Reklama

Ovládají nás archetypy?

Fantazie a symbolické obrazy, které známe z pohádek a mýtů, jsou projevy archetypů. Archetyp je tedy také mytologický motiv neboli strukturální mýtotvorný prvek. Tyto motivy říká Jung, k nám přicházejí z předhistorického světa, jehož duchovní představy a pojmy můžeme dodnes pozorovat u primitivních lidí. Ale jsou dodnes přítomny i v našem mimovědomém psychickém prostoru jako části mysli dávných předků. Jsou kolektivní povahy a vyskytují se na celém světě. Na vlastní oči je můžeme vidět ve snech, kdy k nám přicházejí, aby nás informovaly, jakým životním obdobím procházíme a jaké jsou naše hlavní úkoly pro tato období. Jsou to obrazy určitých tendencí a sil přítomných v nás, vnitřních instinktivních struktur, které jsou nám vrozené.

K jednomu archetypu se váže více symbolů a jeden a týž symbol může sloužit více archetypům. Jung, kletý sice termín archetyp nevytvořil, ~ ale začal ho systematicky užívat, nazýval tyto archetypální obrazy také primordiálními obrazy (prvotními obrazy, obrazy prvního řádu). Dohromady vytvářejí archetypy tzv. kolektivní nevědomí (mimovědomí).

Shrneme-li to všechno, můžeme říci, že archetypy jsou formy (způsoby) lidského vnímání a prožívání světa spočívající na instinktivním základě a formy vyjadřování tohoto prožívání, které jsou nám vrozené a nejsou vědomé.

Archetypy formují lidskou zkušenost a jsou zdrojem i formou poznání před vznikem ego - vědomí; zprostředkují intuitivní poznání. Jsou to apriorní formy, které se mohou stát vědomými teprve druhotně. Jsou to spontánně se vynořující obrazy instinktů, jsou zakotveny ve zvláštnostech živého organismu a existují patrně i ve zvířatech. Vstupem do lidského světa nabyly nových, lidských, komplikovanějších forem. V tomto smyslu jsou ne-li věčné, tak alespoň tak staré jako člověk a vyvíjejí se jen pokud se vyvíjejí a mění biologické a psychické základy člověka. Jejích vnější podoby a projevy jsou však proměnlivé, protože jsou do velké míry projevem lidské kultury. Projekce archetypů vznikají a vyvíjejí se jako stará božstva v mýtech, mají tedy vývojový aspekt. Archetypy se projevují ve snech a viděních, ve fantazii, v umění a v životních situacích.

Vystopovat činnost instinktivních archetypických struktur přímo ve vlastním chování je bez přípravného studia a dlouhodobého cviku pro moderního člověka už téměř nemožné, a ani po vyškolení to není lehké. Proto je velkou výhodou, že jejich obrazy vidíme ve snech; podle těchto obrazů poznáváme, které vzorce chování jsou v nás momentálně aktivní, a můžeme se svému nitru lépe přizpůsobit. Archetypické obrazy, které vidíme ve snu, jsou spojovatelé mezi naším racionálním vědomím a světem instinktů, našimi vrozenými tendencemi, schopnostmi, nadáními atd.

Reklama

Není-li archetyp prezentován vědomí ve snu, neznamená to, že ho v sobě nemáme. Prostě není aktivní a je přítomen jen potenciálně - to jest v možnosti. Obraty archetypů jsou silně ovlivněné a modifikované kulturou ve které žijeme, a naší životní zkušeností. Konkrétní obraz archetypu se totiž vytváří až během našeho života, podobně jako vrozená jazyková struktura (fyziologicky daná možnost naučit se přirozený jazyk, která zahrnuje např. i "pravidlo", že přísudek normálně následuje za podmětem) se v dětství naplní určitým konkrétním jazykem, třeba češtinou nebo řečtinou. Archetyp se ale uplatňuje již při výběru materiálu pro svůj vlastní obraz, určuje, co je pro nás z jeho hlediska významné.

