Reklama

Schizofrenie - jak vzniká a jak se dnes léčí

Článek "Co je to schizofrenie" obsahoval stručné informace, popisující tuto duševní nemoc. Tento článek přináší informace o tom, jak schizofrenie vzniká a jak se dnes léčí.

Na úvod musím říct, že dnes neexistuje jediná teorie, vysvětlující vznik této duševní nemoci. V historii se zkoumalo mnoho možných příčin vzniku schizofrenie - genetické, virové či psychosociální příčiny.

Genetické příčiny neboli dědičně získané předpoklady pro onemocnění schizofrenií zkoumali vědci srovnáváním výskytu této nemoci v rodinách, kde někdo z příbuzných je schizofrenik. Při výzkumu dědičnosti, ať jde o schizofrenii či třeba inteligenci, je velmi důležité srovnávání jednovaječných dvojčat, která mají shodnou genetickou výbavu.. Pokud jedno z dvojčat je schizofrenik, onemocní druhé dvojče touto nemocí s pravděpodobností méně než 50% - jinak řečeno, více než poloviční podíl na vznik nemoci je jiný než genetický.

Dnes nemluvíme o tom, že schizofrenie je dědičná, ale že můžeme zdědit určité dispozice, které pak mohou spolu s nepříznivým psychickým vývojem a větší dlouhodobou zátěží nemoc spustit. Jaké dispozice vlastně můžeme zdědit? I zde se výzkumy ubírají více směry - někteří se zaměřují na vrozené abnormality ve struktuře mozku, jiní zkoumají abnormální chemické pochody v mozku. Tento výzkum je nutný pro vývoj moderních účinných léků, které změněné chemické pochody upravují do normálu.

Psychologických teorií vzniku schizofrenie je více, společné snad mají to, že nehledají jednu konkrétní příčinu, nějakou událost či zážitek, ale všímají si spíše dlouhodobého působení patologických vztahů v rodině - a to především v prvních letech života dítěte.

Reklama

Jedna velmi slavná teorie vzniku schizofrenie pochází z university v Palo Altu ve Spojených státech a zaměřuje se na dlouhodobé působení patologické komunikace v rodině nemocného, především na komunikaci matky s později nemocným dítětem. Jde o teorii "dvojné vazby". Do dvojné vazby se dostáváme tehdy, když nám někdo velmi blízký něco důležitého velmi nejednoznačně sděluje a my na to pro tuto nejednoznačnost neumíme správně reagovat. Nejednoznačnost nastane například tehdy, když slova odporují výrazu tváře, tónu řeči, gestům a podobně. Také si mohou samotná slova protiřečit. Dostáváme se tak do paradoxní situace, ve které se neorientujeme, nevíme, co s ní.

Například když matka své malé dítě za něco chválí a zároveň se tváří z nějakého důvodu vůči němu ve stejnou chvíli odmítavě, je toto sdělení pro dítě nesrozumitelné a ono neví, jestli má mít radost z pochvaly či úzkost z odmítnutí. Paradoxů v životě zažíváme mnoho a nejsme přitom nemocní, tak proč takové situace spojovat se schizofrenií? Zastánci teorie dvojné vazby se domnívají, že vystavuje-li matka své dítě často paradoxním situacím (dvojným vazbám), je to pro dítě velmi traumatizující a jeho obranou je, že sdělením své matky (pak i celého světa) přestává chtít rozumět. Uzavírá se do svého světa s vlastními pravidly a ostatní nerozumí jemu a on jim.

Přestože se takové způsoby komunikace v rodinách schizofreniků vyskytují, není to tak vždy a naopak - zdaleka ne vždy onemocní dítě vystavované dvojným vazbám své matky (či otce) schizofrenií. Dnes se má obecně za to, že necítí-li dítě ve vztazích se svými nebližšími jistotu a oporu, je jeho psychický vývoj narušený a podílí se podstatnou měrou na vzniku duševních onemocnění, jako je i schizofrenie.

Jak se dnes schizofrenie léčí?

Bylo by lépe se ptát, co pomáhá schizofrenikovi k uzdravení.

- Po celou dobu léčby a především v akutní fázi onemocnění jsou to léky. Ty pomáhají nemocnému znovu nalézat ztracenou rovnováhu, působí na poruchy myšlení i vnímání (bludy a halucinace), pomáhají nemocnému cítit se lépe. Spousta lidí má k lékům nedůvěru, ale bez nich se v léčbě schizofrenie prostě neobejdeme.
- Psychoterapie - nejprve spíše podpůrná, pomáhající znovunavázat nebo udržet nemocnému kontakt se světem. Později, když ustoupí příznaky schizofrenie, je psychoterapie velmi důležitá pro řešení problémů, které nemocného zatěžují a mohly by později znovu zhoršit jeho psychický stav. Také je důležitá nácviková terapie, která nemocného učí dovednostem, díky kterým bude pak moci lépe zvládat každodenní situace mezi lidmi. Psychoterapie by měla vlastně nemocného naučit poznávat své silné stránky i slabiny a naučit ho s nimi žít tak, aby mohl předcházet dalším útokům této nemoci.
- Podpora blízkých - říká se, že v kulturách, kde drží rodiny mnohem více pospolu, má schizofrenie lepší prognózu na uzdravení. I když je schizofrenie velmi těžká nejen pro samotného nemocného, ale pro celou jeho rodinu, je velmi důležité, aby se s touto situací vyrovnali všichni tak, aby nedošlo ke ztrátě vztahů nemocného v rodině.

