Reklama

Jakými mechanismy poškozuje kouření naše zdraví

Kouření způsobuje onemocnění srdce, cév a dýchacích cest. V nejhorším případě může vyvolat rakovinu. Tyto fakty jsou všem obecně známy. V následujícím článku o patofyziologii kouření se dovíte, proč tomu tak je.

ONEMOCNĚNÍ SRDCE A CÉV:

Při kouření je do organizmu vpravován nikotin a oxid uhelnatý. Obě látky podmiňují a podporují vznik ICHS (ischemické choroby srdeční) a ICHDK (ischemické choroby dolních končetin).

 • Oxid uhelnatý vazbou na hemoglobin snižuje okysličování krve a vyvolává tím ischemii cévní stěny a tkání. Je pravděpodobné, že hraje určitou úlohu při tvorbě sklerotických plátů ve stěnách tepen.
 • Nikotin zvyšuje potřebu kyslíku pro srdeční činnost, zvyšuje agregaci krevních destiček a napomáhá vzniku arytmií.

  RAKOVINA:

 • Tvorba maligního (zhoubného) onemocnění je komplexní proces, na němž se podílejí nejméně tři druhy chemických látek:

 • Iniciátoři tumorů způsobují maligní přeměnu buněk.
 • Promotoři tumorů udržují u buněk nádorový proces, pokud před tím byly vystaveny vlivu iniciátorů.
 • Ko-kancerogeny přispívají k malignímu bujení za přítomnosti iniciátorů.

  V cigaretovém kouři bylo zjištěno kolem 4 000 chemických látek, mezi nimiž, vedle mnoha dráždivých látek, jsou i uvedené tři druhy. Cigaretový kouř je tedy komplexním kancerogenem.

  Cigaretový kouř se skládá:

 • Reklama

  1)z hmotné části 8%

  2) z plynné části 92%


  1) Plynná fáze obsahuje orgánové nespecifické iniciátory a promotory tumorů a činitele toxické pro řasinky respiračního epitelu.

 • Iniciátory v plynné fázi jsou nitrosaminy, hydrazin a vinylchlorid.
 • Promotorem v plynné fázi je formaldehyd.
 • Ciliotoxickou látkou je kyanovodík a acetaldehyd.


  2) Hmotná fáze obsahuje nespecifické i specifické iniciátory tumorů pro určitý konkrétní orgán, promotory i ko-kancerogeny.
 • Nespecifickými iniciátory jsou benz-a-pyren (10-50 ng/cig.) a 5-metylchrysen (0,6 ng/cig).
 • Specifickými iniciátory v hmotné fázi jsou polycyklické aromatické uhlovodíky, které vykazují vyšší kancerogenitu pro jícen, plíce, slinivku, ledviny a močový měchýř.
 • Promotory v hmotné fázi jsou prchavé fenoly.
 • Ko-kancerogeny jsou katechol a naftaleny.

  Riziko vzniku maligního bujení v důsledku kouření je závislé na množství denně vykouřených cigaret, na počtu kuřáckých let, na hloubce inhalace a na věku, kdy kuřák začal kouřit - čím dříve, tím je riziko onemocnění větší.


  ONEMOCNĚNÍ DÝCHACÍCH CEST:

  Tvorba emfysemu (rozedmy)plic je podmíněna trojím působením cigaretového kouře:

 • Cigaretový kouř snižuje hladinu antiproteáz, čímž se zvyšuje hladina elastázy, důsledkem čehož je převaha proteolytické aktivity v plicích a poškození elastické plicní tkáně.
 • Cigaretový kouř snižuje imunitní odpověď především u alveolárních makrofágů.
 • Cigaretový kouř snižuje mukociliární transport (pohyb řasinek epitelu a vylučování škodlivých látek z dýchacího traktu).
 • Cigaretový kouř vyvolává hypersekreci mukozních bronchiálních žlázek a vyvolává jejich hypertrofii. V důsledku poškození mukociliárního transportu dochází ke stagnaci hlenu a k tvorbě zánětlivých změn bronchiální sliznice.
 • Důsledkem těchto procesů je vznik chronické bronchitidy, hypertrofie bronchiálního svalstva a vznik obstrukční bronchopulmonální nemoci.
 • U některých kuřáků, tzv. citlivých (podle Fletchera), dochází v průběhu kuřáckých let k poklesu hodnoty jednosekundové kapacity (FEV 1) podstatně rychleji, než u nekuřáka či "necitlivého" kuřáka, což ústí do předčasné invalidity a předčasné smrti.

  Zdroj: www.cbmi.cvut.cz

 • Reklama

  Komentáře

  Rýdl Jos. (So, 6. 1. 2007 - 10:01)
  Je mi líto, že veškeré snahy o vysvětlení škodlivosti, ale i hlouposti kouření, jsou mařeny i takovými institucemi, jako je na př. rozhlasová stanice Vltava, která již léta uvádí raní víkendový pořad, uváděný jako kulturně (!!!) publicistický, se zvukem zapalované cigarety! Opravdu kulturní projev!
  tera (Út, 1. 5. 2007 - 19:05)
  Já přestala kouřit před lety a jsem za to ráda. Přesto na mě kouření napáchalo nezanedbatelné škody, kvůli kterým musím každý měsíc vydávat nemalé částky peněz za různé léky. Takže kouření mi leze do peněz i po jeho skončení.
  xxcd (Út, 1. 5. 2007 - 21:05)
  A není to jedno? Když ne kouření cigaret, tak stejně kouří fabriky a auta. Takže nezanedbatelným škodám se nevyhnete a do peněz to poleze i bez toho, že by jste si koupili jedinou cigaretu!
  tera (Út, 1. 5. 2007 - 23:05)
  Ano, ale kouření poškozuje zdaleka nejvíc, podívej se na různé studie. Je to nejbezprostřednější styk se škodlivinami. Exhalace z výfuků a komínů se přeci jen ve vzduchu rozptýlí a Ty je dýcháš již "naředěné", kdežto cigaretový dým jde rovnou do těla. Kuřáci proti tomu často argumentují zrovna těmi továrnami a výfuky. Já myslím, že si jen namlouvají, že nemá cenu seknout s kouřením a těmito řečmi jen poukazují na to, že na zbavení se tohoto škodlivého návyku prostě nemají a nechtějí si připustit, že se tím připravují předčasně do hrobu.
  zdenka (Ne, 5. 12. 2010 - 17:12)
  Co je to za blbost?
  Léčitel, který pije a kouří že nic nepředá ?? Léčitel Jiří Vojáček, který je již bohužel v pánu, kouřil i pil alkohol a vyléčených lidí měl stovky. Který idiot tady lidi straší, před alkoholem a kouřením ?? Cokoli dělá člověku dobře, jeho duši je prospěšné i tělu. Kdo si troufá soudit, co je dobré a co není. Tabák je roslina absolutně přírodní záležitost, tak stejné to je i s alkoholem. Navíc historie alkoholu i tabáku sahá, až někdy hóóódně daleko do minulosti, proč??? Protože to lidem škodilo :-) Nenechte se vysmát. Myslím, že dnešní všudypřítomná chemie je pěkné svinstvo, chemoterapie to samé, zničí člověku imunitu a ještě se všichni tváří, že je to v pořádku. Svět se v prdel obrací.
  Filozof Petrman (Út, 7. 12. 2010 - 20:12)
  Kouření jako samotné je pro tělo to nejmenší zlo. Na vlivu na naše zdraví se podílí celá řada jiných faktorů, jako třeba exhalace výfukových plynů z aut. Kdo žije ve velkoměstě a je nekuřák, je na tom stejně, jako kdyby vykouřil 60 cigaret a žil na zdravém vzduchu na horách. Navíc výfuky z aut a splodiny z továrních komínů jsou mnohem škodlivější, než tabák. A je zde celá řada dalších vlivů, co škodí zdraví - chemicky ošetřené ovoce v obchodech, éčka v konzervách a jiných potravinách, tohle je ještě daleko horší... To že dýcháme výfukové plyny a dým z komínů dostatečně zředěné vůbec nic nemění na tom, že přesto škodí našemu tělu víc, než tabák. To je hloupá výmluva... I alkohol škodí víc než kouření.
  Luciano (Čt, 9. 12. 2010 - 09:12)
  Filozof Petrman
  V zásade máš pravdu. Napriek tomu považujem cigaretu za škodlivú. Teraz fajčím elektronické cigarety a klasiku som úplne zanechal. Elektronika ti úplne zoberie pôžitok z klasickej cigarety
  adam (Po, 13. 12. 2010 - 02:12)
  Je mi líto, že veškeré...A neni to reklama na čvaňháky? Cigaretový kouř má asi 4000 škodlivin. Nejhorší je asi dehet.Nikotin (způsobuje závislost). Více na Wikipedia.cz
  Luciano (Po, 13. 12. 2010 - 17:12)
  Čo je to čvaňhák?
  adam (Po, 13. 12. 2010 - 18:12)
  Čo je to čvaňhák?Čvaňhák je Dikobrazový (asi p. Vyčítal, pokud ne, tak se omlouvám) výraz pro cigaretu.
  Franta (Po, 13. 12. 2010 - 19:12)
  Ahoj chtěl bych se zeptat co je lepší klasická cigareta nebo elektronická?
  Luciano (Út, 14. 12. 2010 - 15:12)
  Jednoznačne elektronická cigareta je lepšia. Trh ponúka dostatočné množstvo kvalitných liquidov - čo sú náplne do e-cigarety. Dá sa vybrať z nepreberného množstva vôní a chutí a z koncentrácií nikotínu. Ano, to je výhoda elektroniky, že náplne obsahujú nikotín, takže fajčiar o nič neprichádza. E-cigareta dokonca aj dymí a to poriadne, je to však len vodná para, takže dym je neškodný. Môžeš fajčiť kde chceš, aj tam, kde je fajčenie zakázané. Zloženie liquidov je také, že neobsahuje nebezpečné zdraviu škodlivé látky, okrem nikotínu samozrejme. Ale existujú aj liquidy bez nikotínu, ktoré len dymia. Aj čo sa týka nákladov na prevádzku sa ušetrí - e-fajčenie vychádza asi o polovicu lacnejšie ako klasické fajčenie.
  Gabriela (Út, 7. 6. 2011 - 22:06)
  Dobrý den,chtela bych se zeptat když už kourím asi rok nebo víc,tak jestli s kourením skončím tak jestli stloustnu nebo ne,a ješte bych se chtela dozvedet jestli když se kourím tak pomalejš se roste,dekuju vám za odpoved
  Reklama