v zajmu zachovani vlastniho dusevniho zdravi opustily...
S tim souhlasim.Ono se totiz neda nic jineho delat.Ona totiz v politice je citova plochost zadouci;proto vidime ta kvanta manipulace s narodem,proto vnimame tolik prazdnych slov o lasce ke sve vlasti.
Nedivte se.V zastupitelstvech techto 'liberalnich' stran se to dusevne nemocnymi jen hemzi.Jedinou podminkou pro jejich vstup do politiky je pouze jejich cisty TR a nejaka ta protekce z vyssiho pol.postu.To se tyka (Honzo7) samozrejme i Hranicnich.Jsem presvedcen o tom,ze jejich Empatie je jen dokonala manipulace,se kterou to mohou dotahnout velice vysoko.Nebo take spadnout na same dno,ale pokud vnimam Hranicni osobnosti kolem sebe,vidim jejich obrovskou angazovanost,ovsem stejne jako i tuto citovou plochost.Jejich empatie je tak pouze onou znamou hrou na city.
Lituji,ale HPO a Empatie nejde dohromady.Hranicni jsou velmi zajimave osobnosti.Velice motivovane,ambiciozni a kreativni.V tom smyslu je nutno rict,ze tomu tak je vetsinou zasluhou Psychoterapeutu,(v kombinaci s nejakou medikaci).To diky nim mohou zit v zasade hodnotnym zivotem.
Hranicni jsou vskutku uzasni lide,od kterych vsak kazdy utekl.To podle mne dokazuje,ze tu Empatii v sobe nemaji.Ono totiz plati,ze "inteligence a emoce nejsou v jedinci uzce spjaty" (viz.Goleman).Tzn.,ze IQ nerovna se EQ.
To odpovida tomu,ze lide s takovymi projevy jsou vybornymi politiky,reditelkami,vedoucimi pracovniky a cleny ruznych zastupitelstev a sdruzeni,nikoliv vsak milujicimi a trvalymi partnery/-kami..Coz dodavam se smutkem a litosti,protoze ten jinak skvely potencial Hranicnich osobnosti znam a vim,ze dusledky teto sve P.O. si rozhodne nezaslouzeji...A s nimi ani ti,co jim to sve srdce,pod dojmem vzajemne Empatie a citoveho sdileni,predali na dlani...
Jsem vlastenec,proto ze sve zeme neuteku.Ale mam poznatky,ktere mi davaji moznost volby.A diky sve Empatii,citove prazdne osobnosti nevolim.Ani do zastupitelstva,ani na flirt.O rodinnem zivote nemluve,protoze to proste nejde.Sorry mile hranicarky;lituji,ale je to tak...
Reklama