Reklama

Psychologie

 • Muži potřebují po smrti manželky podporu

  14. Zář 23
  Společnost nastavuje mužům hranice v projevování emocí, které jsou podstatně přísnější než pro ženy. Po smrti partnerky ale přichází naprosto bezprecedentní situace, kdy se muž nejen ocitne na vše sám, ale zároveň bez životní partnerky, kterou miloval. A právě v této náročné situaci se navíc muži mohou cítit omezení v projevování svých citů. Když je pak emoce dostihnou, může přijít velké zahlcení, které v důsledku nedovolí muži běžné fungování.
 • Komplikovaný zármutek

  22. Srp 23
  Až u 10 % lidí přeroste zármutek kvůli ztrátě blízkého člověka do zármutku komplikovaného. Takový člověk truchlí déle, než je v dané kultuře obvyklé, a je pro něj těžké přijmout skutečnost, že blízký zemřel.
 • Synchronicita a její terapeutický potenciál

  26. Dub 23
  Určitě jste už něco podobného zažili: Dlouho marně hledáte životního partnera, zaměstnání, vhodné bydlení nebo třeba dárek manželovi na Vánoce, a když už své úsilí skoro vzdáte, nějaká mimořádně šťastná náhoda vám přihraje do cesty přesně to, co potřebujete a ještě k tomu v té nejlepší kvalitě. Například jedna má známá  nalezla svého manžela tak, že jí na mobil přišla zbloudila esemeska od zcela neznámého muže. 
 • Jaký vliv na psychiku lidí mají ptáci a jejich zpěv?

  3. Úno 23
  Ptáci a jejich zpěv mohou mít pozitivní vliv na psychiku lidí. Studie ukazují, že poslech přírodních zvuků, jako jsou zvuky ptáků, může snížit stres, zlepšit náladu a zvýšit kognitivní funkce. Navíc trávení času venku v přírodě, kde mohou lidé slyšet zpěv ptáků, může také pomoci snížit úzkost a depresi.
 • WHO: Přátelé a duševní činnost svědčí mozku

  16. Zář 22
  Kvalitní sociální kontakty a podněcující činnosti podporují zdraví mozku, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Zároveň v příslušné brožuře vyzvala vlády, aby vytvořily podmínky pro tělesné zdraví, čistší životní prostředí, bezpečnost, vzdělávání, společenský život a dostupné zdravotnictví, neboť i to může zabránit vzniku mnoha neurologických a duševních nemocí.
 • Národní ústav duševního zdraví chce zmapovat problémy LGBT+ lidí

  2. Zář 22
  Nová publikace Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) pomůže získat data o problémech neheterosexuálních a genderově rozmanitých (LGBT+) lidí. Podle odborníků o jejich potížích v ČR chybí dostatek relevantních informací. Kvalitní data jsou zásadní pro odstraňování stigmatizace, diskriminace i násilí. 
 • Deprese není špatná nálada

  12. Črv 22
  Deprese není smutek nebo špatná nálada, příznaky této psychické nemoci jsou ztráta zájmů nebo radosti ze života, která trvá nejméně 14 dní. Pacientům, u nichž špatně funguje jiná léčba, je dostupná i psychoterapie za použití léku ketamin, který má i psychedelické účinky. Léčbu hradí i některé zdravotní pojišťovny, uvedla  v tiskové zprávě klinika Psyon, která se léčbě deprese věnuje.
 • Zrušených distančních výkonů v oblasti psychologie a psychiatrie je škoda

  30. Kvě 22
  Řada lékařů z řad psychiatrů a psychologů už delší dobu upozorňuje na skutečnost, že v posledních letech dochází k nárůstu pacientů s psychickými obtížemi. Jejich varovné hlasy zaznívaly dávno před pandemií covidu. Na místě je proto otázka, jak se v oblasti psychiatrické péče projeví zrušení distančních výkonů. Počet pacientů s duševními problémy totiž během epidemie covidu výrazně vzrostl.
 • Covid prohloubil duševní potíže a sebevražedné myšlenky u seniorů

  16. Úno 22
  „Doslova alarmující je nárůst výskytu referovaných duševních potíží, stejně tak je významný nárůst volajících, kteří hovoří o ztrátě smyslu života a sebevražedných úvahách či volají ve chvíli započatého sebevražedného pokusu,“ hodnotí uplynulý rok Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů. Přečtěte si tři autentické smutné příběhy seniorů.
 • Diskriminace může přivodit vážné zdravotní obtíže

  3. Úno 22
  Diskriminace a nerovné zacházení může lidem, kteří jsou jim vystaveni, přinést nejen pocit nespravedlnosti, ale i vážné psychické a fyzické obtíže. Dlouhodobý tlak může vyústit v poruchy spánku, zažívání, závislost na lécích nebo alkoholu i v deprese. Rozbít může i partnerské svazky a rodiny. Na setkání s novináři to řekla psycholožka Alena Uváčiková.
 • Optimismus se dá natrénovat

  19. Lis 21
  Klasický zenbuddhistický příběh z cesty pojednává o japonském zápasníkovi O-namim – jeho jméno znamená Velká vlna. O-nami byl hodně silný a ovládal umění zápasu. Během tréninku porážel dokonce i svého mistra. Když však byli přítomni diváci, trpěl studem a poráželi ho jeho vlastní žáci. O-nami se rozhodl, že půjde k zenovému mistru, aby ho požádal o radu.
 • Fóbie z klaunů, vlasů, knoflíků a pohřbení zaživa

  18. Lis 21
  O těch běžnějších fobiích, jako je agorafobie (strach z veřejných míst nebo otevřených prostor), klaustrofobie (strach z uzavřených prostor) nebo arachnofobie (strach z pavouků), už jste pravděpodobně slyšeli. Existují však i dost nezvyklé fobie, které těm, kdo jimi trpí, v životě chystají nečekané výzvy.
 • Krize středního věku je jiná u žen než u mužů

  15. Říj 21
  Rychlé auto, mladá milenka a neochota připustit si, že už nejsou nejmladší. Tak se krize středního věku typicky projevuje u mužů. Ostatně se tento pojem nejčastěji skloňuje právě v mužském rodě. Potýkají se s ní ale i ženy, nicméně u nich se obvykle projevuje jinak.
 • V ČR během pandemie 3x vzrostl výskyt úzkostí, depresí a riziko sebevražd

  15. Zář 21
  „V porovnání s časem před pandemií vzrostl v roce 2021 výskyt duševních onemocnění v ČR o 30 %. Oproti první vlně vzrostl u dospělých Čechů výskyt úzkostí dvakrát a výskyt deprese a rizika sebevraždy třikrát. Zejména ženy a mladí lidé pociťují zvýšení stresu, pocitů osamělosti a vzteku,“ říká psychiatr Polikliniky AGEL Ostrava MUDr. Stanislav Ostatník.
 • Jak se setkat se svým osudem? Jakou řečí mluví nevědomí?

  27. Srp 21
  Pokud se rozhodnete prozkoumat malou část svého nevědomí (ostatně víc než malou část nejspíš zatím nikdo prozkoumat nedokázal), je to podobné, jako když se vydáte na dalekou cestu do neznámé země. Může se stát, že uvidíte nevídané rostliny, podivná zvířata a třeba i lidi, kteří jsou úplně jiní než vaši přátelé. A navíc budou mluvit jazykem, který se liší od toho vašeho…
Reklama
Reklama