O duševní nemoci, kterou nazýváme schizofrenie, bylo napsáno mnoho knih, přesto nemůžeme říci, že jí rozumíme. Jak medicína, tak psychologie ušli za posledních sto let v této oblasti velký kus cesty, ale jak velký kus cesty máme ještě před sebou, abychom mohli klidně říct "rozumíme tomu", to si netroufám odhadnout.

Autor: Jan Kulhánek

Reklama

Komentáře

jana (Pá, 30. 11. 2001 - 18:11)
Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi schizofrenii a rozstepenim osobnosti (jestli treba jedna nemoc je podskupinou druhe).
Nedavno jsem videla porad, kde zena, nasledkem dlouhodobeho tyrani "rodici" od raneho detstvi, vyvinula nekolik osobnosti "ja", ktere navzajem o sobe vedeli a vystoupily na povrch v urcitych situacich.

Dalo by se tedy rici ze vetsina lidi trpicich schizofrenii mela v minulosti nejake traumatizujici zazitky a nebo je mozne ze dite, ktere vyslo z normalne fungujici rodiny onemocni schizofrenii?

Dekuji za velmi pekny clanek.
J.K. (Ne, 2. 12. 2001 - 17:12)
Jak jsem psal v prvním článku o schizofrenii, dříve se mělo za to, že rozštěpení osobnosti je typickým projevem schizofrenie. Dnes je to pokud vím vzácná věc, prostě nestává se to vůbec často. Navíc to, co se popisuje jako rozštěpení osobnosti může být někdy projevem hysterie - tzv. disociace. Mnohočetná osobnost je myslím více filmová a románová schizofrenie než reálné onemocnění.

