Reklama

Požehnaná krize

Pro náš život je nezbytně důležité pochopit skutečný význam krizí! Co bychom si bez nich počali? Kým bychom byli, kdybychom nikdy neprošli žádnou krizí? Uvažujte o tom.

Bez krize by se těžko někdo vyvíjel! Zůstávali bychom ve vyjetých kolejích a dál bychom věnovali pozornost trivialitám. Naštěstí většinu z nás občas potká požehnání v podobě krize - kouzelná hůlka, která všechno změní - buď nás něžně postrčí, nebo nás nakopne do zadku, donutí nás pokládat si otázky. Pravděpodobně se díky ní dokážeme i probrat!

Krize je poplašným signálem, znamením toho, že si myslíte nebo děláte něco, co vám brání ve štěstí. Na krizi je zajímavé, že dokud jsme mladí a nezkušení, děsíme se jí, obzvlášť tehdy, když jsme ještě nepochopili skutečnou hodnotu krize a jejího pozitivního přínosu na naše myšlení. Jak život jde a my přežijeme jednu nebo více skutečně vážných krizí, dospějeme a začneme chápat, že si poradíme i s další krizí a přežijeme ji. Můžeme dokonce zjistit, že to, co jsme za krizi považovali, je jen naše neadekvátní reakce na událost, kterou nemůžeme nijak ovlivnit!

Vzpomínám si na jednu studii o posádce německých ponorek, která za druhé světové války přežila na otevřeném moři. Když byli muži po mnoha dnech zachráněni, zjistila se překvapující skutečnost: přežili většinou jen starší muži, zatímco mladší zahynuli (ačkoli po fyzické stránce měli lepší předpoklady než starší). Jakmile totiž muži opustili své ponorky a museli bojovat o přežití na záchranných člunech, ti mladší prožívali větší hrůzu než ti, kteří žili déle a viděli a prožili více krizí. V tomto případě, stejně jako v mnoha jiných, přežití může být otázkou postoje.

Jiné doporučení pro krizi může znít: Vzdorujte tomu, co je! Místo abychom od toho, čemu říkáme krize, utíkali s cílem uniknout pocitům úzkosti, naučme se klidně zastavit a pořádně se podívat na to, co se děje. Jakmile si posvítíme na událost (která může být pro někoho krizí) a na naši reakci na tuto událost, začnou se dít úžasné věci! 

Zdroj: Barbara Bergerová - Jste opravdu šťastní?, nakladatelství Metafora

Reklama
Reklama

Komentáře

Pepa (Pá, 28. 8. 2009 - 08:08)
Krize je především vyhroceným znakem toho, že dosavadní postup byl špatný, ale nikdo nereagoval na indikátory rostoucích problémů a nechal to dojít až do krajnosti.
Návštěvník (Pá, 28. 8. 2009 - 08:08)
Pepo,zase jsi nejchytřejší co?Jdi do vlády ty magore!
Vera (Po, 31. 8. 2009 - 17:08)
Výborně popsané, plně souhlasím. Jsem ženská "v letech" a prošla jsem si několika krizemi. Je to prostě tak, že co tě nezabije, to tě posílí. Ale když jsi právě v krizi, tak ti to tak vůbec nepřipadá. To je člověk úplně "hotový". Když jich takhle několi prožiješ, zjistíš, že to zdaleka nebylo tak hrozné a že zvládneš mnohem víc, než bys myslel.
Tom (Út, 1. 9. 2009 - 15:09)
Nevím jestli by někteří slušní lidé co ve svém okolí znám a které krize postihla a to hodně souhlasili s tím ,že tato krize je požehnaná..Krize = výsledek neřešených chyb,ale tak už to holt chodí...
Návštěvník (Út, 1. 9. 2009 - 16:09)
Krize vzniká, když lidé vydělají méně peněz než kolik stojí zboží, které vyrobili. Takže si je nemohou koupit, není odbyt a kruh se uzavírá.
Karla (Út, 1. 9. 2009 - 17:09)
Ale zde to není o hospodářské krizi, ale o životních krizích. Přečtěte si článek...
pimponym (St, 2. 9. 2009 - 11:09)
"Speciál Melčák"
Tady diskutujeme o nastalé ústavní krizi: zda a kdy budou volby, proč to Melčák provedl a co z toho vyplyne pro situaci v Česku. Připojte se a napište Váš názor! Hlasujte v anketách!
http://www.pimpaku.cz/
Reklama