Reklama

Modré světlo z elektronických přístrojů narušuje spánek

Ložnice by měla být dobře zatemněná, televizi a počítač je lepší vypnout alespoň 90 minut před usnutím. Modré světlo, které elektronické přístroje vyzařují, totiž potlačuje tvorbu hormonu melatoninu. Před spaním je lepší odložit i mobilní telefon, na večerní svícení jsou vhodnější obyčejné žárovky než oblíbené LED osvětlení.

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování korespondence nebo hraní her na mobilu těsně před spaním je v současné době velmi oblíbené nejen u nejmladší generace. Modré světlo, které vyzařuje veškerá elektronika i některé LED žárovky, ale významně ovlivňuje kvalitu spánku. Modré světlo potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který se tvoří jen za tmy a který reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. To oddálí usnutí a snižuje celkovou kvalitu spánku. Během spánku naše tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit například únavu očí, syndrom suchého oka, otoky víček a jiné potíže,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta očních klinik Gemini.

 Na kvalitu spánku má vliv i světlo v místnosti. Ložnici je dobré zatemnit. Pokud to z nějakého důvodu není možné, dobře poslouží i spánkové masky. „Světlo v ložnici nepříznivě ovlivňuje průběh spánkových cyklů, přestože oči vlastně nikdy nespí. Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby. V takzvané NREM fázi spánku vykonávají jen pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí. Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze. Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek účinnější a hlubší,“ upozornila Jarmila Šneidrová, lékařka očních klinik Gemini.

 

 

Reklama
Reklama

Komentáře

Andrea (Út, 5. 11. 2019 - 21:11)
a umíte poradit co mně pomůže, abych se po hodně dlouhé době hezky vyspala?
Miša (Út, 3. 12. 2019 - 13:12)
zkoušela jsi nějaké potravinové doplnky? Třeba Melatonin?
Viara (Út, 28. 1. 2020 - 10:01)
takhle do mobilu koukám když nemužu spát a je to bohužel docela často. Nevím co s tím, protože už jsem hodně unavená, jenže moje tělo ne a ne usnout . Umíte něco poradit?
Maja (Ne, 1. 3. 2020 - 12:03)
ja si zase před spaním dám tohle a po chvílce cítím, jak usínám, hodně mně to pomáhá https://www.pharmaactiv.com/spanek--nervy--stres/nerv-activ/
Sandra (Pá, 18. 3. 2022 - 20:03)
Nemáte zkušenost s brýlemi proti modrému světlu ?
Jana (So, 19. 3. 2022 - 20:03)
Já teda ještě ne, ale dívala jsem se, že je hodně doporučují, takže si je budu určitě objednávat vzhledem k tomu kolik času strávím u počítače.
Sandra (Po, 21. 3. 2022 - 11:03)
Můžu vědět jaké si budeš kupovat ? Mají je v optice ? Ještě jsem se nestačila podívat, jaké jsou možnosti.
Jana (Út, 22. 3. 2022 - 14:03)
V optice nevím, ale dostala jsem doporučení na luxbryle.cz takže je zkusím objednat odsud.
Sandra (Po, 28. 3. 2022 - 10:03)
No tak já jsem si je hned objednala ! Tady ten tvar mám i u dioptrických brýlí takže vím, že mi budou sedět https://www.luxbryle.cz/cs/proti-modremu-svetlu/509-1711-damske-bryle-na-pocitac-alba-8599001146845.html#/8-barva-bila
Reklama