Archetypy či jejich náplně existují ve vývojových stupních a mohou přecházet jeden v druhý. Jsou to živé jevy, nejsou strnulé, mrtvé, neproměnné. Je těžké říci o nich něco příliš určitého, ostatně stejně tak je tomu se všemi psychickými jevy a pojmy. Všechny takové pojmy jsou značná zjednodušení; jsou to jen pomůcky, které potřebujeme, abychom mohli o těchto věcech nějak myslet a hovořit.

Archetyp není sám o sobě ani dobrý, ani zlý a jeho buď pozitivní či destruktivní vliv záleží na tom, jak se k němu postavíme, zda mu podlehneme, budeme ho ignorovat, či naopak respektovat a brát v úvahu. Archetypy jsou neutrální, tak jako jiné přírodní jevy, jako vítr nebo voda; neobejdeme se bez nich, prospívají nám, ale jestliže je neznáme nebo je záměrně ignorujeme, mohou nám i velice uškodit. Našemu vědomému egu připadá úloha uvědomit si vliv těchto archetypických postav, které působí v naší tzv. objektivní duši nebo v našem mimovědomí, pozorně je vyslechnout, přijmout jejich rady a sladit jejich působení.

Archetypů je mnoho, tolik, kolik je typických životních situací. Nejvýrazněji se archetypy aktivizují ve významných přechodných údobích a životních změnách, které jsou univerzální lidskou zkušeností. Paralela mezi instinktem a archetypem je zjevná zvláště v období fyziologických změn, jako jsou puberta, počátek pravidelného sexuální života, porod, kojení, stárnutí, umírání, smrt, kdy se člověk začne chovat určitým obecně známým způsobem (např. standartní chování mladého zamilovaného člověka, chování mladé matky, specifické způsoby starých lidí a podobně) a kdy se příslušné universální obraty aktivují.

Archetypy se ale mohou objevovat kdykoli nebo stále, často v krizových obdobích našeho života, když potřebujeme vnitřní silu. Vychází z nich fascinující, záhadné, tajemné obrazy bytostí nebo i věcí nadané velkým nábojem energie, to znamená, že v nás vzbuzují silnou citovou odezvu a že jim také můžeme nevědomky úplně podlehnout, jak se nám, lidem, stává již nejméně po čtyři tisíce let. Archetypy dávají smysl našemu životu, jsou základem našich hlubokých tužeb.