Také si nemyslím, že by schizofrenik procházel častěji nějakými traumatickými zážitky v dětství než lidé duševně zdraví nebo jinak nemocní. Mnohem více než trauma se na vzniku nemoci podílí dlouhodobé patologické vztahy v rodině (NENÍ TAKÉ PRAVDA, ŽE KAŽDÁ RODINA SCHIZOFRENIKA JE ŠPATNÁ) nebo dědičnost.
jana (Po, 3. 12. 2001 - 14:12)
Dekuji za Vasi odpoved a tady je adresa toho poradu o kterem jsem mluvila, kdyby jste se chtel podivat.
http://www.oprah.com/tows/vintage/past/vintage_past_20010803.jhtml
Gabriela (Út, 23. 7. 2002 - 05:07)
Leci se take schizofrenie elektrickymi soky do mozku? Muj bratranec se zrovna vratil domu z leceni a tam je chudak utrpel 3x. Zda se mi to ponekud surovy zpusob leceni a ani neverim jestli mu tim neco vylecili ba naopak. Pokud by mel nekdo informace o tom jak se leci tato nemoc, prosim napiste! Take jiste vim, ze elektricke soky jsou v mnoha zemich zakazany.
Moc krat dekuji Gabriela
lada (Čt, 23. 10. 2003 - 10:10)
Je hrozné, že tato choroba je celou společností odsuzována, je hrozná neinformovanost všech o této chorobě, i moje. V případě větší informovanosti by se dalo zabránit mnohým tragédiím. Jinak můj poznatek s touto choroubou, jako rodinného příslušníka, je, že je s ní člověk sám, a musí si ve všem sám pomoci. Okolí naprosto nechápe tuto nemoc, buď ji odsuzuje a bojí se jí, nebo ji zlehčuje.
MIMI (Pá, 16. 5. 2003 - 22:05)
Muže být schizofrenie dedičná z otce na syna?Jak se může začít projevovat?V jakém věku?
Pavel (So, 16. 9. 2006 - 16:09)
Vážení,
zajímalo by mě,zda doživotní udržovací léčba schizofrenie Sulpirolem 1x 200mg denně, může nějak poškozovat zdraví v jiné oblasti.DĚKUJI
Dana (So, 16. 9. 2006 - 20:09)
Také souhlasím s tím že o této nemoci není mnoho známo a lidé se jí bojí,neinformovannost je blbost:Jsou to lidé jako my ostatní jen se je musíme naučit chápat.Každý z nás muže mít jakoukoliv poruchu a pak sám pozná co je to když se ho společnost straní.
Dana (So, 16. 9. 2006 - 21:09)
Také souhlasím s tím že o této nemoci není mnoho známo a lidé se jí bojí,neinformovannost je blbost:Jsou to lidé jako my ostatní jen se je musíme naučit chápat.Každý z nás muže mít jakoukoliv poruchu a pak sám pozná co je to když se ho společnost straní.
Martin (Pá, 20. 10. 2006 - 14:10)
Podle mne vznik schizofrenie je podmíněn více faktory. Nepochybně dědičnost hraje velkou roli ale i sociální prostředí. K schizofrenii jsou více nachylní lidé s tzv schizotymní tělesnou konstrukcí ale pozor naprostá většina těchto lidí tuto nemoc nedostane to by ji měl každý třetí. Rovněž z nějaké studie vyplynulo že více schizofreniků se narodilo v zimních měsicích nebo brzy zjara.
Určitá část schizofreniků je schopná v atace nemoci i násilných činů včetně vražd ale udajně toto procento je menší než u zdravé populace. Současné léky už nemají tolik vedlejších učinků je první antipsychotika z padesátých let nicméně i Zyprexa může u některých lidí vést k velkému přirůstku hmotnosti, obezitě a cukrovce II typu.
Asi 1/3 lidí se schizofrenií prodělá jen jednu ataku a dá se považovat de facto za vylečené. Zhruba do deseti let by měl být na trhu lék který by měl schizofrenii vyléčit u většiny případů. Nepochybně i obrovský vývoj genetiky povede k tomu že bude možné této nemoci předcházet i v rodinách kde se vyskytuje.
Lukas (Út, 27. 2. 2007 - 22:02)
V teto zemi je odbornik,jmenuje se MuDr.Vladislav Borovansky.V oblasti psychoterapie je jedinecny a jako prvni zavedl sexualni terapii,coz je asi to nejlepsi pro vsechny schizofreniky...Dvakrat mne znasilnil a jsem vylecen z precitlivelosti a ostatnich pozitivnich vlastnosti.
Bucinka1 (Ne, 15. 5. 2022 - 21:05)
Toho bych klidně brala :D
Marie (Út, 27. 2. 2007 - 22:02)
Muj syn je schizofrenik a musim priznat,ze neni vubec jednoduchy....a jak nadherne maluje,jaky ma vkus,jak je cestny,mirumilovny,pozitivni a VERNY...vzdelany,dustojny a to ze vyhledava detsky svet..no to snad neni nemoc.ale logika.
Darek (Po, 12. 3. 2007 - 16:03)
Mam sestru u ktere se tohle svinstvo projevilo v 18roku.Do te doby to byla normalni holka!Dnes je ji 25,byla 4x na luzkovem,kazdy pobyt trval 3mesice.Lekari uz ji patrne neveri,posledni nove leky nasadili 3dny pred propustenim!,i prezto ze vedeli ze efekt by se mel projevit az za 3tydny!Neprojevil se,14dni po propusteni spolykala prasky na spani.Duvod tohoto zoufaleho cinu byl ten,ze se zacala bat okolniho sveta.V takovem stavu se propousti.
Jitka (Po, 12. 3. 2007 - 19:03)
Darku, vidím,že jsi velmi citlivý. Měl bys jí pomáhat, přivést ji na jiné myšlenky.Doktoři všechno nezvládnou.Já trpím strachem z lidí.Úplně ti rozumím a tady je každá rada těžká. Nejhorší na tom je, že lidi nepomůžou, spíš pomluví a poškozují nás ps.nemocné.Drž se!!!!!!!
Darek (Pá, 16. 3. 2007 - 22:03)
Jitko dík za odpověd,je to hrůza vidět jak se sestra pořád horší.Jsem s ní denně,každé nové léky prožíváme s ní.Matka už musela začít brát antidepr.-je to zlé!Koupili jsme sestře krásnou fenku labradora,ale co naplat-bojí se s ní jít na procházku,bojí se když se sluníčko schová za mrak,bojí se jet na kontrolu do města autobusem.Když seženu auto,s tím že si sebou vezme nejnutnější věci
Darek (Pá, 16. 3. 2007 - 22:03)
a doufám že když už amb.vyskoušeli asi 4nové léky které nezabraly,že ten stav budou řešit komplexně,že asi bude něco špatně!Jaké bylo naše rozčarování,když se sestra objevila před doktorem a ten povídá"kam stou taškou"Takže je spátky doma,je jí zle-hledala pomoc.Našla ji v podobě šarlatána na tel.hovory ji stály 11tisíc,a stala se na těch jeho jakoradách závislá.Děsím se toho,kdo se na ní vyhojí ted.Proboha!-komu by se chtělo do špitálu.
Jitka (So, 17. 3. 2007 - 15:03)
Máte to doma opravdu těžké, ale nejste sami. Pokud v rodině někdo onemocní ps.chorobou, úplně to naruší život všech.Ovlivní to celkově vztahy. Zkuste se sestrou zajet do lázní. Na psychiku jsou výborné Jeseníky. Napíše jí to lékař. Aspoň něco zkusíte. Taky tam bude pod dozorem lékaře. Pokud jí tolik léků už vyměnili, asi bude někde chyba. Zřejmě tam, že se pokusila o sebevraždu a má stále negativní myšlení. Chtělo by to asi i psychoterapii, ale s člověkem, který by byl přínosem. Ne žádný šaman. Tak hodně štěstí a pochopení.
