Reklama

Psychoterapie - jak pracuje, jak účinkuje, jak ji poznáme

Úvod do seriálu krátkých textů o psychoterapii

Psychoterapie je jedním ze způsobů pomoci, po němž moderní člověk sahá, když se potřebuje cítit duševně lépe. Dnes je již sice tato disciplína součástí zdravotnického systému, ale vzhledem ke složitosti a mnohostrannosti svého využití je její jakékoliv jednoduché zařazení těžké. Ostatně s látkou, kterou se zabývá, totiž lidskou duší , se to má podobně - je nehmotná, prchavá , těžko uchopitelná, ale přesto skutečná.

Kolem věcí, které se nevejdou do škatulek, vznikají nedorozumění. Tak jedni považují psychoterapii za krycí název pro psychiatrii - a té se lidé obvykle bojí, druzí ji mají za nezávazné popovídání, jiní za věštírnu ...

V sérii těchto "miniesejů" si kladu jediný cíl - čtenářům o psychoterapii něco napovědět. Napovědět a třeba i pomoci v rozhodování, jestli po ní v určitém životním období sáhnout či raději dělat něco jiného.

Jan Siřínek - autor je klinický psycholog v Dejvickém psychoterapeutickém centru - pro více informací www.dpc.cz

Reklama

Reklama

Komentáře

Martin"logos"_… (St, 28. 11. 2001 - 09:11)
Děkuji autorovi tohot přínosného dodatku, byť obyčejného, jedná se jistě o první dodatek autora vůbec. Rád bych jen dodal, a to se málo ví, že heslo "patos" je překladem latinského "nemocný" --"nemocný_někdo, asi v hlavě..."
miradix (Čt, 8. 11. 2001 - 20:11)
Dobry den,

dekuji autoru za prinosny, byt obecny clanek, jedna se jiste o prvni dil miniserialu. Rad bych jen dodal, a to se malo vi, ze heslo "terapie" je prekladem reckeho "therapeua" -- "pomoci nekomu na jeho ceste".

Tesim se na dalsi dily!
michal (Čt, 9. 11. 2006 - 04:11)
myslím, že jako se hojí rána po říznutí, tak se léčí i duše, k bytostnému směřování.
terapie - jak nevhodné slovo je o přirozeném společenství
Reklama