Americký psycholog: Psychopatů ve vedoucích funkcích přibývá

Počet psychopatů mezi vedoucími pracovníky roste. Na vědeckém kongresu ve Stockholmu na to upozornil americký psycholog Paul Babiak. Podle něj psychopati nemusejí být brutální; působí ve všech možných povoláních a dělají kariéru.

"Psychopati často vystupují přívětivě. Protože se dokážou dobře vyjadřovat, každý si myslí, že se hodí k řízení podniku," tvrdí americký psycholog. K tomu prý často přistupuje skutečnost, že psychopati jsou do vedoucích funkcí často dosazováni zcela vědomě, protože necouvají ani před tvrdými rozhodnutími.

Dlouhodobě je však psychopat pro firmu problém, zdůraznil Babiak. "Jsou nezpůsobilí pro každodenní rutinní práci a využívají jiné zaměstnance," tvrdil psycholog a varoval, že počet psychopatů v podnicích v příštích letech ještě poroste.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (23)

 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Byť už mi není 20, ale dvakrát tolik, chodím na vysokou. A navíc prvním rokem studuji obor, který mně velmi zajímá a baví - psychologii. Paradoxně se s případem (snad psychopatie) setkávám každý pátek v seminářích z angličtiny. Naše postarší slečna profesorka nám dává pořádně zabrat. Ne snad učivem, ale jejím lidským a učitelským přístupem. Slovně ponižuje každého, kdo udělá sebemenší chybu, za mírně nepřesnou výslovnost nás nechá dělat dřepy. Záměrně neustálé vyvolává spolužáky, kteří jsou neslabší s dovětkem ("...ať se zase pěkně pobavíme")a její uštěpačné poznámky na adresu onoho studenta, který je do krajnosti vystresovaný, při nepřesné odpovědi neznají hranic. Na každém si něco najde, do každého se už "strefila" na nejcitlivějším místě. 3/4 spolužáků a spolužaček jsou v mém věku, tedy žádní "drzí frackové". Neustále nám vyhrožuje vyhozením od zkoušky nebo nepřipuštění k ní za úplné banality, např. způsob zaznamenávání učiva. Já osobně mívám pocity panické hrůzy každý čtvrtek večer a pátek před hodinou. Učivo umím, ale v hodinách mívám okna jak výkladní skříň.

  Lis 19, 2004
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Nikdy jsem nepoznala horšího člověka než šéfa. Psychopat je ten co lže, nikdy nepřizná chybu, haraší, ponižuje a šikanuje? Ten co zakazuje smát se? Mám žaludeční nervozu a beru neurotika. Nemám kam odejít, bohužel.

  Zář 15, 2004
 • Obrázek uživatele Maru
  Maru (anonym)

  Také jsem měla podobnou zkušenost a vyřešila to až změna zaměstnání. Bylo to dokonalé psycho. Už vím, že je lepší hned odejít a nečekat, že se něco (někdo) změní, nebo že ve vedoucí pozici přeci nenechají dlouho takového cvoka. Omyl!!! Psychopata lze potkat i v jiných lidských oblastech a i tam je myslím nejlepší řešení odejít co nejrychlejí, aby si člověk zachoval své duševní i fyzické zdraví. Psychopat se totiž nikdy nezmění.

  Zář 09, 2004
 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  Konečně mohu bez výhrad s něčím na Doktorce souhlasit. Není nad vlastní zkušenost...

  Zář 08, 2004
 • Obrázek uživatele Jana Kudrnová
  Jana Kudrnová (anonym)

  Typický příklad pro LG Philips Hranice

  Zář 14, 2004
 • Obrázek uživatele šárka
  šárka (anonym)

  To co tady čtu je dost děsivé. Slečně Aleně bych asi radila, aby takovou situaci nahlásili společně vedení školy nebo nahlásili tuto skutečnost rodičům, kteří by to měli řešit. Tato profesorka patří do blázince. A slečně Petře bych radila raději odejít na pracovní úřad a najít si nové zaměstnání, on ten šéf a jeho místečko není jediné na světě. Však on Vás pan důležitý ještě bude přemlouvat, abyste zůstala. Lidé by si to neměli nechat líbit. Já jsem bohužel toto poznala až příliš pozdě, až se u mě vyvinulo psychosomatické onemocnění v důsledku podobných zážitků.

  Čer 07, 2007
 • Obrázek uživatele uf
  uf (anonym)

  Pravda. Z psychopatu se take casto stavaji vudci naroda nebo socialnich a nabozenskych skupin a pak je prusvih.

  Zář 02, 2009
 • Obrázek uživatele "Speciál Melčák"
  "Speciál Melčák" (anonym)

  Tady diskutujeme o nastalé ústavní krizi: zda a kdy budou volby, proč to Melčák provedl a co z toho vyplyne pro situaci v Česku. Připojte se a napište Váš názor! Hlasujte v anketách! http://www.pimpaku.cz/

  Zář 02, 2009
 • Obrázek uživatele Matěj
  Matěj (anonym)

  Stačí si přečíst něco od Koukolíka.Ten to popisuje výborně - psychopaty a deprivanty ve společnosti(společnostech).

  Zář 02, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Proč to Melčák provedl? Protože mu za to pořádně zaplatili ti, co z toho mají prospěch.

  Zář 03, 2009
 • Obrázek uživatele H. M. J. K.
  H. M. J. K. (anonym)

  Byť už mi není 20, ale...Psychopatické učitelky patří do blázince, nebo vystřelit na Mars...