Darek (St, 21. 3. 2007 - 09:03)
Jitko,vidím že nejste jak ostatní kteří to berou skoro jako senzaci-to že je někdo takhle nemocný,ktreří otom mluví aby měli o čem mluvit.Vypadá to že bohužel i vy máte bud sama takové problémy,nebo máte v rodině někoho kdo je má.Byl bych hrozně rád kdybyste se se mnou podělila o své pocity,ohledně této zákeřné nemoci.Na počítači jsem ale nováček a
Darek (St, 21. 3. 2007 - 09:03)
vím že sdělovat své os.věci národu nemusí být příjemné.Ale jak to udělat,aby hromada posměváčků nevěděla můj email.Já chci sestře opravdu pomoct-už i kvůli sobě i matce kerá jak jsem již psal má už taky psych.potíže.Vinit za to sestru by byla neomalenost,a zavírat ji do ůstavu-jak chce otec-není řešení.Doslova se modlím aby zítra lékař pochopil že další léčba amb.je nemožná.
Darek (St, 21. 3. 2007 - 10:03)
Totiž k těm stavům"bátí se všeho"navíc po nových lécích,které brala 14dní přibyla jěště agresivita.Typickým projevem je že si to ani neuvědomuje.S matkou jsme usoudili,že se v ní hádá několik léků,a ona sama neví kudy kam.Třeba na telku se dívá ale když se jí zeptám o čem to je-nedovede mi odpovědět.S prací je to podobné,nedovede se soustředit-hrozně ji to vysiluje.Má ČID,zbytek doplácí rodina.Ozvete se?Prosím.
Jitka (St, 21. 3. 2007 - 10:03)
Já tomu úplně rozumím. Vám Darku i Vaší sestře. S tou televizí i s tou prací je to opravdu tak. Já se dovedu vcítit do duše Vaší sestry, protože tohle jsem prožila i já. Ty léky se v ní opravdu hádají a záleží jen na ní samé, jestli ty léky bude chtít snižovat. Ta agresivita je asi také projev vedlejších účinků léků. Zkuste pro ni vyřídit lázně, dostane je zdarma a vaše maminka tam může jet jako doprovod. Lázně jí předepíše psychiatr. Koupele a všechny procedury tam jí určitě zlepší stav. Není to žádný ústav a navíc si tam popovídá s lidmi, kteří jsou na tom podobně. Je tam převážná většina mladých lidí a ty programy tam jsou určeny hlavně pro mladší. Vřele Vám to doporučuji,protože Vaší sestře budete muset pomáhat celý život.Ústav není řešením. Dobré jsou i stacionáře, kde se dá denně docházet, ale jak Vám říkám,Vaše rodinná pomoc je nenahraditelná. pokud ji chcete poslat na hospitalizaci do nemocnice, vyberte takové zařízení, o kterém víte, že jí to pomůže. Musíte se informovat od lidí kolem Vás. Rozhodně bych nebrala v potas názory lidí, kteří berou tuto nemoc jako senzaci. Nikdo z nás neví,kdy ho to potká a mně to dřív připadalo jako trest nebo cesta peklem. Teď to beru jinak a hodně se snažím, abych nebyla rodině na obtíž. Ty pocity, které k tomu patří, známe pouze my, nemocní. Přeji Vám hodně osobní síly.
Darek (St, 18. 4. 2007 - 23:04)
Zdravím Vás Jitko,nedovolil bych si Vás kontaktovat kdyby u mé sestry nedošlo k podstatnému zlepšení.Byla hosp.v Fn Olomouc kde jí vrátili zpátky solian,se kterým měli nejlepší skušenost,zítra jde domů a já i maminka si strašně přejem aby to tentokrát vydrželo alespon 2.roky jako kdysi,než se nemoc začala rozvíjet.Chtěl bych Vás poprosit
Darek (Čt, 19. 4. 2007 - 00:04)
o radu,jak se s Anetkou bavit.Já jsem se snažil při návštěvách v nem.se s ní bavit o věcích které jí nebudou připomínat zařízení v němž se nachází.Mluvil jsem tedy o věcech co se stalo za její nepřítomnosti doma.Co jsem udělal za práce,co je třeba-prostě snažil jsem se ji informovat o tom co se u nás doma děje.Odměnou mi bylo"Než toto,to radši nemluv
Darek (Čt, 19. 4. 2007 - 00:04)
nemluv vůbec.Byl jsem s toho neštastný,že neumím lépe sdělovat svou radost s dobře vykonané práce,s jeímiž plody se bude každodenně potkávat.Já prostě neumím svou sestru nadchnout-já nevím už čím.Psycholog v nem.nemá zájem když to nemá zaplacené.Sám jsem nevyl.nemocný,snažím se jen žít.Darek.
Darek (Út, 24. 4. 2007 - 01:04)
Je škoda že jsi se mnou nechcete už psát,nebo spíš sdělit svůj názor na věc.Třeba nepomáháme-tím že o tom veřejně píšem,jen sobě ale i druhým.Kdyby psycholog který měl na starosti moji sestru,jevil trochu zájmu-rád bych se mu svěřil!Nejevil.Hlavně že furt kecají o tom jak je důležité psych.nem. člověku porozumět.Lidi jsou pro ně jen kusy.
Návštěvník (Út, 24. 4. 2007 - 12:04)
nová zpráva toxoplazmoza od zvířat způsobuje záchvaty epilepsie,astma atd. najít na internetu
Návštěvník (Út, 24. 4. 2007 - 12:04)
12.23.43
No dobře a co my s tím?
Gabi (Út, 24. 4. 2007 - 18:04)
Co to je schizofrenie?jak se projevuje?
Darek (Čt, 26. 4. 2007 - 23:04)
Ahojky Gabi,mě se tady ta diskuze přestává líbit-né proto že najednou přestali odpovídat lidi kterým jsem věřil-Jitka,ale proto že jsou smazány příspěvky které na sebe bezprostředně navazovaly.Výsledek je ten,že čitatelé jsi přečtou článek který je bez těch dvou předešlých-vytrhlý z kontextu,a houby pochopí co tím ten dotyčný myslel!Mohl bych o této nemoci psát dál-v podstatě přijmu radu i názor od kohokoli kdo s tím má co dočinění.A sestra bude jen ráda.Vše je pravda,jen jména jsou fiktivní.Já bych napsal"jak se projevuje"ale výsledkem bude že nějaký blb to bude spojovat s toxkou-tak se říká toxoplazmoze,kterou sem mimojiné prodělal.Není to vůbec jednoduché,každý si sem může napsat pro pobavení co chce,na vážné myšlenky a postřehy pak není místo.Asi ve svých 40 stárnu,ale mě se to prostě nelíbí.
Kytička1 (Ne, 15. 5. 2022 - 21:05)
O moc horší by bylo zjištění, že stárnu už ve 27 a moc let se proto taky nedožiju, když jsem k tomu neměla prostředí.
Návštěvník (Po, 7. 5. 2007 - 08:05)
Darku,zkuste se podívat na diskuzi Schizofrenie!.Většina lidí nechodí na net pravidelně a třeba i Jitka má právě jiné starosti.Držím vám se sestrou palečky,aby se její lepší stav dlouho udržel :-).
Jirka (Út, 8. 5. 2007 - 18:05)
Mám zájem o kopii kazety, Odvaha milovat ( o dívce ktrá se léčí ze schizofrenie). Moc bych jí potřeboval. Děkuji předem