Zdroj: Jana Heffernanová - Tajemství dvou partnerů

Reklama

Komentáře

therion (St, 25. 4. 2001 - 08:04)
....zkus se ozvat na tento e-mail, pokusím se Tě uvést do obrazu...
L.:B.: Therion
Natálie (Po, 19. 3. 2001 - 07:03)
Dá se tedy nějak polopaticky vysvětlit, co je to archetyp?
Je archetyp jakýsi průvodce našimi životními situacemi? Může tedy archetyp být i personifikován do někoho konkrétního, kterého si představujeme jako osobu, vykládající nám naše situace? Může se stát, že citlivější jedinci s rozvinutějšími schopnostmi dokážou lépe a více vnímat hlas archetypu? Dozví se od něj i věci, které by normálně člověk nevěděl, neodhadl? Archetyp je tedy něco, čemu dáváme jakousi reálnou podobu a nějakou nevědomou komunikací s tímto si sami určujeme svůj směr? Je tedy to, o čem se mi zdá, opravdu odrazem mé situace? Je to komunikace s archetypem? To je otázek? Přilbíží mi to snad někdo?
petr K (Po, 19. 3. 2001 - 18:03)
Kdo se pta, ten se moc dozvi :-)))))))) hehe
Mluviti stribro,mlceti zlato -ale...lina huba holi nestesti:-)))))
alkohol nepritel cloveka- ale....nepratel se nelekejme a no mnozstvi nehledme :-))))))))
ne omlouvam se za humor ,ale je to asi jako v tech prislovych a stejne je to i archetypy.Neni to zadne idelani vysvetleni ani jedina metoda,ale ma dost dobrych vysvetlenich,nicmene je to dost stara teorie a nikdo dal ji neorzvinul nebo nespojil s dalsimi.
A kdyz vam nekdo rekne ze slozeni tekutin v bunce se nejvice podoba slozeni morske vody,taky kvuli tomu nebudete kazdy den skakat do more nebo se stehovat k mori :-))))))) Mam za to ze podvedomi nam dava porad dost signalu ,varovani a zprav,ale malokdy jim rozumime nebo "neslysime" . Treba jako ta tehotna zena co ma ruzne chute -treba na jahody ,neznamena to nic vic nez ze v jahodach jsou latky jez telo a rostouci plod potrebuje a proto ..... Proste si vsimat a poslouchat sebe i druhe, poslouchat a vnimat nase pocity a.....
Natálie (Út, 20. 3. 2001 - 07:03)
Takže je asi pravda, že "citlivější" jedinec, tedy takový, který lépe vnímá řeč svého těla, okolí atd., má větší šanci lépe žít? Já si myslim, že je nesmírně důležitý umět poslouchat. Nejdřív se člověk musí naučit vyslyšet potřeby vlastního já a pak nakonec může řešit i problémy druhých lidí. Jako třeba vy, že? :-) Já vám děkuji za vaši reakci. Ano: "Kdo se moc ptá, moc se dozví." Ale já se asi ptát nepřestanu. :-) Malé děti přece musí být zvídavé. Já se velká ještě necítím. A mám v zásobě ještě spoustu otázek a ještě k tomu mám pocit, že zrovna vy na některé dokážete odpovídat. Myslím na ty závažnější. Vím, že i odpovědi na nedůležité otázky mají význam. Tak nějak se mi zdá, že nás archetypy opravdu ovládají. Jsou všude kolem.
Irena Pavlíčková (Pá, 11. 11. 2005 - 14:11)
Ráda bych se dozvěděla něco více o tomto tématu , tedy konkrétně ve spojení s Keplerem.

Předem díky za případné odezvy.

Můžete mi poslat i adresy na nějáké zajímavé stránky o tomto tématu.
MaP001 (Út, 29. 8. 2006 - 08:08)
Zkuste si přečíst Deepak Chopra - Anatomi Zázraku :)
Tai Wu Ce (St, 23. 5. 2007 - 13:05)
V Česku som počul krásne príslovie: Kde nic není ani smrt nic nebere... Ako môžete, drahí bratia, veriť takým (archetypy) kravinám? V Indii som videl asi 18-ročnú dievčinu podµa stavu jej tela, vytiahnutú z džungle. Skúmaním jej duchovna sme dospeli k záveru, že v džungli vyrastala od 3- 6-teho roku do 18-teho roku života. Hµadali sme stopy "tradícií" alebo aspoň náznak "sociálnych zvykov", ale bohužiaµ, nič sme v dievčine nenašli, iba zvieratko s ktorým sa nedalo dohodnúť, malo strach, hlad a chcelo slobodu... C. G. Jung sa na sklonku života odmlčal - nie preto, že by všetko pochopil, ale preto, že pochopil aké sprostosti natrepal do sveta. Archetypom človeka je zdedená schopnosť prispôsobovať svoje konanie podµa AKTUÁLNE VIDENÉHO VZORU, všetky ostatné magické informácie okolo tejto témy sú duchovným sebaukájaním špatne zaradených "vedátorov"... spravidla. Občas aj chlapi píšu také sprostosti, ale ženy ich potom húfne nasledujú... To je čo za archetyp? Aj takto by sa dala rozvinúť téma, ale nebola by pravdivá.
Uchylna gurmanka (St, 23. 5. 2007 - 13:05)
A nemuze to byt tim, ze jste v divcine nic nenasli, ze nezila ve spolecenstvi lidi - vzdyt preci archetypy jsou soucasti kolektivniho podvedomi lidi - a tedy je asi nutno zit mezi lidmi, aby se mohly rozvinout.


