Reklama

Neschopnost rozlišovat tváře

Existuje řada lidí, kteří ztratili schopnost rozeznávat tváře, přestože všechny nebo téměř všechny ostatní funkce jejich mozků zůstaly zachovány. Lidé, kteří touto poruchou (označuje se jako prosopagnosie) trpí, mohou například tvrdit, že jim všechny tváře včetně obličejů členů jejich rodiny - přestože je vnímají jako tváře, a ne jako čajové konvice - připadají naprosto stejné.

Všechno, co vidí, jsou prostě identické tváře. Jiná a mnohem vážnější varianta této poruchy spočívá v tom, že lidé nedokáží odlišit tváře od ostatních (i neživých) předmětů. Některé záznamy pro změnu hovoří o osobách, jejichž vnímání tváří je poznamenáno deformacemi, které jim připomínají kubistické obrazy. Nejčastěji si však pacienti stěžují na to, že jim tváře jednoduše neříkají vůbec nic a že jedinou možností jak určit, o koho jde, je naslouchat hlasu neznámé osoby nebo zvuku jejích kroků či pátrat po nějakém známém šperku nebo charakteristické části oděvu. V několika vzácných případech pacienti tvrdili, že jim k určení totožnosti stačí zahlédnout v obličeji neznámé osoby povědomé mateřské znaménko nebo jizvu. Opačným extrémem prosopagnosie jsou situace, kdy se pacient náhle ocitne před zrcadlem a nepozná ani odraz vlastní tváře.

Tato porucha může vzniknout například jako následek mozkové mrtvice.


Zdroj: Cesta za tajemstvím mozku - Jay Ingram

Reklama
Reklama

Komentáře

Jitka (Čt, 3. 8. 2006 - 17:08)
Jé to je super!Já myslela,že jsem blbá a teď vím,že jsem prosopagnostik.Na stavu věci to sice nic nezmění,ale rozhodně to zní líp!
Jitka (Po, 24. 10. 2022 - 13:10)
Sice jsem se k tomuto článku propracovala až nyní, protože jsem si myslela přesně to samé co Vy. To je úleva. Nejsem blbá. A jak jsem se dočetla, mohlo být ještě hůř. I když ty kubistické obrazy by mohly být zábavné.
orecha (Čt, 13. 12. 2007 - 23:12)
to teda asi tak to chapu, ze lidi s touhle poruchou tvare lidi vnimaji jako tvare zvirat, ne? Me taky xichty vsech opic v tlupe prijdou stejny i kdyby me vzaly mezi sebe:)
BLANKA 49 (St, 20. 2. 2008 - 21:02)
MEZI 40. A 55. ROKEM, JSEM SI DĚLALA LEGRACI, ŽE SE MI DOBŘE UDRŽUJE VÁHA, PROTOŽE NESMÍM JÍST, POKUD NĚKAM JEDU, ŽE BYCH USNULA. dNES JE MI 59 LET A BYDLÍM V DPS. VĚTŠINU ČASU PROSPÍM, PROTOŽE KDYŽ SE NAJÍM, BEZ OHLEDU NA AKTIVITU ZAČNU USÍNAT. mŮŽETE MI PORADIT?DĚKUJI MOC, DOCELA TO VADÍ. JE ZAJÍMAVÉ, ŽE NOČNÍ SPÁNEK MÁM NEKLIDNÝ, TRHANÝ. mÁM RS, LÉČÍM SE NA DEPRESE. ALE TEN SPÁNEK PŘES DEN MI VÁŽNĚ VADÍ, NEMÁM ČAS NA NIC. JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJI BLANKA
Reklama