email- jiriiiiik15"seznam.cz
Jitka (St, 9. 5. 2007 - 09:05)
Darku, dobrý den. Máte pravdu, diskuse je napadána lidmi, kteří o této problematice nic neví a jen to tu zesměšňují.Doufám, že se Vaší sestře daří lépe a pravidelně chodí na kontroly.Má ve Vás snad oporu a to je fajn.
Jana (So, 26. 5. 2007 - 00:05)
Schizofrenie je velice vážná nemoc,která může udeřit jak blesk z čistého nebe.Je strašné přesvědčit schizofrenika, že je nemocný,z hodného může být velice agresivní člověk, nepřeji to ani nepříteli, a nikdo vám nepomůže, když se nechce léčit sám, máte smůlu
Darek (Po, 4. 6. 2007 - 23:06)
Zdravím Vás-p.Kulhánek,p.Jitko,p.Jano.Jak jsem už psal sestra byla na přeléčení v Olomouci na oddělení,tentokrát krátce asi3.týdny.Jak velké je moje zklamání z vývoje její nemoci se snad nedá ani popsat.Lékaři usoudili že nejlépe zabere Solian,který už jednou brala.V kombinaci s Bistonem a Lamictalem-jsou to léky na udržení nálady se jí daří přímo skvěle.Jí ano,ne tak mě a lidem z jejího okolí.Když už člověk pomine to neustálé žvanění-postrádající jakýkoliv smysl-trpím 18.hodin denně,neustálé střídání nálad-od výbuchů huronského smíchu-nikdo jiný se tomu tématu nesměje,až po udání mě samotného na Policii,pro udajné napadení.Vytahal jsem ji za vlasy,když už se situace vymkla kontrole.Nikdy jsem ji nehodil,max.pohlavek-když už všechny zklidnující argumenty selhaly.To neustálé štekání,ta neůcta a sprosté jednání k matce-to se prostě nedá vydržet.V nemocnici si našla kamarádku-efekt se hned projevil-na léky se pije víno a vhiska Tuamorka.Ani to neumím napsat-víno a tvrdý alko.nepiji,a mohl bych.Domluva prakticky žádná-všichni jsme blbci,práce-20.min.denně,pomoc veškerá žádná-jakby taky mohla,když se sedí3x denně v baru.Peníze-část.důchod-nestačí,a aby nebyla ostuda kvůli dluhům,dává se jí z peněz kterýma já platím stravné na měsíc.V jednom kuse za zády proti mě u matky brojí,náš vztah s bratrem rozbila ůplně.Někomu z Vás,kterým je určen tento příspěvek se může zdát že si vymýšlím-ne,to je peklo na zemi.Prosím Vás,ted potřebuji pomoc já.Už to fakt nezvládám-uvažuji o léčbě na psychiatrii!Ale jaká bude diagnoza-totální vyhoření pochopení nemoci Schizofrenie své sestry?6,5 roku jsem se snažil právě to pochopit.Váš Darek.
Darek (Pá, 15. 6. 2007 - 16:06)
Ahoj všem.Bud je tak horko,anebo mě všichni odsoudili že jsem si dovolil vyjít s veřejnou kritikou na svou sestru.Lékařům-psychiatrům se nedivím,ti tohle zažívají denně.Ovšem pozor-při práci na neurologii jsem zaznamenal názor že každý psychiatr je tak trošku blázen.
Katka (Pá, 15. 6. 2007 - 17:06)
Darku, mám kamarádku, která má tyto problémy s dcerou. Je to na velmi dlouhé povídání, zatím ještě nevíme, jestli se opravdu jedná o shizofrenii, protože jí nebyla diagnostikována a bojím se, že kamarádka svoji dceru k lékaři jen tak nedostane. Dceři je 23 let, od 18 brala několik let drogy, v tu dobu ani nebydlela doma se svojí matkou.Pak se vrátila a údajně drogy nebere. Ovšem, co s ní zažívá, je opravdu peklo pro celou rodinu - bratr a dědeček. Všichni jsou z ní naprosto šokovaní a nešťastní, úplně ji nenávidí. Ty šílené výkyvy nálad jsou hrozné. Jinak o jiných příznacích nevím, ale myslím, že má ještě občas tiky v obličeji. Jednou jim všem nadává, jak je nenávidí, těžká hysterie, kamarádka nedávno prodělala operaci, tak na ni křičela, ať chcípne a za další dva dny přijde jak milius, maminko moje milovaná. To píšu velice zkráceně. Všichni si mysleli, že jim to všechno dělá naschvál, až někoho napadla tato nemoc.Já osobně vás naprosto chápu a obdivuju.Jen bych se chtěla zeptat, jak se podařilo, že se šla Vaše sestra léčit? Mám pocit, že tady to bude velice tvrdý oříšek a i kdyby se tato diagnoza nepotvrdila, jsem si jistá, že jakousi psychozou trpí. Přeji vám mnoho sil.
Pokud by Vám to nevadilo, můžete mi své zkušenosti napsat na můj e-mail k1fi"seznam.cz. S pozdravem Katka
Darek (So, 16. 6. 2007 - 01:06)
Katko zdravím Vás.No tak vidím že asi zas tak špatný člověk nebudu,když se našel někdo kdo chápe že soužití s psychicky nemocnými lidmi není žádný med.Jako,už tohle-že někdo vůbec odepsal je pro mě pomoc.Musíme to vyventilovat-musí to ven,jinak tam-na psychině skončím taky.U nás na vesnici to dost dobře nejde,bratr se kterým jsem ted kvůli sestře na nože,vynesl mezi svoje kamarády názor-že já sám bych potřeboval na 10.dní do basy za to jak se k ní chovám.A nejhorší je že mu to všichni schválili.Těd jsem já ten ničema.Oni mě odsoudili aniž by o tom problému něco věděli.Nemají ani potuchy co to je být 18.hodin denně s mojí sestrou.A už ani bratr-ten se odstěhoval do města a vidí a slyší ji jednou za týden.Musím to tak napsat-já bych jim všem přál právě těch 10.dnů se sestrou když je ve formě.To by tak rychle měnili názor-klečeli by na kolenou a prosili"už nikdy více"!Já v tom děsným srabu žiju už 6.5 roku.Ovšem že s nich nikdo neví-ani bratr proč jsme se se sestrou "chytli".Protože si chtěla pozvat tu kamarádku z nemocnice na víkend,a já byl těžce proti-jednou to stačilo.Nikdo z nich neví co se děje když se kombinuje vhiska a prášky na schiz.Já ano a velice živě!14.dní se dostávala se srabu po jedné takové "Akci".A kdo to obsral-já!Jaký div že tu u nás nechci někoho s kým se jí tak daří!Ale mám já tohle všechno každému vykládat abych se očistil?To bych celé dny nedělal nic jiného.Navíc lidi z baru a s druhé hospody už ji znají,nechtějí se s ní bavit-takové kecání není každému příjemné,a já jim nemůžu věčně vysvětlovat o čem je ten a ten problém,věčně ji omlouvat že je nemocná-já je tím obtěžuji!!!Pak strácím pozici i já,a nebude dlouho trvat a budou se i na mě dívat jako na blázna.Já se nedivím že mě tady na diskuzi ti nemocní co tu píší nechápou.Oni to totiž chápou jako těžkou křivdu,která by jednou mohla potkat i je.Já je za to neodsuzuji,ale pište,čtěte at víte čeho se případně vyvarovat.Na servru Ordinace.cz radí jak se máme ke schizofrenikům chovat-já se fakt snažím tolik let-a kruci nejde mi to!!!! Katko brzy napíšu-snad mě něco napadlo,lékař nejsem ale s tolika skušenostma......k1fl"seznam.cz Je to správně?Já jsem na netu chvíli a mám mezery-tak abych nenapsal někomu jinému.Váš Darek.
Darek (So, 16. 6. 2007 - 01:06)
Ještě pro Katku.Tady je můj email naklodarius"seznam.cz
Darek (Po, 25. 6. 2007 - 17:06)
Zdravím Vás Katko,email byl odeslán.Napsal jsem tam vše co jsem si myslel že byste mohly s kamarádkou využít.Nejsem ted vnitřně a psichycky moc silný,ztrácím mezi lidma jednu pozici za druhou.V dnešní době být důchodcem,žít na vesnici a neustále řešit na veřejnosti kiksy své sestry-to je přímo zločin.Co jsem myslel že se stane tak za 10let,stalo se už nyní.Už jsem na stejné pozici jako ona.A dávají to těžce najevo.Všechny mé zásluhy z manuelní práce u sportu jsou fuč,kamarádi odpadávají jak na běžícím pásu.A těch pár co zbylo se mě už bojí zastat,aby se sami nedostali do řečí.Ted bych potřeboval víc té osobní síly-jak mi to kdysi přála Jitka.Zkusím sebe i sestru dostat na léč.přístroj Oberon.Snad jí to pomúže lépe zvládat ty její stavy a mě doplní ztracenou rovnováhu a sílu v životě.MějTe se.
Mony (Po, 25. 6. 2007 - 19:06)
Ahoj lidi,já donedávna nevěděla co je to schyz.Moje mamka do toho spadla z nenadání.Měla těžky život,3manželství,5dětí.Je tomu 4roky co začla s blábolama že má v sobě nějaké pavouky,ja myslela že zas něco vymyšlí,něco jako cit.vydíraní,ona mamča byla taková,když jsem se den neukazala,jelikož jsem byla vdaná,tak buď mi nadala nebo brečela.Tak jsem si myslela že i to patří k nějaké její hře.Mluvila o tom tak přesvědčivě,že jsem kolikrát uvažovala jestli nemá pravdu.Jednoho krásného dne byla u bráchy na kafe a tam šla na záchod a pobodala se nožem,který si dokonce donesla z domu!Brácha mi vola tak jsem tam letěla,mamka seděla v krvi a mluvila že se všichni nakazíme ať jdem pryč.Byl to šok,přemyšlela jsem zda náhodou opět nemluví pravdu.Po operaci-propíchla si slinivku-jí odvezli do opavy,a už se nikdy nedala do kupy,od té doby nikde nevydrží,všeho se bojí,tisíckrát se mě pta na tu samou věc,je to s ní těžké.Zdravý člověk,jak se může změnit!!Kdybych dřív jen tušila co to schyz,je,tak ji k doktorovi "dokopu"Částečně si to vyčítám,mam dvě děti,a mamču-dítě.A psychiatři?Jen cpou tablety,nemám pocit,že právě ten náš doktor by měl zájem mamku z toho nějak dostat,když jsem s ním mluvila,nabyla jsem dojmu že by se léčit měl on.Je velmi těžké žít s člověkem s touto nemocí,ale ti lidi za to nemohou,všem co mají podobný osud přeji pevné nervy.
Darek (Čt, 28. 6. 2007 - 23:06)
Katko mám pro Vás další informace-bavil jsem se s tím známým policistou,není to žádný pochůzkář-má na starosti domácí násilí.Ale musím vědět že o mou radu stojíte-nedala jste vědět jestli email došel,nebo jsem napsal někomu jinému.Ale snad jo-kontroloval jsem to dvakrát.Měl jsem za to že u té kamarádky nastal čas s tím něco dělat.U nás to nemělo tak bouřlivý průběh-sestra drogy nebrala-od toho svinstva jsem ji uchránit dokázal-od schizofrenie bohužel ne.První ataka přišla už v 18.roku,a dodnes se mi bohužel živě vybavuje co to způsobilo.Chtěla se jít léčit sama-amb.se to nepovedlo,a já měl na lůžkovém bývalou lásku,takže do té mizérie měla menší protekci.Kdo tady na diskusi bude chtít komunikovat at se přihlásí.Ahoj všem.
Vlaďka (Út, 24. 7. 2007 - 15:07)

Dobrý den, narazila jsem na Vaše stránky a potřebovala bych radu,
jak dostat moji 60tiletou matku k psychiatrovi, když sama nechce,
protože si nepřipouští, že by byla nemocná. Je to velice inteligentní žena, která ještě minulý rok učila na ZŠ a byla jednou z nejlepších kantorek. Bohužel je však přes 10 let sama a mám pocit, že tím trpí.
Já jsem se od ní v 18 letech přestěhovala k otci, protože jsme spolu nemohly být, nesnesly jsme se. Před 3 lety začala tvrdit, že ji sousedé v domě chtějí ublížit.
Její vykonstruované příběhy zpočátku působily tak věrohodně, že jsme nevěděli, zda-li nemá v něčem pravdu. (Také díky tomu, že jsem věděla, jaká dokáže být nepříjemná vůči okolí). Pak ale její stavy začaly být intenzivní a neustále musela u někoho přebývat, nevydržela sama doma. Tím jsem trpěla jak já, tak i celá má rodina. Když jsme se snažili ji přesvědčit, aby šla
k lékaři, byla na nás všechny sprostá, co si prý to dovolujeme ji takhle nařknout, že ona není blázen. Došlo to tak daleko, že se před půl rokem přestěhovala na druhý konec republiky do města, odkud pochází a kde žijí i její dvě sestry. Asi 3 měsíce byl klid, ale nyní se situace začala opakovat.
Matčina sestra, u které teď matka přebývá (protože ve svém bytě být nemůže,
tam ji chtějí zabít), ji objednala na 2.srpna na psychiatrii a velice hezkým
a nenásilným způsobem se ji snažila přesvědčit, aby tam s ní matka zašla.
Ona si však trvá na svém, že není žádný blázen. Už jsme z toho nešťastní...
Poraďte, prosím, co máme dělat, jak ji k tomu lékaři dostat!