K druhe otazce -- ze by to byl archetyp stada? - vzpominka na nasi zvireci minulost?:-)))
běla (St, 23. 5. 2007 - 16:05)
archetyp soudružské pomoci
Helena (Ne, 27. 11. 2011 - 19:11)
Tak jen část...

Mluvíme-li o té části mysli, ve které jsou uloženy archetypy, dostáváme se k otázce, co všechno se ještě v nevědomí může skrývat.
Esoterické nauky tvrdí, že je tam „otisk" celého kosmu, tedy že tam nosíme veškeré poznání, kterého může být dosaženo. Onen „otisk kosmu" však nelze považovat za mrtvou fosilii, ale za tu část naší bytosti, která udržuje živé spojení s celým kosmem i všemi živými bytostmi. Proces skutečného poznání si tedy můžeme představit také jako postupné odkrývání nebo aktivování obsahu vlastní mysli. Zde nacházíme i odpověď na otázku, jakým způsobem může fungovat věštění, ale i odpověď na to, odkud se v nás bere inspirace nebo intuice. Místo směrem k poznání lze ovšem kráčet opačně, a sice směrem k nevědomosti, mysl si totiž můžeme proměnit v labyrint myšlenek, které jako odraz svých přání a vášní sami vytváříme, nebo je nekriticky přijímáme zvenčí.
Jíra (Ne, 27. 11. 2011 - 21:11)
Základní článek by bylo nutno doplnit důkladnou přednáškou - takto zůstává teoretickým elaborátem, který přináší víc otázek (Natálie 2001) než vysvětlení. Hledat pravdu v esoterických naukách (Helena dnes v 19.27) také není dostačující; jistě, něco by se vysvětlit dalo (věštění, inspirace, intuice), do oblasti "živého spojení s živými bytostmi" bych ještě mohl přiřadit případy telepatie, ale jak se dívat na "postupné odkrývání (aktivování) obsahu vlastní mysli"? Ano, známe z historie případy, kdy téměř současně bylo dvěma lidmi objeveno totéž (telefon, žárovka, bleskosvod), ale došlo k tomu na základě obecného stavu vědy, která dospěla do určitého stadia po předchozích poznatcích. Těžko bych na to mohl přijít, kdybych jen seděl a čekal, co se mi z "otisku kosmu" náhle vyjeví.
Helena (Ne, 27. 11. 2011 - 22:11)
To je na velice dlouhé psaní...ale

Synchronicita může nabývat různých podob, někdy dochází k propojení jedinců a událostí vyskytujících se na různých místech, jindy zase v různých časech.
Teorii synchronicity podporovali také dva průkopníci moderní fyziky Albert Einstein a Wolfgang Pauli!
To je možné vysvětlení případů,kdy téměř současně bylo dvěma lidmi objeveno totéž.
Asi jsi nepochopil, co "ostisk kosmu" obnáší.
Jiřík TK (So, 7. 4. 2012 - 21:04)
S antickými archetypy se hraji už řadu let. Nezkoumám je vědecky, používám svůj archetypální model psychiky, nikomu nic nevnucuji, s nikým nepolemizuji, je to to pro mne smysluplná zábava, která má i výsledky.
Mrkněte sem: http://jirik.tk.sweb.cz
harmadiXem (Ne, 27. 11. 2011 - 12:11)
Archetypy je fascinujuca tematika - pre tych ktori sa zaoberaju sebapoznavanim. Ked som zazila stretnutie so svojim silovym /totemovym zvieratom v stave zmeneho vedomia, tak to bol neobycajne silny zazitok.Este niekolko dni po tom zazitku som citila jeho pritomnost pri sebe, akosi vo svojej aure. Prepozicalo mi to a naplnalo ma to pocitom bezpecia, sily, ochrany...

TaiWuCe pise : 'skumanim je duchovna' Ako ste skumali jej duchovno, ked to podla niektorych ani neexistuje? Alebo jej 'duchovna schranka' bola prazdna?... To indicke dievca bolo pravdepodobne ovladane na urovni instinktov archetypom nejakych zvierat ktore jej pomohli prezit.
Reklama