  Říj 04, 2009
 • Obrázek uživatele Starý pes
  Starý pes (anonym)

  Přečtěte si Vzpouru deprivantů.

  Říj 04, 2009
 • Obrázek uživatele Blanka
  Blanka (anonym)

  Nejvíc mě pobaví,když si někdo sám o sobě myslí,jak je úspěšný a vnucuje tento pocit druhým.A pokud někdo poukáže na negativa,pak je nařčen z pomlouvání,závisti a neschopnosti.Typické projevy nezralosti osobnosti,přetrvávající i postpubertálně :=))))

  Říj 29, 2009
 • Obrázek uživatele Koudy
  Koudy (anonym)

  Vždyť nemusíme chodit daleko, je toho plná politická scéna...

  Říj 30, 2009
 • Obrázek uživatele Logicky
  Logicky (anonym)

  Jestliže přibývá psychopatů všeobecně, tak jasně jich musí přibývat i ve vedoucích funkcích, ne?

  Lis 17, 2009
 • Obrázek uživatele Pančelka
  Pančelka (anonym)

  Vyučuju jazyky. Jedna z mých klientek přišla o práci, jazyk potřebovala a tak se mi jí zželelo. Asi po roce práci získala, a k narozeninám, to jsme se jakž takž spřátelili mě věnovala malý dárek a uspořádala hostinu, prý aby mi tak alespoň částečně vynahradila, co mi dluží. Ale my jsme se předtím dohodly na placení, takto se toho hodlala zbavit! Protože jsem se tvářila divně( ve skutečnosti jsem byla v šoku), nabídla mi, abych ve firmě, kde nově působí, učila. Věděla, že se budu líbit a bude to pro ni bod.Já normálně platím provize za zprostředkování a tak to ona pojala jako že to mé učení bude její provize.Vyjednala to, ale nabídli mi jen směšnou částku, přesto jsem to vzala, potřebovala jsem peníze. Pak jsem se dozvěděla, že prohlašovala, že se na mně dá ušetřit. Dalo. Mezitím v nové firmě rozpoutala teror, přivlastňovala si práci podřízených nade všechny meze, šikanovala, odmítla platit odstupné ubohé starší uklízečce s tím, že ji radši donutí k ponižující práci a ta paní to vzdá...Vzdala.Všechno, aby ukázala, že ona dokáže pro firmu vše a přitom ještě mohla s někým zatočit a ukázat se v silné a podle ní schopné a přitažlivé pozici. O své přitažlivosti tak enustále mluvila a velmi nevhodně se předváděla. Vůbec ji nenapadlo, že tak neuvěřitelné vykořisťování ostatních, předvádění, šikana a zastrašování slabších všechny znechutí.Musí být neuvěřitelně hloupá a prázdná, skutečně jí chybí duše, opravdu ji rozzáří jen moc a ubližování, všechno ostatní je nuda.

  Feb 04, 2011
 • Obrázek uživatele K.
  K. (anonym)

  :-( to je hrozny. Takovych lidi je bohuzel hodne, to jsou spis nedospele "osobnosti" nez psychopati. Ona si ve skutecnosti nejspis moc neveri, tak si kolem sebe vytvari tyhle bubliny vlastni dulezitosi, a pak se samozrejme hrozne boji, ze by nekdo mohl prijit na to, ze to je jen bublina, tak lidi kolem sebe ponizuje. Je skoda, ze jsi nenasla odvahu s ni probrat, jak by sis financni podminky predstavovala ty.

  Feb 04, 2011
 • Obrázek uživatele Bykoš
  Bykoš (anonym)

  Deprivant je výstižnější termín.Zavedl to Doc.Koukolík. Označuje absolventy většinou Mba nástaveb dosahujících vysokých pozic v firemních žebříčcích a vládnoucí světu. Nejsou to psychopati duševně nemocní,pouze jsou to deprivanti co jsou pro moc schopní cokoliv a pro peníze. To je USA a její politika,těmi je vedená.

  Říj 04, 2016
 • Obrázek uživatele nejsi
  nejsi (anonym)

  Deprivant je výstižnější...nějak postižený těmi USA? V každém vláknu meleš jenom o jednom, jak PAKOŠ. Deprivanti a sociopati jsou všude na světě.

  Říj 04, 2016
 • Obrázek uživatele anti-psychopat
  anti-psychopat (anonym)

  Psychopaté ve funkcích (a nejenom ve funkcích) jsou pro společnost značný problém a správně by měli být pozavíraný v blázincích jako individua nebezpečná lidem.To nejsou přirozený lidé, ale lidé ovládaní temnotou.

  Čer 19, 2017
 • Obrázek uživatele Kitrec
  Kitrec (anonym)

  Naše zdravotní věda tyto blby a hajzly považuje za "nemocné", kteří se snad mohou léčit. Oni sami jsou si však všichni vědomi, že lžou, podvádějí, urážejí slušné lidi. Jejich manýry jsou stbácké. No a pokud dojde z jejich strany k flagrantnímu porušení práva, jsou považováni za nemocné a běda tomu, kdo si na ně stěžuje. Prof. Koukolík má samozřejmě pravdu. Jsou to šmejdi a patří za mříže, ne do nemocnice.

  Feb 03, 2022
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nejvíc psychopatů je ve vládním pětikartelu.

  Feb 03, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama