Reklama

Škodlivé vlivy, které mohou přispívat k rozvoji únavového syndromu

Chronický únavový syndrom je onemocnění, které postihuje stále větší počet lidí. Přesná příčina vzniku není v mnoha případech známa. Vliv na snížení imunity a rozvoj únavy mají i některé látky vyskytující se v našem životním prostředí.

Formaldehyd - je zástupce tzv.problematiky uzavřených prostor. Je obsažen v mnoha mořidlech na dřevo a tudíž v nábytku, ale i v oblečení, čisticích prostředcích apod. největší nebezpečí představuje ve vybavení dětských pokojů. Pak se rodiče a učitelé diví, jak to že tak malé dítě trpí bolestmi hlavy, pospávají a nesoustředí se. Průkazem je jeho vysoká hladina v ranní moči dítěte.

Proutkaři, někdy objeví i vyšší hladinu statické elektřiny v bytě apod.

Podobně negativní vliv na imunitu a náladu má i PVC nebo dnes již vzácně se vyskytující azbest.

Přetopené místnosti a hlavně ložnice se suchým vzduchem mohou k únavě i ke chronickému zánětu dutin výrazně přispět, mluví se o tzv."sick building-syndrom".

Reklama

Případné infikované klimatizační zařízení způsobí totéž. Řešením je pak jenom přestěhování nebo kompletní výměna zdrojů tepla a způsobů větrání obytné jednotky nebo pracoviště. Je vhodné pořídit alespoň vhodné zvlhčovače vzduchu.

Vlhké byty obsahují často plísně,někdy i neviditelné. Jsou podceňovaným faktorem chronické únavy. Při náhlém vzniku potíží je dobré si vzpomenout na poslední stěhování.

Radon se někdy vyskytuje v bytech, v krajním případě je možno při potížích nechat změřit hladinu tohoto plynu.

Do kategorie škodlivých "plynů" spadá i pasivní kouření, schopné u nekuřáka vyvolat cokoliv.

V případě únavy, bolestí hlavy a dalších potíží je dobré vzpomenout i na rtuť a její sloučeniny v zubních náhradách. "Amalgánový chrup" je u někoho naprosto neškodnou věcí, u jiného způsobí všechny myslitelné zdravotní problémy včetně vypadávání vlasů a snížení potence. Hrubým vodítkem pro odstranění kovu v ústech je existence měřitelných nitroústních proudů a pálení po stranách jazyka?. Stopový prvek selen se může podávat jako "protihráč rtuti" a součastně i kadmia a olova.

A konečně nesmíme zapomenout na nejčastěji vyskytovanou plíseň Candida. Její masivní výskyt ve střevech může způsobit a udržovat celé spektrum potíží "únavového syndromu", včetně migrén, poševních výtoků, trávicích potíží, záchvatovité chuti na sladké, akné a další. Masivní výskyt nemusí být totožný s laboratorním nálezem.

Autor: MUDr. Rudolf Zemek- celostní medicína, poradenství, tel: 0606/948885

Reklama

Komentáře

Eduard Boháč (Čt, 22. 2. 2001 - 21:02)
Přes deset let se zabývám vyhledáváním a stíněním geopatogenních zón. Při své práci se dost často setkávám s lidmi, kteří mají, hlavně po ránu, nevysvětlitelnou únavu, bolesti hlavy, otoky končetin, pocity chladu a mnohdy i silné pocení. Pakliže z medicínského hlediska je všechno v pořádku, tak z největší pravděpodobností se jedná o působení zemních vlivů na citlivého jedince. Dost často se setkávám i se závadami elektroinstalaci, která pak vyzařuje dosti silné střídavé elektrické pole. Naměřené hodnoty jsou vesměs pod hygienickými limity, ale existují lidé, kteří jsou hypersenzitivní.
Zdeněk Bílek (Po, 15. 1. 2007 - 16:01)
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda jste měl případ (viz. váš článek - elektroinstalace)s infračerveným topeným systémem. Tři měsíce máme v bytě instalované topné systémy. Od té doby jsem unavený tak, že chodím do práce se silou vůle a a jsem schopen ležet v posteli téměř tři dny. Byl jsem u psychologa (psychiatra) a předepsal mi aurorix... Ten tedy beru už pul roku. Mám Možná je to otázka pro někoho jiného, ale já už si nevím rady. s pozdravem Z. Bílek
Hanka (So, 15. 5. 2021 - 17:05)
Přeji hezký den pane Zdeňku a trochu se divím,proč chodíte k doktorovi s Vašemi potížemi,když evidentně zjišťujete svůj problém od doby,kdy jste nainstaloval infračervený topný systém ?
nebylo by lepším řešením vykopnout z bytu toto zařízení a cítít se opět dobře? Je jasné,že za tím stojí plno práce a peněz a l e ,zdraví máme jen jedno ! A než se cítit tak,jak popisujete a pojídat prášky, zde je přece jasné řešení ?! Po užívání léku / spíše umělého svinstva /,je Vám lépe ?
Peníze budou,ale my ne !!
Tak jednejte rychle,než si Váš organismus zvykne na prášky a Vy je budete muset brát pořád.Zbytečně !!!
Tak ať se daří.
Musilová Iveta (Ne, 7. 9. 2008 - 23:09)
V zaměstnání máme spoustu dřevotřísek, které
asi obsahují formaldehyd. Pomůže, k jeho
eliminaci větrání místností a za kolik let
tato látka se odpaří z dřevotřísky ?
Reklama