Reklama

Hranice pro onemocnění rakovinou plic činí 150.000 cigaret

Po vykouření 150.000 cigaret má kuřák téměř jistotu, že onemocní rakovinou plic. Této hranice dosáhne, když 20 let kouří jednu krabičku denně, řekl ČTK Zdeněk Skácel z pneumologické kliniky Fakultní nemocnice Motol při příležitosti dnešního Světového dne bez tabáku.

Podle něj nestačí na krabičkách cigaret všeobecná varování, že kouření způsobuje rakovinu, riziko by mělo být uvedeno konkrétně: každý druhý kuřák zemře na následky kouření a každý šestý na rakovinu plic. To by podle Skácela mohlo kuřáky ovlivnit, aby se snažili svého návyku zbavit.

Pro kuřáky je rakovina plic nejobávanější nemocí, je to nejčastější smrtící nádor českých mužů a s rostoucím kuřáctvím žen přibývá obětí rakoviny plic i mezi ženami. "Ročně zemře v Česku na rakovinu plic 6000 lidí. Kryje se to téměř s počty pacientů, protože jen pět až deset procent přežije," uvedl lékař.

Pozastavil se nad tím, že společnost kouření toleruje. Vlády nevyhlašují tvrdý boj kuřáctví a neničí cigarety, přestože v jejich kouři je 60 látek způsobujících rakovinu. Když je v potravině nalezena jediná látka způsobující rakovinu, je okamžitě stažena z prodeje. Stejně tak najde-li se nemoc šílených krav u jedné krávy, jsou vybíjena celá stáda, uvedl Skácel.

"Na nemoc šílených krav zemře na celém světě maximálně několik desítek lidí ročně, na rakovinu plic milion, přesto se cigarety vyrábějí, prodávají a propagují dále," řekl.

Reklama

V Česku kouří téměř 30 procent dospělých, tři čtvrtiny by chtěly přestat, ale většině se to nepodaří. Kuřáci si o 15 let zkracují život. Kromě rakoviny plic jim ve zvýšené míře hrozí chronická obstrukční plicní nemoc. Vyléčit se nedá, současná léčba může jen zpomalit její průběh. Zastavit vývoj nemoci může to, že člověk přestane kouřit.

Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

pebe (Út, 26. 10. 2004 - 11:10)
Před více než třemi lety jsem po devatenácti letech kouření, přestal.
Alfa (Út, 8. 6. 2004 - 11:06)
To je typicky rómský způsob myšlení vedoucí k obviňování všech okolo a neschopnosti přijmout pravdu. Zrovna tak jako ma kher je romské slovo a žádná staroegyptština. Dobrovolně by děti nikdy nechodily do školy a zůstaly by doživotně dementní. Zrovna tak člověk neuvědomující si svou nemoc se nikdy nebude dobrovolně léčit a bude dál škodit sobě i svému okolí. Představa, že člověk patří jen sám sobě a může si dělat co chce, je ryze sobecká a mylná. Patří rodině, svým dětem a bohu, který ho sem s určitým posláním vyslal. Jinak se podobá propadlíkovi, který stále dokola opakuje stejnou třídu a není schopen postoupit do další úrovně.
Lukáš (Pá, 4. 6. 2004 - 12:06)
Mám podobný problém... Přítelkyni - krásnou, chytrou a hodnou - ale tohle nedokáže pochopit... Nemůžu žít ale s člověkem, který kouří a vědomě si poškozuje zdraví a zdraví našeho budoucího potencionálního děťátka... :(
Hilarion (Pá, 4. 6. 2004 - 08:06)
Jen to umět tomu kuřákovi vymluvit.Nepomáhá vůbec nic.
Hryhorij van d… (Pá, 4. 6. 2004 - 21:06)
Nejdřív si mě, člověče, vytočil, ale pak jsem si řek, že máš svým spůsobem recht, nicht wahr?
Nesnáším, když někdo programuje lidi - tys to tady udělal a je to špatně. Restrikce nikdy nebudou tím pravým řešením u drogových závislostí.
Já jako bývalej kuřák vím o čem mluvím a vím o čom mluvím i s hlediska mnohem starší techniky - Ma Kheru.
Jestli ti to nic neříká, tak je to staroegyptská magie atd........ Prostě tělo poslouchá (co mluvíme, ...). Netraumatizujme zbytečně lidi, kteří mají ještě poměrne nevinnej zlozvyk. Omlouvám se jestli ten pravopis není kóšer, ale neumím česky na 100%.
Eva (So, 9. 10. 2004 - 09:10)
Jestli kouření považujete za nevinný zlozvyk, potom máte poněkud zvláštní názory. Svým kouřením kazíte zdraví všem, co jsou okolo, ne jen sobě. Dokud neonemocníte, myslíte, že je vše vpořádku. Až onemocníte, už je pozdě na cokoli..
Láďa (Pá, 4. 3. 2005 - 03:03)
Kouřil jsem 30 let cca 60 cigaret denně. To je zhruba přes 650 000 cigaret. "Jistou" dávku pro vznik rakoviny plic jsem překročil více než čtyřikrát! Nyní nekouřím už 8 let a cítím se dobře.
coolmanka (Út, 14. 3. 2006 - 18:03)
pebe a to jako zajimka koho?jo a ty Láďo mno neke
Reklama