Citlivka (Út, 24. 7. 2007 - 16:07)
Asi tě moc nepotěším, Vlaďko. Ale v situaci, kterou popisuješ neexistuje žádný jiný způsob, kromě přesvědčování, jak maminku k psychiatrovi dostat. Musí chtít sama a dobrovolně, žádný jiný způsob náš právní řád neumožňuje. Dokud není prokazatelné, že je nebezpečná sobě nebo okolí, o čemž rozhodne soud, není síly, která by ji k lékaři dovedla. Možná, že by spíš slyšela na návštěvu psychologa. Zkuste např. FOKUS, nebo některou z komunitních nadací, bývají tam dobří odborníci a pro vaši maminku by mohlo být podstatné, že to není nic dehonestujícího je navštívit. Navíc tam mají kontakty i na psychiatrická zařízení, kam vás mohou doporučit, když je to nutné. Máte přístup na net, tak další informace sehnat nebude problém. Držím palce.
Darek (St, 25. 7. 2007 - 22:07)
Tak,nemusí o tom rozhodnout až soud-stačí 2návštěvy policie,musí to mít ovšem opodstatnění.S dnešním novým trendem-což bylo dřív tabu,se otvírají nové možnosti-myslím domácí nasilí.Dřív zákon neumožnoval aby policie mohla vstoupit za dveře natož něco řešit.Dnes po druhé návštěvě musí přijít nějaké řešení-nelze donekonečna volat že si chce někdo ublížit aby mu v tom policie prijela zabránit.Podrobnosti už jsem tu chtěl psát ovšem ti dotyční co o to žádali sem přestali chodit-to asi ta horka.
Noname (Pá, 3. 8. 2007 - 22:08)
Lidičky když to tady čtu je mě z toho dost smutno, co je vůbec možné. Je mě 29 a seznámil jsem se super holkou výborně si rozumíme ale po pár schůzkách mě řekla, že se od 21 lečí na Schizofrenií a je v invalidním důchodě bez práce, nemůže ani řídit auto. Moc mě to sebralo, ani tomu nemůžu uvěřit ale všiml jsem si že je někdy moc unavená nebose ji často motá hlava, má stavy že je někdy moc smutna chvilkama a řekla mě že bere prášky, že někdy před půl rokem viděla nadpřirozený bytosti, měla poruchy s mimikou, neustále přendávala věci z místa na misto atd. Má t ocenu s takovou holkou pro život a pak s ní mít děti? Nebudou to mít i ty děti pak? Jak je to nebezpečný?
Vladimír (So, 4. 8. 2007 - 03:08)
Noname: Jsi z Brna? Pokud ano mohl bys mi poslat mail. Chtěl bych se na něco zeptat?
Noname (So, 4. 8. 2007 - 08:08)
Bohužel nejsem z Brna a sem bych nerad něco uváděl o sobě, jistě to pochopíte.
Vladimír (So, 4. 8. 2007 - 14:08)
4 Noname: Díky za odpověd takže ta tvoje holka taky není z Brna (nebo okolí) předpokládám. Pak nemám další dotazy. Mail bych zde zveřejnil případně já, ale pokud je to takhle tak to stejně nemá význam. Hezký zbytek víkendu.
Reklama